Eucharystia, a świecenie pokarmów.

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Eucharystia, a świecenie pokarmów.

Post autor: Jozek » 2020-05-22, 14:43

Ciekawi mnie jakie wedlug teologii sa wspolne elementy; swiecenia pokarmow, robieniem znaku krzyza na bochenku chleba przed jego pokrojeniem, oraz modlitwy przed posilkami, a Eucharystia?
Chodzi mi o to czy i w jakim stopniu te tradycje sa ze sie tak wyraze, "forma" Eucharystii? Komunii z Bogiem.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Eucharystia, a świecenie pokarmów.

Post autor: marcin07 » 2020-05-22, 19:45

Dzisiaj już chyba nikt nie robi znaku krzyża na bochenku chleba , ja to robię od czasu do czasu .
O robieniu znaku krzyża na bochenku chleba wpajała mi to Babcia a i Mama , mówiły ze każdy bochen chleba jest największym darem Bożym , jeśli chodzi o jedzenie .
Może braknąć coś na chleb ale chleba nie powinno nigdy braknąć .Ja pamiętam czas ze czasem brakło chleba w domu , piekło się wtedy placki z maki na blacie pieca kuchennego , dziś takich pieców już chyba nie ma .
Ciekawe czy ktoś pamięta ciężkie czas lat komunistycznych a później czasy kartek żywnościowych ???
.Święcenie pokarmów staje sie tak pospolite jak świecenie motocykli , samochodów , czy to jest potrzebne ???
Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Mt. 7,21

Magnolia

Re: Eucharystia, a świecenie pokarmów.

Post autor: Magnolia » 2020-05-22, 19:50

Ja nadal robię znak krzyża na chlebie, dlatego nie kupuje krojonego.

p.s Pamietam też czasy kartek żywnościowych. I puste półki.

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Eucharystia, a świecenie pokarmów.

Post autor: kundelek » 2020-08-21, 12:14

Wielu w wielu rodzinach i w wielu krajach na swiecie jako normalna czesc posilku czyni znak krzyza na chlebie.
gdzies to zanika, a gdzie indziej sie odradza.
W prawoslawiu praktycznie to nawet chleb niedzielny wypiekany jest ze znakiem krzyza.
Itd. itp.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Eucharystia, a świecenie pokarmów.

Post autor: abigail » 2020-08-21, 14:28

chodzi ci o to co znamy jako prosfora?
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

ODPOWIEDZ