Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: takisobie » 2019-09-11, 22:20

Hm, przestałem słuchać przekazów tego księdza po obejrzeniu jego filmików na temat Toronto Blessing jak i Marcina Zielińskiego. Zrównanie grzechu "Nie mów fałszywego świadectwa" z grzechem cudzołóstwa i kradzieży to chyba jakaś pomyłka z jego strony albo jakieś absurdy które głosi.

Magnolia

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Magnolia » 2019-09-12, 08:42

Słowem nie odniosłeś się ani do tematu ani do treści filmu. Czyli znowu oceniasz po „okładce”? 😉

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Andej » 2019-09-12, 09:20

takisobie pisze: 2019-09-11, 22:20 ... Zrównanie grzechu "Nie mów fałszywego świadectwa" z grzechem cudzołóstwa i kradzieży to chyba jakaś pomyłka z jego strony albo jakieś absurdy które głosi.
Wprawdzie powyższe odnosi się do zupełnie innego wątku, ale jest warte wyjaśnienia. Może założysz wątek. Możesz go nazwać: Które przykazanie jest ważniejsze? Dekalog wymaga omawiania. Omawiania bez końca.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: takisobie » 2019-09-12, 16:16

Magnolia pisze: 2019-09-12, 08:42 Słowem nie odniosłeś się ani do tematu ani do treści filmu. Czyli znowu oceniasz po „okładce”? 😉
Bo nie zamierzać zgłębiać jakichkolwiek treści tego kapłana , a spojrzałem że podlinkowałaś to nie sposób było nie zareagować czy się to komuś podoba czy nie :)

szary brat
Bywalec
Bywalec
Posty: 192
Rejestracja: 2 wrz 2019
Has thanked: 184 times
Been thanked: 37 times

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: szary brat » 2020-02-22, 08:06

Marcin Zieliński ani jego mentor nie jest wyznacznikiem Woli Bożej.
To jakieś wyjątkowe nieporozumienie, nawet jak na tych, którzy ufają Zielińskiemu bardziej niż Kościołowi.

A teraz moje stanowisko w sprawie:
Woli Bożej nie trzeba specjalnie szukać. W życiu trzeba kierować się swoją wolą. Bóg przejawia swoją wolę, gdy jest ona inna niż Twoja. Dzieje się to zwykle dość nagle, dramatycznie i w sposób nie budzący wątpliwości. Przejawia się ona inaczej niż Twoja własna opozycja, bo opozycja jest dość przewidywalna i ujawnia się od początku ogłoszenia a zwłaszcza początku realizacji Twego projektu i wiadomo kto tę opozycję reprezentuje osobowo.
Bóg działa raczej nie tyle przez osoby, choć tak też, ale jednak głównie przez siły przyrody lub tzw. zbiegi okoliczności. Myślę, że Bogu chodzi o to, byśmy nie mylili Jego Woli z wolą konkretnych osób sprzeciwiających się naszym planom. Oczywiście bywa, że Boża Wola jest tożsama z wolą jakiejś osoby i wtedy Bóg niekoniecznie musi wchodzić ze swoją interwencją, bo ta osoba działa odpowiednio, poprzez swój autorytet, czasem siłę, przewagę.

Gdy stoisz na rozdrożu wyboru decyzji i wybierasz decyzję sprzeczną z Wolą Bożą, poczujesz to na pewno.
Napotkasz sprzeciw natury, przypadkowych osób i zdarzeń, które wszystkie będą mówiły: nie idź tą drogą!

Bóg rzadko interweniuje w sprawach mało ważnych, bo wie, ze człowiek sobie poradzi z własnymi błędnymi decyzjami i działaniami.
W sprawach, w których człowiek wybiera drogę, działanie których skutków nie da się odwrócić, Bóg pokazuje swoje wyraźne weto.

Sztuka polega na tym, by ciągle śledzić Bożą reakcję na nasze działania i plany i postępować zgodnie z kierunkiem wskazywanym przez Boga.
Piękne studium takiego zaufania Bogu i poddania się Woli Bożej pokazuje święta Faustyna w swoim Dzienniczku na przestrzeni całego swego życia.

Bóg objawił swoją Wolę by Faustyna była zakonnicą wtedy, gdy dziewczyna bawiła się na zabawie tanecznej. Rano już jechała do miasta do klasztoru. Nieraz wracałem do tego opisu, właśnie po to, by nauczyć się właściwego reagowania na objawioną Wolę Bożą.
Potem Faustyna całe prawie życie dążyła do założenia nowego zakonu (bo tak jej Jezus powiedział) i dlatego na pewnym etapie chciała wystąpić z zakonu w którym była. I wtedy zarówno Matka Przełożona jak i Jezus delikatnie i łagodnie tłumaczyli jej, że to chyba jeszcze nie jest ten czas i nie ten kierunek.
No kochani, dla mnie lektura tej huśtawki wątpliwości a potem pewności jaka jest Wola Boża była dla mnie drogowskazem na całe życie, aby dobrze rozpoznawać Wolę Bożą. Polecam lekturę Dzienniczka Faustyny pod tym kątem.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Praktyk » 2020-06-22, 23:03

Taka myśl mi tu przyszła do głowy...
Skoro „Bądź wola twoja” ale jednak „Proście a będzie wam dane”... jak to jedno z drugim pożenić?
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Magnolia

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Magnolia » 2020-06-23, 08:28

Najskuteczniejszą modlitwą bedzie prośba, by w moim życiu wypełniła się wola Boża wobec mnie i mojego życia. Pełna gwarancja że tak sie stanie. :)
Ale od człowieka wymaga to pełnej pokory wobec Boga, no i zaufania/ zawierzenia Bogu.
Co jest na tyle trudne, ze wielu wydaje się być niemożliwe.

Ale żywoty świętych, nie tylko tych kanonizowanych, pokazują, że to możliwe. Tu chodzi o postawę serca. A serce ma każdy.

Poza tym można prosić o łaski i dary, których potrzebujemy by służyć Bogu swoim życiem, na pewno Bóg nie odmówi.

Najczęściej jednak doznają zawodu ludzie, którzy traktują Boga jako Czarodzieja od spełniania życzeń i pragnień. Bo takie patrzenie na Boga to nieporozumienie i wiara w magię.
Jednak gdy poczujemy że to Bóg jest na pierwszym miejscu a my dobrowolnie chcemy Mu służyć na Jego większa Chwałę to modlitwy są wysłuchiwane, bo to jest zgodne z wolą Bożą.
Ostatnio zmieniony 2020-06-23, 08:32 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Magnolia » 2020-06-23, 17:05

W innym wątku tydzień temu wspominałam że po modlitwie (w której prosiłam, bym była narzędziem w rękach Boga), uprzejmie donoszę, ze modlitwa moja została wysłuchana.
Kto chce niech posłucha:

W Boże Ciało modliłam sie jak wspomniałam, by być narzędziem w rękach Boga, czyli by mnie tak prowadził bym spełniała Jego wolę. Następnego dnia dostaliśmy propozycję kandydowania jako nowa para rejonowa W Domowym Kościele. Pierwszy oczywiście był szok. Potem niejako radość że mojej modlitwy Bóg słucha, ale przyznam że jeszcze nigdy nie działo się to tak szybko...
Wiedziałam także że w Naszym Kręgu wypada "kolejka" na nas, byśmy posługiwali jako animatorzy. Tych dwóch posług się nie łączy, bo to dużo obowiązków. Dlatego rozmawiałam z naszymi obecnymi animatorami i przedstawiłam nasza sytuację. Wyglądało na to że najlepszym rozwiązaniem będzie głosować na trzecią pare w naszym kręgu. W ubiegłą sobotę odbyło się głosowanie i wybraliśmy tą trzecią parę. Wyglądało na to że już nic nie stoi na przeszkodzie byśmy spokojnie czekali na wybory pary rejonowej. Wiedziałam, że prawdopodobieństwo jest duże, bo kandydowały tylko dwie pary.
Ale dziś koło południa dostałam telefon, ze nasza kandydatura została odrzucona, bo nie mamy pełnej formacji w Ruchu (brakuje nam jednych rekolekcji, a w tym roku sa odwołane wszystkie rekolekcje i nie możemy nadrobić).
I wiecie co, ja juz po głosie poznałam, że coś się nie udało bo głos w słuchawce był bardzo rozczarowany.
Natomiast ja nie byłam, od razu w tym momencie mnie olśniło, że gdyby nie to całe zamieszanie to nie wybralibyśmy tej trzeciej pary na animatorów! A najwyraźniej własnie taka była wola Boża!
Tak czy siak to doświadczenie pokazuje jak rozpoznawać wolę bożą w naszym życiu.
Niekoniecznie chodzi zawsze o jakieś zadanie, czasem wystarczy gotowość do działania, czasem Bóg wykorzystuje nasze słabości (np moje gadulstwo) by osiągnąć swój plan.
Ja jestem szczęśliwa bo wszystko wskazuje na to, ze byłam narzędziem w rekach Boga, nawet nie znając planu, wystarczy zaufać Bogu i być sobą, Bóg swój plan zrealizuje.

Chwała Panu!

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Praktyk » 2020-06-24, 10:35

Magnolia pisze: 2020-06-23, 08:28
Poza tym można prosić o łaski i dary, których potrzebujemy by służyć Bogu swoim życiem, na pewno Bóg nie odmówi.

To by mi się mniej więcej zgadzało.

Mam wrażenie, że skuteczne jest proszenie o to czego naprawdę nam potrzeba. Tylko trudne jest uświadomienie sobie czego nam potrzeba.

Dla przykładu - prośba o wygraną w totolotka. - Nie zadziała.
No to zastanawiamy się dalej. Po co mi te pieniądze z totolotka.

przykładowa odpowiedź a. Bo sąsiad ma większą chałupę i też chcę mieć - Nie zadziała bo wynika z zazdrości.
Zastanawiamy się dalej. Dlaczego zazdroszczę sąsiadowi większego domu ? Bo czuję, że moja wartość jest niska bez rzeczy materialnych.
Dlaczego tak jest ? Bo nie wierzę, że istnieje cokolwiek co dawało by mi wartość poza pieniędzmi.
Więc o co powinienem się modlić, żeby Bóg dał mi poczucie wartości. I zostawić mu decyzję jak to zrobi.

przykładowa odpowiedź b. Bo nie mam za co dzieci wychowywać.
to myślimy dalej. Dlaczego nie mam za co dzieci wychowywać ? Bo nie mam pracy.
Dlaczego nie mam pracy ? Bo nie umiem jej wykonać. Dlaczego nie umiem jej wykonać ? Bo nigdy nie miałem okazji/chęci spróbować.
Więc o co powinienem się modlić ? O to, żeby Bóg stworzył okazję i chęć do pracy.

Itd...

U mnie najlepiej działają modlitwy o wartości bazowe.
O siłę, o wiarę, o odwagę, czyli to co wewnątrz.
Ale też o to co na zewnątrz. Np.
O odpoczynek. O sen. O spokój. O powodzenie w pracy.

I modląc się do Boga, jeśli wiem, że te prośby są szczere i w dobrym celu to wierzę, że pomoże.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: sądzony » 2020-06-25, 21:33

Praktyk pisze: 2020-06-22, 23:03 Taka myśl mi tu przyszła do głowy...
Skoro „Bądź wola twoja” ale jednak „Proście a będzie wam dane”... jak to jedno z drugim pożenić?
To proste.
Gdy jesteśmy w Miłosnej relacji z Bogiem, Jego wola jest Twoją prośbą.
Jest Ci dana Jego wola, o którą prosisz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Praktyk » 2020-06-26, 12:28

sądzony pisze: 2020-06-25, 21:33
To proste.
Gdy jesteśmy w Miłosnej relacji z Bogiem, Jego wola jest Twoją prośbą.
Jest Ci dana Jego wola, o którą prosisz.
Brzmi jakbyśmy w tej relacji zlewali się w jedno, Jego myśli stają się moimi myślami.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Magnolia

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Magnolia » 2020-06-26, 12:34

Dobrze kombinujesz Praktyku

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Praktyk » 2020-06-28, 00:15

Magnolia pisze: 2020-06-26, 12:34 Dobrze kombinujesz Praktyku
Jest to mocno niesamowite.., siostrzyczki i braciszkowie :)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Magnolia

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Magnolia » 2020-06-28, 08:48

To się nazywa komunia z Bogiem. :)

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Jak rozpoznawać wolę Bożą?

Post autor: Praktyk » 2020-06-28, 09:07

Magnolia pisze: 2020-06-28, 08:48 To się nazywa komunia z Bogiem. :)
Znać słowo Komunia, a rozumieć co znaczy to dwie różne rzeczy :)

A poczuć co znaczy to jeszcze trochę coś innego niż rozumieć.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”