Pytania o spowiedź

ODPOWIEDZ
AlexS060
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 14 lip 2020
Has thanked: 3 times

Pytania o spowiedź

Post autor: AlexS060 » 2020-08-02, 15:25

Część wszystkim, ostatnio wpadło mi do głowy kilka pytań na temat spowiedzi. Zauważyłam, że niektórzy mają kompletnie inne odpowiedzi na nie więc zdecydowałam się napisać ten post.
1. Czy jeżeli przypomni mi się grzech ciężki sprzed np. Kilku lat i w między czasie miałam już trochę wizyt w Konfesjonale, które, mam nadzieję, były ważne to powinnam ten grzech jak najszybciej wyznać czy już mi go Bóg odpuścił przez formułkę “więcej grzechów nie pamiętam„? Byłam przekonana, że z takim grzechem muszę iść do spowiedzi bo w końcu ciężki i nie wyznany przez zapomnienie. Jednak niektóre osoby pisały, że nie. To jak to jest? Jeżeli nie trzeba to niepotrzebnie ominęłam ostatnią komunię, więc trochę słabo... x_x
2. Czy trzeba mówić ile razy popełniło się grzech ciężki? Nie pamiętam aby ktokolwiek mnie o tym uczył, żaden ksiądz nie upomniał mnie nigdy, zobaczyłam to dopiero w internecie. Tak samo moi znajomi nie wiedzieli o tym do momentu gdy się zapytałam. Serio, nie pamiętam aby mi ktoś o tym wspominał, przygotowuję się już do bierzmowania. Zresztą to by było trudne, co w sytuacji gdy nie znam liczby? Chyba nikt tego nie liczy... Nie wyobrażam sobie spowiadać się z tą regułą.
3. I ostatnie... Zdałam właśnie do 1 liceum, podczas spowiedzi mam mówić “jestem uczniem klasy 8„ czy “klasy 1„? :)) Nigdy nie spowiadałam się w wakacje nie licząc miesiąc temu. Nie byłoby problemu gdyby kiedy się indeks nie skończył...

Magnolia

Re: Pytania o spowiedź

Post autor: Magnolia » 2020-08-02, 15:45

Ad 1. Grzech ciężki, który CI sie przypomniał z przeszłości trzeba wyznać przy następnej spowiedzi. Ale komunię można przyjmować, bo wcześniejsze rozgrzeszenia usunęły ten grzech. (jesli oczywiście nie zatajałaś nic, a jedynie zapomniałaś )
Zawsze też można uczynić akt żalu doskonałego przed mszą św, jesli nie ma możliwości spowiedzi.
Ad. 2 Czasem trzeba wyznać o ilości, bo to ma znaczenie aby określić odpowiedzialność za dany grzech i nasza słabość do tego uczynku.
Ale nie zawsze chodzi o ilość liczbową, w sensie nie trzeba liczyć grzechów, określenia często, rzadko, codziennie, raz na miesiąc - wystarczą.
Ad 3 A może powiesz ile masz lat, po prostu.
Ostatnio zmieniony 2020-08-02, 15:45 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

AlexS060
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 14 lip 2020
Has thanked: 3 times

Re: Pytania o spowiedź

Post autor: AlexS060 » 2020-08-02, 16:48

Czyli komunię bez problemu mogę przyjąć ale przy spowiedzi (pierwszy piątek) mam to wyznać na 100%, wolę się upewnić 3 razy.
Jeżeli wyznawałam grzechy bez liczby a mogła mieć ona znaczenie to nie muszę mówić tego drugi raz czy powinnam?

Magnolia

Re: Pytania o spowiedź

Post autor: Magnolia » 2020-08-02, 17:12

Alex nie ma żadnego ograniczenia w spowiadaniu się, wiec dla spokoju ducha podejdź do spowiedzi przed najbliższą mszą i przyjmij Komunię. I sprawa będzie czysta. A pierwszy piątek jest już za kilka dni.

Nie przypominam sobie żebym kiedykolwiek podawała liczbę grzechów, ani żeby kapłan o to dopytywał. A spowiadam się 30 lat.
Wychodzę z założenia że to kapłan jest specjalistą w tym momencie i to On również odpowiada za ważność sakramentu, jesli dopytuje to trzeba odpowiedzieć. Jesli udziela rozgrzeszenia to usłyszał wszystko co miał usłyszeć i co nie wzbudziło w niczym Jego wątpliwości. Bo przy wątpliwościach by dopytał. Trzeba ufać kapłanowi, który Cię wypuszcza z konfesjonału, przecież On ma jeszcze większą świadomość w czym uczestniczy niż Ty czy ja, oraz jaka jest odpowiedzialność w tamtej chwili.
Ostatnio zmieniony 2020-08-02, 17:12 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

AlexS060
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 14 lip 2020
Has thanked: 3 times

Re: Pytania o spowiedź

Post autor: AlexS060 » 2020-08-02, 17:29

Dzięki, ale do spowiedzi jednak lecę w pierwszy piątek bo rachunek niedokończony i psychicznie nie przygotowana, na spontanie lepiej nie iść bo moje skrupuły się odezwą, za dużo wątpliwości 😅 za tydzień idę na 100%. Fajnie wiedzieć, że mimo wszystko mogę iść do komunii, bo msza bez niej jest jakaś pusta...

Magnolia

Re: Pytania o spowiedź

Post autor: Magnolia » 2020-08-02, 20:22

Znalazłam odpowiedź kapłana na dokładnie twoją sytuację:
http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/forum/47/n/766

ODPOWIEDZ