Czemu warto czytać książki?

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: ToTylkoJa » 2020-06-29, 23:05

Zależy o jakiej książce mówimy i o jakim innym źródle.

W społeczeństwie panuje jakiś dziwny kult książki, jakby wszystko, co było napisane w książce musiało być prawdziwe, sprawdzone itd.
Tymczasem ja uważam, że nieważne w jaki sposób przekazuje się fakty, ważne żeby to były fakty [lub inne wartościowe rzeczy].

Książki uczą wielu rzeczy, potrafią być niezastąpione, uwielbiam czytać książki i cieszę się z każdego nowego tomu. Ale jakbym nie lubiła książek, nie mogę dyskredytować innych źródeł, bo nie są napisane na papierze. Co to w ogóle za warunek? Napisać coś i wydrukować, i nagle staje się jedynym słusznym źródłem wiedzy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: sądzony » 2020-06-29, 23:13

ToTylkoJa pisze: 2020-06-29, 23:05 Zależy o jakiej książce mówimy i o jakim innym źródle.

W społeczeństwie panuje jakiś dziwny kult książki, jakby wszystko, co było napisane w książce musiało być prawdziwe, sprawdzone itd.
Tymczasem ja uważam, że nieważne w jaki sposób przekazuje się fakty, ważne żeby to były fakty [lub inne wartościowe rzeczy].

Książki uczą wielu rzeczy, potrafią być niezastąpione, uwielbiam czytać książki i cieszę się z każdego nowego tomu. Ale jakbym nie lubiła książek, nie mogę dyskredytować innych źródeł, bo nie są napisane na papierze. Co to w ogóle za warunek? Napisać coś i wydrukować, i nagle staje się jedynym słusznym źródłem wiedzy.
Myślę, że nie o to chodzi.
Kiedyś chcąc liznąć psychoanalizy trzeba było przeczytać conajmniej:
1. Wstęp do psychoanalizy
2. Kultura jako źródło cierpień
3. O marzeniu sennym

i dopełnić to uczniami Freuda:
1. Karen Horney
2. Jung
3. Erich Fromm

przynajmniej parę pozycji.

Wiedza i tak była nikła.

Dziś używa się wiki i już wiesz, że Freud wszystko kojarzył z penisem.

I tak jest z każdą inną dziedziną. Tak wygląda wiedza współczesna.

penis:
a: Freud
b: Winnicot
c: Laying

Dlatego warto czytać.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: Efezjan » 2020-06-30, 09:47

Magnolia pisze: 2019-11-01, 15:55 czy możesz mi znaleźć nazwisko pisarza, który wydał 50 książek?
Kraszewski dość dużo książek napisał. Najwięcej chyba z polskich pisarzy. Ale czy 50? Tegom nie sprawdzał.
Ostatnio zmieniony 2020-06-30, 09:48 przez Efezjan, łącznie zmieniany 2 razy.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: ToTylkoJa » 2020-06-30, 10:12

@Efezjan
Sprawdziłam.
Podobno 600, w tym 232 powieści.

Konwalia

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: Konwalia » 2020-06-30, 11:13

Moim zdaniem coś jest na rzeczy, bo technologia rozwija się bardzo szybko, ale już pojawiają się głosy, że zmienia ona nasze umysły. Nie znamy informacji, ale wiemy, gdzie jej szukać. Myślimy coraz bardziej nieliniowo, nasze myśli stają się rozbiegane. Inaczej czytamy na papierze, inaczej na ekranie. Ciekawe artykuły o czytaniu i wpływie technologii na nasz mózg:

https://czytamrecenzuje.pl/461/przez-in ... s-uratowac

https://wszystkoconajwazniejsze.pl/nich ... m-mozgiem/

https://martabulba.pl/internet-zabil-mi-ksiazki/

Warto czytać, żeby myśleć.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: sądzony » 2020-06-30, 20:30

Analizując jakiekolwiek zagadnienie, np: nieświadomość, wypada przeczytać sporą liczbę lektur na ten temat.
Mniejszą wiedzę (ale jednak) dadzą Ci artykuły, a nikłą jedynie - wikipedia.

Zresztą
zamiast czytać Ewangelię może po prostu obejrzyjmy Jesus Christ Superstar.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Biserica Dumnezeu

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-07-01, 11:07

Ten musical to takie ni to ni owo: prawdy malo, fantazji i to sprzecznej z przeslaniem Ewangelii mnostwo.
Pozdrawiam.

TOMVAD 45

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-02, 02:06

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-07-01, 11:07 Ten musical to takie ni to ni owo: prawdy malo, fantazji i to sprzecznej z przeslaniem Ewangelii mnostwo.
Pozdrawiam.
Potwierdzam. To nic nie warta parodia filmu o Chrystusie. Lepiej już obejrzeć jakiś porządny film religijny: Fatima, Matka Teresa czy o św. Marii Goretti- polecam wszystkie trzy. W domu mam tego więcej, ale te trzy chyba lubię najbardziej. A co do książek to czekam na dostawę zamówionych książek. Części książek z biblioteki domowej muszę się pozbyć ale te o stygmatykach są dla mnie bardzo ciekawe więc zbieram dalej. Nie kupuję pierwszych lepszych,ale te które zawierają najwięcej istotnych informacji.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: ToTylkoJa » 2020-07-02, 09:52

>traktowanie musicalu, który jest hipisowską wersją ewangelii jako próbę dokładnego przedstawienia owej

Biserica Dumnezeu

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-07-02, 18:04

W jakim celu parodiowac rzeczy wazne?

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: ToTylkoJa » 2020-07-03, 00:07

Zarabiania grubych pieniędzy

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: sądzony » 2020-07-03, 23:11

Żaden film, przedstawienie teatralne, serial, gra, informacja w wiki czy encyklopedii, żaden artykół
słowem żadne inne źródło informacji nie jest bardziej rzetelne niż książka (lub kilka książek) na dany temat.
Nie ma innego, pełniejszego źródła informacji niż książka.

Bez książek:
O. Tokarczuk będzie dla Ciebie jedynie noblistką,
joga będzie ćwiczeniami w siłowni,
Freud - śniącym o penisach neurologiem,
Sokrates - mistrzem Platona,
a Nitzsche - praźródłem nazizmu.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: Dezerter » 2020-07-03, 23:31

TOMVAD 45 pisze: 2020-06-29, 17:08 Jeśli chodzi o czytanie jakichś dzieł, dłuższych tekstów to stanowczo wolę czytać książki, gdyż czytanie czegoś długiego w kompie totalnie męczy oczy.
Książki wiele uczą jeśli czyta się coś naprawdę wartościowego. Ja lubię czytać książki przygodowe oraz religijne, naukowe-encyklopedie itp. Nie znoszę czytania czegoś takiego jak horrory,sensacyjne, thrillery czy tym bardziej romanse. Teraz zbieram materiały książkowe na temat stygmatyków. Próbuję kupować to co zawiera istotne informacje na temat stygmatyków.
Nie mamy dobrego tematu o stygmatach - jak się naczytasz ;) to zakładaj temat
albo
zakładaj temat i wrzucaj co ciekawsze kawałki z lektur to podyskutujemy - ja nie mam w tym temacie wyrobionego zdania.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

TOMVAD 45

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-09, 12:05

Taki temat na pewno założę,ale dopiero teraz odpowiadam gdyż muszę zebrać informacje a zaginął mi plik z materiałami,więc trzeba niektóre informacje na nowo szukać i zebrać razem, w tym temacie planuję bowiem przedstawić listę stygmatyków a niektóre wymagają weryfikacji,by nie umieszczać na niej osób wobec których są poważne wątpliwości czy te stygmaty posiadały lub czy były to prawdziwe stygmaty. Były bowiem w historii Kościoła przypadki oszustw tzn osoby próbowały po przez okaleczanie siebie na wzór stygmatów by stać się obiektem rozgłosu, sławy. Dlatego staram się szukać potwierdzeń. Są w sieci takie zestawienia stygmatyków ale szukając informacji na ich temat niestety nie można znaleźć nic na ich temat, w niektórych informacjach nie ma wzmianki o posiadaniu przez te osoby stygmatów.

Tak więc na ten temat jeszcze trzeba trochę poczekać. Jak tutaj osoby chętne do tłumaczenia pomogą to może będzie to znacznie szybciej.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czemu warto czytać książki?

Post autor: Jozek » 2020-07-09, 13:19

Przeslij mi na maila ktorego co podalem wiecej tekstow angielskich to w weekend zasiade do tlumaczenia to wtedy latwiej i wiecej przetlumacze.
W tygodniu mam sporo roboty fizycznej przy ktorej musze duzo glowkowac aby czegos nie sknocic, a wtedy po pracy nie chce sie juz wiecej myslec tylko cos zjesc i spac. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ