Modlitwa za dusze w czyśćcu

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
ODPOWIEDZ
Magnolia

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Magnolia » 2019-11-04, 21:24

Archanioł Michał wybawia dusze z czyśćca
Tradycja Kościoła i powszechna wiara wiernych wyrażona w liturgii, modlitwie i sztuce łączy osobę św. Michała Archanioła z sądem, jaki czeka człowieka po śmierci. Na obrazach przedstawiany jest jako rycerz z księgą życia trzymający w ręku wagę, na której kładzie ludzkie dusze. To symboliczne przedstawienie jest często spotykane w sztuce i powszechnie uznawane, jako zapowiedź przyszłego sądu nad ludźmi. (...)

Przekonanie o wybawianiu dusz przez św. Michała ma również swoje potwierdzenie w liturgii Kościoła. Podczas mszy sprawowanych za zmarłych Kościół często wzywał wstawiennictwa wodza niebieskiego. Nazywał go w modlitwach mszalnych Aniołem prowadzącym do Królestwa niebieskiego i Zwiastunem nadchodzącego miłosierdzia. Śpiewano pieśni, w których wyrażano wiarę w to, że Bóg ustanowił Michała księciem nad duszami, które przeznaczone są do osiągnięcia nieba. Czasami nawet wprost nazywano go „strażnikiem czyśćca”, który miał czuwać, w imieniu Boga, nad udzielaniem ulgi i wyzwalaniem z mąk czyśćcowych. Po dokonanym uwolnieniu uroczyście prowadził dusze do nieba, gdzie przedstawiał je Barankowi i brał w obronę, prosząc o obecność Matki Najświętszej. Michał Archanioł miał także zanosić przed tron Boży ofiary, jakie wierni składali w czasie Najświętszej Ofiary. W sposób szczególny upodobał sobie msze za zmarłych, którym mógł przynieść ulgę i skutecznie pomóc. Sięgając po owoce męki Chrystusa, niósł ukojenie tym, którzy poprzez grzech nie byli gotowi od razu stanąć przed Stwórcą.

Książę zastępów anielskich jest wszechpotężny w czyśćcu
Także święci nie pozostają obojętni wobec roli, jaką pełni pierwszy spośród archaniołów. Święty Anzelm powie: Książę zastępów anielskich jest wszechpotężny w czyśćcu i może towarzyszyć duszom wiernych, których sprawiedliwość i świętość Wszechmocnego pozostawiła w miejscu czasowej kary. Także włoski jezuita, św. Robert Bellarmin, odniesie się do wiary, która w Kościele sięga czasów starożytnych, mówiąc: Jest powszechnie wiadome, że od założenia chrześcijaństwa istnieje wiara w to, że dusze wiernych zmarłych przekazywane są do czyśćca pod opieką św. Michała Archanioła.

Z pomocą przychodzą nam również świadectwa powszechnie uznawane za autentyczne i budujące wiarę wśród wiernych. Otóż jedna z historii opowiada, jak to cysterski mnich, po swojej śmierci, ukazał się jednemu ze swoich przyjaciół, który był księdzem. Miał on powiedzieć mu, że został przeznaczony do czyśćca na odbycie kary, która będzie trwała aż do momentu odprawienia przez kapłana mszy świętej, podczas której wezwie się wstawiennictwa św. Michała Archanioła. Opowiadanie podaje, że kapłan spełnił to życzenie i razem z innymi księżmi miał dostąpić widzenia, w którym dusza zakonnika unosi się do nieba w towarzystwie archanioła. Znane jest również podanie, w którym pewien ksiądz odprawiając mszę świętą za zmarłych, polecił poszczególne dusze słowami: Niech Książę aniołów, święty Michał, poprowadzi was do nieba. W tym samym momencie ujrzał chwalebnego archanioła zstępującego do z nieba do czyśćca, aby wyprowadzić stamtąd dusze w kierunku nieba.

Nie ulega zatem żadnej wątpliwości, że wiara Kościoła sugeruje szczególne wstawiennictwo świętego Michała Archanioła w dziele wybawiania dusz czyśćcowych. Warto może zatem dzisiaj, gdy wspominamy naszych zmarłych i odwiedzamy ich groby, westchnąć do Księcia Niebieskiego, gdyż ten nigdy nie pozostaje obojętny na słowa prośby kierowane do niego przez ludzi dobrej woli.

https://pl.aleteia.org/2019/11/04/wybaw ... 79z1cc_omI

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Andej » 2019-11-04, 21:49

A mi się wydawało, że tylko sam Bóg może zbawić ...
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Dezerter » 2019-11-04, 22:27

Andej pisze: 2019-11-04, 21:49 A mi się wydawało, że tylko sam Bóg może zbawić ...
Aż sprawdziłem - ksiądz to napisał :-?
Książę zastępów anielskich jest wszechpotężny
:-\
Widzisz Andeju, my teologii nie skończyliśmy (pije do księdza a nie do M)
to nam coś nie pasuje - niedouczeni my ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-11-04, 22:34

Czepiacie się Panowie.
Dz 28:8 bt5 "Ojciec Publiusza leżał właśnie chory na gorączkę i biegunkę. Paweł poszedł do niego i pomodliwszy się, położył na niego ręce, i uzdrowił go."

I co, też będziecie krzyczeć, że św.Łukasz bzdury napisał, bo przecież "to Bóg uzdrawia a nie Paweł"?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Andej » 2019-11-05, 07:28

Tak, będę powtarzał bzdury, dopóki nie znajdę potwierdzenia, że Bóg nie jest jedyną Osobą, która decyduje o zbawieniu. Albo gdy znajdę jednoznaczne wyjaśnienie, że uzdrowienie jest równoznaczne ze zbawieniem. I utrzymywać będę w tym, że Zbawiciel jest jeden, także wtedy, gdy uznasz to za głupotę z mojej strony.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Magnolia » 2019-11-05, 07:59

Oczywiście że tylko Bóg może zbawić!, w artykule jest mowa o pieczy nad duszami przez św Michała Archanioła. A nie o zbawieniu ich. "Wszechpotężny w czyśćcu" - może oznaczać wiele rzeczy o których nie mamy pojęcia.

Zwrócę jeszcze uwagę, że "wybawianie" a "zbawienie" to są dwa różne słowa. Archanioł może (snuję domysły) np kogoś wybawić od jakiejś kary na rzecz innej kary w czyśćcu - w tym sensie ma potęgę i moc...
Ale Zbawienie jest wyłącznie od Boga.
Ostatnio zmieniony 2019-11-05, 08:02 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Andej » 2019-11-05, 08:32

Magnolia pisze: 2019-11-05, 07:59... "wybawianie" a "zbawienie" to są dwa różne słowa. ...
Słusznie. Ale czy wybawienie z mąk czyśćcowych nie jest zbawieniem? Czy nie jest równoznaczne z przyjęciem do nieba?
Bardzom ciekaw wyjaśnienie.

I kilka uwag ogólniejszych.
* X B.Bozowski co jakiś czas odprawiał msze święte za postacie historyczne. Królów, wodzów, zbrodniarzy.
* Czy jest sens modlić się w intencji Bin Ladena, Pol Pota, Stalina, Lenina, Hitlera, Guevary. Mao, Dżingis Hana, Nerona, de Sade ... ? Uważam, że tak. Co do żadnego z nich nie mamy pewności, że został potępiony na wieki.
* Czy możemy się modlić w intencji odpuszczenia grzechów dzieci zabitych, zmarłych przed narodzeniem? Czy i je obciąża grzech pierworodny? Czy poronione dzieci zostają zbawione? Jak wyprosić u Boga, abyśmy spotkali się z nimi w niebie? Co robić,aby spotkać się dziećmi zmarłymi tuż po porodzie?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Magnolia » 2019-11-05, 08:49

Andej pisze: 2019-11-05, 08:32
Magnolia pisze: 2019-11-05, 07:59... "wybawianie" a "zbawienie" to są dwa różne słowa. ...
Słusznie. Ale czy wybawienie z mąk czyśćcowych nie jest zbawieniem? Czy nie jest równoznaczne z przyjęciem do nieba?
Bardzom ciekaw wyjaśnienie.

I kilka uwag ogólniejszych.
* X B.Bozowski co jakiś czas odprawiał msze święte za postacie historyczne. Królów, wodzów, zbrodniarzy.
* Czy jest sens modlić się w intencji Bin Ladena, Pol Pota, Stalina, Lenina, Hitlera, Guevary. Mao, Dżingis Hana, Nerona, de Sade ... ? Uważam, że tak. Co do żadnego z nich nie mamy pewności, że został potępiony na wieki.
* Czy możemy się modlić w intencji odpuszczenia grzechów dzieci zabitych, zmarłych przed narodzeniem? Czy i je obciąża grzech pierworodny? Czy poronione dzieci zostają zbawione? Jak wyprosić u Boga, abyśmy spotkali się z nimi w niebie? Co robić,aby spotkać się dziećmi zmarłymi tuż po porodzie?
Wybawienie a Zbawienie to nie to samo ponieważ Człowiek w czyśćcu jest zbawiony, jest przeznaczony do nieba, ale musi przejść oczyszczenie, może to właśnie Archanioł decyduje ile tego oczyszczenia dusza ma przejść, towarzyszy duszy i ocenia jej stan gotowości do spotkania z Bogiem ( przecież ktoś to musi robić ;) ) Anioł to wie, bo jest czysty i ma relację z Bogiem, wie do jakiego stanu dusza musi dojść by zjednoczyć się z Bogiem. Tak ja rozumiem potęgę Archanioła w czyśćcu. Ale rozmawiamy o tajemnicach, snujemy domysły, pamietajmy o tym, że to nie są prawdy wiary.

Czy jest sens modlić się za osoby z przeszłości, morderców, ludobójców itd - tak, chrześcijanie nawet powinien, masz to dziś w czytaniach - błogosławcie a nie złorzeczcie. A że to jest bardzo trudne do wykonania, to inna rzecz. Ale zauważ, że o ile bardziej tej modlitwy potrzebują, bo mało kogo stać mentalnie na taką modlitwę.
Kościół tak bardzo wierzy w Boże miłosierdzie i Prawdę jaka człowieka dosięga po śmierci, że nikogo nie potępił oficjalnie. A skoro tak, to modlić się można.

Co do dzieci nienarodzonych, albo zmarłych bez chrztu św tuz po urodzeniu. Omawialiśmy to tu:
viewtopic.php?f=42&t=316&p=184102&hilit=limbus#p184102
Obecnie stanowisko Kościoła jest takie, że idą do nieba.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Andej » 2019-11-05, 08:57

Magnolia pisze: 2019-11-05, 08:49 ... Wybawienie a Zbawienie to nie to samo ponieważ Człowiek w czyśćcu jest zbawiony, jest przeznaczony do nieba, ale musi przejść oczyszczenie, może to właśnie Archanioł ...
Rozumiem. To zupełnie jak w więzieniu. Każdy wie, że wyjdzie na wolność. Ma to zagwarantowane. A sędzia (na wniosek proroka) decyduje, kiedy.
Magnolia pisze: 2019-11-05, 08:49 ... Co do dzieci nienarodzonych, albo zmarłych bez chrztu św tuz po urodzeniu. Omawialiśmy ...
Czy to sugestia, że nie ma sensu modlić się w ich intencji? W intencji ich zbawienia?
A co z dziećmi poronionymi, których płci nawet nie poznaliśmy? Czy one nie potrzebują modlitwy? A może są przeznaczone do reinkarnacji (też omawialiśmy)?
Ostatnio zmieniony 2019-11-05, 08:58 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Magnolia » 2019-11-05, 09:01

Andej pisze: 2019-11-05, 08:57
Magnolia pisze: 2019-11-05, 08:49 ... Wybawienie a Zbawienie to nie to samo ponieważ Człowiek w czyśćcu jest zbawiony, jest przeznaczony do nieba, ale musi przejść oczyszczenie, może to właśnie Archanioł ...
Rozumiem. To zupełnie jak w więzieniu. Każdy wie, że wyjdzie na wolność. Ma to zagwarantowane. A sędzia (na wniosek proroka) decyduje, kiedy.
Ty masz takie obraz w wyobraźni , ja mam inny. Podkreśliłam, ze są to tajemnice a nie coś pewnego.
Andej pisze: 2019-11-05, 08:57
Magnolia pisze: 2019-11-05, 08:49 ... Co do dzieci nienarodzonych, albo zmarłych bez chrztu św tuz po urodzeniu. Omawialiśmy ...
Czy to sugestia, że nie ma sensu modlić się w ich intencji? W intencji ich zbawienia?
A co z dziećmi poronionymi, których płci nawet nie poznaliśmy? Czy one nie potrzebują modlitwy? A może są przeznaczone do reinkarnacji (też omawialiśmy)?
A w kwestii modlitwy za te dzieci sie nie wypowiedziałam, więc snujesz domysły z niczego.

Tak, można i trzeba za te dzieci się modlić, bo każda dusza jest skażona grzechem pierworodnym, więc one też mają ten grzech i potrzebują oczyszczenia.
Ja się za swoje dzieci modlę.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-11-05, 19:29

Andej pisze: 2019-11-05, 07:28 Tak, będę powtarzał bzdury, dopóki nie znajdę potwierdzenia, że Bóg nie jest jedyną Osobą, która decyduje o zbawieniu.
A kto tak tu twierdzi? Bo jakoś nie zauważyłem.
Albo gdy znajdę jednoznaczne wyjaśnienie, że uzdrowienie jest równoznaczne ze zbawieniem.
A to co ma do rzeczy?
Konstrukcja językowa jest identyczna.
I utrzymywać będę w tym, że Zbawiciel jest jeden, także wtedy, gdy uznasz to za głupotę z mojej strony.
Za głupotę - pamietaj że to Ty użyłeś tego określenia w stosunku do siebie - mam czepianie się słówek wbrew intencji wypowiedzi.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Andej » 2019-11-05, 19:45

Złość piękności szkodzi.

Nie przekonałeś mnie. W dalszym ciągu uważam, że tylko sam Bóg decyduje o zbawieniu, jak i wybawienie z mąk czyśćcowych.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-11-05, 19:53

Piekności (duszy) szkodzi przekręcanie stanowiska adwersarzy, by ułatwić sobie dyskusję.
W dalszym ciągu dyskutujesz z... nikim, bo nikt nie twierdzi że to nie Bóg decyduje o zbawieniu. A Ty usiłujesz zasugerować, że jest inaczej.
Nieładnie.

A tak nawiasem mówiąc, dla ustalenia uwagi: co powiesz na słowa
"Czy nie wiecie, że święci będą sędziami tego świata? A jeśli świat będzie przez was sądzony, to czyż nie jesteście godni wyrokować w tak błahych sprawach?"/1Kor 6,2/
"I ujrzałem trony - a na nich zasiedli /sędziowie/, i dano im władzę sądzenia - i ujrzałem dusze ściętych dla świadectwa Jezusa i dla Słowa Bożego, i tych, którzy pokłonu nie oddali Bestii ani jej obrazowi i nie wzięli sobie znamienia na czoło swe ani na"/Ap 20,4/
"Czyż nie wiecie, że będziemy sądzili także aniołów? O ileż przeto więcej sprawy doczesne!"/1Kor 6,3/
Też sie będzie oburzał?
Ostatnio zmieniony 2019-11-05, 20:47 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Dezerter » 2019-11-09, 23:38

E tam sędziami - ja znam świętego, który mówił, że Bogami będziemy
ale
módlmy się za dusze czyśćcowe, bo zbłądziliśmy w offtopy
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Efezjan » 2020-06-22, 23:20

Dawno tu nic nie napisano. Ja nie za dusze w czyśćcu, ale ogólnie.

Z rekolekcji tegorocznych u karmelitów bosych: "Modlitwa nie jest dodatkiem do życia. Życie jest modlitwą".
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”