Encykliki, adhortacje, dokumenty Kościoła - czytać / nie czytać?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.

Czy czytam dokumenty Kościoła? encykliki, adhortacje, dokumenty soborów

nie
2
14%
tak
8
57%
nigdy nie czytam
0
Brak głosów
nie wiem gdzie znaleźć
1
7%
do czego mi to potrzebne?
0
Brak głosów
zacząłem ale za trudne..
3
21%
nie zamierzam
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 14

Magnolia

Encykliki, adhortacje, dokumenty Kościoła - czytać / nie czytać?

Post autor: Magnolia » 2020-02-09, 17:31

Kochani głosujcie, zachęcam.

Napiszcie czy sami szukacie Nauki Kościoła w jego dokumentach?
Czy przeczytaliście jakąś encyklikę, albo dokument?
Czy wiecie gdzie znaleźć odpowiedź na jakieś wątpliwości?

Czy katolik powinien czytać dokumenty Kościoła?
A może sa napisane za trudnym językiem i niewiele rozumie z nich przeciętny katolik?

Zachęcam do rozmowy

Konwalia

Re: Encykliki, adhortacje, dokumenty Kościoła - czytać / nie czytać?

Post autor: Konwalia » 2020-02-09, 19:19

Nie czytałam do tej pory, ale chciałabym... kiedyś. Mam teraz dwie zaległe książki do przeczytania, potem pewnie jeszcze coś się trafi. Wolę książki. Kiedy widzę fragment z jakiejś encykliki na forum, to wydaje mi się on napisany zbyt zawiłym językiem. Nie wiem, czy to jest dla prostych ludzi.

Swoją drogą, bardzo chciałabym, aby wydano Katechizm w wersji e-booka. Jest dostępna wersja online, ale nie o to mi chodzi, by czytać na ekranie, a wersje drukowane pewnie mają mały druk. Chciałabym przeczytać Katechizm.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Encykliki, adhortacje, dokumenty Kościoła - czytać / nie czytać?

Post autor: Efezjan » 2020-02-09, 19:24

Uważam, że jak najbardziej katolik powinien czytać dokumenty Kościoła, adhortacje, dokumenty soborowe itd., by być świadomym swej wiary, by umieć jej bronić.

Jam na przykład przeczytał kilka dokumentów SWII jak np: Konstytucję dogmatyczną o Kościele i polecam każdemu.
Przeczytałem także encyklikę Leona XIII - "Rerum novarum", a także zacząłem czytać "Gaudete et Exsultate" papieża Franciszka. Właściwie, to ją skończę dziś.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Konwalia

Re: Encykliki, adhortacje, dokumenty Kościoła - czytać / nie czytać?

Post autor: Konwalia » 2020-02-09, 19:41

Co to znaczy powinien? Czy to znaczy, że gdy tego nie zrobi, ma grzech zaniedbania? Nie widzę sensu w czytaniu czegoś, co sprawia trudności i czego się nie rozumie ze względu na styl. Wolę czytać książki – świętych lub mądrych duchownych np. Benedykta XVI – i jednocześnie coś z nich rozumieć. Proszę nie budować presji. Kiedyś czytałam książkę św. Augustyna, ale stwierdziłam, że nie będę jej kontynuować tylko dlatego, że jest mądra, skoro sama jej nie rozumiem.

Dominik

Re: Encykliki, adhortacje, dokumenty Kościoła - czytać / nie czytać?

Post autor: Dominik » 2020-02-09, 20:01

Konwalia pisze: 2020-02-09, 19:19 Swoją drogą, bardzo chciałabym, aby wydano Katechizm w wersji e-booka. Jest dostępna wersja online, ale nie o to mi chodzi, by czytać na ekranie, a wersje drukowane pewnie mają mały druk. Chciałabym przeczytać Katechizm.
Doradzisz jak robić e-booki na czytnik, w jakim programie? Tak by dobrze zrobić, poprawić ręcznie to co konwerter nie da rady zrobić.

Może byśmy zrobili takiego ebooka, jeśli potrzeba zgody na publikacje to byśmy się zapytali o pozwolenie.

Magnolia

Re: Encykliki, adhortacje, dokumenty Kościoła - czytać / nie czytać?

Post autor: Magnolia » 2020-02-09, 20:41

Ja mam KKK książkowy, z którego nie korzystam to sporych rozmiarów książka, czcionka jest normalna, nie jest mała.
Mogę Konwalio Ci sprezentować, zrobić zdjęcie tekstu?

Konwalia

Re: Encykliki, adhortacje, dokumenty Kościoła - czytać / nie czytać?

Post autor: Konwalia » 2020-02-09, 20:55

Dominik pisze: 2020-02-09, 20:01 Doradzisz jak robić e-booki na czytnik, w jakim programie? Tak by dobrze zrobić, poprawić ręcznie to co konwerter nie da rady zrobić.
Niestety, nie mam o tym pojęcia. ;) E-booki kupuję, nie trzeba do tego konwerterów, chyba że chcesz zmienić PDF na MOBI/EPUB, ale nie znam się na tym. Z tego, co wiem, do e-booków jest program Calibre, ale to jedyna wiedza, jaką na ten temat mam.
Magnolia pisze: 2020-02-09, 20:41 Ja mam KKK książkowy, z którego nie korzystam to sporych rozmiarów książka, czcionka jest normalna, nie jest mała.
Mogę Konwalio Ci sprezentować, zrobić zdjęcie tekstu?
To bardzo miłe z Twojej strony, ale takie zdjęcia zwykle niewiele mi mówią, bo są w skali... I to, co dla ludzi z dobrym wzrokiem nie jest małą czcionką, dla mnie może być. Optymalnie dla mnie to tak chyba od 13-14pkt wzwyż. Biblię mam z czcionką 14, książki – z trochę mniejszą.
Dlaczego nie korzystasz? :)

Magnolia

Re: Encykliki, adhortacje, dokumenty Kościoła - czytać / nie czytać?

Post autor: Magnolia » 2020-02-09, 21:00

Bo korzystam w internecie. Książkę mogę odstąpić chętnej osobie.
Jesli dajesz rade z książkową czcionką to z tą w KKK tez dasz sobie radę.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Encykliki, adhortacje, dokumenty Kościoła - czytać / nie czytać?

Post autor: Dezerter » 2020-02-09, 23:37

Czytam ale wybiorczo. Całe to te z obowiązku o rodzinie, małżeństwie i miłości - kilka ma w domu. Dokumenty SW II obowiązkowo - trzeba znać współczesną naukę Kościoła.
a historycznie to zakupiłem i czytam i polecam BREVIARIUM FIDEI WYBÓR DOKTRYNALNYCH WYPOWIEDZI KOŚCIOŁA
a kto woli wersją elektroniczna to proszę
http://jednoczmysie.pl/wp-content/uploa ... -fidei.pdf
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Encykliki, adhortacje, dokumenty Kościoła - czytać / nie czytać?

Post autor: Tek de Cart » 2020-02-10, 09:02

Nasza wspólnota ma formacje rozpisana w podręcznikach m.in. korzystających z dokumentów Kościoła - bardzo polecam do codziennego rozważania
http://przyjacieleoblubienca.pl/ksiazki ... w-pawla-vi
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Magnolia

Re: Encykliki, adhortacje, dokumenty Kościoła - czytać / nie czytać?

Post autor: Magnolia » 2020-02-10, 09:19

Konwalia pisze: 2020-02-09, 19:41 Co to znaczy powinien? Czy to znaczy, że gdy tego nie zrobi, ma grzech zaniedbania? Nie widzę sensu w czytaniu czegoś, co sprawia trudności i czego się nie rozumie ze względu na styl. Wolę czytać książki – świętych lub mądrych duchownych np. Benedykta XVI – i jednocześnie coś z nich rozumieć. Proszę nie budować presji. Kiedyś czytałam książkę św. Augustyna, ale stwierdziłam, że nie będę jej kontynuować tylko dlatego, że jest mądra, skoro sama jej nie rozumiem.
Konwalio tu nie chodzi o wywoływanie presji. Ale wydaje mi się, że trzeba się zastanowić, gdzie szukać rozwiania wątpliwości jeśli nie w oficjalnych dokumentach Kościoła.
Jeśli usłyszysz coś wątpliwego, albo niepokojącego (nawet z ambony) to jak to zweryfikujesz? Idąc do następnego kapłana, a potem do następnego, a każdy może inaczej zinterpretować? Może...
Wydaje mi się ze roztropnie będzie poszukać w oficjalnym Nauczaniu Kościoła.
Katechizm jest dobry na początek, bo bazuje na tych dokumentach, na Soborach.
Tu nie chodzi o znajdowanie sobie kolejnych grzechów czy zaniedbań, tylko o pewną drogę dojrzałości i odpowiedzialności w wierze.

Konwalia

Re: Encykliki, adhortacje, dokumenty Kościoła - czytać / nie czytać?

Post autor: Konwalia » 2020-02-10, 09:30

Magnolia pisze: 2020-02-10, 09:19 Konwalio tu nie chodzi o wywoływanie presji. Ale wydaje mi się, że trzeba się zastanowić, gdzie szukać rozwiania wątpliwości jeśli nie w oficjalnych dokumentach Kościoła.
Zgadzam się.
Magnolia pisze: 2020-02-10, 09:19 Tu nie chodzi o znajdowanie sobie kolejnych grzechów czy zaniedbań, tylko o pewną drogę dojrzałości i odpowiedzialności w wierze.
Rozumiem, ale w książkach religijnych jest to samo, tylko łatwiej napisane. Ostatnio czytam książki i bardzo się męczę, może to znak, że powinnam czytać coś prostszego, a nie sobie utrudniać? Może to zmęczenie materiału?

Ja, niestety, poczułam presję, bo chcę przeczytać choćby jedną encyklikę, ale kiedy myślę o czekających mnie czterech stronach na godzinę i o tym, że niewiele z tego dla siebie wyciągnę, to naprawdę tracę zapał. Mam też dwie zaległe książki, do tego jedną jeszcze czytam. Od grudnia czytam jedną książkę i pewnie jeszcze przez miesiąc będę czytać, o ile nie dłużej. Tyle rzeczy jest do czytania, a ja nie dość, że źle widzę, to jeszcze nie mogę się skupić.

Chciałabym w końcu odpocząć przy jakiejś książce, czytać tak normalnie, a nie umiem.

Mam w domu adhortację o świętości papieża Franciszka, była dołączona kiedyś do „Gościa Niedzielnego”, ale nie przeczytałam jej. Zauważyłam, że nie trafia do mnie styl pisania papieża Franciszka; kiedy czytałam jakiś tekst, nie rozumiałam.

Lubię za to teksty Benedykta XVI, są zwięzłe i konkretne, może z którąś z jego encyklik powinnam spróbować? Co polecacie? Coś najprostszego na początek.

Magnolia

Re: Encykliki, adhortacje, dokumenty Kościoła - czytać / nie czytać?

Post autor: Magnolia » 2020-02-10, 09:34

Rozumiem, ale zauważ, że te dokumenty nie sa pisane dla teologów tylko i wyłącznie. Sa pisane do wiernych. Choć zgodzę się, ze język czasem sprawie wielkie trudności także mnie.

Zerknij na Humane Vitae
https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pa ... umane.html

Wg mnie jest napisana przystępnie.

Konwalia

Re: Encykliki, adhortacje, dokumenty Kościoła - czytać / nie czytać?

Post autor: Konwalia » 2020-02-10, 09:48

Tematyka, która zupełnie mnie nie interesuje... Chciałabym przeczytać coś o Eucharystii...

Na stronie http://www.vatican.va/holy_father/index.htm znalazłam encykliki niektórych papieży, można wybrać wersję polską, jeśli jest dostępna. Jest opcja pobrania PDF, co bardzo mnie cieszy, bo skonwertuję sobie na czytnik. :) Może komuś się przyda. Strona jest chyba oficjalna, więc źródło jak najbardziej legalne?

Myślałam, że dokumenty Kościoła się tylko dla teologów.
Ostatnio zmieniony 2020-02-10, 09:50 przez Konwalia, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Encykliki, adhortacje, dokumenty Kościoła - czytać / nie czytać?

Post autor: Magnolia » 2020-02-10, 09:57

O Eucharystii:
http://www.vatican.va/content/john-paul ... -euch.html

Dla kogo? ;)
ENCYKLIKA
ECCLESIA DE EUCHARISTIA
OJCA ŚWIĘTEGO
JANA PAWŁA II
DO BISKUPÓW
DO KAPŁANÓW I DIAKONÓW
DO ZAKONNIKÓW I ZAKONNIC
DO KATOLIKÓW ŚWIECKICH
ORAZ
DO WSZYSTKICH LUDZI DOBREJ WOLI
O EUCHARYSTII W ŻYCIU KOŚCIOŁA

ODPOWIEDZ