Czemu warto czytać książki?

bambam

Czemu warto czytać książki?

Post autor: bambam » 2019-11-01, 15:46

Podawajcie argumenty na to dlaczego warto czytać książki?


Argument 1.
Oglądałem pogadankę, w której autor zmotywował mnie bardzo do czytania. Nie mogę jej odnaleźć, więc streszczę wnioski:

Krótkie teksty w gazetach czy w internecie nie rozwijają tak jak książki, bo są krótkie przez co nie pozwalają na rozwinięcie i są płytkie.
Jeśli założymy, że przeciętny pisarz wydaje max 50 książek w ciągu życia to możemy przyjąć, że 1 książka to 1 rok doświadczeń pisarza skompresowanych w 1 książce.
1 książke czyta się 5 - 8 godzin czyli 1 dzień roboczy.
Dzięki książkom jesteś w stanie w 1 dzień przyswoić doświadczenie życiowe, które autor zyskał przez cały rok!
Ponad połowa Polaków nie czyta, więc jak będziesz czytał to prześcigniesz konkurencję bardzo szybko.

Argument 2.
Warren Buffett uważany za 1 z najlepszych inwestorów na świecie poradził by czytać. On zanim doszedł do bogactwa i mistrzostwa w ekonomii podobno czytał cały czas. Czytał, czytał, czytał i czytał.
Ostatnio zmieniony 2019-11-01, 15:51 przez bambam, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: Magnolia » 2019-11-01, 15:55

czy możesz mi znaleźć nazwisko pisarza, który wydał 50 książek?

Konwalia

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: Konwalia » 2019-11-01, 16:03

Bardzo dobry temat.

Czytanie rozwija wiedzę, wzbogaca słownictwo, oddziałuje na wyobraźnię i dobrze wpływa na samopoczucie. Jeśli czyta się dobre książki, to jest to chyba najbardziej pożyteczna z rozrywek.

Dlaczego warto czytać? Żeby nasze myślenie nie było płytkie. Telewizja, internet oferują raczej krótkie i powierzchowne informacje, które szybko tracą na aktualności, a ich pożyteczność bywa dyskusyjna. Poza tym przy nadmiarze bodźców czytanie po prostu wycisza, bo wymaga skupienia. Pojawiają się coraz częstsze głosy, że technologia zmienia nasz sposób myślenia, powodując trudności w czytaniu dłuższych tekstów. Tym bardziej więc warto po książki jak najczęściej sięgać.

bambam

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: bambam » 2019-11-01, 16:08

Magnolia pisze: 2019-11-01, 15:55 czy możesz mi znaleźć nazwisko pisarza, który wydał 50 książek?
Stephen King.

Magnolia

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: Magnolia » 2019-11-01, 16:27

bambam pisze: 2019-11-01, 16:08
Magnolia pisze: 2019-11-01, 15:55 czy możesz mi znaleźć nazwisko pisarza, który wydał 50 książek?
Stephen King.
Ten pisarz jest raczej nieprzeciętny. Nie bardzo moge się zgodzić z takim zdaniem:
bambam pisze: 2019-11-01, 15:46 Jeśli założymy, że przeciętny pisarz wydaje max 50 książek w ciągu życia to możemy przyjąć, że 1 książka to 1 rok doświadczeń pisarza skompresowanych w 1 książce.
1 książke czyta się 5 - 8 godzin czyli 1 dzień roboczy.
Dzięki książkom jesteś w stanie w 1 dzień przyswoić doświadczenie życiowe, które autor zyskał przez cały rok!
Ponad połowa Polaków nie czyta, więc jak będziesz czytał to prześcigniesz konkurencję bardzo szybko.
Wśród pisarzy mało który wydał 50 książek. Więc nie można założyć że przeciętnie wydają tyle przez całe swoje życie. Pisanie jest zajęciem naprawdę trudnym i zajmującym dużo czasu. Poza tym jeśli czytasz kryminał to o jakim doświadczeniu życiowym pisarza myślisz? Albo powieść, albo romans jakie tam jest doświadczenie życiowe?

Poza tym nawet jeśli powiedzmy ze przeczytasz książkę w jeden dzień (mi się to jeszcze nie udało) to co znaczy przyswoić roczne doświadczenie życiowe w jeden dzień? Po jej przeczytaniu jesteś mądrzejszy i wcielasz tą mądrość w życie? Nabyłeś mądrość w jeden dzień?

bambam

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: bambam » 2019-11-01, 16:38

bambam pisze: 2019-11-01, 15:46 Jeśli założymy, że przeciętny pisarz wydaje max 50 książek w ciągu życia to
Magnolia pisze: 2019-11-01, 16:27 Wśród pisarzy mało który wydał 50 książek. Więc nie można założyć że przeciętnie wydają tyle przez całe swoje życie.
no.
Ostatnio zmieniony 2019-11-01, 16:39 przez bambam, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: Magnolia » 2019-11-01, 16:53

bambam pisze: 2019-11-01, 16:38
bambam pisze: 2019-11-01, 15:46 Jeśli założymy, że przeciętny pisarz wydaje max 50 książek w ciągu życia to
Magnolia pisze: 2019-11-01, 16:27 Wśród pisarzy mało który wydał 50 książek. Więc nie można założyć że przeciętnie wydają tyle przez całe swoje życie.
no.
Nie jest to odpowiedź na moje pytania.

bambam

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: bambam » 2019-11-01, 16:57

Nie znam odpowiedzi na Twoje pytania, przyjmuję jako cenną uwagę.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-11-01, 17:01

A mi się wydaje, że jest całkiem sporo książek, których nie warto czytać...
Obrazek

Magnolia

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: Magnolia » 2019-11-01, 17:05

Jak najbardziej uważam że warto czytać, ale lubię się karmić czymś wartościowym.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-11-01, 22:26

Margit Sandemo, też ponad 50 na koncie.

Książki są szczególne, bo wzbogacają słownictwo i bardzo pomagają nam dbać o język. Rozwijają wyobraźnię i wymagają trochę skupienia.
Ale nieprawdą jest, że bylejaka książka jest lepsza niż dobry film.
Są książki dobre i są książki złe. Jak chcemy czytać, żeby poszerzać horyzonty, to warto jednak brać się za te dobre.

Biserica Dumnezeu

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-11-01, 23:43

A ktore sa dobre?
Chodzi o tresc, chodzi o forme, chodzi o zasob wiedzy ...?

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: Niezapominajka » 2019-11-01, 23:51

Ja bardzo lubię czytać, w sumie mamy to rodzinne i posiadamy mała bibliotekę jednak przeważają tam typowe kryminały psychologiczne/thrillery. Ogólnie od zawsze uważałam ze każda dobra książka poszerza nasza wiedze i słownictwo oraz zmusza nasza wyobraźnie do działania

Niestety po moich „doświadczeniach” i zmianie życia wole odłożyć thrillery bądź książki psychologiczne na bok. Nie wiem czy jest taki wątek, ale macie jakieś naprawdę dobre pozycje książkowe do polecenia? ;) nie musza być religijne. Kryminał/romans, coś naprawdę fajnego, lekkiego, na poziomie :) lubię się wzruszać ale i tez pośmiać także jak tylko coś polecacie to bardzo proszę o propozycje!
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

bambam

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: bambam » 2019-11-02, 09:13


ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-11-02, 09:23

@joasia95 seria "kwiatów na poddaszu". No dobra, pierwsze 2 części, potem główna bohaterka mnie irytuje. Ale to książka, choć piękna, bardzo smutna.
Bardzo chętnie polecam serię "świata dysku" Pratchetta, pokazuje nasza rzeczywistość w krzywym zwierciadle. To taka książka do pośmiania się, przez zastosowany styl, ale i zmusza do zastanowienia się.

Książki dobre każdy postrzega inaczej, ale myślę że są rzeczy, które dobra książka po prostu musi mieć:
Rozbudowane postacie, bo jak jest jakaś płytka laska, o której w sumie nic nie wiemy, to ciężko się z nią identyfikować.
Przemyślana fabuła. To mnie uderzyło w "za niebieskimi drzwiami". Fajnie wymyślony świat, ogromny problem, który zagraża całemu światu i... Banalne rozwiązanie (zajęło im to ze 2 strony).
Styl wypowiedzi. Nie każdemu pasuje każdy. Na przykładzie ww. Pratchetta, możecie spojrzeć w necie na fragmenty. To się albo kocha albo nienawidzi. Ja nienawidzę stylu z "za niebieskimi drzwiami", bo autor próbuje brzmieć jak nastolatek i bardzo mu to nie wychodzi, oraz w "trzecim oku", bo to było tak napisane, że do tej pory nie wiem, o czym jest ta książka.
Budowanie napięcia.
To nie jest tak, że autor sobie usiądzie "a napiszę se książkę", to musi być przemyślane i zrobione dokładnie.

Chyba że mówimy o książkach np. popularnonaukowych, wtedy mają przekazywać sprawdzoną wiedzę w dostępny dla zwykłego śmiertelnika sposób.

ODPOWIEDZ