Czy niepełnosprawni zasługują na zbawienie

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
ODPOWIEDZ
BlackFox

Czy niepełnosprawni zasługują na zbawienie

Post autor: BlackFox » 2020-03-15, 14:45

Tak jak w temacie.

Zacznę od cytatów z Biblii.

Księga Powtórzonego Prawa 23:2
Nikt, kto ma zgniecione jądra lub odcięty członek, nie wejdzie do zgromadzenia Pana.

Księga Kapłańska 21:16-23
Dalej Pan powiedział do Mojżesza: «Tak mów do Aarona: Ktokolwiek z potomków twoich według ich przyszłych pokoleń będzie miał jakąś skazę, nie będzie mógł się zbliżyć, aby ofiarować pokarm swego Boga. Żaden człowiek, który ma skazę, nie może się zbliżać - ani niewidomy, ani chromy, ani mający zniekształconą twarz, ani kaleka, ani ten, który ma złamaną nogę albo rękę, ani garbaty, ani niedorozwinięty, ani ten, kto ma bielmo na oku, ani chory na świerzb, ani okryty liszajami, ani ten, kto ma zgniecione jądra. Żaden z potomków kapłana Aarona, mający jakąś skazę, nie będzie się zbliżał, aby złożyć spalaną ofiarę Panu. On ma skazę - nie będzie się zbliżał, aby ofiarować pokarm swego Boga. Jednakże wolno mu jeść pokarm swego Boga, zarówno święty, jak i najświętszy. Tylko nie będzie podchodził do zasłony i nie będzie się zbliżał do ołtarza, bo ma skazę. Nie będzie bezcześcił moich świętości, bo Ja, Pan, jestem tym, który je uświęca!»

Jak wiemy by dostąpić zbawienia trzeba chodzić do kościoła, przyjmować sakramenty. Ale jak to ma się do ludzi niepełnosprawnych? Powyższe cytaty z Biblii wyraźnie pokazują, że niepełnosprawni nie są mile widziani w Niebie skoro niezależnie od tego czy będą chodzić do kościoła czy nie to i tak pójdą do piekła.

Swego czasu czytałem w sieci pytanie "Dlaczego Bóg tak bardzo nienawidzi niepełnosprawnych?". Ktoś autorowi pytanie odpowiedział, że nie wiadomo co jest prawdziwe w Biblii, a co nie. Przecież wszyscy jesteśmy przed Bogiem równi, no nie?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy niepełnosprawni zasługują na zbawienie

Post autor: sądzony » 2020-03-15, 14:55

Może to głupie, ale:
Czy gdy jadąc samochodem po jezdni z podwójną ciągłą nagle na twoim pasie ruchu pojawi się dziecko
nie złamiesz przepisu zmieniając pas ruchu? A może zabijesz dziecko, ale zachowasz się podług przepisów prawa?

Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie radość Jezusa cierpiącego na krzyżu, za nasze zbawienie?

Jeżeli chcesz pojąć to rozumowo (a widzę, że tak [choć nie o to chodzi]) użyj paradoksu.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Dominik

Re: Czy niepełnosprawni zasługują na zbawienie

Post autor: Dominik » 2020-03-15, 15:11

Skoro bezręki nie zasługuje na zbawienie to co z łysymi albo z brakami w uzębieniu albo jak ktoś ma niedobór żelaza,,, czyli wedle tego co piszesz Niebo będzie puste. Każdy ma jakąś skazę.

Magnolia

Re: Czy niepełnosprawni zasługują na zbawienie

Post autor: Magnolia » 2020-03-15, 15:49

BlackFox pisze: 2020-03-15, 14:45 Powyższe cytaty z Biblii wyraźnie pokazują, że niepełnosprawni nie są mile widziani w Niebie skoro niezależnie od tego czy będą chodzić do kościoła czy nie to i tak pójdą do piekła.

To jest nadinterpretacja! To co zacytowałes to sa przepisy świątynne, a Ty wyciągasz wniosek co do tego kto wejdzie do nieba?! :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:

BlackFox

Re: Czy niepełnosprawni zasługują na zbawienie

Post autor: BlackFox » 2020-03-15, 16:13

Sądzony: Zatem uważasz, że chodzenie do kościoła przez niepełnosprawnych jest dla nich śmiertelnym zagrożeniem i lepiej by było gdyby tak czy siak poszli do piekła?

Dominik: Ja tylko cytuję Biblię. I nie powiedziałem, że w nią wierzę, że ją akceptuję. Na co dzień to ja się z nią nie zgadzam. Piszę o tym by poznać Waszą opinię na ten temat samemu jednak uważając, że Biblia kłamie w tej jak i wielu innych sprawach.

Magnolia: Wedle Biblii obrażanie innych jest jak morderstwo, mówiła o tym Ewangelia, mówią o tym księża. Zatem zadaj sobie pytanie, gdzie Ty pójdziesz z takimi zbrodniami po śmierci. Co do przepisów świątynnych... Niezależnie od tego czym one są przykazanie kościelne nakazuje chodzić do kościoła, kto nie chodzi idzie do piekła, nie? Więc jak Twoim zdaniem niepełnosprawni mają postąpić?

I kim jesteś, że znaczenie jednych części Biblii przeinaczasz, a inne akceptujesz? Tak samo jak każdy z nas jesteś tylko człowiekiem.

Magnolia

Re: Czy niepełnosprawni zasługują na zbawienie

Post autor: Magnolia » 2020-03-15, 16:19

BlackFox pisze: 2020-03-15, 16:13

Magnolia: Wedle Biblii obrażanie innych jest jak morderstwo, mówiła o tym Ewangelia, mówią o tym księża. Zatem zadaj sobie pytanie, gdzie Ty pójdziesz z takimi zbrodniami po śmierci.
Strasznie się wystraszyłam...
Ale Ty pierwszy zacząłeś, wpadłeś tu i obrażasz wszystko i wszystkich...
BlackFox pisze: 2020-03-15, 16:13 Co do przepisów świątynnych... Niezależnie od tego czym one są przykazanie kościelne nakazuje chodzić do kościoła, kto nie chodzi idzie do piekła, nie? Więc jak Twoim zdaniem niepełnosprawni mają postąpić?

I kim jesteś, że znaczenie jednych części Biblii przeinaczasz, a inne akceptujesz? Tak samo jak każdy z nas jesteś tylko człowiekiem.
Niekoniecznie jestem człowiekiem, niektórzy myślą że kobietą, a inni że potworem. Ja lubię określenie Imperatorowa, bo mój mąż ma wielką władzę międzyświatową.

Dominik

Re: Czy niepełnosprawni zasługują na zbawienie

Post autor: Dominik » 2020-03-15, 16:23

BlackFox pisze: 2020-03-15, 16:13 Dominik: Ja tylko cytuję Biblię. I nie powiedziałem, że w nią wierzę, że ją akceptuję. Na co dzień to ja się z nią nie zgadzam. Piszę o tym by poznać Waszą opinię na ten temat samemu jednak uważając, że Biblia kłamie w tej jak i wielu innych sprawach.
Oki,, ja tylko wysuwam pewne myśli, które pokazują absurd takiego tłumaczenia Biblii, stąd mylne przekonanie że Biblia kłamie.

BlackFox

Re: Czy niepełnosprawni zasługują na zbawienie

Post autor: BlackFox » 2020-03-15, 16:26

Dominik: Kłamie, kłamie... W Biblii jest wiele sprzeczności. Np. Dekalog mówi "nie zabijaj", a prawo miłości nakazuje zabijać nawet dzieci za bycie potomkiem cudzołożnicy. Poza tym wierzę, że Pan Bóg jest dobrocią, tak więc wszystko co temu przeczy uważam za kłamstwo.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy niepełnosprawni zasługują na zbawienie

Post autor: sądzony » 2020-03-15, 16:35

BlackFox pisze: 2020-03-15, 16:13 Sądzony: Zatem uważasz, że chodzenie do kościoła przez niepełnosprawnych jest dla nich śmiertelnym zagrożeniem i lepiej by było gdyby tak czy siak poszli do piekła?
Nich z powyższego nie zasugerowałem.
Sam jestem niepełnosprawny. Od ponad dwudziestu lat choruję na "dwuiegunówkę".
Na studiach miałem stopień niepełnosprawności.

Chodzenie do kościoła dla nikogo (nawet dla samego szatana) nie jest śmiertelnym zagrożeniem. Nie rozumiem Cię.
Nie chciałbym, by ktokolwiek tam trafił (do piekła).
Wierzę w to, że Boże miłosierdzie jest tak kosmicznie nieskończone, że piekło będzie puste.

Dodano po 1 minucie 34 sekundach:
BlackFox pisze: 2020-03-15, 16:26 Dominik: Kłamie, kłamie... W Biblii jest wiele sprzeczności. Np. Dekalog mówi "nie zabijaj", a prawo miłości nakazuje zabijać nawet dzieci za bycie potomkiem cudzołożnicy. Poza tym wierzę, że Pan Bóg jest dobrocią, tak więc wszystko co temu przeczy uważam za kłamstwo.
Wszędzie są sprzeczności rozejrzyj się.
To natura rzeczywistości.

Wiara w Boga pozwala ujrzeć w nich Prawdę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Kranibus

Re: Czy niepełnosprawni zasługują na zbawienie

Post autor: Kranibus » 2020-03-15, 16:36

Przecież cytowane teksty z Biblii nie dotyczą zbawienia.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14807
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy niepełnosprawni zasługują na zbawienie

Post autor: Dezerter » 2020-03-15, 17:23

Przede wszystkim mylisz zgromadzenie ze zbawieniem - to nie to samo.
Nie ma najmniejszych przeciwwskazań do zbawienia niepełnosprawnych
szersze wyjaśnienie znajdziesz tu
Pytania do Biblii

Dlaczego nie wszyscy?

Dlaczego takie osoby, o których pisze księga Pwt 23,2 nie mogły wejść do zgromadzenia Pana?

Odpowiedź na powyższe pytanie wymaga wyjaśnienia pewnej podstawowej kwestii. Kiedy zastanawiamy się, dlaczego nie wszyscy dopuszczeni byli do udziału w zgromadzeniach, lub inaczej zebraniach, Pana, kojarzymy je z celebracjami liturgicznymi. Dlatego, tak jak wydałoby nam się dziwne, gdyby kogoś nie wpuszczono do kościoła, tak zastanawiamy się, dlaczego nie wszyscy mogą uczestniczyć w tych spotkaniach?

Zebrania tego typu, określane po hebrajsku terminem qahal, a po grecku ekklesia, były zwołaniem wolnych mężczyzn w czasie najważniejszych świąt żydowskich, ale były to także zgromadzenia na wzór tych przeprowadzanych w greckich polis, kiedy decydowano o wyruszeniu na wojnę, czy ważyły się decyzje ogólnie pojmowanej polityki wewnętrznej. Czasami były to także spotkania nie posiadające akcentu liturgicznego, choć odbywające się w dzień upamiętniający ważne wydarzenia (zob. Sdz 20,1.18; 1 Sm 1,3; 11,6).

Dlaczego jednak z tych zebrań wykluczani byli mężczyźni posiadający defekty fizyczne na swych narządach płciowych? Najprawdopodobniej było to motywowane przeciwdziałaniem wpływom Kananejczyków przede wszystkim dlatego, że w religiach narodów ościennych, którzy eunuchom okazywali w sanktuariach szczególne względy i czasem traktowali je jako osoby posiadające bliższy kontakt z bóstwem. Z tego samego powodu nie dopuszczano do służby przy ołtarzu lewitów posiadających takie same defekty fizyczne (zob. Kpł 21,20).

Księga Powtórzonego Prawa w bardzo wielkim stopniu kładzie nacisk na ochronę życia, posuwając się nawet do ochrony zwierząt, tworząc zręby pod współczesną sozologię (zob. Pwt 22,6-7). Takim samym szacunkiem i jednocześnie restrykcjami obwarowana jest cała sfera przekazywania życia. Osoby, które nie mogą spełniać misji „zapełniania ziemi”, traktowane jako pozbawione jednego z podstawowych wymiarów życia. Ponieważ służbę Bogu mogły pełnić tylko w pełni zdrowe osoby, wszelkie defekty fizyczne stanowiły wykluczenie ze społeczności służących Bogu, podobnie jak wysterylizowane zwierzęta nie mogły być składane w ofierze (Kpł 22,24).

Do społecznego i religijnego wykluczenia w każdym możliwym wymiarze odnosi się wyraźnie scena z Dziejów Apostolskich, w której dworzanin królowej etiopskiej zostaje chrześcijaninem (8,26-40). Był on zarówno eunuchem, cudzoziemcem, jak i poganinem, co stawiało go w najgorszym możliwym położeniu w tradycyjnej izraelskiej hierarchii społecznej i całkowicie wykluczało owego człowieka z życia religijnego. Chrzest oraz łaska Boga jednak nie są uwarunkowane fizjonomią człowieka, ale stanowią wyraz wolnej woli Boga. Łaska wiary skierowana jest do wszystkich ludzi – szczupłych czy grubych, wysokich czy niskich, blondynów czy brunetów. Dla Boga nie ma to kompletnie znaczenia.
https://biblista.pl/ukryte/pytania/295- ... -pana.html
Ostatnio zmieniony 2020-03-15, 17:37 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Dominik

Re: Czy niepełnosprawni zasługują na zbawienie

Post autor: Dominik » 2020-03-15, 17:35

Nawet dzisiaj jest podobnie. Osoba np. głucha raczej nie zostanie księdzem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy niepełnosprawni zasługują na zbawienie

Post autor: Andej » 2020-03-15, 18:24

Czy ktoś zauważył, że Jezus wyjaśnił wykładnię Pisma?
Czy nikt nie czytał Mateusza, który porusza kwestię kalek i ich miejsca w niebie?
Mt 18,8i9 Otóż jeśli twoja ręka lub noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie wejść do życia ułomnym lub chromym, niż z dwiema rękami lub dwiema nogami być wrzuconym w ogień wieczny. I jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do życia, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła ognistego.

Mnie to zdumiewa, że do czytania ST zabierają się osoby zupełnie do tego nieprzygotowane. I wyciągają opaczne wnioski. Zaskakuje też to, że tak łatwo wpuścić dyskutantów w maliny. Dlaczego nie opieracie się głownie na NT?

Przyznam się do tego, że ST traktuję jak fundament NT. Fundament ukryty pod ziemią, z piwnicami i zakamarkami tajemniczymi. Gmachem, w którym mieszkam jest NT. Też niełatwy do zrozumienia. Ale o wiele bardziej zrozumiały dzięki przykładowi Chrystusa.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy niepełnosprawni zasługują na zbawienie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-15, 19:24

Sorry @BlackFox , ale ogranicz liczbę bzdur wrzucanych jednoczesnie na forum. Co z czymś wyjeżdżasz, okazuje się bzdurą. A wyjeżdżasz kilka razy dziennie. Rozumiem, ze nic nie rozumiesz, ale ile można?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”