Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Rozmowa na temat najświeższych informacji ze świata.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Andej » 2019-11-07, 09:34

Czyż nie mamy obowiązku iść za swoim pasterzem? Teraz Franciszek jest Jego namiestnikiem. Jeśli spoczywa na nim Duch święty, to czyni dobrze. Dopiero w dłuższej perspektywie będzie można ocenić. Dopóki nie mamy całkowitej pewności (a do tego potrzeba wiedzy), że nie idzie zgodnie z duchem Chrystusa, mamy obowiązek dążyć za nim.

Kiedyś był wielki człowiek. Niedługo będzie o nim znów głośno. Jeden z największych Polaków XX wieku. Działał w określonych okolicznościach. Szedł na daleko idące kompromisy i ustępstwa. Wiele z nich było ocenianych jako zdrada Kościoła. Zwłaszcza przez ludzi nie znających naszych ówczesnych realiów. Ale miał świadomość ściany betonowej: Non possumus.

Może Franciszek ...
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Biserica Dumnezeu

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-11-07, 13:27

Piszezsz o Prymasie Tysiaclecia?
To nie ten temat.
na calym swiecie i w Polsce rowniez istnieja od pokolen rodziny, ktore zyja z przestepstwa.
Ojciec przekazuje swoj "fach" synom lub corkom.
Szcegolnie dramatyczny wydzwiek ma to w rodzinach wielkich bonzow narkotykowych i tym podobnych.
Czy bedac uczciwym chrzescijaninem mam rowniez sluchac sie ojca? Ojca z mafii?
Kolejna kwestia: sa pasterze i pastuchy.
To wyjasnia, ze mam w sumieniu wolnosc. Wolnosc w poslszenstwie instytucjonalnym.

Calkowite zamydlenie jest w twoim wpisie Andeju.

Pozdrawiam serdecznie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Dezerter » 2019-11-07, 23:44

Biserica Dumnezeu pisze: 2019-11-06, 08:18 Mnie tez zdumiewal.
Dlatego w swoim sercu na czasy "franciszkowe" ustanowilem siebe czasowym sedewakantysta ... i po prostu autonomicznie w moim swiecie czekam na papieza z woli Boga, a nie z glosowania szurnietych kardynalow.
przynajmniej glowa mniej boli ...

Pozdrawiam.
Za tekst podkreślony przeze mnie na czerwono -powinieneś dostać ostrzeżenie - ostrzegam!
to Kościół pod natchnieniem Ducha Świętego wybrał Papieża, więc jeśli kardynałowie byli "szurnięci", to Duchem Świętym, tak wierzę ja i taka jest wiara Kościoła Ortodoksyjnego, więc potrzymaj się na przyszłość brachu od takich obrażających uczucia religijne określeń - proszę.
Możemy ja i ty pewnych działań Ducha nie rozumieć, ale jak zaczniemy je kwestionować i podważać, to przestaniemy się różnić od protestantów, gdzie każdy pastor wie lepiej [-( :-w
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-11-07, 23:50

Zaraz zaraz. Z tym wybraniem pod natchnieniem Ducha Świętego to nie jest takie proste. Nie ma wątpliwości, że Duch Święty działa w wyborze. Nie ma jednak pewności, że wybierający Mu się poddają.
Jakkolwiek było, to jednak nie zmienia faktu, że wybrany JEST papieżem. To tak ( w sensie sytuacji, nie w sensie porównania osób i czynów) jak z Kajfaszem - mimo że planował to co planował, był najwyższym kapłanem:
J 11:49-52 bt5 "(49) Wówczas jeden z nich, Kajfasz, który w owym roku był najwyższym kapłanem, rzekł do nich: (50) Wy nic nie rozumiecie i nie bierzecie tego pod rozwagę, że lepiej jest dla was, aby jeden człowiek umarł za lud, niżby miał zginąć cały naród. (51) Tego jednak nie powiedział sam od siebie, ale jako najwyższy kapłan w owym roku wypowiedział proroctwo, że Jezus ma umrzeć za naród, (52) i nie tylko za naród, ale także po to, by rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Dezerter » 2019-11-07, 23:58

https://stacja7.pl/zwatykanu/franciszek ... ztxB2-8tTk
To ma być odpowiedź Papieża na oburzenie katolików ortodoksyjnych
Poniżej wpis fejsbukowy mojego znajomego diakona
Marcin Gajda
Wczoraj o 23:21 ·

Wiem, że niektórzy nie rozumieją Franciszka. Wiem, że można nie rozumieć skąd i po co, symbole ważne dla Indian z Amazonii (Pachamama!) na synodzie w Watykanie. Dziś - środa - Ojciec Święty Franciszek cudownie i pokornie tłumaczy logikę tego postępowania w katechezie. Piękne! Widać jak stara się wytłumaczyć oponentom swoje postępowanie.
Nie rozumiesz? Martwisz się? Jesteś zgorszony?
Posłuchaj z otwartym sercem, bez uprzedzeń swojego Papieża. I bądź dumny, że masz takiego biskupa w Rzymie.
Czytaj niżej link. Warto, piękna katecheza.

I jeszcze dopiszę, bo już widzę pierwsze komentarze. Po pierwsze Ojciec Święty nie oddawał czci żadnym bożkom. To, że tradycjonaliści tak to zinterpretowali - to nie znaczy, że tak było. Mamy tutaj do czynienia z ogromną nadinterpretacją. Zdjęcia nie oddają tego co się działo. Więc nie piszcie kochani że czcił bożki, bo to nieprawda. Nie jest dobrym rozpowszechnianie nieprawdy. Trzeba chyba być nieprzytomnym człowiekiem, żeby twierdzić, że papież czci bożki na oczach setek biskupów a właściwie całego świata.
Po drugie to spotkanie przy osławionej Pachamamie to czysta kontynuacja podejścia, które rozpoczął Sobór Watykański II (Deklaracja o stosunku do religii niechrześcijańskich do dzisiaj dla wielu jest nie do zaakceptowania, powszechnie ignorowana w naszym kraju, kto czytał? Naprawdę mało kto). Nie kto inny, a nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II rozpoczął spotkania międzyreligijne w Asyżu, wzbudzając ogromne protesty w wielu kręgach. Ileż trzeba było tłumaczyć. A i tak nie zrozumiano. Przypominam, że to także św. Jan Paweł zdejmował buty wchodząc do meczetu i ucałował Koran. Już widzę, co by się działo gdyby zrobił to Franciszek.
Tylko, że tutaj „chce się widzieć co się chce”.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-11-08, 07:23

Witam.
Uzylem określenia "szurnięci kardynałowie" celowo - wystarczy trochę pożyć w diecezji pod przewodnictwem jednego z takich i widzieć "przymrozki" zamiast wiosny Kościoła.
Marek rzucił słuszną uwagę: Kajfasz to najwyższy Kapłan ( taki żydowski papież). Czy mamy go słuchać?
Drogi Dezerterze - ja proszę o nieoburzanie sie, gdyż napiszę, że ten tekst który wrzuciłeś to bełkot.
Co bardziej kulturalni SS-mani rownież ściągali czapki z trupią główką wchodząc do Kaplicy Zygmuntowskiej. Czy oddawali cześć Bogu?
Ostatnio zmieniony 2019-11-08, 07:27 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawiłam literówki, Magnolia

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Andej » 2019-11-08, 07:36

Słusznie Dezerterza zauważasz.
Dezerter pisze: 2019-11-07, 23:58 ... Przypominam, że to także św. Jan Paweł zdejmował buty wchodząc do meczetu i ucałował Koran. ...
I wzbudzało to wiele kontrowersji i protestów. Wydaje mi się jednak, że nieco inny odcień. W przypadku JPII oczekiwano symetrii. Podobnych gestów, a zwłaszcza słów ze strony przedstawicieli islamu. Brak tego wzbudzał negatywne odczucia.
Kolejna sprawa. Setki lat wpajano, że Kościół Katolicki to jedyny kościół. A cała reszta powinna być wytępiona (w pewnych okresach i kręgach uważano, że nawet fizycznie). JPII pokazał, że można traktować innych po bratersku i na zasadzie równości.
A Pacamama? Czy posążki są przedmiotem kultu czy podmiotem kultu? Tego nie wiem. Jeśli to drugie, to wzbudza oburzenie. Jeśli to pierwsze, to niesmak. A gdyby do kościoła wniesione zostały szatańskie symbole? Czy nie byłoby to uznane za zbezczeszczenie? Mnie osobiście wnoszenie Pacamamy do przybytku Boga wprawia w zakłopotanie. Jaki tego cel był? Nie czytałem na ten temat, poza nagłówkami. Jeśli przedmiot, któremu oddają kult i po to, aby tak czynić, to jestem całkowicie przeciwny. Jeśli jako talizman, to czasem, można tolerować. Ale tłumaczyć się winno.

Nie czuję się kompetentnym do oceniania postępowania Franciszka. A na owoce trzeba poczekać. W niektórych sprawach, np. liberalizacji celibatu, całkowicie popieram działania. Powszechne było (wśród księży) tego oczekiwanie już za Pawła VI. Każda zmiana wywołuje opór. I to wcale nie ortodoksów, ale tradycjonalistów. I tu paradoks, sięgamy do korzeni (no. zniesienie celibatu), i równocześnie protestujemy przeciw zmianom. Powrót to czy rewolucja?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Biserica Dumnezeu

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-11-08, 10:15

Niezle spojrzenie Andeju.
Warto miec na uwadze ( tu staje raczej w poprzek Dezerterowi ) ze juz w Nowym Testamencie wyraznie jest pokazane, ze jezeli papiez ( czyli sw.Piotr Apostol ) odstepuje od nauki Jezusa, to nalezy mu sie sprzeciwic.
Oczywiscie - czas pokaze i w tym wypadku, ale ten czas w przyszlosci to male krople terazniejszosci, ktore draza skale.
I bez tych kropli teraz nie bedzie "w przyszlosci".

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Dezerter » 2019-11-08, 19:52

Biserica Dumnezeu pisze: 2019-11-08, 10:15 (...)
Warto miec na uwadze ( tu staje raczej w poprzek Dezerterowi ) ze juz w Nowym Testamencie wyraznie jest pokazane, ze jezeli papiez ( czyli sw.Piotr Apostol ) odstepuje od nauki Jezusa, to nalezy mu sie sprzeciwic.
(...)
Drogi Biserica - ja proszę o nieoburzanie sie, gdyż napiszę, że ten tekst który wrzuciłeś to bełkot.
Podaj od jakiej "nauki Jezusa odstąpił Piotr" ?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-11-08, 21:50

Nie oburzam sie, gdyz nie ma podstaw ku temu.
Poczatki chrzescijanstwa - dopiero buduje sie struktury Kosciola, jeszcze nie ma wykladu teologicznego, nikt jeszcze nie ma pojecia, ze nadejdzie Tertulian i sw. Augustyn, ze dogmatyka zostanie okreslona w ciagu wiekow na podstawiekilku Ewangelii i Prawa Dekalogu ...
a spor na tym etapie ( to przeciez dopiero pierwsze lata po Wniebowstapieniu Jezusa ) jedynie mogl w tym momencie ( bo taki w tym czasie i miejscu zaistnial )dotyczyc praktycznej strony Kosciola: czyli zalazkow pozniejszej teologii pastoralnej, Kodeksu Prawa Kanonicznego ...
Oj Dezerterze ... ales polecial.

Trzymaj sie brachu.

Ps: Piotr odszedl od podstawowego Prawa , jednego z dwoch podstawoowych ... na ktorych to opiera sie cale Prawo mojzeszowe i prorocy.
Ostatnio zmieniony 2019-11-08, 21:53 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-11-08, 22:12

Biserica Dumnezeu pisze: 2019-11-08, 10:15 Niezle spojrzenie Andeju.
Warto miec na uwadze ( tu staje raczej w poprzek Dezerterowi ) ze juz w Nowym Testamencie wyraznie jest pokazane, ze jezeli papiez ( czyli sw.Piotr Apostol ) odstepuje od nauki Jezusa, to nalezy mu sie sprzeciwic.
To oczywiste.
Jednak nie znaczy to, że mamy negować, że jest papieżem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Dezerter » 2019-11-08, 22:23

Biserica Dumnezeu pisze: 2019-11-08, 21:50 Nie oburzam sie, gdyz nie ma podstaw ku temu.
Poczatki chrzescijanstwa - dopiero buduje sie struktury Kosciola, jeszcze nie ma wykladu teologicznego, nikt jeszcze nie ma pojecia, ze nadejdzie Tertulian i sw. Augustyn, ze dogmatyka zostanie okreslona w ciagu wiekow na podstawiekilku Ewangelii i Prawa Dekalogu ...
a spor na tym etapie ( to przeciez dopiero pierwsze lata po Wniebowstapieniu Jezusa ) jedynie mogl w tym momencie ( bo taki w tym czasie i miejscu zaistnial )dotyczyc praktycznej strony Kosciola: czyli zalazkow pozniejszej teologii pastoralnej, Kodeksu Prawa Kanonicznego ...
Oj Dezerterze ... ales polecial.

Trzymaj sie brachu.

Ps: Piotr odszedl od podstawowego Prawa , jednego z dwoch podstawoowych ... na ktorych to opiera sie cale Prawo mojzeszowe i prorocy.
Popisałaś się elokwencją zamiast odpowiedzieć na pytanie
Podaj od jakiej "nauki Jezusa odstąpił Piotr" ?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-11-08, 22:28

To oczywiste. Przeczytaj prosze jeszcze raz.
I zapalmy fajke pokoju.

Ps: Marku, tez nie doczytales , co poprzednio napisalem? Nie neguje , ze jest papiezem. Ja go ignoruje w sprawach powszechnych, a w "ex catedra" przyjmuje , bo wowczas przemawia w natchnieniu Ducha Swietego.
Ostatnio zmieniony 2019-11-08, 22:55 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-11-09, 12:12

OK. Po prostu zaniepokoiło mnie Twoje sformułowanie o "prywatnym sedectwie" :)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-11-11, 13:02

CHyba ważny głos

ODPOWIEDZ