Dyskusje z niekatolikami - co nam dają?

Ważna sprawa dla chrześcijan
ODPOWIEDZ
Biserica Dumnezeu

Re: Dyskusje z niekatolikami - co nam dają?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-03, 16:49

I wedlug mnie tak to wyglada, Albertusie.

Jaśmina

Re: Dyskusje z niekatolikami - co nam dają?

Post autor: Jaśmina » 2020-02-15, 14:47

Nic tak naprawdę nie dają. Ważne jest czyste sumienie i życie prawe.

szary brat
Bywalec
Bywalec
Posty: 192
Rejestracja: 2 wrz 2019
Has thanked: 184 times
Been thanked: 37 times

Re: Dyskusje z niekatolikami - co nam dają?

Post autor: szary brat » 2020-02-15, 21:01

Wśród katolików niewiele mogę zdziałać, a jeszcze mniej nauczyć.
Obcowanie z niekatolikami pozwala mi na realizację ważnych zadań chrześcijanina - niesienia ludziom światła Ewangelii i miłości, a także na weryfikację czystości mojej własnej wiary.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dyskusje z niekatolikami - co nam dają?

Post autor: Dezerter » 2020-02-15, 21:32

szary brat pisze: 2020-02-15, 21:01 Wśród katolików niewiele mogę zdziałać, a jeszcze mniej nauczyć.
Obcowanie z niekatolikami pozwala mi na realizację ważnych zadań chrześcijanina - niesienia ludziom światła Ewangelii i miłości, a także na weryfikację czystości mojej własnej wiary.
Ciekawe co Jaśmina na to?
To bardzo ciekawe co napisałeś mógłbyś się rozpisać ?
Mnie pisanie na forach niekatolickich też bardzo rozwijało i budowało moją wiarę.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

szary brat
Bywalec
Bywalec
Posty: 192
Rejestracja: 2 wrz 2019
Has thanked: 184 times
Been thanked: 37 times

Re: Dyskusje z niekatolikami - co nam dają?

Post autor: szary brat » 2020-02-15, 22:08

No cóż, katolicy skupiają się na udowadnianiu swej wyższości nad innymi i to właściwie uniemożliwia dyskusję.
Niekatolicy są bardziej otwarci, nie wietrzą wszędzie podstępu i są bardziej otwarci na miłość i jej różne właściwe do przyjęcia formy.
Owoce tych kontaktów są liczne i niosą wiele radości.

Aby nie wpaść w koleiny innej wiary lub utraty wiary, w momentach krytycznych, gdy następuje konfrontacja katolickości i jakiejś innej doktryny, proszę o rozświetlenie tej sytuacji przez Ducha Świętego, a On zawsze daje mi jasną wykładnię rzeczy. Zazwyczaj prowadzi to do uspokojenia mnie, że z moją wiarą wszystko jest w porządku.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dyskusje z niekatolikami - co nam dają?

Post autor: Dezerter » 2020-02-15, 22:26

Zazdroszczę tej "jasnej wykładni" - dzisiaj prosiłem Boga na dniu skupienia z Duchem Świętym charyzmatyków z mojej Diecezji o dar rozeznawania, by rozpoznawać co od Niego pochodzi, a co ode mnie czy od Złego,
prosiłem o Boże prowadzenie i opiekę bym nie zbłądził
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

szary brat
Bywalec
Bywalec
Posty: 192
Rejestracja: 2 wrz 2019
Has thanked: 184 times
Been thanked: 37 times

Re: Dyskusje z niekatolikami - co nam dają?

Post autor: szary brat » 2020-02-15, 22:38

Dezerter pisze: 2020-02-15, 22:26 Zazdroszczę tej "jasnej wykładni" - dzisiaj prosiłem Boga na dniu skupienia z Duchem Świętym charyzmatyków z mojej Diecezji o dar rozeznawania, by rozpoznawać co od Niego pochodzi, a co ode mnie czy od Złego,
prosiłem o Boże prowadzenie i opiekę bym nie zbłądził
Tylko Duch Święty jest w takich sprawach pewnym Przewodnikiem.
Nieustannie się módlmy do Ducha Świętego.

Outsider

Re: Dyskusje z niekatolikami - co nam dają?

Post autor: Outsider » 2020-02-15, 23:23

Czasami bardzo ciężko jest rozmawiać z ludżmi,którzy reprezentują taką wiarę jak my sami.Albo traktują naukę w moim przypadku Kościoła Katolickiego wybiórczo,albo nie mają odpowiedniej wiedzy na temat danej wiary.Jak tu mądrze napisał jeden z moich przedmówców Abraham45 i w pełni się z nim zgadzam ,aby dyskutować trzeba posiadać odpowiednią wiedzę.Ale są ludzie
z którymi nie warto wdawać się w dyskusję,ponieważ oni mimo najszczerszych naszych chęci nie wejdą w dyskusję merytoryczną z nami,tylko uparcie będą tkwić w swoich przekonaniach,pomimo przytaczanych przez nas logicznych argumentów..I taka dyskusja do niczyjego życia nic pozytywnego nie wniesie.
Natomiast uważam,że dyskusję z mądrymi ateistami i ludźmi ,którzy szanują moją wiarę są wskazane,Czasami taki człowiek ateista zacznie się zastanawiać,poszukiwać,dążyć do poznania i pogłębienia naszej wiary.Ale te rozmowy powinny być prowadzone z taktem,wyczuciem,posiadaną wiedzą i nie każdy człowiek na taką dyskusję może sobie pozwolić.Natomiast z ludżmi mądrym i szanującymi inną wiarę ,którzy mają ugruntowaną swoją wiarę,tak jak my swoją dadzą nam tylko wiedzę na temat innej wiary.Weżmy przykład Papieża św.Jana Pawła ll.On potrafił rozmawiać,szanować i modlić się z ludżmi, którzy nie reprezentowali wiary katolickiej.

Awatar użytkownika
exe
Bywalec
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 3 maja 2020
Lokalizacja: Ziemski padół....
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 65 times

Re: Dyskusje z niekatolikami - co nam dają?

Post autor: exe » 2020-05-03, 16:33

Myślę, że bez względu na to, kto jakie ma przekonania, to liczy się chęć poprawnego rozumowania, a więc wolnego od absurdów:
"W miarę sił staraj się odgadnąć [myśli] bliźnich, a naradzaj się z mądrymi! Prowadź rozmowy z rozumnymi, a każda twoja mowa niech będzie o Prawie Najwyższego. (Syr 9, 14-15)

Ściśle jednakże odróżniałbym mądrość od rozumności. Drugie zawiera się w pierwszym, ale nie odwrotnie.
Ostatnio zmieniony 2020-05-03, 16:33 przez exe, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dyskusje z niekatolikami - co nam dają?

Post autor: Dezerter » 2020-05-03, 20:14

Bardzo mądry cytat - będę go stosował
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ