Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
Magnolia

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Magnolia » 2020-05-15, 08:30

”Czy w tych wersetach Jezus powiedział ze jest Bogiem ??? nie mówi ze jest Synem Boga i to co czyni jest wola Ojca Jego .„

Czy po nie w twoim zdaniu nie powinien być przecinek? Bo to zmienia sens twojej wypowiedzi

Marcinie Jezus mówi że jest Synem Boga Ojca i sam nie jest Bogiem? Nielogiczne.
Ojcem syna ludzkiego jest człowiek. Jeśli Bóg Ojciec rodzi syna to jest On Bogiem również.

Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: marcin07 » 2020-05-15, 12:58

Tak popełniam błędy w pisaniu i często ma to niezrozumienie tego co chce przekazać , będę się starał ponownie sprawdzać co napisałem .

Magnolio ,przeraziło mnie zdanie które napisałaś "" Jeśli Bóg Ojciec rodzi syna to jest On Bogiem również.""
czy naprawdę myślisz ze Bóg urodził syna ??? a co z Maria ??? Matka Jezusa ???.

Zacytowałem wersety w których Jezus mowie ze Jest synem Boga .
Podczas chrztu Bóg powiedział:
Łk 3, 22""Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie""

.
Mk 1, 11 ""Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie""


Mt 3, 17 ""Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie"
Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Mt. 7,21

Magnolia

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Magnolia » 2020-05-15, 13:33

Marcinie wygląda na to, że pomimo dojrzałego wieku Twoja wiara wymaga podstawowej katechizacji.


CREDO:
Wierzę w jednego Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych. I w jednego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami. Bóg z Boga, Światłość ze Światłości, Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego. Zrodzony a nie stworzony, współistotny Ojcu, a przez Niego wszystko się stało. On to dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem. Ukrzyżowany również za nas, pod Poncjuszem Piłatem został umęczony i pogrzebany. I zmartwychwstał dnia trzeciego, jak oznajmia Pismo. I wstąpił do nieba; siedzi po prawicy Ojca. I powtórnie przyjdzie w chwale sądzić żywych i umarłych, a Królestwu Jego nie będzie końca. Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca i Syna pochodzi. Który z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę który mówił przez Proroków. Wierzę w jeden, Święty, powszechny i apostolski Kościół. Wyznaję jeden chrzest na odpuszczenie grzechów. I oczekuję wskrzeszenia umarłych. I życia wiecznego w przyszłym świecie. Amen.

Czy taka jest Twoja wiara?

Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: marcin07 » 2020-05-15, 15:09

czytałem temat który założyłaś , musze go jeszcze raz przeczytać i ""przetrawić "" jedno jest pewne ze wierze w Boga i Jezusa Zbawiciela świata , w kościół , a zwłaszcza w ludzi kościoła trudno mi uwierzyć .
CREDO:
Wierzę w jednego Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych. I w jednego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami.
W to wierze w stu procentach .
Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Mt. 7,21

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: sądzony » 2020-05-15, 16:29

marcin07 pisze: 2020-05-15, 08:20
sądzony pisze: 2020-05-14, 21:26 Dla mnie jest Bogiem.
Wszystko.
Ale to nie zmienia faktu ze został ochrzczony i byl chrześcijaninem.

Czy w tych wersetach Jezus powiedział ze jest Bogiem ??? nie mówi ze jest Synem Boga i to co czyni jest wola Ojca Jego .
„ Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto w niego wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny. B o nie posłał Bóg Syna na świat, aby sądził świat, lecz aby świat był przez niego zbawiony. Kto wierzy w niego, nie będzie sądzony; kto zaś nie wierzy, już jest osądzony dlatego, że nie uwierzył w imię jednorodzonego Syna Bożego.” (J 3:16-18)

„ Wszystko, co mi daje Ojciec, przyjdzie do mnie, a tego, który do mnie przychodzi, nie wyrzucę precz. Zstąpiłem bowiem z nieba, nie aby wypełniać wolę swoją, lecz wolę tego, który mnie posłał. A to jest wola tego, który mnie posłał, abym z tego wszystkiego, co mi dał, nic nie stracił, lecz wskrzesił to w dniu ostatecznym. A to jest wola Ojca mego, aby każdy, kto widzi Syna i wierzy w niego, miał żywot wieczny, a Ja go wzbudzę w dniu ostatecznym.” (J 6:37-40)
Sam fakt, że spłodziłem córkę nie czyni mnie jeszcze ojcem.
Moim zdaniem Jezus Chrystus nie był chrześcijaninem.
Tak jak wspomniał Dez, był ponad.
Był człowiekiem jednak i ponad nim.
Jezus nie potrzebował religii, wyznania, czy partii politycznej.
Potrzebujemy tego my prości ludzie. To my nie wiemy, to my mamy wątpliwości, to my grzeszymy, to my to/nie/my.

Czy drzewo mówi, że jest sobą? Nie. Wystarcza mu to, że rośnie i wydaje owoce.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: marcin07 » 2020-05-15, 17:52

Ja o Jezusie , chrześcijaństwie a Ty mi o drzewie piszesz , o partii , grzechu , skoro spłodziłem dziecko , nie istotne czy to dziewczynka czy chłopiec to jestem ojcem , , zastanawiam się czy to co napisałeś jest mądre i bez dwuznaczności ?.
Oczywiście Jezus nie potrzebował religii bo On ja tworzył na nowo , przypominał swym oprawca kim sa i jakie błędy i niegodziwości popełniają .
Nie wiem kogo Ty płodzisz , ja płodziłem dzieci i jestem ich ojcem .
Drzewa zadaniem jest być drzewem i rosnąc powinno wydawać owoce , a jeśli tego nie czyni należny je wykarczować
Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Mt. 7,21

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: sądzony » 2020-05-15, 21:39

marcin07 pisze: 2020-05-15, 17:52 (…) zastanawiam się czy to co napisałeś jest mądre i bez dwuznaczności ?.(…)
nie słowa są mądre, a Ten który je objawia
marcin07 pisze: 2020-05-15, 17:52 Oczywiście Jezus nie potrzebował religii bo On ja tworzył na nowo , przypominał swym oprawca kim sa i jakie błędy i niegodziwości popełniają .
Jezus niczego nie tworzył. Jezus przyszedł pokazać co oznacza być człowiekiem.
Wydaje mi się, że Bóg nie stworzył religii, a człowiek.
Przecież Bóg nie stworzył człowieka po to, by ten go wyznawał.
Bóg stworzył człowieka, by go kochać jak przyjaciela.

Religia powstała poniekąd w wyniku rajskiego grzechu. Herezyjnie była więc wynikiem działania złego.

A Jezus jest archetypem antyarchetypu Adama.
Chrystus nie przyszedł niczego poprawiać, a wypełnić wszystko.
marcin07 pisze: 2020-05-15, 17:52 Nie wiem kogo Ty płodzisz , ja płodziłem dzieci i jestem ich ojcem .
To jeszcze zależy od nich.

Pytasz:
„Czy w tych wersetach Jezus powiedział ze jest Bogiem ???”
Odpowiadam:
Czy drzewo mówi, że jest sobą?
Jaśniej nie potrafię odpowiedzieć.
marcin07 pisze: 2020-05-15, 17:52 Drzewa zadaniem jest być drzewem i rosnąc powinno wydawać owoce , a jeśli tego nie czyni należny je wykarczować
Co jest owocem wiary chrześcijańskie?
Karczujemy?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-05-15, 21:51

marcin07 pisze: 2020-05-15, 08:20 Ale to nie zmienia faktu ze został ochrzczony i byl chrześcijaninem.
Nie całkiem. Jezus nie przyjął chrztu chrześcijańskiego, tylko tzw."chrzest nawrócenia" który był pokutną praktyką żydowską.
Tę praktykę Jezus przekształcił w "chrystusowe obrzezanie" (Kol 2:11), czyli w chrzest chrzescijański.

Druga sprawa to etymologia słowa "chrześcijanin" - prawdopodobnie nie pochodzi od "chrztu" lecz od słowa "Mesjasz" (a być może po prostu od Chrystusa, co zresztą na jedno wychodzi).

Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: marcin07 » 2020-06-12, 19:43

Marek_Piotrowski pisze: 2020-05-15, 21:51
marcin07 pisze: 2020-05-15, 08:20 Ale to nie zmienia faktu ze został ochrzczony i byl chrześcijaninem.
Nie całkiem. Jezus nie przyjął chrztu chrześcijańskiego, tylko tzw."chrzest nawrócenia" który był pokutną praktyką żydowską.
Tę praktykę Jezus przekształcił w "chrystusowe obrzezanie" (Kol 2:11), czyli w chrzest chrzescijański.

Druga sprawa to etymologia słowa "chrześcijanin" - prawdopodobnie nie pochodzi od "chrztu" lecz od słowa "Mesjasz" (a być może po prostu od Chrystusa, co zresztą na jedno wychodzi).
Szanowny Panie Marku czytam z zdziwieniem Pana słowa i zaczynam wątpić czy Jezus byl chrzczony przez swego kuzyna Jana czy tylko polewany woda .
Proszę wyjaśnić za co miałby mieć pokutę i dlaczego? Pan nazywa to chrztem nawrócenia ?
Przecież Jezus nie musiał się nawracać , bo według mnie nie błądził a to co głosił było słowem Bożym .
Jeszcze jedno ,dlaczego i na jakiej podstawie Pan opiera swe przypuszczenia ze słowo chrześcijanin pochodzi nie od czynu -chrztu lecz słowa Mesjasz , Chrystus , te tłumaczenia które Pan napisał nie zadowalają mnie .
Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Mt. 7,21

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: sądzony » 2020-06-12, 20:12

marcin07 pisze: 2020-06-12, 19:43 Jeszcze jedno ,dlaczego i na jakiej podstawie Pan opiera swe przypuszczenia ze słowo chrześcijanin pochodzi nie od czynu -chrztu lecz słowa Mesjasz , Chrystus , te tłumaczenia które Pan napisał nie zadowalają mnie .
Chrześcijanin pochodzi od Chrystusa, a Chrystus oznacza "pomazaniec, namaszczony, mesjasz".
Pierwszych chrześcijan nazywali nazarejczykami, a dopiero podczas nauczania w Antiochii poganie zaczęli nazywać ich
chrześcijanami.

Udał się też do Tarsu, aby odszukać Szawła. A kiedy [go] znalazł, przyprowadził do Antiochii i przez cały rok pracowali razem w Kościele, nauczając wielką rzeszę ludzi. W Antiochii też po raz pierwszy nazwano uczniów chrześcijanami. Dz 11.25-26

Dodano po 4 minutach :
Może był nim Dyzma (w sensie pierwszy chrześcijanin)?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: marcin07 » 2020-06-13, 07:42

Nie wiedziałem ze Pan Marek potrzebuje adwokata , albo mnie tak lekceważy ze nie on odpowiada lecz poprzez pośrednika .
Te wyjaśnienia ja znalem , a poza tym wplatanie postaci z filmu jest nie na miejscu , a wiemy kim był Dyzma , to cwaniak hochsztapler oszust , do kogo chcesz ""sadzony""go porównać ? do Szawła? przecież Szaweł to zbrodniarz ścigający wyznawców Jezusa .
Po za tym pytałem o inne sprawy także , nie nie oczekuje odpowiedzi bo ja znam .
A tak naprawdę nie wiemy kto był pierwszym kogo ochrzcił św. Jan , nie prowadził księgi tak jak dzisiejsze parafie .
Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Mt. 7,21

Magnolia

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Magnolia » 2020-06-13, 08:30

Marcinie, Sądzony wspomniał o św Dyzmie, czyli dobrym łotrze.

@Marek_Piotrowski z pewnością Ci odpowie, ale czemu szukasz od razu złej woli (lekceważenia) zamiast poszukać jakiegoś dobrego wytłumaczenia (jest długi weekend, może Marek gdzieś wyjechał i odpoczywa od forum?) Trochę cierpliwości.

Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: marcin07 » 2020-06-13, 13:34

Magnolia pisze: 2020-06-13, 08:30 Marcinie, Sądzony wspomniał o św Dyzmie, czyli dobrym łotrze.

@Marek_Piotrowski z pewnością Ci odpowie, ale czemu szukasz od razu złej woli (lekceważenia) zamiast poszukać jakiegoś dobrego wytłumaczenia (jest długi weekend, może Marek gdzieś wyjechał i odpoczywa od forum?) Trochę cierpliwości.
Same usprawiedliwienia , dobrymi łotrami jest Biblia nafaszerowana , choćby Szaweł , syn marnotrawny i wielu wybrańców Bożych, ludzie o chwiejnej wierze , kłamcy , mordercy , ludzie nie potrafiący opanować swa chuć , Dawid który wysłał na śmierć męża aby jego zonę mieć dla siebie , sen jego który dostał od Boga łaskę wydawania sprawiedliwych wyroków , na co Salomonowi było aż 999 kobiet , itd itd

A co do chrztu to sa ciekawe artykuły .

http://mateusz.pl/ksiazki/ja-cd/ja-cd-211.htm#top

https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/ch ... elomy.html

http://www.sluzebniczki.pl/news,6_rzeka ... e,662.html#

chyba nie ma co wklejać więcej adresów , bo i tak nie wiem czy będą czytane ?
ale nigdy więcej wiedzy nie zaszkodzi człowiekowi a zwłaszcza z wielu źródeł.

Biblia Martina Lutra z 1984 oku
DAS EVANGELIUM NACH MATTHÄUS (MT 3,13-17)
Jesu Taufe
13 Zu der Zeit kam Jesus aus Galiläa an den Jordan zu Johannes, dass er sich von ihm taufen ließe. 14 Aber Johannes wehrte ihm und sprach: Ich bedarf dessen, dass ich von dir getauft werde, und du kommst zu mir? 15 Jesus aber antwortete und sprach zu ihm: Lass es jetzt geschehen! Denn so gebührt es uns, alle Gerechtigkeit zu erfüllen. Da ließ er's geschehen.
16 Und als Jesus getauft war, stieg er alsbald herauf aus dem Wasser. Und siehe, da tat sich ihm der Himmel auf, und er sah den Geist Gottes wie eine Taube herabfahren und über sich kommen. 17 Und siehe, eine Stimme vom Himmel herab sprach: Dies ist mein lieber Sohn, an dem ich Wohlgefallen hab
Biblia Tysiąclecia św. Marka ewangelia
4 Wystąpił Jan Chrzciciel na pustyni i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów. 5 Ciągnęła do niego cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy i przyjmowali od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając [przy tym] swe grzechy. 6 Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a żywił się szarańczą i miodem leśnym. 7 I tak głosił: «Idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby się schylić i rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. 8 Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym».

Chrzest Jezusa4

9 W owym czasie przyszedł Jezus z Nazaretu w Galilei i przyjął od Jana chrzest w Jordanie. 10 W chwili gdy wychodził z wody, ujrzał rozwierające się niebo i Ducha jak gołębicę zstępującego na siebie. 11 A z nieba odezwał się głos: «Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie»5.
Myślałem ze teolodzy z tego forum się wypowiedzą , ale nie ma sprawy może kiedyś poznam ich zdanie na ten temat , dla mnie jest ważne badanie i zrozumienie slow wypisanych na stronach Biblii.
Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Mt. 7,21

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-06-13, 16:50

marcin07 pisze: 2020-06-13, 07:42 Nie wiedziałem ze Pan Marek potrzebuje adwokata , albo mnie tak lekceważy ze nie on odpowiada lecz poprzez pośrednika .
Marcinie, wybacz, po prostu nie czytam wnikliwie wszystkich wątków - mam bardzo intensywny czas, niewiele mi go pozostaje na tego rodzaju dyskusje. Proszę, w przyszłości, gdyby powtórzyła się podobna sytuacja, nie przyjmuj tego osobiście ani nie podejrzewaj mnie o lekceważenie, lecz po prostu daj znać na priv.
I prośba - nie pisz mi na "pan" - chyba że chcesz bym pisał wzajemnie w ten sam sposób. W taki wypadku wyraźnie mi to powiedz.

A teraz ad rem:
marcin07 pisze: 2020-06-12, 19:43 Szanowny Panie Marku czytam z zdziwieniem Pana słowa i zaczynam wątpić czy Jezus byl chrzczony przez swego kuzyna Jana czy tylko polewany woda .
Proszę wyjaśnić za co miałby mieć pokutę i dlaczego? Pan nazywa to chrztem nawrócenia ?
Przecież Jezus nie musiał się nawracać , bo według mnie nie błądził a to co głosił było słowem Bożym .
Na te pytania doskonale odpowiada sam tekst biblijny:
"(14)Lecz Jan powstrzymywał Go, mówiąc: To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie? (15) Jezus mu odpowiedział: Ustąp teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe. Wtedy Mu ustąpił. (16) A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły się nad Nim niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębica i przychodzącego nad Niego."/Mt 3,14-16/

Zatem jak widać, Jan miał swiadomość, że Jezus nie potrzebuje chrztu nawrócenia - jednak Jezus mówi że wypełnia wszystko, co sprawiedliwe (co, generalnie, sprowadzało się dla Żyda do stwierdzenia "zgodne z Torą", ale i do "przylgnięcia" do Boga). Kościół Wschodni widzi w słowach "godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe" antycypację słów Jezusa w Getsemani: „Ojcze (...) nie jak Ja chcę, ale jak Ty [niech się stanie]” (Mt
26,39)
Wypełnianie takich rzeczy - mimo iż zbędnych - z związku z Jezusem jest w Ewangelii właściwie regułą; że wspomnę na przykład o Ofiarowaniu w Świątyni (Łk 2,22-24) czy sprawę podatku świątynnego (Mt 17:24-27).

Ważne jest też zdanie "A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody.". Po co o tym napisano?
Otóż obrzęd nawróceniowy polegał na tym, iż "Przyjmowano od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając swoje grzechy."/Mt 3,6/
Jezus wyszedł natychmiast, ponieważ nie miał nic do wyznania.

Niemniej masz rację, iż chrzest Jezusa miał znacznie szersze znaczenie, i to, że tak powiem, wielorakie. Ja napisze tylko o trzech:

Po pierwsze - Epifania.
Porównajmy:
słowa przy chrzcie: "Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie"/Mt 3,17
Słowa na Górze Przemienienia:"Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie"/Mt 17:5/

Po drugie - jest to czynność profetyczna. Jezus już wówczas bierze na siebie grzechy swiata
Ciekawie pisze o tym Ratzinger w "Jezusie z Nazaretu":
"Swą działalność inauguruje, zajmując miejsca grzeszników. Otwierają, antycypując Krzyż. Jest On, można by powiedzieć, prawdziwym
Jonaszem, który powiedział marynarzom: „Weźcie mnie i rzućcie w morze” (zob. Jon 1,12). Całe znaczenie chrztu Jezusa, niesienie
przez Niego „całej sprawiedliwości”, ukaże się dopiero na Krzyżu: chrzest ten jest zgodą na śmierć za grzechy ludzkości, a głos rozle­
gający się podczas chrztu: „To jest mój Syn umiłowany” (Mk 3,17) jest znakiem zapowiadającym Zmartwychwstanie. W ten sposób
zrozumiałe staje się również, że w przepowiadaniu Jezusa słowo „chrzest” oznacza Jego śmierć (zob. Mt 10,38; Łk 12,50)."


Warto chyba dodać, że "przekroczenie Jordanu" było dla Zydów ważnym symbolem; było to wejście do Ziemi Obiecanej.

Po trzecie (dla mnie ma to chyba największe znaczenie) - Chrzest Jezusa jest czymś odwrotnym do chrztu jaki przyjmowali inni od Jana -
oni "obmywali się" symbolicznie z grzechów w wodach Jordanu (zresztą w ogóle woda była symbolem grzechu).
Mała dygresja starotestamentowa - warto odwołać sie do typu Jezusa, a mianowicie do "Przebłagalni" - wieka Arki Przymierza.
Jak wiecie , w symbolice starotestamentowej krew wprawdzie służyła do oczyszczeń, ale też była czymś kultowo plamiącym -
po jej dotknięciu trzeba się było "oczyszczać".
Raz w roku kapłan wchodził do najświętszego miejsca w Światyni Jerozolimskiej - tzw "Święte Świetych" i kropił krwią zwierząt ofiarnych wieko Arki (Przebłagalnię).
Otóż była ona nieskończenie "czysta" (w sensie rytualnym), że oczyszczała wszystko - nawet krew. To był własnie obrzęd "przebłagania".

Wróćmy teraz do Chrystusa. Wchodzi On do wody - jak wspomniałem, symbolu grzechu, w której w dodatku własnie z grzechu obmyła się cała
rzesza grzeszników. On, nieskończenie czysty, "brudzi się ta wodą" (symbol wcielenia), a jednak pozostaje czysty i jeszcze wodę oczyszcza.
Jak wiadomo, świętość się nie "rozcieńcza". Zatem Jezus przemienia wszystkie wody świata w narzędzie zbawienia przez Chrzest Święty.

Jako jedyny, nie wyniósł swojego chrześcijaństwa z wody w czasie Chrztu Świętego - On je do wody "przyniósł".
marcin07 pisze: 2020-05-15, 08:20 Jeszcze jedno ,dlaczego i na jakiej podstawie Pan opiera swe przypuszczenia ze słowo chrześcijanin pochodzi nie od czynu -chrztu lecz słowa Mesjasz , Chrystus , te tłumaczenia które Pan napisał nie zadowalają mnie .
Na tej samej zasadzie, na której wywodzone jest przeciwne twierdzenie - że chrześcijaństwo pochodzi od chrztu. Oczywiście nie można mieć pewnosci, ale raczej naukowcy przychylają się do znaczenia, jakie wymieniłem.
Wiki (nie krzywmy się - za Wielkim słownikiem języka polskiego PAN) ponadaje następującą etymologię:
pol. chrześcijanin, od staroczeskiego křesťan < śwn. christ(j)āni < łac. christianus → 'wyznawca Chrystusa', od łac. Christus → 'Chrystus'
IMHO jest ona niepełna - bowiem łaciński zwrot pochodzi od greckiego Хριστός (Khristos) - czyli Mesjasz.

Jeśli chodzi o hipotezę, iż "chrześcijaństwo" pochodzi od "chrztu", to prawdopodobnie sprowadza się do tego samego, gdyż wiele wskazuje, że słowo "chrzest" też pochodzi od Хριστός (Khristos), więc koło sie zamyka.

Oczywiście są i inne hipotezy - np. odniesienie do greckiego khrein (namaszczać) - tyle że to też prowadzi językowo do Mesjasz, bo Mesjasz to tyle, co "namaszczony".
Niektórzy szukają źródeł w języku ruskim: krist to krzyż a kristiti – chrzcić.
Tak czy owak, to chyba sprawa trzeciorzędna.

Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: marcin07 » 2020-06-13, 19:51

Szanowny Marku , dziekuje za tak jasne i klarowne wytłumaczenie tematu o chrzcie , zwracałem się do Ciebie poprzez Pan gdyż nie miałem zamiaru obrazić Cie albo ująć godności , doszły do mnie wieści ze jesteś po teologicznych studiach , wiec poprzez szacunek zwracałem się per Pan
W sumie to wszystko co napisałeś zgadza się z tym co czytałem , tylko te przekazy były ujęte trochę w innej formie i użyto innych slow .
Dzięki za poświęcony czas na tłumaczenie tego ""problemu "" ja wiele skorzystałem z tego i myślę ze inni także .

Te słowa biblijne brałem i biorę jedno znacznie ,dosłownie
"(14)Lecz Jan powstrzymywał Go, mówiąc: To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie? (15) Jezus mu odpowiedział: Ustąp teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe. Wtedy Mu ustąpił. (16) A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły się nad Nim niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębica i przychodzącego nad Niego."/Mt 3,14-16/
Dlatego tez nie przyjmowałem innego tłumaczenia i tak mam wiele trudności z akceptowaniem wersetów biblijnych , których wartość jest rozmydlana lub inaczej tłumaczona jak brzmi jej sedno.
zresztą to nie ten temat i nie czas na te sprawy , być może kiedyś zrozumie dlaczego teolodzy podchodzą do Biblii inaczej jak tacy jak ja , zbyt dosadnie i serio.
Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Mt. 7,21

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”