Interpretacja żydowska i chrześcijańska Pisma Świętego. Dlaczego niekatolicy głoszą fałszywą naukę.

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Eden

Re: Interpretacja żydowska i chrześcijańska Pisma Świętego. Dlaczego niekatolicy głoszą fałszywą naukę.

Post autor: Eden » 2020-01-14, 12:35

Tak, bo Ty zacząłeś... ;) Tylko się spytałem o Daniela + lwy, i o datowanie. Jak odpowiesz?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Interpretacja żydowska i chrześcijańska Pisma Świętego. Dlaczego niekatolicy głoszą fałszywą naukę.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-14, 13:09

Eden pisze: 2020-01-14, 12:35 Tak, bo Ty zacząłeś... ;) Tylko się spytałem o Daniela + lwy, i o datowanie. Jak odpowiesz?
Nie wiem, nie badałem tego. A co za różnica?

Eden

Re: Interpretacja żydowska i chrześcijańska Pisma Świętego. Dlaczego niekatolicy głoszą fałszywą naukę.

Post autor: Eden » 2020-01-14, 13:18

Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-14, 13:09
Eden pisze: 2020-01-14, 12:35 Tak, bo Ty zacząłeś... ;) Tylko się spytałem o Daniela + lwy, i o datowanie. Jak odpowiesz?
Nie wiem, nie badałem tego. A co za różnica?
Skoro pisałeś o 6. dniach Daniela w jamie z lwami, to się zapytałem, czy to było inne jego do lwów zesłanie, bo jeśli inne, to ok, ale jeśli to, które opisane jest w rozdziale 6. to jest problem, gdyż w rozdz. 6 mowa jest, że Daniel był z lwami tylko przez noc.

A co do datowania, to miałbym takie opracowanie na obronę tezy, że została ona spisana w wieku VI, a nie w II, jak uczą obecnie...



Nie czuję się na siłach czegoś więcej tu podać od siebie, zatem w/w treści muszą wystarczyć; ja się z nimi zgadzam :ympeace:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Interpretacja żydowska i chrześcijańska Pisma Świętego. Dlaczego niekatolicy głoszą fałszywą naukę.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-14, 14:37

Nadal nie rozumiem w czym widzisz problem.

Eden

Re: Interpretacja żydowska i chrześcijańska Pisma Świętego. Dlaczego niekatolicy głoszą fałszywą naukę.

Post autor: Eden » 2020-01-14, 16:01

Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-14, 14:37 Nadal nie rozumiem w czym widzisz problem.
No jak to w czym?! Albo Daniel siedział z lwami kilka godzin, albo kilka dni?! To nie jest coś, co budzi problem??
Raz w życiu przeczytałem 13 i 14 rozdz. Daniela w katolickiej Biblii, i nie wiem, czy to jest ten sam i Daniel, i ta sama historia, co z Daniela rozdz. 6? Ty też tego nie wiesz?....


Eden

Re: Interpretacja żydowska i chrześcijańska Pisma Świętego. Dlaczego niekatolicy głoszą fałszywą naukę.

Post autor: Eden » 2020-01-14, 16:30

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-14, 16:15 A ile czasu to trwalo?
Co?! Daniela w lwiej jamie uwięzienie?
Historia z rozdz. 6 Księgi Daniela podaje, że przez noc on tam siedział; ale Marek podał werset z rozdz. 14, że siedział 6 dni.
A ja dalej nie wiem czy on był 2 razy w jamie, czy raz, a oba opisy się sprzeczne wtedy?...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Interpretacja żydowska i chrześcijańska Pisma Świętego. Dlaczego niekatolicy głoszą fałszywą naukę.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-15, 09:34

Eden pisze: 2020-01-14, 16:01
Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-14, 14:37 Nadal nie rozumiem w czym widzisz problem.
No jak to w czym?! Albo Daniel siedział z lwami kilka godzin, albo kilka dni?! To nie jest coś, co budzi problem??
Ani trochę.
Zanim się oburzysz, napisz ile par zwierząt wziął Noe do Arki?
Raz w życiu przeczytałem 13 i 14 rozdz. Daniela w katolickiej Biblii, i nie wiem, czy to jest ten sam i Daniel, i ta sama historia, co z Daniela rozdz. 6? Ty też tego nie wiesz?....
Nie ma "katolickiej Biblii". Natomiast sa ludzie, którzy mają pełne usta"sola scriptura", ale jak coś im nie pasuje do ich nauk albo czegoś nie rozumieją, po propstu wyrzucają to z Biblii.
Kpina.

Eden

Re: Interpretacja żydowska i chrześcijańska Pisma Świętego. Dlaczego niekatolicy głoszą fałszywą naukę.

Post autor: Eden » 2020-01-15, 10:56

Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-15, 09:34 Kpina.
Tak nazywasz to i owo u protestantów... a co sam robisz?! Na pytanie o Daniela i lwy, nie umiesz odpowiedzieć, no to, aby odwrócić uwagę, pytasz mnie o czasy Noego...
Kpisz, czy o drogę pytasz?! ;)
Ostatnio zmieniony 2020-01-15, 10:57 przez Eden, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Interpretacja żydowska i chrześcijańska Pisma Świętego. Dlaczego niekatolicy głoszą fałszywą naukę.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-15, 11:40

Eden pisze: 2020-01-15, 10:56
Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-15, 09:34 Kpina.
Tak nazywasz to i owo u protestantów... a co sam robisz?! Na pytanie o Daniela i lwy, nie umiesz odpowiedzieć, no to, aby odwrócić uwagę, pytasz mnie o czasy Noego...
Przeciwnie. Pokazuję Ci, że to samo zjawisko, które uznałeś za dostateczny pretekst do odrzucenia księgi biblijnej, znajduje się w księdze, którą akceptujesz.
Więc nie wykrzykuj tutaj.

Eden

Re: Interpretacja żydowska i chrześcijańska Pisma Świętego. Dlaczego niekatolicy głoszą fałszywą naukę.

Post autor: Eden » 2020-01-15, 12:25

No to Marku, jak to z tym Danielem i lwami było? Ile raz on był z nimi zamknięty? Przez jaki czas każde (jeśli więcej niż raz) zamknięcie?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Interpretacja żydowska i chrześcijańska Pisma Świętego. Dlaczego niekatolicy głoszą fałszywą naukę.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-15, 13:53

Eden pisze: 2020-01-15, 12:25 No to Marku, jak to z tym Danielem i lwami było? Ile raz on był z nimi zamknięty? Przez jaki czas każde (jeśli więcej niż raz) zamknięcie?
Nie wiem. To jest nieistotne.

Eden

Re: Interpretacja żydowska i chrześcijańska Pisma Świętego. Dlaczego niekatolicy głoszą fałszywą naukę.

Post autor: Eden » 2020-01-15, 15:29

Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-15, 13:53
Eden pisze: 2020-01-15, 12:25 No to Marku, jak to z tym Danielem i lwami było? Ile raz on był z nimi zamknięty? Przez jaki czas każde (jeśli więcej niż raz) zamknięcie?
Nie wiem. To jest nieistotne.
Zaskoczony jestem! Czemu to nieistotne, że wewnątrz jednej Księgi jest coś niejasnego, a Ty to bagatelizujesz?!... Dziwne! [-x

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Interpretacja żydowska i chrześcijańska Pisma Świętego. Dlaczego niekatolicy głoszą fałszywą naukę.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-15, 15:53

Z tego samego powodu, z ktorego Ty bagatelizujesz liczbę zwierząt wchodzących do Arki - która jest różna w dwu różnych miejscach Księgi Rodzaju.
A jednak co do Księgi Rodzaju nie dałeś sobie prawa do wycięcia jej części, a w przypadku Księgi Daniela - owszem.
Czy ta niekonsekwencja jest celowa?

Eden

Re: Interpretacja żydowska i chrześcijańska Pisma Świętego. Dlaczego niekatolicy głoszą fałszywą naukę.

Post autor: Eden » 2020-01-15, 16:30

Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-15, 15:53 A jednak co do Księgi Rodzaju nie dałeś sobie prawa do wycięcia jej części, a w przypadku Księgi Daniela - owszem.
Czy ta niekonsekwencja jest celowa?
Biblia Hebrajska ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Tanach ) nie zawiera greckich dodatków w Księdze Daniela! Ja się trzymam właśnie tego zbioru Pism Świętych, dlatego nie uznaję tego, co jest w Biblii katolickiej w Księdze Daniela po grecku pierwotnie pisane.
Zaprotestowałeś, gdy pisałem o "Biblii katolickiej", ale zobacz to (wyróżnienia moje):
https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TB/101_psalmy_02.html
  • PYTANIE 2. CZYM RÓŻNIĄ SIĘ MIĘDZY SOBĄ BIBLIA ŻYDÓW I BIBLIA CHRZEŚCIJAN?
    Oprócz tego, że Biblia chrześcijan posiada Nowy Testament, istnieją inne poważne różnice, jak chociażby umieszczenie Księgi Daniela po Księdze Ezechiela (stąd czterech większych proroków) w Biblii chrześcijan. Ale znacząca różnica istnieje pomiędzy Biblią katolicką i protestancką. Biblia protestantów jest taka sama jak Biblia Hebrajska. Biblia Katolicka tymczasem zawiera o siedem ksiąg więcej, a ponadto kilka małych fragmentów (np. Modlitwa Azariasza i Pieśń trzech młodzieńców w Księdze Daniela 3). Katolickie dodatki są znane jako księgi deuterokanoniczne (ich status kanoniczny był przez wieki przedmiotem wątpliwości) albo „apokryfy” *. Są one obecnie zwykle tłumaczone, znajdują się często w Bibliach publikowanych pod auspicjami protestantów (np. tłumaczenie NRSV) i są nazywane apokryfami [przez protestantów *]. Tradycja kościołów prawosławnych podlegała zmianom, a za autorytatywne uznała nawet więcej pism, takich chociażby jak Pierwszą i Drugą Księgę Ezdrasza (w NRSV są opublikowane z apokryfami).
Jak widzisz, nie ja "wymyśliłem" taki zwrot... :-* [swój protest skieruj do w/w portalu; powodzenia!]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”