10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: 10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Post autor: Andej » 2020-04-01, 18:57

apostata pisze: 2020-04-01, 18:44... To moje osobiste stanowisko, podparte historycznym twierdzeniami kościoła w kwestiach takich jak geocentryzm, piekło, ewolucja, historyczność wydarzeń takich jak potop itd. ...
Jaki budynek twierdził tak historycznie?
Na pewnym etapie rozwoju ludzkości, nie było ani jednego człowieka, który uznawałby heliocentryzm. I inne pojęcia też obcymi były. Proponuję odrzucić cały dorobek ludzkości, bo nasi praprzodkowie we wszystkim się mylili. A nasza wiedza dla naszych potomnych, za kilka tysięcy lat (chyba, że wcześniej wszystko szlag trafi), będzie przykładem nieuctwa i naiwności.
Postawiona teza świadczy jedynie o nienawiści do Kościoła. Bo tę sama łatkę można przypiąć wszelkim instytucjom z zamierzchłych wieków.
apostata pisze: 2020-04-01, 18:44... Mamy ograniczony dostęp do wiedzy. Ale skąd ty bierzesz wiedzę na takie tematy? Mam dostęp do tej samej wiedzy a wysnuwam inne wnioski. ...
I co gorsza nie potrafisz przyznać się do błędu. Albo, masz informacje zmyślone przez antykościelnych propagandystów.

Gdy nie chcesz zrozumieć, to z pewnością nie zrozumiesz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

apostata

Re: 10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Post autor: apostata » 2020-04-01, 20:47

Andej pisze: 2020-04-01, 18:57 Na pewnym etapie rozwoju ludzkości, nie było ani jednego człowieka, który uznawałby heliocentryzm. I inne pojęcia też obcymi były. Proponuję odrzucić cały dorobek ludzkości, bo nasi praprzodkowie we wszystkim się mylili. A nasza wiedza dla naszych potomnych, za kilka tysięcy lat (chyba, że wcześniej wszystko szlag trafi), będzie przykładem nieuctwa i naiwności.
Postawiona teza świadczy jedynie o nienawiści do Kościoła. Bo tę sama łatkę można przypiąć wszelkim instytucjom z zamierzchłych wieków.
Owszem. To się nazywa postęp Platon, Newton, Tesla czy omawiany już na tym forum Freud mylili się w wielu kwestiach a ich wkład w historię nauki jest niepodważalny. Różnica polega na tym że nikt nie umiera się że mieli rację w metaforyczny sposób.
I co gorsza nie potrafisz przyznać się do błędu. Albo, masz informacje zmyślone przez antykościelnych propagandystów
.
Albo od katechety i księdza. Nikt mi nie wykazał błędu do którego miałbym się przyznać. Opinię Marka uważam za ciekawą i wnoszącą coś do dyskusji ale nie oznacza to że moja na pewno jest błędna.
Gdy nie chcesz zrozumieć, to z pewnością nie zrozumiesz.
Już ci mówiłem że bardzo dużo o mnie wiesz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: 10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Post autor: Andej » 2020-04-01, 21:04

apostata pisze: 2020-04-01, 20:47 ... Owszem. To się nazywa postęp Platon, Newton, Tesla czy omawiany już na tym forum Freud mylili się w wielu kwestiach a ich wkład w historię nauki jest niepodważalny. Różnica polega na tym że nikt nie umiera się że mieli rację w metaforyczny sposób. ...
A także Marks, Stalin, Mao, PolPot, Che ...
apostata pisze: 2020-04-01, 20:47 ... Albo od katechety i księdza. Nikt mi nie wykazał błędu do którego miałbym się przyznać. Opinię Marka uważam za ciekawą i wnoszącą coś do dyskusji ale nie oznacza to że moja na pewno jest błędna. ...
Wielokrotnie. Brak umiejętności czytania ST i przegotowania. Odrzucanie zasad religii i wmawianie własnych.
apostata pisze: 2020-04-01, 20:47 ... Już ci mówiłem że bardzo dużo o mnie wiesz.
Dziękuję. Po prostu czytam posty i je oceniam. One ujawniają co, nieco o autorze.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

apostata

Re: 10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Post autor: apostata » 2020-04-01, 21:21

Andej pisze: 2020-04-01, 21:04 A także Marks, Stalin, Mao, PolPot, Che ...
Co co panowie mają do tematu? Obok ludzi zasłużonych dla nauki? Hitlera ci chyba zabrakło.
Wielokrotnie. Brak umiejętności czytania ST i przegotowania. Odrzucanie zasad religii i wmawianie własnych.
To tylko twoja opinia a nie fakt. Podrzucam ( a właściwie nie pozwalam sobie narzucić) zasady religii, ale gdzie próbuje komuś narzucać? Staram się głównie zadawać pytania. Robię próbowałem narzucić zasady logiki ale fakt, nie jest łatwo.
Dziękuję. Po prostu czytam posty i je oceniam. One ujawniają co, nieco o autorze.
I to mi zarzucie arogancję?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: 10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Post autor: Andej » 2020-04-01, 22:06

apostata pisze: 2020-04-01, 21:21 ... Co co panowie mają do tematu? Obok ludzi zasłużonych dla nauki? Hitlera ci chyba zabrakło. ...
Autorzy postępu, który gloryfikujesz.
apostata pisze: 2020-04-01, 21:21 ... To tylko twoja opinia a nie fakt. ...
Nie tylko.
apostata pisze: 2020-04-01, 21:21 ... I to mi zarzucie arogancję?
W rzeczy samej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: 10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-04-01, 23:03

apostata pisze: 2020-04-01, 08:19 Chce zrozumieć wierzących i dowiedzieć się dlaczego wierzą.
Nie gniewaj się, ale nie widac tego w tej dyskusji.
Ale jeszcze dziś spróbuję.
Otóż w zadnym wypadku - o ile nie myli się wiedzy z oddziaływaniem. Jak przeszukasz forum, to gdzieś tu już to tłumaczyłem.
To jest właśnie pierwsza z tych luk.
No, to jak są takie "luki" to dzieki Bogu, że prawdziwych nie ma :)
Odsyłam do wyszukiwarki w forum.
Niechęć do odpowiedzi na to pytanie wynika z tego, że my po prostu nie jesteśmy w stanie powiedzieć, co się dzieje z jakimkolwiek człowiekiem po śmierci (wyłączając może świętych, ale to inna trochę sprawa). Nie wiemy np. czy Judasz jest potępiony czy zbawiony, nie wiemy co się stało z Hitlerem czy Stalinem, nie wiemy jakie kryteria (poza tym że są to kryteria sprawiedliwe+) stosuje Bóg do dzieci. Czy gdy umiera niemowlę, Bóg po prostu je zbawia, czy też może wykorzystuje wiedzę ekstrapolującą, co dziecko by zrobiło, gdyby nie umarło (ja osobiście sądzę że to pierwsze, ale pewnosci nie mam).
Jeszcze trudniej z dziecmi starszymi, które już coś w życiu zrobiły. Nie wiemy co się z konkretnym dzieckiem dzieje, choć wiemy, ze w chwili śmierci jest w stanie podjąć decyzję doskonałą, bynajmniej nie ograniczoną jego wiekiem (ani, jeśli już o tym mowa, poziomem inteligencji, ewentualnym kretynizmem itd). Prawdopodobnie niektóre nastolatki mogły wybrać Niebo, inne piekło - dlatego nie da się odpowiedzieć na pytanie co się stało z nimi po śmierci. Prawdopodobnie zależy z kim.
A na koniec jeszcze trzeba powiedzieć, że pierworodni nie musieli być wcale dziećmi. I w tej sytuacji tym bardziej nie da się powiedzieć o wszystkich, że zostali zbawieni lub potępieni. Prawdopodobnie jedni wybrali tak, inni inaczej.
Tu dwa pytania:
Po pierwsze jakie masz oparcie w Biblii na to że będzie coś takiego jak "decyzja doskonała"?
Po pierwsze, nie musze mieć wszystkiego w Biblii - nie wyznaję wymyślonej niedawno (jakies 500 lat temu) koncepcji "sola scriptura".
Po drugie, wynika to z całości.
Widzisz, jestem w sytuacji faceta, któremu ktoś znający tylko podstawową arytmetykę zadał jakieś pytanie szczegółowe o całkę powierzchniową.
Nie jestem w stanie wyłożyć w poście na forum całej "brakującej" mojemu rozmówcy matematyki (pomiędzy dodawaniem a całkami powierzchniowymi).
Po drugie co się stanie że nagle będę w stanie taką decyzję podjąć i czy do dalej będę ja?
To akurat proste pytanie - jak najbardziej to będziesz Ty - bardziej może niż dziś. Opadną ograniczenia doczesności.
Po Twojej rozmowie z Andejem wnoszę, że pojmujesz zbawienie w dość prosty, taki "ludowy" sposób - a to jest bardziej skomplikowane (choć niestety wiele osób wierzących też sądzi). I to nie jest zagadnienie jurydyczne (reguł prawnych) tylko raczej relacyjne. Jesli ktoś zdecyduje być w Niebie (tym kryptonimem obdarzamy stan bycia z Bogiem), to będzie. Jeśli jednak jest - mówiąc potocznie - zły, to nie będzie chciał ani potrafił przebywać z nieskończenie świętym (dobrym) Bogiem - i to jest właśnie "piekło".
W wątku gdzie dawałeś link do pdf-a o piekle oskarżyłem Cię o manipulację i nieuczciwe cytowanie. Nowy Testament wyraźnie straszy płomieniami piekielnymi. Tak też piekło było rozumiane przez wieki i dalej jest przez większość katolików.Oczywiście jeśli ktoś inteligentny to przemyśli to dojdzie do wniosku że cierpienie fizyczne w piekle wykluczałoby wszechdobroć Boga. W związku z tym trzeba zmienić interpretację Biblii aby dalej odpowiadała Waszym wyobrażeniom o Bogu.
To jest dość typowe mniemanie dla wielu ludzi; wydaje im się że nasi przodkowie byli głupcami. Otóż nie byli.
A mimo to przypisuje się im różności - na przykład dosłowną interpretację Księgi Rodzaju (wielu myśli że dostosowano ją dopiero do Księgi Rodzaju), mniemanie iż Ziemia jest płaska itd.
Wystarczy poczytać Ojców Koscioła z pierwszych wieków, żeby zobaczyć jak bardzo owe mniemania są dla nich krzywdzące.

Oczywiście, tradycyjnie mówimy, że poznanie Boga mamy z dwu symbolicznych "Ksiąg". Jedną jest Objawienie Boże, drugą Wielka Księga Przyrody. I one jakoś-tam wzajemnie się tłumaczą i rozjaśniają. Ale dzieje się to w trybie poznawania Prawdy z tych źródeł, a nie wzajemnego modyfikowania.
Pewnie że są ludzie, którym się wydaje, iż np. ewolucja podważa stworzenie (i niekiedy ostro ją zwalczają). No cóż, bywa. Wiedza "powszechna" często bywa inna niż faktyczna. Dotyczy to nawet szkół (np. do dziś jest na poziomie szkoły średniej nauczana dawno obalona teoria, jakoby rozwój osobniczy naśladował rozwój ewolucyjny).
Dlatego tak jest ważne odnosić się (także w krytyce) do autentycznego nauczania Koscioła, a nie "mniemań ludowych".
Im więcej dowiadujemy się o świecie tym więcej zapisów Biblii okazuje się metaforycznych.
O właśnie. To jest mniemanie wynikające z antychrześcijańskich mitów (głównie XIX wiecznych).

apostata

Re: 10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Post autor: apostata » 2020-09-07, 09:09

Marek_Piotrowski pisze: 2020-04-01, 23:03 Pewnie że są ludzie, którym się wydaje, iż np. ewolucja podważa stworzenie (i niekiedy ostro ją zwalczają). No cóż, bywa. Wiedza "powszechna" często bywa inna niż faktyczna. Dotyczy to nawet szkół (np. do dziś jest na poziomie szkoły średniej nauczana dawno obalona teoria, jakoby rozwój osobniczy naśladował rozwój ewolucyjny).
No i ma. Miałeś kiedyś ogon i zalążek skrzeli.

O właśnie. To jest mniemanie wynikające z antychrześcijańskich mitów (głównie XIX wiecznych).
Oczywiście...
Samo to że religia dawała błędne odpowiedzi na pytania o początku świata, pochodzenie człowieka czy pochodzenie języków było przyczyną spowolnienia rozwoju nauki. To że często czynnie powstrzymywano rozwój to już druga kwestia. I kościół dalej często stoi w sprzeczności z nauką, choć teraz raczej z psychologią czy socjologią niż fizyką i biologią.
Ostatnio zmieniony 2020-09-07, 09:33 przez apostata, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: 10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-09-07, 09:50

apostata pisze: 2020-09-07, 09:09 No i ma. Miałeś kiedyś ogon i zalążek skrzeli.
Tak się składa, że ja nie neguję ewolucji.
Ale, nawiasem mówiąc, argument marny - koncepcja, iż "rozwój osobniczy powtarza rozwój ewolucyjny" została obalona jakieś 40 lat temu. Oczywiście, nie w polskim podręcznikach :)

apostata

Re: 10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Post autor: apostata » 2020-09-07, 10:16

Co masz na myśli "rozwój osobniczy powtarza rozwój ewolucyjny"? W prawnym sensie powtarza rozwój ewolucyjny. Nie jest to cały proces, ale im bliżej zwierzęta są spokrewnione tym bardziej zarodki są podobne. Cześć wytwarza organy których ostatecznie nie potrzebuje tylko dlatego że ewolucyjnie kiedyś je miały.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: 10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-09-07, 10:53

apostata pisze: 2020-09-07, 10:16 Co masz na myśli "rozwój osobniczy powtarza rozwój ewolucyjny"? W prawnym sensie powtarza rozwój ewolucyjny. Nie jest to cały proces, ale im bliżej zwierzęta są spokrewnione tym bardziej zarodki są podobne. Cześć wytwarza organy których ostatecznie nie potrzebuje tylko dlatego że ewolucyjnie kiedyś je miały.
To koncepcja XX wieczna. Dziś już została tylko w szkolnych podręcznikach.
Nieważne: argumenty za istnieniem ewolucji są dość mocne, choć teoria jest wciąż daleka do ukształtowania w pełni.
Tylko czemu rozmawiamy o tej kwestii na forum religijnym, to nie wiem. Zasada separacji kompetencji nauk nauk neguje sens mieszania tych rzeczy.

apostata

Re: 10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Post autor: apostata » 2020-09-07, 10:59

^#(^ Napisałeś półprawdę to Ci ją wytknąłem. Chętnie zobaczę ten podręcznik z błędem.

Embriologia w XXI w. jest ważnym dowodem ewolucji i metodą jej badania. Często nawet nie chodzi o wizualne podobieństwo części ciała tylko o śledzenie wręcz poszczególnych grup komórek.
Ewolucja ma to do siebie że rzadko tworzy nowe organy, a często wykorzystuje stare do nowej funkcji.
Ostatnio zmieniony 2020-09-07, 11:04 przez apostata, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: 10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Post autor: Andej » 2020-09-07, 11:09

Co ma ewolucja do tematu wątku? I czy ktoś jej zaprzecza? Kogo i do czego chcesz przekonać?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: 10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-09-07, 11:37

Chętnie zobaczę ten podręcznik z błędem.
Przecież właśnie dokładnie powtórzyłeś ten błąd w tym filmiku i przedstawiłeś jako "argument".
Ja nie występuje przeciw teorii ewolucji. Wystąpiłem przeciw fałszywemu dowodowi na teorię ewolucji.
No cóż, jak zwykle o fakty się nie spieram. Chcesz, to wierz, nie chcesz - nie wierz.
Twierdzenie o rzekomym powtarzaniu w rozwoju embrionalnym rozwoju ewolucyjnego (stadia ryby itd) były w podręcznikach szkolnych co najmniej jeszcze w latach 80-tych, kiedy uczyłem się do wstępnego (miałem chwilowy kaprys by zmienić kierunek studiów). Już wtedy prowadzący przygotowania do egzaminów naukowcy mówili, że to bzdura i zaszłość, która jakoś ciągle nie może zniknąć z podręczników szkolnych.
Andej pisze:Co ma ewolucja do tematu wątku? I czy ktoś jej zaprzecza? Kogo i do czego chcesz przekonać?
Dokładnie tak jak piszesz.
Niestety, kiedy się pisze takie rzeczy:
apostata pisze:Samo to że religia dawała błędne odpowiedzi na pytania o początku świata, pochodzenie człowieka czy pochodzenie języków było przyczyną spowolnienia rozwoju nauki.
Tak jakby Biblia została napisana by w ogóle dawać odpowiedzi na te pytania!
Ostatnio zmieniony 2020-09-07, 11:38 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

apostata

Re: 10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Post autor: apostata » 2020-09-07, 14:23

Marek_Piotrowski pisze: 2020-09-07, 11:37 Twierdzenie o rzekomym powtarzaniu w rozwoju embrionalnym rozwoju ewolucyjnego (stadia ryby itd) (...) to bzdura i zaszłość
Przekręcasz argumenty a potem twierdzisz że przykręcony agreement to bzdura.
To ja powtórzę jeszcze raz: rozwój embrionalny nie jest powtórzeniem ewolucji, ale jest jej świadectwem. Człowiek jako zarodek przypomina rybę. Mało tego dorosły człowiek jest w pewnym sensie dalej "zaprojektowany" jako ryba.
Tak jakby Biblia została napisana by w ogóle dawać odpowiedzi na te pytania!
Oczywiście że była, podobnie jak inne mity. Gdy okazało się że nie odpowiada to się z tego wycofano.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: 10 plaga egipska - śmierć dzieci pierworodnych

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-09-07, 14:57

apostata pisze: 2020-09-07, 14:23
Marek_Piotrowski pisze: 2020-09-07, 11:37 Twierdzenie o rzekomym powtarzaniu w rozwoju embrionalnym rozwoju ewolucyjnego (stadia ryby itd) (...) to bzdura i zaszłość
Przekręcasz argumenty a potem twierdzisz że przykręcony agreement to bzdura.
To ja powtórzę jeszcze raz: rozwój embrionalny nie jest powtórzeniem ewolucji, ale jest jej świadectwem. Człowiek jako zarodek przypomina rybę.
Dokładnie to jest ową bzdurą, którą wyśmiewali 40 lat temu moi wykładowcy. "Zarodek podobny do ryby" to oczywista bzdura (a raczej dziecinada).
Ale - jak już chyba trzeci raz piszę - to dygresja. Jak najbardziej jestem zwolennikiem teorii ewolucji (choć to prawda, że daleko jej jeszcze do kompletności).
Tak jakby Biblia została napisana by w ogóle dawać odpowiedzi na te pytania!
Oczywiście że była, podobnie jak inne mity. Gdy okazało się że nie odpowiada to się z tego wycofano.
Po pierwsze, cytowałem CI Orygenesa (a tu na forum w tej sprawie cytowałem Innych Ojców Kościoła), którzy mówili wprost o niedosłowności Biblii na 1,5 tysiąca przed Darwinem. To tak jeśli idzie o "mity" (w tym wypadku ateistyczne).

Po drugie, każdy chrześcijanin i każdy żyd wie, po co została napisana Biblia. Owszem, wykorzystała mity (różne), ale została napisana w celu Objawienia. Krytykujesz ją według własnych wyobrażeń i oczekiwań, zupełnie niezgodnych z jej przeznaczeniem.
To tak, jakbyś krytykował samolot, że nie nadaje się do jeżdżenia po autostradach, albo utwór symfoniczny, że nie ma słów ;)

ODPOWIEDZ