Biblia krola Jakuba z 1611 roku.

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Biblia krola Jakuba z 1611 roku.

Post autor: Jozek » 2020-07-27, 22:05

Chcialbym sie dowiedziec jaka jest opinia teologow KRK odnosnie tej wersji protestanckiego tlumaczenia Biblii.
Znalazlem jedynie procentowa poprawnosc, ale bez konkretnego podania roznic z orginalem.
Moze ktos ma namiary na jakies oficjalne orzeczenia Kosciola w tej materii lub opracowania roznic z orginalem.
Dokladniej to chodzi o tlumaczenie ktoremu nadzorowal arcybiskup Canterbury Richard Bancroft.
Moze cos na temat samego abp. Bancrofta?
Ostatnio zmieniony 2020-07-27, 22:21 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Biblia krola Jakuba z 1611 roku.

Post autor: Dezerter » 2020-07-27, 22:25

Ja nie rozumiem fenomenu popularności tego tłumaczenia - wyjaśnisz?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Biblia krola Jakuba z 1611 roku.

Post autor: Jozek » 2020-07-27, 22:33

Nie chodzi o popularnosc, no chyba ze ty juz sie spotkales z tym ze ktos akurat o nia wypytywal.
Niechodzi mi o sama Biblie, tylko roznice i abp. Bancrofta.
Nie zamierzam tego tlumaczenia studiowac czy nawet czetac, tylko poznac troche szczegolow z okolicznosci jej tlumaczenia, dlatego pytalem o roznice w tlumaczeniu i samego Bancrofta.
Nie chxe tez pytac o nia na jakichs protestanckich forach, bo chodzi mi o opinie KRK tej kwestii, szczegolnie co bylo w niej zmienione i opinia o Bancrofcie by zorientowac sie jaki temat mogl zmienic w tlumaczeniu.
Ostatnio zmieniony 2020-07-27, 22:45 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Biblia krola Jakuba z 1611 roku.

Post autor: Tek de Cart » 2020-07-27, 22:46

Popularność jest stąd głównie, że chrześcijanie z Anglii zabrali ją ze sobą do kolonii - i w dzisiejszych Stanach całe wieki to było podstawowe wydanie Biblii. Wiele też odwołań jest w kulturze (głównie w literaturze angielskojęzycznej).
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Biblia krola Jakuba z 1611 roku.

Post autor: Jozek » 2020-07-27, 22:48

Chcesz przez to powiedziec ze byla to katolicka Biblia, czy protestancka najbardziej zblizona do Katolickiej? Czy moze najbardziej protestancka?
Ostatnio zmieniony 2020-07-27, 22:57 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Biblia krola Jakuba z 1611 roku.

Post autor: Tek de Cart » 2020-07-27, 22:58

nie, jest to przekład protestancki - dokładnie mówiąc zrobiony głównie przez anglikanów na polecenie angielskiego króla - już po Reformacji i powstaniu kościoła anglikańskiego na którego czele stoi właśnie król Anglii (a nie biskup Canterbury czy inny). Czy najbardziej zbliżona do katolickiej to dziwne pytanie ;) bardziej istotne jest czy zbliżona do oryginalnych manuskryptów ;) bo różne przekłady katolickie też miewają błędy lub nie najlepiej dobrane sformułowania.
Ale tak jak Wulgata przez wieki była podstawowym przekładem Biblii na łacinę - tak Biblia Króla Jakuba jest takim 'wzorcowym' przekładem na angielski.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Biblia krola Jakuba z 1611 roku.

Post autor: Jozek » 2020-07-27, 23:05

Sorki, ale jestem za cienki by wszystko co piszesz zrozumiec.
Jest wzorcowym przekladem czego na angielski? Orginalu Biblii, czy orginalu protestanckiej—anglikanskiej wersji?
Co do krolow to wiem ze Henryk byl ok. 200lat wczesniej.

Moze sformuluje pytanie innaczej.
Czy znasz jakies szczegoly, zmienionw przez niego ktore sa pozytywne, tzn. takie ktore sprowadzaja wiecej tresci do Prawdy i poprawnego znaczenia tresci Pism, czy tez odwrotnie, wiecej w niej bledow?
Nie chodzi tu o sama Biblie tylko ewentualne grzeszki, czy w pewnym sensie zaslugi autora-nadzorcy tlumaczenia.
Ostatnio zmieniony 2020-07-27, 23:19 przez Jozek, łącznie zmieniany 5 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Biblia krola Jakuba z 1611 roku.

Post autor: Tek de Cart » 2020-07-28, 11:14

1) jest wzorcowym przekładem Biblii na język angielski dla bardzo wielu protestantów (może nawet dla większości)
2) król Henryk VIII który odpadł od Kościoła i założył własny kościół anglikański był jakieś 60 lat wcześniej
3) w Anglii popularny stał się przekład protestancki Biblii na język angielski - tzn. Biblia Genewska - ale był on trochę wypaczony przez różne 'antykrólewskie' fragmenty, więc biskupi anglikańscy opracowali 'na szybko' własny przekład na angielski -tzw. Biblię biskupią - ale ta, jako że robiona na szybko, też miała sporo słabo przetłumaczonych fragmentów.
4) stąd też kolejny król I - Jakub (protestant/anglikanin) - zlecił opracowanie nowego, jak najwierniejszego przekładu z języków oryginalnych na angielski.
5) nie znam szczegółów przekładu - ale jak każdy przekład ma na pewno swoje wady. Ale raczej nie są to zmiany intencjonalne (jak w 'Biblii Genewskiej' czy jak u Lutra).
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Biblia krola Jakuba z 1611 roku.

Post autor: Jozek » 2020-07-28, 11:25

Czyli w tym przekladzie chodzilo bardziej o rzetelnosc niz polityke czy podzialy?
Znasz moze jakies fragmenty co do ktorych Bancroft mial zastrzezenia, lub staral sie poprawic?
Wlasnie trafilem na tekst w ktorym jeden z parlamentarzystow owczesnych stwierdzil ze "gdyby Bankroft jeszcze zyl to wygasil by calkiem ogien ktory rozpalil sie w Anglii od zaru genewskiego".
Masz moze wiecej kontekstu by ta wypowiedz lepiej zrozumiec?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Biblia krola Jakuba z 1611 roku.

Post autor: Tek de Cart » 2020-07-28, 12:38

Tak, założenie było takie że przekład ma być jak najwierniejszy, stąd też dosyć szeroka grupa brała udział w tłumaczeniach.
Nie kojarzę konkretnych fragmentów które były 'poprawiane' czy raczej tłumaczone inaczej niż np. w Biblii Genewskiej.

"żar genewski" rozumiem jako kalwinizm (chociaż może z kontekstu wynikać coś innego) - anglikanizm wtedy bardzo przypominał katolicyzm - w zasadzie był to zarówno w warstwie teologicznej jak i liturgicznej katolicyzm - tylko zamiast uznawać zwierzchność papieża uznali sobie zwierzchność króla nad kościołem. Dalej sprawowano Sakramenty, Liturgia Mszy Świętej w zasadzie nie różniła się od katolickiej, śpiewano te same pieśni, nawet modlitewniki były w dużej części jeszcze katolickie. Niektórzy twierdzą, że dlatego tak łatwo Anglicy odeszli od katolicyzmu - bo nawet nie zauważyli że coś się zmieniło ;)

Kalwinizm - dosyć radykalny odłam protestantyzmu - w momencie rozwijania się w Anglii był postrzegany jako zagrożenie zarówno dla kościoła anglikańskiego jak i dla władzy królewskiej (bo król był/jest też przywódcą kościoła co kalwiniści mocno zwalczali).
Więc tak bym to historycznie rozumiał - chociaż jak piszę, może z kontekstu szerszego wynikać coś innego.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Biblia krola Jakuba z 1611 roku.

Post autor: Jozek » 2020-07-28, 13:16

Dzieki za pomoc.
W wiekszosci rozumialem to tak jak piszesz tylko nie mialem pewnosci.
Kalwinisci to praktyczne to samo co Purysci.
Z artykolow ktore czytalem wynika ze chcieli glownie by regionalne Koscioly byly niezalezne, czyli jeszcze wieksze oddzieleni nie tylko od Papieza, ale i od Kosciola w ogole.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ