Pierwszy Piątek Miesiąca

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
ODPOWIEDZ
Karoll

Pierwszy Piątek Miesiąca

Post autor: Karoll » 2018-02-01, 22:45

Witam, od kilku miesięcy obchodzę pierwsze piątki. I mam pytanie: Czy pierwszy piątek jest ważny bez nabożeństwa po mszy (litania, modlitwy)?
Bo gdzieś indziej słyszalem ze Pierwszy piątek jest wazny jak ma się czyste serce i przystąpi się do Komunii i tyle.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pierwszy Piątek Miesiąca

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-02-01, 23:45


Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 281
Rejestracja: 22 lis 2017
Lokalizacja: Połaniec
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Pierwszy Piątek Miesiąca

Post autor: Sebastian » 2018-02-02, 10:29

Jest ważny pierwszy piątek bez nabożeństwa po mszy. Trzeba na pewno przystąpić do komunii, no i zaliczyć 9 pierwszych piątków miesiąca:)
Totus Tuus

Jakub2

Re: Pierwszy Piątek Miesiąca

Post autor: Jakub2 » 2018-02-02, 11:24

Sebastian pisze: 2018-02-02, 10:29 Jest ważny pierwszy piątek bez nabożeństwa po mszy. Trzeba na pewno przystąpić do komunii, no i zaliczyć 9 pierwszych piątków miesiąca:)
Kolejnych 9 pierwszych piatkow miesiaca.
Przerwanie chocby w jednym kolejnym miesiacu nieweczy poprzednie starania i trzeba zaczynac od nowa.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pierwszy Piątek Miesiąca

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-02-03, 11:32

Uwaga: sprowadzając tę praktykę do obietnicy co się dostaje za 9 piątków, traci się dużo z całego przesłania. Więcej w linku jaki zapodałem.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Pierwszy Piątek Miesiąca

Post autor: Efezjan » 2018-02-04, 19:40

Marek_Piotrowski pisze: 2018-02-03, 11:32 Uwaga: sprowadzając tę praktykę do obietnicy co się dostaje za 9 piątków, traci się dużo z całego przesłania. Więcej w linku jaki zapodałem.
Ja nigdy nie rozumiałem tej idei - ani innych modlitw, koronek itd. itp. za jakieś obietnice.
Dla mnie to rodzaj handlu wymiennego. Zrobię 9 piątków, a w zamian dostanę...

Mnie interesuje tylko Chrystus i upodabnianie się do niego, naśladowanie go i kochanie go.
Idę do spowiedzi, bo chcę kształtować swoje sumienie, uświęcać się, bo ciężko zgrzeszyłem, bo nie chcę dłużej trwać w grzechu - to rozumiem.

Modlę się, a modlitwa jest zawsze relacją miłości, to przebywanie sam na sam z Wiekuistym. Cóż może być wspanialszego niż to? Żadna nawet najlepsza obietnica nie może równać się z trwaniem w Bożej obecności - w miłosnej relacji z Chrystusem. Inaczej mamy: posprzątaj pokój, a dam Ci 100 zł.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Magnolia

Re: Pierwszy Piątek Miesiąca

Post autor: Magnolia » 2018-02-04, 19:50

Gdzieś czytałam, że można te odprawione 9 piątków ofiarować za dusze w czyśćcu cierpiącą. I wtedy już sprawa nie wygląda jak handel wymienny tylko jest to dobro, które możemy ofiarować aby komuś wyprosić zbawienie... no przyznam, że to ma swoją konkretną wartość. :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pierwszy Piątek Miesiąca

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-02-04, 21:47

Nie przesadzajmy. Napisałem, że sprowadzanie tej praktyki do obietnicy to utrata wiele ze znaczenia (to jest Komunia wynagradzająca), ale to nie oznacza, że obietnica nieważna.
To nie "handel wymienny" - to bezbrzeżna pomysłowość Boga.
On oczywiście nie potrzebuje naszego "wynagrodzenia" w dosłownym sensie. Ale na wynagrodzenie dla Siebie chce, abyśmy przyjęli Komunię, a więc abyśmy... dali się obdarować.
Czy to nie niesamowite?

Jakub2

Re: Pierwszy Piątek Miesiąca

Post autor: Jakub2 » 2018-02-05, 11:37

To wszystko to przygotowanie nas do przyszlego zycia, a nie nagrody czy kary.
Czy chcemy sie przygotowac i czy sie przygotujemy i w jakim stopniu, to od nas zalezy.

Jakub2

Re: Pierwszy Piątek Miesiąca

Post autor: Jakub2 » 2018-02-05, 11:45

Magnolia pisze: 2018-02-04, 19:50 Gdzieś czytałam, że można te odprawione 9 piątków ofiarować za dusze w czyśćcu cierpiącą. I wtedy już sprawa nie wygląda jak handel wymienny tylko jest to dobro, które możemy ofiarować aby komuś wyprosić zbawienie... no przyznam, że to ma swoją konkretną wartość. :-bd

W tym jest ze tak powiem wyzszy stopien rozumienia wiary i Boga, ale nie bede sie rozpisywal, bo to kazdy indywidualnie powinien zrozumiec.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Pierwszy Piątek Miesiąca

Post autor: Dezerter » 2018-02-23, 21:03

Ja mam dokładnie tak samo jak Efezjan - gdzieś już to pisałem - chyba w wątku o 5 sobotach, teraz 9 piątków , a ile czwartków trzeba odprawić, by być zbawionym, albo otrzymać odpust zupełny i glejt na niebo :ymblushing:
Ale to, że mi taka duchowość jest obca i niezrozumiała, to nie znaczy, że inni nie powinni, czy nie mogą jej praktykować. Możemy się pięknie różnić i budować nawzajem.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Pierwszy Piątek Miesiąca

Post autor: Efezjan » 2018-02-23, 22:27

Dezerter pisze: 2018-02-23, 21:03 Ja mam dokładnie tak samo jak Efezjan - gdzieś już to pisałem - chyba w wątku o 5 sobotach, teraz 9 piątków , a ile czwartków trzeba odprawić, by być zbawionym, albo otrzymać odpust zupełny i glejt na niebo :ymblushing:
Ale to, że mi taka duchowość jest obca i niezrozumiała, to nie znaczy, że inni nie powinni, czy nie mogą jej praktykować. Możemy się pięknie różnić i budować nawzajem.
W sedno. Jest taka konferencja o. Adama Szustaka, gdzie padają słowa, które są parafrazą św. Augustyna 'Pod koniec życia będziesz sądzony z miłości'.
'Bóg zada nam tylko jedno pytanie: <<A kochać się nauczyłeś?>> I jak powiemy 'nie' - nie wejdziemy do nieba, choćbyśmy pięćdziesiąt pompejanek odprawili i jeszcze 12 piątków miesiąca.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Pierwszy Piątek Miesiąca

Post autor: Dezerter » 2018-02-23, 22:48

Zgoda, ale pamiętajmy Efezjanie, że odprawianie pompejanek, piątków, sobót itp WCALE nie musi oznaczać braku miłości, czy relacji osobistej.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Jakub2

Re: Pierwszy Piątek Miesiąca

Post autor: Jakub2 » 2018-02-23, 22:58

Swieta prawda, jak ktos nauczyl sie kochac i wszystko co robi bedzie wynikalo z Milosci, to nawet nie trzeba tlumaczyc.
Dlatego wlasnie tak w niektorych tematach uczepilem sie wyjasniania Milosci Malzenskiej, bo to ona jest podstawa poznawania Milosci w ogole.

Dezerter, wlasnie wtedy gdy wszelkie modlitwy i odprawianie piatkow, sobot, pompejanek itp. wynikaja z Milosci blizniego to jest to wlasciwy kierunek, nauka i dzialanie.
W jednym z tematow niedawno pisalem ze nie mozna sobie pomoc modlitwa, a to dlatego ze modlitwa we wlasnej intencji jest forma egoizmu a nie Milosci Blizniego, a Modlac sie w intencji Blizniego pomagamy tez sobie, bo rozwijamy w sobie Milosc.
Ostatnio zmieniony 2018-02-23, 22:59 przez Jakub2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pierwszy Piątek Miesiąca

Post autor: Andej » 2018-02-24, 08:13

Przejawów miłości jest wiele. Miłość może przejawiać się z zbieraniu (ale nie zaliczaniu) pierwszych piątków. Miłość może przejawiać się w systematycznej modlitwie, w kontemplacji czy w rozważaniach. Miłość może przejawiać się w czynach, w ofierze. A także w stosunku do bliźnich. To są różne formy, a liczy się treść. Liczy się sens. Przyczyna.

Czy wychowując ukochane dzieci nie stawiamy przed nimi kryteriów, które są stosunkowo łatwe do spełnienia, jednak wymagają pewnego wysiłku i zmuszają do zrobienia kolejnego kroku w dobrą stronę? Czy nagrodą nie jest sprawienie dziecku radości przy równoczesnym sprawieniu sobie radości. Każde porównanie spraw ludzkich do Boga spłaszcza sprawę. Ale czyż Bóg nie raduje się z możliwości spełnienia obietnicy danej za 9 piątków? To jest przejawem miłości. Miłości obustronnej. Zainicjowanej przez Boga. Zachętą dla ludzi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”