Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Awatar użytkownika
Kamil Beniuk
Początkujący
Początkujący
Posty: 63
Rejestracja: 11 wrz 2018
Lokalizacja: Skierdy
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 30 times
Kontakt:

Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Kamil Beniuk » 2020-02-10, 08:54

Pani Anna Kuraś wystąpiła o zapytanie czy Marcin Zieliński posiada misję kanoniczną uprawniającą go do nauczania.

Komunikat był jasny.

Łowicz, dnia 8 lutego 2019 r.

L.dz. 237/2019

KOMUNIKAT

Kuria Diecezjalna w Łowiczu – w związku z licznymi zapytaniami – uprzejmie informuje, że p. Marcin Zieliński nigdy nie otrzymał od władzy diecezjalnej kanonicznej misji do nauczania. Diecezja Łowicka nie bierze odpowiedzialności za jego działalność.

Ks. dr Stanisław Plichta
Kanclerz Kurii

Z kolei ks. Tomasz Szałanda dnia 5.02. 2020 na swoim profilu na Facebooku napisał:
W związku z wieloma niejasnościami związanymi z nauczaniem Pani Anny Kuraś, wystosowałem do Krakowskiej Kurii Metropolitalnej list następującej treści:

Od kilku lat, w przestrzeni internetowej swój aktywny udział zaznacza Pani ANNA KURAŚ mieszkająca na terenie Archidiecezji Krakowskiej (z tego co mi wiadomo w Krakowie). W swoich teologicznych wypowiedziach filmowych, radiowych, podczas spotkań w kościołach i parafiach, oraz w tekstach pisanych, dokonuje interpretacji oraz wykładni nauczania Kościoła katolickiego oraz Pisma świętego. Ponieważ wiele znanych mi osobiście osób powołuje się w różnych dyskusjach i spotkaniach wspólnotowych na przekazywane przez Panią Annę Kuraś treści, uprzejmie proszę o następujące informacje:

1. Czy Pani Anna Kuraś otrzymała misję kanoniczną, bądź inną formę posłania przez Kościół do nauczania na terenie Archidiecezji Krakowskiej.

2. Czy pogląd Pani Anny Kuraś o Kursach Alpha jako „węża w Kościele” wraz z ukazywaniem w tym kontekście Pasterzy: archidiecezji katowickiej – abpa Wiktora Skworca; emerytowanego arcybiskupa archidiecezji krakowskiej – kard. Stanisława Dziwisza; archidiecezji łódzkiej – abpa Grzegorza Rysia; emerytowanego biskupa toruńskiego – bpa Andrzeja Suskiego, mieszczą się w zakresie normalnej dyskusji o Kościele?

3. Czy pogląd Pani Anny Kuraś o Forum charyzmatycznym w Szczecinie (2019), jakoby na nim miał miejsce „zlot wilków w owczej skórze”, do których Pani Anna Kuraś zaliczyła m.in. prelegentów tego Forum: niesuspendowanych duchownych katolickich (ks. R. Rafała, o. R. Recława. O. J. Witko i ks. W. Grzyba), znajduje jakiekolwiek potwierdzenie w stanowisku Kościoła Krakowskiego?

Przeczytaj jeszcze Nauka religii w szkołach publicznych w Europie
4. Czy promowanie opinii abpa Jana Pawła Lengi „wypędzonym z Kazachstanu” o wspólnocie neokatechumenatu oraz odnowie charyzmatycznej jako zagrożeń dla Kościoła katolickiego i jego protestantyzacji, winno być przyjęte jako zgodne ze nauczaniem Kościoła?

Tego rodzaju niepokojących mnie opinii Pani Anny Kuraś znajduje się mnóstwo w przestrzeni internetowej. Mają one oglądalność od kilku do kilkudziesięciu tysięcy widzów. W związku z tym uprzejmie proszę o informację zawarte w powyższych pytaniach. Pomoże mi to w bardzo jednoznacznym zajęciu stanowiska wobec wszelkich niejasności, z którymi dzielą się ze mną osoby prywatne jak i członkowie katolickich wspólnot.

***
Dzisiaj otrzymałem odpowiedź, którą zamieszczam poniżej, a która jasno pokazuje jak należy podchodzić do przekazywanych treści przez Panią Annę Kuraś.
Uprzejmie również proszę o powstrzymanie się od złośliwych komentarzy.
Screen z odpowiedzią można przeczytać tu:
http://apologetyka.org/czy-ma-racje-ks- ... -kosciola/

Czy jest to zachowanie fair?
Ostatnio zmieniony 2020-02-10, 08:59 przez Kamil Beniuk, łącznie zmieniany 2 razy.
Ja tylko pytam? http://www.youtube.com/@jatylkopytam
mgr teologii UKSW, katecheta. Pasjonat apologetyki, gitarzysta, webmaster, autor tekstów i muzyki pieśni religijnej.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Andej » 2020-02-10, 09:18

To jest przykład antagonizowania w Kościele.
Zjawisko nie jest nowe, o czym świadczy: 1 Kor 1,12 Myślę o tym, co każdy z was mówi: «Ja jestem Pawła, a ja Apollosa; ja jestem Kefasa, a ja Chrystusa».
I powyższy cytat jest odpowiedzią. Wszystkie osoby podane w poście lub linku powinny stanowić jedno.

Uwaga prywatna i ad personam: Czy musiałeś koniecznie tworzyć nowy wątek w sprawie incydentalnej? Czy nie można go było wrzucić do wątku o charyzmie czy Odnowie (tytułu nie pamiętam)?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Biserica Dumnezeu

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-10, 09:22

Bardzo dobrze, ze wstawiłeś ten problem na forum.
Ale mam prośbę - dla nie za bardzo zorientowanych przekopanie sie jest .. jeszcze bardziej zaciemniającym zrozumienie sposobem zrozumienia.
Mnie ( osobiscie wiele molbym powiedziec jako byly zielonoświątkowiec charyzmatyczny o tego typu "prorokach" ) również troche czasu zajelo, aby uchwycić sedno tematu.
Mógłbyś od siebie jakies krótkie i proste omowienie podac, w tym swoją opinie i sposoby reakcji oraz przeciwdzialania w Kościele?
Nie jestem zorientowany, w jaki sposób obecnie sama hierarchia traktuje problem - wydaje mi sie osobiście, ze na razie górują osobiste przekonania, zamiast zdrowego wykładu nauki katolickiej.
Nie majac rozeznania dokladneego, nie potrafie napisac nic wiecej w temacie.
Dlatego proszę o "łopatologiczne" wyjaśnienie.

Ps: Andeju ... bardzo dobrze, że ten watek został utworzony.
Powinno skonczyc sie z zamiataniem problemu pod dywan i udawaniem , ze "kochamy sie i jest O.K."
Ostatnio zmieniony 2020-02-10, 09:27 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: poprawiłam literówki, Magnolia

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Andej » 2020-02-10, 09:42

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-02-10, 09:22 ...
Ps: Andeju ... bardzo dobrze, że ten watek został utworzony.
Powinno skonczyc sie z zamiataniem problemu pod dywan i udawaniem , ze "kochamy sie i jest O.K."
1. Nie chodzi o to by milczeć.
2. Jeśli wątek ma dotyczyć rozłamów, to powinien mieć adekwatny tytuł.
3. Sprawy jednostkowe nie są warte wątków.
4. Sprawy ogólne, jak najbardziej. Zarówno w skali makro (Franciszek, Niemiecka Fala), jak i mikro (ten czy ów "charyzmatyk").
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Konwalia

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Konwalia » 2020-02-10, 10:21

Widzę zasadnicze sedno wątku: komu przysługuje misja kanoniczna. Nie wiedziałam tego i bardzo dziękuję za wyjaśnienie, które jest proste: jeśli ktoś publicznie prowadzi modlitwy, nauczania, rekolekcje, wyjaśnia Słowo Boże – musi mieć misję kanoniczną. Jeśli natomiast wypowiada się na temat wydarzeń w Kościele, ale nie na tematy doktrynalne, bo jest np. dziennikarzem – nie musi ubiegać się o misję kanoniczną.

Chociaż tak osobiście przyznam się, że czasem ci wszyscy publicyści też są męczący ze swoją narracją. Bo choć szukanie prawdy jest ważne, to skupianie się TYLKO na złych zdarzeniach w Kościele jest szkodliwe dla każdego. A, niestety, często tak jest. Chyba ograniczę niektóre media katolickie. Więcej modlitwy, a nie ciągłego dyskutowania.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14810
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Dezerter » 2020-02-11, 19:32

Krytycy do charyzmatyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.
a
Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.
Taki wniosek wyciągam z tego wątku - 2 Diecezje się wypowiedziały ....
, a wspomniani jak nauczają tak nauczali ;) :D
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Kamil Beniuk
Początkujący
Początkujący
Posty: 63
Rejestracja: 11 wrz 2018
Lokalizacja: Skierdy
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 30 times
Kontakt:

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Kamil Beniuk » 2020-02-11, 20:20

Dezerter pisze: 2020-02-11, 19:32 Krytycy do charyzmatyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.
a
Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.
Taki wniosek wyciągam z tego wątku - 2 Diecezje się wypowiedziały ....
, a wspomniani jak nauczają tak nauczali ;) :D
Bzdura ponura.
p. Anna Kuraś nie naucza od kilku lat. Miała jedynie wykład o zagrożeniach duchowych.
Marcin Zieliński naucza w imię "charyzmatycznej poprawności politycznej".
Ja tylko pytam? http://www.youtube.com/@jatylkopytam
mgr teologii UKSW, katecheta. Pasjonat apologetyki, gitarzysta, webmaster, autor tekstów i muzyki pieśni religijnej.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14810
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Dezerter » 2020-02-11, 21:30

Kamil Beniuk pisze: 2020-02-11, 20:20
Dezerter pisze: 2020-02-11, 19:32 Krytycy do charyzmatyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.
a
Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.
Taki wniosek wyciągam z tego wątku - 2 Diecezje się wypowiedziały ....
, a wspomniani jak nauczają tak nauczali ;) :D
Bzdura ponura.
p. Anna Kuraś nie naucza od kilku lat. Miała jedynie wykład o zagrożeniach duchowych.
Marcin Zieliński naucza w imię "charyzmatycznej poprawności politycznej".
Co innego wynika z twojego postu, że naucza i jest wiele przykładów
wójek gogle, tez pokazuje, że to chyba ty napisałes "ponura bzdurę"
MARCIN ZIELIŃSKI I INNI - Anna Kuraś
18 382 wyświetlenia
•30 kwi 2019



- nauczanie publiczne
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Kamil Beniuk
Początkujący
Początkujący
Posty: 63
Rejestracja: 11 wrz 2018
Lokalizacja: Skierdy
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 30 times
Kontakt:

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Kamil Beniuk » 2020-02-11, 21:44

Dezerter pisze: 2020-02-11, 21:30
Kamil Beniuk pisze: 2020-02-11, 20:20
Dezerter pisze: 2020-02-11, 19:32 Krytycy do charyzmatyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.
a
Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.
Taki wniosek wyciągam z tego wątku - 2 Diecezje się wypowiedziały ....
, a wspomniani jak nauczają tak nauczali ;) :D
Bzdura ponura.
p. Anna Kuraś nie naucza od kilku lat. Miała jedynie wykład o zagrożeniach duchowych.
Marcin Zieliński naucza w imię "charyzmatycznej poprawności politycznej".
Co innego wynika z twojego postu, że naucza i jest wiele przykładów
wójek gogle, tez pokazuje, że to chyba ty napisałes "ponura bzdurę"
MARCIN ZIELIŃSKI I INNI - Anna Kuraś
18 382 wyświetlenia
•30 kwi 2019



- nauczanie publiczne
Google nie wystarczy. Wklejenie materiałów też nie wystarczy.
Materiały jeszcze trzeba znać, bo nie ma tam żadnego nauczania tylko świadectwo o zagrożeniach duchowych, tematyka zagrożeń wiary (treść w miniaturkach) i wątpliwościach dotyczące Marcina Zielińskiego.
Wpisuję się to w zalecenia.
„Ponieważ zaś w naszych czasach powstają nowe zagadnienia i panoszą się nagminnie bardzo niebezpieczne błędy, które usiłują zniszczyć zupełnie religię, porządek moralny i samo społeczeństwo ludzkie, obecny Sobór święty zachęca gorąco świeckich, by każdy w miarę swoich uzdolnień i wykształcenia, zgodnie z myślą Kościoła wypełniał z większą pilnością swoje zadanie w zakresie wyjaśniania, obrony i odpowiedniego dostosowania zasad chrześcijańskich do problemów obecnej doby”.

Dekret o apostolstwie świeckich „Apostolicam actuositatem”, 6

Tutaj przykład nauczania biblijnego nawet bez studiów teologicznych.



L.dz. 237/2019

KOMUNIKAT

Kuria Diecezjalna w Łowiczu – w związku z licznymi zapytaniami – uprzejmie informuje, że p. Marcin Zieliński nigdy nie otrzymał od władzy diecezjalnej kanonicznej misji do nauczania. Diecezja Łowicka nie bierze odpowiedzialności za jego działalność.

Ks. dr Stanisław Plichta
Kanclerz Kurii

To kto bierze?
Ostatnio zmieniony 2020-02-11, 21:45 przez Kamil Beniuk, łącznie zmieniany 1 raz.
Ja tylko pytam? http://www.youtube.com/@jatylkopytam
mgr teologii UKSW, katecheta. Pasjonat apologetyki, gitarzysta, webmaster, autor tekstów i muzyki pieśni religijnej.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14810
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Dezerter » 2020-02-11, 22:23

Dzięki za rozróżnienie - rzeczywiście jest.
Pytasz , kto bierze odpowiedzialność za wystąpienie Marcina - organizatorzy, którzy go zapraszają, a więc, Biskupi, prezbiterzy, Diecezjalne Szkoły Nowej Ewangelizacji, instytucje, wspólnoty i organizacje oficjalnie i legalnie działające w Kościele Katolickim.
Obaj znamy jednego Biskupa najczęściej przywoływanego na tym forum jako Autorytet, który - jak słyszałem bezpośrednio od niego "często się spotykamy, bo współpracujemy"
By nie być gołosłownym
Apostolskiego błogosławieństwa udzielił papież Franciszek, a listy ze słowami zachęty i błogosławieństwa dla uczestników cyklu konferencji 24/7 Serce Dawida skierowali m.in. kard. Kazimierz Nycz, abp Wojciech Polak, abp Stanisław Gądecki, abp Grzegorz Ryś, abp Józef Kupny, abp Marek Jędraszewski i bp Romuald Kamiński.

Po raz pierwszy w wydarzeniu weźmie udział o. Adam Szustak OP, który wygłosi dwie konferencje. Będzie można też spotkać i posłuchać m.in.: bp. Andrzeja Siemieniewskiego, dr. Johannesa Hartla, Marcina Jakimowicza, Macieja Wolskiego, Marcina Zielińskiego czy Krzysztofa Demczuka. Zapisy na konferencję i więcej informacji na stronie:
https://warszawa.gosc.pl/doc/5925377.Wi ... Reclaw-i-M
Ostatnio zmieniony 2020-02-11, 22:32 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Kamil Beniuk
Początkujący
Początkujący
Posty: 63
Rejestracja: 11 wrz 2018
Lokalizacja: Skierdy
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 30 times
Kontakt:

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Kamil Beniuk » 2020-02-11, 22:36

Dezerter pisze: 2020-02-11, 22:23 Dzięki za rozróżnienie - rzeczywiście jest.
Pytasz , kto bierze odpowiedzialność za wystąpienie Marcina - organizatorzy, którzy go zapraszają, a więc, Biskupi, prezbiterzy, Diecezjalne Szkoły Nowej Ewangelizacji, instytucje, wspólnoty i organizacje oficjalnie i legalnie działające w Kościele Katolickim.
Obaj znamy jednego Biskupa najczęściej przywoływanego na tym forum jako Autorytet, który - jak słyszałem bezpośrednio od niego "często się spotykamy, bo współpracujemy"
By nie być gołosłownym
Apostolskiego błogosławieństwa udzielił papież Franciszek, a listy ze słowami zachęty i błogosławieństwa dla uczestników cyklu konferencji 24/7 Serce Dawida skierowali m.in. kard. Kazimierz Nycz, abp Wojciech Polak, abp Stanisław Gądecki, abp Grzegorz Ryś, abp Józef Kupny, abp Marek Jędraszewski i bp Romuald Kamiński.

Po raz pierwszy w wydarzeniu weźmie udział o. Adam Szustak OP, który wygłosi dwie konferencje. Będzie można też spotkać i posłuchać m.in.: bp. Andrzeja Siemieniewskiego, dr. Johannesa Hartla, Marcina Jakimowicza, Macieja Wolskiego, Marcina Zielińskiego czy Krzysztofa Demczuka. Zapisy na konferencję i więcej informacji na stronie:
https://warszawa.gosc.pl/doc/5925377.Wi ... Reclaw-i-M
Tego zachowania biskupa nie mogę zrozumieć.
Ja tylko pytam? http://www.youtube.com/@jatylkopytam
mgr teologii UKSW, katecheta. Pasjonat apologetyki, gitarzysta, webmaster, autor tekstów i muzyki pieśni religijnej.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Tek de Cart » 2020-02-12, 09:59

Z tego co pamiętam biskup podnosił że zapisy o misji kanonicznej są w dzisiejszych czasach mało sensowne. Bo np. Misja dotyczy tylko diecezji której biskup ja wydał - więc jeśli osoba mająca wydana taka misje pojedzie 'za granicę' diecezji (w Warszawie to wystarczy przejechać przez Wisłę) - to już nie ma 'uprawnien'. Też jest pytanie co x nauczaniem w 'internecie' - czy to jest publiczne jak jeden gość mówi sobie do kamery a ogląda go tysiące ludzi z różnych stron ? Albo ktoś publikuje artykuł teologiczny na stronie? To przecież dotyczy także nas :)
Na razie rzeczywistość wyprzedziła zapisy prawne...
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14810
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Dezerter » 2020-02-13, 18:07

... właśnie właśnie, czy Ty aby Kamilu nie nauczasz nas tutaj na forum ;)
żartuję trochę ;) , a poza tym Kamil ma Misje kanoniczną na nauczanie :!: B-)
@Tek de Cart - bracie - czas się wytłumaczyć,
kto Ci dał misję kanoniczną na nauczanie :!:
I to nauczanie nawet dotyczące rozumienia Biblii ( Emaus)?
Ostatnio zmieniony 2020-02-13, 18:08 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Tek de Cart » 2020-02-14, 08:27

Akurat na kursie Emnaus nigdy nie posługiwałem :) ale parę razy na Janie czy Nowym Życiu... Też w sumie 'nauczam' we wspólnocie czy w ramach kursu przedmałżeńskiego - a misji kanonicznej nie mam. W każdym takim przypadku na spotkaniu/rekolekcjach jest ksiądz prowadzący - i założenie jest takie że to on jest odpowiedzialny za nauczanie całej ekipy. Nawet jeśli 'dyrektorem' kursu jest osoba świecka.

I to raczej jest 'standard' we wspólnotach czy na rekolekcjach.
Ostatnio zmieniony 2020-02-14, 08:28 przez Tek de Cart, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14810
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Charyzmatycy do krytyków "morda w kubeł", bo nie macie misji kanonicznej.

Post autor: Dezerter » 2020-02-14, 22:14

Tek de Cart pisze: 2020-02-14, 08:27 Akurat na kursie Emnaus nigdy nie posługiwałem :) ale parę razy na Janie czy Nowym Życiu... Też w sumie 'nauczam' we wspólnocie czy w ramach kursu przedmałżeńskiego - a misji kanonicznej nie mam. W każdym takim przypadku na spotkaniu/rekolekcjach jest ksiądz prowadzący - i założenie jest takie że to on jest odpowiedzialny za nauczanie całej ekipy. Nawet jeśli 'dyrektorem' kursu jest osoba świecka.

I to raczej jest 'standard' we wspólnotach czy na rekolekcjach.
Cała Szkoła Nowej Ewangelizacji - powołana oficjalnie przez JP II jest oparta na nauczaniu/kursach prowadzonych przez świeckich - jest to nauczanie praw wiary i to z Mocą Ducha Świętego. Teraz kwestia misji kanonicznej - nie ma jej nikt z prowadzących jako osoba, ale zapewne ma ją *(potrzebne źródło) Szkoła jako instytucja oficjalna KK i mają zatwierdzenie poszczególne kursy, które prowadzą, a które mają bardzo określoną treść i formę.
Natomiast samozwańcze gwiazdy ewangelizacyjne - nie mają ani ustalonej, zatwierdzonej, ściśle określonej formy ani treści głoszenia...
i tu tkwi problem
a nie w tym, że to świeccy głoszą
takie moje przemyślenia
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ