Przyjemność źle skutki świętość w niebie

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Przyjemność źle skutki świętość w niebie

Post autor: random1414 » 2019-12-14, 18:24

1.Czy kościół naucza że coś co jest przyjemne to zawsze przynosi albo uszczerbek na zdrowiu albo na duszy?
Takie myślenie wydaje mi się fatalistyczne i nie wydaje mi się że tak jest w świecie stworzonym przez Boga który jest miłością i że jest tak źle :C

Czy do bycia świętym w niebie trzeba być oczyszczonym wyczyść tzu z przywiązania do rzeczy ziemskich nawet tych dobrych odnosnie Minuty 19:30 tego filmu
Ostatnio zmieniony 2019-12-14, 19:16 przez random1414, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Przyjemność źle skutki świętość w niebie

Post autor: Dezerter » 2019-12-14, 18:40

random1414 pisze: 2019-12-14, 18:24 1.Czy kościół naucza że coś co jest przyjemne to zawsze przynosi albo uszczerbek na zdrowiu albo na duszy?
Takie myślenie wydaje mi się fatalistyczne i nie wydaje mi się że tak jest w świecie stworzonym przez Boga który jest miłością i że jest tak źle :C

Czy do bycia świętym w niebie trzeba być oczyszczonym wyczyść tzu z przywiązania do rzeczy ziemskich nawet tych dobrych odnosnie Minuty 19:30 tego filmu
Nie Kościół nie naucza że coś co jest przyjemne to zawsze przynosi albo uszczerbek na zdrowiu albo na duszy - przykłady:
- czekolada
- lampka czerwonego wina
- spacer po lesie w letniej porze
- kąpiel w morzu, jeziorze
- seks małżeński
- spacer z narzeczoną trzymając się za ręce
- pisanie na forum zchrystusem.pl
- 1000 innych

Takie myślenie jak opisałeś, jest nie tylko fatalistyczna, ale i niechrześcijańskie

Film nie działa i nie potrafię go naprawić, bo nie wiem o jaki chodzi.
Witaj na forum :ymhug:

20.25 Autor wyraża swój pogląd :
"Do rzeczy dobrych i godziwych człowiek może się również przywiązać i wtedy one trzymając nas, bo są rzeczami stworzonymi nie pozwalają na kontakt z Tym, który jest niestworzony"
Jest to oczywista nieprawda- kilka przykładów rzeczy stworzonych, które ułatwiają kontakt a nie utrudniają (będę pisał o sobie):
- Biblia moja stara tysiąclatka
- ławeczka medytacyjna
- mój różaniec z ziemią świętą
Każdy z nas może takie swoje ulubione rzeczy, które ułatwiają mu kontakt z Bogiem wymienić, ... poza mistykami, którzy obcują z Nim w Duchu i prawdzie i tych podziwiam i pozdrawiam - pomódlcie się za mnie.

Dalej mówi o osobach i to co mówi skłania mnie do zastanowienia- należało by doprecyzować, co wypowiadający się rozumie przez słowo "przywiązanie"
Posłuchałem dalej - mówi o osiągnięciu już za życia świętości/braku przywiązania do wszystkiego co ziemskie, ale mam wrażenie, że rozumianej na sposób hindusko-buddyjski - braku przywiązań karmicznych.
Przepraszam bardzo, ale nie tego ode mnie Chrystus wymaga - nie wymaga tylko miłości boga
ale
również miłości siebie i bliźniego :!:
a chyba prelegent o tym trochę zapomniał (odnoszę się tylko do jego fragmentu wypowiedzi)
mamy świętych małżonków
- mamy świętych, którzy byli do końca życia bardzo przywiązani do swoich wspólnot, dzieł, które tworzyli itd
Ostatnio zmieniony 2019-12-14, 20:08 przez Dezerter, łącznie zmieniany 3 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Przyjemność źle skutki świętość w niebie

Post autor: random1414 » 2019-12-14, 19:10

film już działa

Magnolia

Re: Przyjemność źle skutki świętość w niebie

Post autor: Magnolia » 2019-12-14, 20:31

Kwestia omawiana w filmie to asceza, czyli pewne odrzucenie rzeczy ziemskich, czasowe lub stałe by rozwijać sie bardziej duchowo. Asceza praktykowało wielu świętych, obecnie już jest raczej rzadkością, albo stosujemy ja tylko czasowo poprzez postanowienia wielkopostne, albo post w piątek. Ale i tak najcześciej ascezę spłycamy do niejedzenia mięsa, zapominając o rozwoju duchowym, do którego asceza ma prowadzić.
Np pewna formą ascezy jest post eucharystyczny, czyli niejedzenie na godzinę przed komunia św. Ta niewielka w gruncie rzeczy ofiara ma nam uzmysłowić że przygotowujemy się do czegos ważnego.

Proces oczyszczenia naszej duszy jest niezbędny byśmy dojrzeli do spotkania z Bogiem w niebie. Ale temu służy czyściec. Jesli nie osiągniemy oczyszczenia duszy z egoizmu tu na ziemi, a udaje się niewielu, to pewnie w czyśćcu przejdziemy oczyszczenie, by móc Boga oglądać twarzy w twarz.

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Przyjemność źle skutki świętość w niebie

Post autor: random1414 » 2019-12-14, 21:02

A jeszcze też na tym ksiądz na kazaniu głosi że nie mamy nic za darmo na tym ani przyszłym świecie.Czy to jest gdzieś w nauczaniu Kościoła ?
Bóg z miłości nas stworzył i mamy wszystko w jakimś sensie za darmo więc kara jest za grzech a czy też jest kara za przyjemności wg nauczania Kościoła ?
minuty 1 - 2


Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przyjemność źle skutki świętość w niebie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-12-14, 21:05

random1414 pisze: 2019-12-14, 18:24 1.Czy kościół naucza że coś co jest przyjemne to zawsze przynosi albo uszczerbek na zdrowiu albo na duszy?
Skąd ten pomysł?

Magnolia

Re: Przyjemność źle skutki świętość w niebie

Post autor: Magnolia » 2019-12-14, 21:14

Nie w samej przyjemności leży problem tylko w takim przywiązaniu do przyjemności że staje się grzechem.

Np sam orgazm jako zwieńczenie współżycia małżeńskiego jest przyjemnością i jest zaplanowany przez Boga, wpisany w nasza biologię.
Ale jesli ludzie dążą do współżycia, szukają tylko tej przyjemności już poza małżeństwem, albo poprzez masturbację, albo poprzez rozpustę to są to już grzechy. Nie tyle sam orgazm, ale przede wszystkim poprzez nieuporządkowanie i łamanie przykazania Bożego "nie cudzołóż" - czyli poprzez korzystanie z Bożego daru niezgodnie z wolą Bożą.

Podobnie jedzenie - niesie ze sobą pewna przyjemność smaku, zapachu, aromatu. I jest to ok, dlatego że jedzenie nas odżywia. Jedzeniem możemy tez świętować, co tez jest w Piśmie św, Jezus ucztował, był na weselu - jedzenie i świętowanie we właściwych okolicznościach jest ok. Ale już jedzenie bez umiaru, opamiętania, czy bez dbania o swoje zdrowie, czyli niezdrowa dieta w przypadku np cukrzycy, to już jest grzech - znowu brak szacunku dla Bożego daru - zdrowia i ciała.

Rozumiesz?

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Przyjemność źle skutki świętość w niebie

Post autor: random1414 » 2019-12-14, 21:17

Marek_Piotrowski pisze: 2019-12-14, 21:05
random1414 pisze: 2019-12-14, 18:24 1.Czy kościół naucza że coś co jest przyjemne to zawsze przynosi albo uszczerbek na zdrowiu albo na duszy?
Skąd ten pomysł?
Z komentarza poniżej filmu i ze zdania ponieważ ksiądz powiedział że niema nic za darmo w życiu tym ani przyszłym

Dodano po 2 minutach 4 sekundach:
Generalnie rozumiem tylko trochę w sumie niewiem czy te elementy kazania można potraktować za nieobowiązujące z powodu" sprzeczności z zdrowym rozsądkiem " bądz z powodu braku podania jasnego nauczania Kościoła w tym względzie .

Magnolia

Re: Przyjemność źle skutki świętość w niebie

Post autor: Magnolia » 2019-12-14, 21:24

To kazanie jest na konkretny temat ascezy, jak wspominałam jest to temat dość trudny i może przez to jest mało zrozumiany. Mamy na forum temat o ascezie, poszukaj i poczytaj, może jeszcze coś się wyjaśni, jesli to kazanie nie jest dla Ciebie jasne.
Poza tym moze to po prostu nie jest kazanie do Ciebie w tym momencie... tak tez może być...

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Przyjemność źle skutki świętość w niebie

Post autor: random1414 » 2019-12-14, 21:27

random1414 pisze: 2019-12-14, 21:02 A jeszcze też na tym ksiądz na kazaniu głosi że nie mamy nic za darmo na tym ani przyszłym świecie.Czy to jest gdzieś w nauczaniu Kościoła ?
Bóg z miłości nas stworzył i mamy wszystko w jakimś sensie za darmo więc kara jest za grzech a czy też jest kara za przyjemności wg nauczania Kościoła ?
minuty 1 - 2

A ta kwestia

Magnolia

Re: Przyjemność źle skutki świętość w niebie

Post autor: Magnolia » 2019-12-14, 21:41

Odpowiedziałam na to powyżej

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”