Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: Efezjan » 2019-11-25, 19:37

Bóg, który jest wiecznym TERAZ i wieczną doskonałością stwarza rzeczy niedoskonałe.

Paradoks? Niekoniecznie.
Przecież gdyby Bóg stwarzał rzeczy doskonałe na przykład drugi taki byt jak On sam - to ten drugi byt nie byłby Bogiem, ponieważ byłby stworzony.
Byłby bytem prawie doskonałym, ale nie byłby Bogiem. Z tego rozumowania wynika, że Bóg niejako 'musi' stwarzać rzeczy niedoskonałe. Ok.

Ale dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek? Piszę stwarza, gdyż uważam, że Bóg nie stworzył świata w momencie X, ale nadal go stwarza.
Bóg jest miłością, więc mógłby sobie istnieć odwiecznie sam w takim zapętleniu: Bóg kocha Syna, Syn kocha Ducha Świętego, Bóg kocha Ducha Świętego; Duch Święty kocha Syna; Syn kocha Boga Ojca, Duch Święty kocha Boga Ojca. Odwieczna doskonała miłość. A jednak Bóg stwarza byty niedoskonałe. Tak jakby doskonała miłość mu nie wystarczała.

UWAGA: odpowiedź, że nie znamy zamierzeń Boga nie jest odpowiedzią na pytanie.

Takie pytanie od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1951
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: Praktyk » 2019-11-25, 20:21

Może niedoskonałość jest konieczna do nadania prawdziwego sensu istnieniu. A Bóg jako nieskończona miłość chce żeby jego dzieci miały sens. Bo to bez sensu nie mieć sensu :)
I tym sposobem jesteśmy w życiu, które jest walką, nauką, drogą od gorszego do lepszego. Ale widzimy w tym sens.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: Andej » 2019-11-25, 21:13

Nie wiem, czy Bóg stwarza. Raczej przychylam się już wszystko stworzył. Już stworzył to co minęło, to co jest i to co będzie. Bóg już stworzył to, co w czasie pojawi się za 100 lat. Uważam, że dzieło stworzenia było jednorazowe. Co nie znaczy, że nie odbieramy tego jakby trwało, albowiem dzieło to jest stworzone w czasie.
Niedoskonałe? Wprost przeciwnie - wszystko jest doskonałe. Przeczytaj opis stworzenia. Wierzysz w te opisy? Czy uważasz je za kłamstwo? Rdz 1,31 A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre. Zaprzeczasz temu?

Uważając, że Bóg stworzył coś niedoskonałego stawiasz się ponad Nim. Uznajesz samego siebie za mądrzejszego od Boga. Uzurpujesz sobie prawo do oceniania, i to krytycznego, dzieła Boga. A ja uważam, że to Bóg ma prawo ocenić Ciebie i Twoje czyny. Ale nigdy odwrotnie. Uważam, że żaden człowiek nie ma prawa oceniania ani Boga, ani Jego czynów. Ma przyjąć to, co Bóg mu daje. Bez marudzenia. Z ufnością i miłością.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-11-25, 23:06

Teraz to ja się zgubiłam. Czy coś, co było podatne na grzech pierworodny jest doskonałe?
Rozumiem, że dobre, w jakiś pokrętny sposób, ale ok, mam to.
Ale doskonałe?
Myślałam, że to tylko Bóg jest doskonały.
Teraz poproszę o wyjaśnienia.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: Andej » 2019-11-26, 10:23

Twierdzisz zatem, że to Bóg popełnił błąd dając wolną wolę? Nie sądzę, aby zamiarem bożym było stworzenie robotów czy klonów, które w równym szeregu, ze sztandarem w dłoni idą w ściśle wyznaczonym szlakiem. Bezmyślnie. Jak niewolnicy.
Bóg dął rozum i wolną wolę. Dał wybór. Dajac prawo wyboru zawsze trzeba się liczyć z tym, że te wybory nie będą po naszej, li tylko i wyłącznie, myśli. Bóg stworzył człowieka, który może dostąpić najwyższej szczęśliwości, jeśli tego będzie chciał. Człowieka, który może to także odrzucić. Na tym polega doskonałość stworzenia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1951
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: Praktyk » 2019-11-26, 15:57

Jeśli Bóg tworzył świat to lepiej się nie dało. Pytanie co było priorytetem w jego wizji dawania nam szczęścia.
Okazuje się, że ważniejsza dla nas jest wolność niż brak cierpienia.
I tak organoleptycznie... nie jest tak ?
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: Andej » 2019-11-26, 16:57

Praktyk pisze: 2019-11-26, 15:57 ... Okazuje się, że ważniejsza dla nas jest wolność niż brak cierpienia. ...
Gdyby ankietę przeprowadzić, to wielki byłby rozrzut. Dla jednych wolność od, dla innych wolność do, dla jeszcze innych zupełnie inna wartość.

A na marginesie: Zważ, że brak cierpienia jest jedną z form wolności. Wszak jest wolnością od cierpienia. Dlatego nie można przeciwstawiać wolności od cierpienia wolności.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: Efezjan » 2019-11-26, 17:33

Andej pisze: 2019-11-25, 21:13 Nie wiem, czy Bóg stwarza. Raczej przychylam się już wszystko stworzył. Już stworzył to co minęło, to co jest i to co będzie. Bóg już stworzył to, co w czasie pojawi się za 100 lat. Uważam, że dzieło stworzenia było jednorazowe. Co nie znaczy, że nie odbieramy tego jakby trwało, albowiem dzieło to jest stworzone w czasie.
Niedoskonałe? Wprost przeciwnie - wszystko jest doskonałe. Przeczytaj opis stworzenia. Wierzysz w te opisy? Czy uważasz je za kłamstwo? Rdz 1,31 A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre. Zaprzeczasz temu?

Uważając, że Bóg stworzył coś niedoskonałego stawiasz się ponad Nim. Uznajesz samego siebie za mądrzejszego od Boga. Uzurpujesz sobie prawo do oceniania, i to krytycznego, dzieła Boga. A ja uważam, że to Bóg ma prawo ocenić Ciebie i Twoje czyny. Ale nigdy odwrotnie. Uważam, że żaden człowiek nie ma prawa oceniania ani Boga, ani Jego czynów. Ma przyjąć to, co Bóg mu daje. Bez marudzenia. Z ufnością i miłością.
Jest we mnie bardzo dużo pychy i egoizmu, Andeju, ale jednakowoż nie uważam się za lepszego od Boga. Ja po prostu rozważam opcję, że Bóg mógłby sobie istnieć bez świata.

Twoja koncepcja, że Bóg wszystko już stworzył - nawet to, co będzie za sto lat jest bardzo ciekawa - muszę przyznać. On trzyma to za zasłoną, a my tylko lekko ją odchylając, stajemy w podziwie i odkrywa się przed nami to, co było zakryte. Dziękuję za Twój głos w dyskusji.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: Andej » 2019-11-26, 18:00

Efezjan pisze: 2019-11-26, 17:33 ... Ja po prostu rozważam opcję, że Bóg mógłby sobie istnieć bez świata. ...
Sądzę, że tak. Jednak jest, jak jest.
Zakryte jest wiele. Nie wiemy, czy jesteśmy jedynymi istotami rozumnymi, które stworzył. Nie wiemy, czy kiedyś w niebie nie będziemy współdzielić (choć bardziej adekwatne byłoby współmnożyć) z jakimiś kosmitami.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: Efezjan » 2019-11-27, 18:51

Ja myślę, że gdzieś tam hen daleko jest jakaś cywilizacja istot rozumnych. Ale czy koniecznie opartych na węglu? Może są to takie stwory jak morze z 'Solarisu' S. Lema.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Simon
Bywalec
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: Simon » 2019-11-27, 20:56

Efezjan pisze: 2019-11-25, 19:37 Ale dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?
Odpowiedź jest prostsza niż mogło by się wydawać.Bóg stworzył świat, w tym człowieka dla swojej chwały.Jednak Bóg stworzył świat nie po to, aby powiększyć swoją chwałę, ale by ją ukazać i udzielić jej:

"Podstawowa prawda, której Pismo święte i Tradycja nie przestają nauczać i wysławiać, głosi, że "świat został stworzony dla chwały Bożej" (Sobór Watykański I: DS 3025). Bóg stworzył wszystko – wyjaśnia św. Bonawentura – "nie po to, by powiększyć chwałę, ale by ją ukazać i udzielić jej" (Św. Bonawentura, In libros sententiarum, 2, 1, 2, 2, 1). Jedynym powodem, dla którego Bóg stwarza, jest Jego miłość i dobroć: "Kluczem miłości otworzył swoją dłoń, by dokonać dzieła stworzenia" (Św. Tomasz z Akwinu, In libros sententiarum, 2, prol)." (KKK 293).

"Bóg stworzył świat, by ukazać swoją chwałę i udzielić jej. Chwałą, dla której Bóg stworzył stworzenia, jest to, by uczestniczyły w Jego prawdzie, Jego dobroci i Jego pięknie." (KKK 319)

"Bóg chciał, aby stworzenia były zróżnicowane, dobre, współzależne i uporządkowane. Przeznaczył wszystkie stworzenia materialne dla dobra rodzaju ludzkiego. Człowiek, a przez niego cale stworzenie, jest przeznaczony dla chwały Bożej." (KKK 353)
Ostatnio zmieniony 2019-11-27, 20:56 przez Simon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: Efezjan » 2019-11-28, 19:30

Simonie, dziękuję pięknie za głos w dyskusji.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: Viridiana » 2019-12-22, 09:57

Efezjan pisze: 2019-11-25, 19:37 Ale dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek? Piszę stwarza, gdyż uważam, że Bóg nie stworzył świata w momencie X, ale nadal go stwarza.
Bóg jest miłością, więc mógłby sobie istnieć odwiecznie sam w takim zapętleniu: Bóg kocha Syna, Syn kocha Ducha Świętego, Bóg kocha Ducha Świętego; Duch Święty kocha Syna; Syn kocha Boga Ojca, Duch Święty kocha Boga Ojca. Odwieczna doskonała miłość. A jednak Bóg stwarza byty niedoskonałe. Tak jakby doskonała miłość mu nie wystarczała.
Myślę, że Bóg stwarza właśnie z miłości. Trójca Święta to skomplikowana sprawa - w gruncie rzeczy to jest Bóg w trzech osobach. Brzmi jak oczywistość, ale rozważając znaczenie tego wyrażenia - te wszystkie osoby wyrażają Boga. A miłość jest związana z tym, że chcemy dawać, działać dla innych, a stworzenie daje taką możliwość.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: sądzony » 2020-02-23, 21:48

Gdyby Bóg nie nie dopuszczał by zła, nie byłby doskonale dobry.
Niedoskonałość rodzi się w człowieku. Bóg jej nie tworzy. My ją zainicjowaliśmy. My - Adam i my - Ewa.
Masz rację Bóg tworzy permanentnie. W każdej chwili.
Ludzka niedoskonałość wynika z lęku. Lęk wynika z braku miłości.
Jak mówił G. Ryś: "Biblia (Ewangelia w szczególności) nie uczy nas jak nie grzeszyć, a jak kochać"
Gdy nie doświadczysz miłości we wszystkim widział będziesz zło, niedoskonałość i grzech.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: Andej » 2020-02-23, 22:56

sądzony pisze: 2020-02-23, 21:48 ... Bóg tworzy permanentnie. ...
Nie sądzę. Byłoby to sprzeczne w wolną wolą, którą dał człowiekowi. Bóg może interweniować. Ale nie sądzę, aby czynił to permanentnie.

Bóg jest ponad czasem. Akt stworzenia był jednorazowy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ