Przekręt, czy interes?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Magda

Przekręt, czy interes?

Post autor: Magda » 2019-12-02, 13:09

Dwa tygodnie temu kupiłam synowi kurtkę. Obecnie ta kurtka jest w tym sklepie z 50% bonifikatą. Mam dylemat, czy mogę kupić nową kurtkę z bonifikatą. Jutro zwrócić do sklepu nową kurtkę (po zamianie etykiety) ze starym paragonem. Wtedy odzyskam 50% wartości kurtki.
A takiej promocji nie było wcześniej.
Ostatnio zmieniony 2022-10-10, 22:24 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Re:Dylemat

Post autor: Praktyk » 2019-12-02, 13:13

Jeśli kurtki są identyczne i jesteś w stanie zwrócić nową ze starym paragonem, to dlaczego nie jesteś w stanie zwrócić starej ze starym paragonem ? :-?
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Re:Dylemat

Post autor: Niezapominajka » 2019-12-02, 13:36

Uważam tak samo. Zwrócić stara ze starym paragonem i zakupić nowa.
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Magda

Re: Re:Dylemat

Post autor: Magda » 2019-12-02, 13:43

nie mogę zwrócić starej kurtki, bo syn już w niej chodził. Nie chcę zwrócić towaru używanego

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Re:Dylemat

Post autor: Praktyk » 2019-12-02, 14:04

A po co nas o to pytasz w o ogóle ? :) Chcesz się dowiedzieć czy to grzech ?

Raczej nikt Ci tu nie powie, że to nie grzech oszukać innych ludzi :)

Można rozważać sobie wewnętrznie, czy po latach bycia oszukiwanym na cenach przez jakiś wielki koncern jakiś odwet się nie należy...:) ale to już każdego wewnętrzne przemyślenia. A odwet to też nie chrześcijańskie uczucie.

Jeśli sama uważasz, że to źle jeśli tak zrobisz, to szukanie tu usprawiedliwienia będzie nieskuteczne. Ktoś Ci napisze "zrób tak, to nic wielkiego". Zrobisz więc tak, a potem i tak będziesz miała wyrzuty. Bo sumienie jest silniejsze niż jakiekolwiek głosy z zewnątrz.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Re:Dylemat

Post autor: Niezapominajka » 2019-12-02, 14:09

Dokładnie. Gdyby stara kurtka miała metkę i nie była używana, to myślę że zwrot i kupno nowej nie byłoby jakimś złym znów czynem.. ale sytuacja jest jaka jest. Wydaje mi się żeby odpuscić..
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Magnolia

Re: Re:Dylemat

Post autor: Magnolia » 2019-12-02, 14:21

Generalnie przecież chodzi o przekręt a nie uczciwość... więc odpowiedź powinna być oczywista.

Dominik

Re: Re:Dylemat

Post autor: Dominik » 2019-12-02, 16:20

Witaj Magda na forum :ymhug:

Szkodliwość wspomnianego czynu może i zerowa, na kurtce za 50% i tak sklep zarobi, ale mimo wszystko będzie to właśnie przekręt.

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Re:Dylemat

Post autor: Niezapominajka » 2019-12-02, 17:15

A co w sytuacji zakupu czegoś na promocji intermetowej przy -90% zniżki a później okazuje się że to był błąd cenowy - firma miała błąd na stronie i wiele (myślę że setki) osób - głównie dziewczyn skorzystała z takiej promocji? Przez 2 godziny była promocja na stronie pewnej firmy gdzie pewne urządzenie do twarzy było przecenione -95%. udało mi się go zakupić. Było to w tzw weekend zniżek.

Firma wydała oświadczenie że normalnie będą realizować te zamówienia ale nie przyznała się bezpośrednio ani do błędu cenowego na stronie ani do promocji. Po prostu napisała, że wszystkie zamówienia będą realizowane i żeby się nie martwić. Domyślam się tylko teraz że to był błąd, chociaż mogli robić takie "wietrzenie" magazynów - sama nie wiem. Czy zakup za tak niską cenę takiego urządzenia też będzie przekrętem? Skoro firma doskonale wie, będzie realizowac te zamówienia, otrzymała wpłaty pienieżne na konto?
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Dominik

Re: Re:Dylemat

Post autor: Dominik » 2019-12-02, 17:59

Niezapominajka, dobre pytanie zadałaś, ale weźmy ogólny przypadek błędnej ceny.
Według prawa produkt kosztuje tyle, ile wynosi cena przy nim, nawet jeśli cena jest błędna, na niekorzyść sklepu.
Moralnie powinniśmy raczej zrezygnować z zakupu, gdzie cena jest na 100% pomyłką, np. laptop, jakaś nowość warty 10tys kupujemy za 500zł, pewnie obciążyli by kosztami jakiegoś pracownika.

W przypadku urządzenia do twarzy można to potratować jako wietrzenie magazynów, weekend zniżek był przecież, i nie sądzę by obniżka była na kilka tys zł by być na 100% pewny że to błąd jakiś. Ja tutaj nic złego nie widzę.
Ostatnio zmieniony 2019-12-02, 17:59 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Re:Dylemat

Post autor: Magnolia » 2019-12-02, 18:10

Niezapominajko, problem leży po stronie sklepu, jesli źle wprowadzili cenę urządzenia. Ktos popełnił błąd, zapewne poniesie Jego konsekwencje. Ale klient nie ma tu winy, skoro był weekend przecen to miał prawo korzystać z promocji.
A czy to było nieporozumienie czy jakies błąd, to nie jest problem klienta. Kupuje za taką cenę jaka jest w sklepie.

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Re:Dylemat

Post autor: Niezapominajka » 2019-12-02, 18:54

Normalna cena sprzętu to ok 1200pln. Kwota promocyjna to ok 50pln. Ja byłam w pierwszym momencie w szoku ale dziewczyna napisała ze to promocja i ze naprawdę się opłaca. Później klientki zaczęły wysuwać jakieś wnioski ze może to był błąd albo taka cena specjalna. Zdania są podzielone a moje skrupulatne sumienie się odezwało. Mimo ze bardzo się cieszyłam ze udało mi się kupić coś takiego tak tanio to teraz mam ochotę to oddać. Ale nawet nie wiem czy mogę to zwrócić.

Dziwi mnie tez ze ta promocja wisiała na sklepie przez 2h! To bardzo długo.. ze nikt się nie zorientował? Z obsługi sklepu? W tym samym momencie Polski dystrybutor napisał „mamy zezwolenie na taka cenę” wiec uważałam ze to faktycznie ich promocja. Ale już sama nie wiem co myśleć. Zreszta nie tylko ja kupiłam ten produkt ale setka innych dziewczyn..
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Dominik

Re: Re:Dylemat

Post autor: Dominik » 2019-12-02, 19:22

Skoro nie napisali że to błąd, a wręcz przeciwnie że wszystko jest OK to nie masz się czym martwić.

Magnolia

Re: Re:Dylemat

Post autor: Magnolia » 2019-12-02, 19:32

To zrobiłaś interes!!

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Re:Dylemat

Post autor: ToTylkoJa » 2019-12-02, 19:51

Jakiś czas temu kupiłam sobie buty za ok. 12 £
Ok. 60 zł, na pewno poniżej 100 zapłaciłam.
Z ciekawości sprawdziłam cenę na polskim rynku wtedy. Jakieś 300-400 zł. Kosztowały.
Po prostu trafiłam na taką okazję, że sezon się skończył, nowa kolekcja weszła i ten model zalegał w magazynie miesiącami, aż postanowili się ich pozbyć na granicy opłacalności.
Nie ma w tym mojej winy (chociaż zapłaciłam mniej, niż 1/3 ceny, a markowe buty za te cenę to nic).
Sklep postanowił sprzedać to za taką kwotę, mi się podobały, więc kupiłam.

Nie masz co się martwić zakupem. Jeśli przedsiębiorstwo mówi, że jest ok., To jest ok.

ODPOWIEDZ