Kto dziś jest pasterzem?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Kto dziś jest pasterzem?

Post autor: sądzony » 2020-02-28, 20:16

Magnolia pisze: 2020-02-28, 19:59 A kto dla Ciebie teraz jest autorytetem?
Generalnie gdy mam dylemat, zadaję sobie pytanie: jak postąpił by Jezus Chrystus.
I mam odpowiedź.

Codziennie czytam ewangelię.
Ulubionym autorem pozostaje R. Rohr. On pokazał mi kim jest JC. Nadal mi to pokazuje.
Mam przyjaciela z którym sporo dyskutuję na temat Boga. U niego na kacu znalazłem księżkę Rohra „Nagie teraz”.

Jeśli chodzi o polski kościół to uwielbiam abp G. Rysia. Właśnie go słucham.

szary brat
Bywalec
Bywalec
Posty: 192
Rejestracja: 2 wrz 2019
Has thanked: 184 times
Been thanked: 37 times

Re: Kto dziś jest pasterzem?

Post autor: szary brat » 2020-02-29, 10:11

sądzony pisze: 2020-02-25, 19:34 Kto ze współczesnych jest dla Was autorytetem w kwestii poszukiwania wiary?
Pozwolę sobie „rzucić”, kilka nazwisk (kolejność przypadkowa):

Grzegorz Ryś, Joachim Badeni, Jan Kaczkowski, Richard Rohr, Piotr Pawlukiewicz, Adam Szustak, Thomas Merton (choć mam wątpliwość co do współczesności), Jorge Mario Bergoglio.
Zaszokowałeś mnie.
Żadna z wymienionych osób nie jest moim autorytetem.
Moje wszystkie autorytety są w Niebie, jednak jeszcze niedawno żyli i mogłem cieszyć się ich nauką przekazywaną bezpośrednio między ludźmi współczesnymi.
Uczyłem się i uczę najwięcej od nich:
Św. Jan Paweł II, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, Kardynał Prymas Stefan Wyszyński.

Wiesława
Bywalec
Bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 1 maja 2018
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 29 times
Been thanked: 13 times

Re: Kto dziś jest pasterzem?

Post autor: Wiesława » 2020-02-29, 11:00

szary brat pisze: 2020-02-29, 10:11
sądzony pisze: 2020-02-25, 19:34 Kto ze współczesnych jest dla Was autorytetem w kwestii poszukiwania wiary?
Pozwolę sobie „rzucić”, kilka nazwisk (kolejność przypadkowa):

Grzegorz Ryś, Joachim Badeni, Jan Kaczkowski, Richard Rohr, Piotr Pawlukiewicz, Adam Szustak, Thomas Merton (choć mam wątpliwość co do współczesności), Jorge Mario Bergoglio.
Zaszokowałeś mnie.
Żadna z wymienionych osób nie jest moim autorytetem.
Moje wszystkie autorytety są w Niebie, jednak jeszcze niedawno żyli i mogłem cieszyć się ich nauką przekazywaną bezpośrednio między ludźmi współczesnymi.
Uczyłem się i uczę najwięcej od nich:
Św. Jan Paweł II, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, Kardynał Prymas Stefan Wyszyński.
A z taką nadzieją zaczęłam czytać twój wpis ;) , aż do miesca, gdzie wymieniasz te autorytety, które są podobno w niebie @-)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Kto dziś jest pasterzem?

Post autor: sądzony » 2020-02-29, 11:23

A tak w miłości sporo uczy mnie moja 5-letnia córka. Jej poczęcie (wiosna 2014) zeszła się z chwilą, w której zacząłem się "nawracać".

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14807
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kto dziś jest pasterzem?

Post autor: Dezerter » 2020-02-29, 12:57

szary brat pisze: 2020-02-29, 10:11
sądzony pisze: 2020-02-25, 19:34 Kto ze współczesnych jest dla Was autorytetem w kwestii poszukiwania wiary?
Pozwolę sobie „rzucić”, kilka nazwisk (kolejność przypadkowa):

Grzegorz Ryś, Joachim Badeni, Jan Kaczkowski, Richard Rohr, Piotr Pawlukiewicz, Adam Szustak, Thomas Merton (choć mam wątpliwość co do współczesności), Jorge Mario Bergoglio.
Zaszokowałeś mnie.
Żadna z wymienionych osób nie jest moim autorytetem.
Moje wszystkie autorytety są w Niebie, jednak jeszcze niedawno żyli i mogłem cieszyć się ich nauką przekazywaną bezpośrednio między ludźmi współczesnymi.
Uczyłem się i uczę najwięcej od nich:
Św. Jan Paweł II, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, Kardynał Prymas Stefan Wyszyński.
Czy posiadanie różnych autorytetów jest powodem zszokowania :?:
To ty mnie zszokowałeś tym stwierdzeniem.
Richard Rohr
Pisze książki: filozofia, etyka, nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.), poradniki, popularnonaukowa dziecięca, relig
Franciszkanin z prowincji Nowy Meksyk. Tamże - w Albuquerque - w 1987 roku założył Centrum Działania i Kontemplacji, którego obecnie jest dyrektorem. Autor ponad dwudziestu książek tłumaczonych na wiele języków (jest to piąta książka wydana po polsku) i ceniony prelegent o międzynarodowej sławie. Jego posługa duszpasterska koncentruje się na chrześcijańskim wtajemniczeniu dorosłych i zachęcaniu ich do owocnego wejścia w tzw. drugą połowę życia.
Dobry materiał na pasterza i autorytet współczesny, a twoje są XX wieczne - racz zauważyć.
Ja myślę, że to kwestia również pokoleniowa stąd u mnie JP II bo z nim wzrastałem duchowo a z Wyszyńskim już nie
Szary bracie jesteś mi bratem w tych nazwiskach, które przytoczyłeś. :ymhug:, choć Szustaka wywliłem ze znajomych na fejsie, tego ostatniego to słabo znam ;)
Ale jak ja się zastanowiłem, to moimi pasterzami są osoby, które znam a nie te żyjące kiedyś (za wyjątkiem Jezusa, Franciszka biedaczyny, JP II)
- w duchowości charyzmatycznej - biskup Siemieniewski, Ryś, Dejczak, ks Marcin Modrzyński, ks Piotr Szymkowiak, ks Cyran, Ela Drożniewicz, Alina Ciechanowska,
- w medytacjach i kontemplacjach - o. Maksymilian Nawarra, Małżeństwo Gajdów, Dariusz Hybel, ks Dariusz Larus
- w ewangelizacji - biskup Ryś, Dejczak, ks. Artur Godnarski, ks. Rafał Jarosiewicz, Zbigniew Ignacy Kowalski, Alina Ciechanowska, Marcin Iżyk
- w każdej sprawie papież Franciszek i biskup Polak, bo to mój Kościół a ks proboszcz generalnie też, ale nie każdy i nie we wszystkim.
Ostatnio zmieniony 2020-02-29, 13:15 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

szary brat
Bywalec
Bywalec
Posty: 192
Rejestracja: 2 wrz 2019
Has thanked: 184 times
Been thanked: 37 times

Re: Kto dziś jest pasterzem?

Post autor: szary brat » 2020-02-29, 13:03

Dezerter pisze: 2020-02-29, 12:57
Czy posiadanie różnych autorytetów jest powodem zszokowania :?:
To ty mnie zszokowałeś tym stwierdzeniem.
Zupełnie nie.
Nie zrozumiałeś.
Wymienionym osobom nie ufam, albo je mało znam, a na pewno od żadnej z nich niczego się nie nauczyłem.
Takie osoby nie zasługują na miano autorytetu.
Ostatnio zmieniony 2020-02-29, 13:04 przez szary brat, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14807
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kto dziś jest pasterzem?

Post autor: Dezerter » 2020-02-29, 13:09

To co dopiero powiesz o moich?
autorytet

1. powszechnie uznana czyjaś powaga, wpływ, znaczenie; posłuch, poważanie, szacunek, respekt;
2. człowiek mający duże poważanie ze względu na swą wiedzę lub postawę moralną, stawiany za wzór do naśladowania, mający wpływ na postawy i myślenie innych ludzi; chodząca encyklopedia,
według mnie przytoczone przeze mnie osoby spełniają tą definicję.
Ostatnio zmieniony 2020-02-29, 13:13 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

szary brat
Bywalec
Bywalec
Posty: 192
Rejestracja: 2 wrz 2019
Has thanked: 184 times
Been thanked: 37 times

Re: Kto dziś jest pasterzem?

Post autor: szary brat » 2020-02-29, 13:24

Temat odebrałem jako zapytanie o osobiste autorytety, a nie powszechne.
Poza tym wybacz, Ojciec Szustak, albo abp Ryś jako powszechne autorytety ..
to jakieś wyjątkowe nieporozumienie.

Dodano po 1 minucie 17 sekundach:
Powszechnych autorytetów dzisiaj zresztą nie ma.
Wszystkie zamordowano.
Na szczęście są jeszcze autorytety osobiste.

Dodano po 4 minutach 25 sekundach:
Co do autorytetów innych, kim ja jestem by to oceniać?
Każdy dobiera sobie autorytety dla siebie i inaczej być nie może.
Temat zresztą był nie o autorytetach tylko o Pasterzach.
Moim Pasterzem jest Papież i mój biskup.
Chwała Bogu, że nie muszę mieć co do tego wątpliwości.

Wielkim Pasterzem jest dla mnie też świątobliwy emerytowany Ojciec Święty Benedykt XVI, a małym Pasterzem z pięknym sercem i duszą - Brat exe z Wirtualnego Klasztoru http://www.jhs.fora.pl/

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Kto dziś jest pasterzem?

Post autor: sądzony » 2020-02-29, 13:31

przepraszam, a czy Jezus jest powszechnym autorytetem? Na pewno nie był za życia. I mało kto obecnie za nim idzie.
Więc nie jest autorytetem powszechnym. .... chyba powinienem zapytać o Mistrzów.

Dodano po 5 minutach 7 sekundach:
Dezerter pisze: 2020-02-29, 12:57
szary brat pisze: 2020-02-29, 10:11
sądzony pisze: 2020-02-25, 19:34 Kto ze współczesnych jest dla Was autorytetem w kwestii poszukiwania wiary?
Pozwolę sobie „rzucić”, kilka nazwisk (kolejność przypadkowa):

Grzegorz Ryś, Joachim Badeni, Jan Kaczkowski, Richard Rohr, Piotr Pawlukiewicz, Adam Szustak, Thomas Merton (choć mam wątpliwość co do współczesności), Jorge Mario Bergoglio.
Zaszokowałeś mnie.
Żadna z wymienionych osób nie jest moim autorytetem.
Moje wszystkie autorytety są w Niebie, jednak jeszcze niedawno żyli i mogłem cieszyć się ich nauką przekazywaną bezpośrednio między ludźmi współczesnymi.
Uczyłem się i uczę najwięcej od nich:
Św. Jan Paweł II, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, Kardynał Prymas Stefan Wyszyński.
Czy posiadanie różnych autorytetów jest powodem zszokowania :?:
To ty mnie zszokowałeś tym stwierdzeniem.
Richard Rohr
Pisze książki: filozofia, etyka, nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.), poradniki, popularnonaukowa dziecięca, relig
Franciszkanin z prowincji Nowy Meksyk. Tamże - w Albuquerque - w 1987 roku założył Centrum Działania i Kontemplacji, którego obecnie jest dyrektorem. Autor ponad dwudziestu książek tłumaczonych na wiele języków (jest to piąta książka wydana po polsku) i ceniony prelegent o międzynarodowej sławie. Jego posługa duszpasterska koncentruje się na chrześcijańskim wtajemniczeniu dorosłych i zachęcaniu ich do owocnego wejścia w tzw. drugą połowę życia.
Dobry materiał na pasterza i autorytet współczesny, a twoje są XX wieczne - racz zauważyć.
Ja myślę, że to kwestia również pokoleniowa stąd u mnie JP II bo z nim wzrastałem duchowo a z Wyszyńskim już nie
Szary bracie jesteś mi bratem w tych nazwiskach, które przytoczyłeś. :ymhug:, choć Szustaka wywliłem ze znajomych na fejsie, tego ostatniego to słabo znam ;)
Ale jak ja się zastanowiłem, to moimi pasterzami są osoby, które znam a nie te żyjące kiedyś (za wyjątkiem Jezusa, Franciszka biedaczyny, JP II)
- w duchowości charyzmatycznej - biskup Siemieniewski, Ryś, Dejczak, ks Marcin Modrzyński, ks Piotr Szymkowiak, ks Cyran, Ela Drożniewicz, Alina Ciechanowska,
- w medytacjach i kontemplacjach - o. Maksymilian Nawarra, Małżeństwo Gajdów, Dariusz Hybel, ks Dariusz Larus
- w ewangelizacji - biskup Ryś, Dejczak, ks. Artur Godnarski, ks. Rafał Jarosiewicz, Zbigniew Ignacy Kowalski, Alina Ciechanowska, Marcin Iżyk
- w każdej sprawie papież Franciszek i biskup Polak, bo to mój Kościół a ks proboszcz generalnie też, ale nie każdy i nie we wszystkim.

Co do R.Rohra
Rozumiem, że nie czytałeś. Sam mam ponad 10 tytułów w języku polskim.
Łączenie wiary w Boga z filozofią, psychologią, socjologią, antropologią, fizyką, kosmologią
(a to robi Rohr [i nie tylko ok.]), poszukiwanie tożsamości, a nie odmienności
pomiędzy nauką i wiarą, pomiędzy duchem i materią, prowadzi do miłości.
Dzielenie, poszukiwanie różnic prowadzi do zła.

Baj de łej:
„Dezercja łac. desertio „opuszczenie”” – co opuszczasz, przed czym się uchylasz, od czego uciekasz?
Kiedy się nawróciłeś? Co się stało? Skąd masz wiarę? @Dezerter

Awatar użytkownika
Betka
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 265
Rejestracja: 28 cze 2019
Lokalizacja: Podkarpackie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 401 times
Been thanked: 133 times

Re: Kto dziś jest pasterzem?

Post autor: Betka » 2020-03-07, 19:38

123, 1Psalm. Dawidowy. Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego."Ps 23, 1
Teraz i na wieki.
Chwała Panu:)
Twoje słowo jest pochodnią dla nóg moich i światłem na mojej ścieżce .
Ps 119

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Kto dziś jest pasterzem?

Post autor: sądzony » 2020-03-07, 19:40

Betka pisze: 2020-03-07, 19:38 123, 1Psalm. Dawidowy. Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego."Ps 23, 1
Teraz i na wieki.
Chwała Panu:)
Rozumiem, a może kiedyś pojmę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Betka
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 265
Rejestracja: 28 cze 2019
Lokalizacja: Podkarpackie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 401 times
Been thanked: 133 times

Re: Kto dziś jest pasterzem?

Post autor: Betka » 2020-06-29, 06:18

Twoje słowo jest pochodnią dla nóg moich i światłem na mojej ścieżce .
Ps 119

TOMVAD 45

Re: Kto dziś jest pasterzem?

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-06-29, 10:12

Ks Zbigniew Maciejewski, bardzo lubię jego kazania i bardzo często umieszczam jego kazania na swojej stronie. Są naprawdę wspaniałe, w prosty sposób ukazują to co istotne, odnoszą Słowo Boga do naszego życia. Warto poczytać inne. Spodziewam się że przy jego naukach,podobnie jak przy naukach ks Pawlukiewicza nawet niewierzący wiele by zrozumieli. Posługuje się językiem bardziej ludzkim niż teologicznym.

Myślę że to kazanie ks Maciejewskiego ukazuje ważna prawdę:

https://funawi.pl/w-imie-boga-zabic-bog ... -kamienie/

Magnolia

Re: Kto dziś jest pasterzem?

Post autor: Magnolia » 2020-06-29, 10:43

Może to bardziej pasuje do wątku Ciekawe kazania?

TOMVAD 45

Re: Kto dziś jest pasterzem?

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-06-29, 11:18

Magnolia pisze: 2020-06-29, 10:43 Może to bardziej pasuje do wątku Ciekawe kazania?
Pasuje i tam,ale tutaj także. To kazanie to obraz reakcji ludzi na dobre słowo, na jakiś dobry gest. Czy nie jest tak jak napisał ksiądz?
Przychodzi dobry pasterz z dobrym słowem a może oberwać za to co mówi. Przychodzi jakiś człowiek aby mówić o Jezusie a może oberwać wiązankę słów że odechce mu sie dalej mówić. Czyż nie zdarza się to w naszym życiu a zwłaszcza w sieci-na portalach,forach?

Sam oberwałem na jednym forum tylko dlatego że miałem inne zdanie i sprowadzono mnie do poziomu kretyna.

Taka przykra rzeczywistość.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”