Przypomniały mi się grzechy

ODPOWIEDZ
marcelina
Początkujący
Początkujący
Posty: 51
Rejestracja: 11 lip 2020
Has thanked: 74 times
Been thanked: 8 times

Przypomniały mi się grzechy

Post autor: marcelina » 2020-07-31, 21:03

Dzisiaj w dzień byłam u spowiedzi, a wieczorem na Mszy, gdzie w trakcie przypominał mi się jeden właściwie ciężki grzech z przeszłości i drugi (chyba) lekki. Siedziałam obok konfesjonału i postanowiłam że pójdę po wszystkich wyznać to, jeśli zdążę przed Komunią Św. Nie zdążyłam bo ludzi do spowiedzi było dużo, przyjęłam Komunię a wczesnej przeprosiłam Boga za te grzechy. Czy pownniam przyjąć Pana Jezusa? Czy mam iść na następnej mszy do spowiedź czy już je wyznać na następnej spowiedzi? Dziękuję za odpowiedz

Simon
Bywalec
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Przypomniały mi się grzechy

Post autor: Simon » 2020-08-01, 00:53

Jeśli miałaś na sumieniu grzech ciężki, nie powinnaś przyjmować Komunii Świętej (por.Kodeks Prawa Kanonicznego kan.916).Na najbliższej spowiedzi powinnaś wyznać ten grzech ciężki z przeszłości o którym pisałaś, jak również to, że przyjęłaś Komunię Świętą z grzechem ciężkim na sumieniu.Najlepiej, jeśli powiesz spowiednikowi to, co napisałaś nam powyżej, aby wiedział, jak doszło do tej sytuacji.
Ostatnio zmieniony 2020-08-01, 00:54 przez Simon, łącznie zmieniany 1 raz.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Przypomniały mi się grzechy

Post autor: ToTylkoJa » 2020-08-01, 01:02

Jeśli w trakcie spowiedzi nie pamiętałaś tych grzechów, to zostały one odpuszczone (ta formułka "więcej grzechów nie pamiętam" nie jest tylko dla żartu).

Sprawa wyglądałaby inaczej, gdybyś popełniła grzech ciężki i nie wyznała go celowo przy spowiedzi, lub popełniła go po spowiedzi, a przed komunią.
Ale jeśli kiedyś coś zrobiłaś i zapomniałaś o tym, ale od tamtej pory byłaś u spowiedzi, to wszystko jest ok.

Magnolia

Re: Przypomniały mi się grzechy

Post autor: Magnolia » 2020-08-01, 05:48

Co znaczy że ten grzech przypomniał Ci się z przeszłości?
Jesli nie było zatajenia tego grzechu na wsześniejszych spowiedziach, a jedynie zapominałaś go wyznać, albo nie byłaś świadoma że to grzech, a teraz sobie to uświadomiłam to jestem zdania, że został odpuszczony mocą wsześniejszych rozgrzeszeń.
Bo rozgrzeszenie usuwa wszystko co mamy w danym momencie na sumieniu, jedynym warunkiem jest niezatajenie niczego.

Ale jako że padły tu odmienne zdania, to poprośmy kapłana o konsultację.
@xdiec29 prosimy o odpowiedź na pytanie Marceliny.

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Przypomniały mi się grzechy

Post autor: Czarny » 2020-08-01, 06:36

Miałam taki wcale nie krótki epizod w życiu.
Właśnie przed spowiedzia A czadem w trakcie przypominały mi się jakieś grzechy i wątpliwość czy przypadkowo nie zapomniałem wyznać.
W sumie to się pogłębiało i było dość męczące.
Dopiero przy spowiedzi w normalny powszedni dzień, kapłan uzmysłowić mi to co Magnolia wyżej w poście, że spowiedź, rozgrzeszenie usówa wszystko co miałem na sumieniu. Dla mojego spokoju jeszcze przy rozgrzeszeniu odpuścił te do których miałem wątpliwości.
Jakoś mi pomogło minęło już kilkanaście łat od tej spowiedzi i nie męczą mnie tego typu rozterki.

xdiec29
Początkujący
Początkujący
Posty: 55
Rejestracja: 4 cze 2020
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 41 times

Re: Przypomniały mi się grzechy

Post autor: xdiec29 » 2020-08-01, 10:40

Marcelino!
Jeśli w trakcie spowiedzi zapomniałaś o tym grzechu, to został on odpuszczony ale przy następnej spowiedzi trzeba wyznać go i zaznaczyć ze się zapomniało poprzednio.
Życzę wytrwałości i powodzenia!

ODPOWIEDZ