Pasterz - kto może być nazwany w KK

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
drJanek
Bywalec
Bywalec
Posty: 151
Rejestracja: 22 mar 2020
Lokalizacja: Polska
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 53 times

Pasterz - kto może być nazwany w KK

Post autor: drJanek » 2020-08-31, 20:23

Kto w Kościele Katolickim, może być nazwany pasterzem? W Katechizmie nie znalazłem odpowiedzi, może coś mi umknęło ale w Instrukcji Kongregacji "KAPŁAN PASTERZ I PRZEWODNIK WSPÓLNOTY PARAFIALNEJ" znalazłem takie zdanie: "Określenia „pasterz” jest zarezerwowane wyłącznie dla kapłana."
Nie znam się na ile wiążące są takie dokumenty :)...

Pytanie powstało bowiem z pewnej wspólnocie charyzmatycznej pasterzami są liderzy lokalnych wspólnot, znajdujących się w danym rejonie, nazwanych rzeczywistościami (też ciekawa nazwa). I był np. pasterzem mężczyzna, żonaty, teraz kobieta, żyjąca w celibacie (nie jest to zakon a taki wewnętrzny krąg wspólnoty). Generalnie koordynatorzy wspólnot rodzinnych uważają że mają dar pasterski... no ale dar to jeszcze może, a oficjalny tytuł "pasterza" brzmi nieco dziwnie. Całą wspólnotą zawiaduje tzw. Pasterz Generalny (ksiądz spoza Polski) i jest wybierany co parę/naście lat przez bodajże radę federacji wspólnoty...

Kiedyś Pasterzem był dla mnie biskup (mówię tutaj o "funkcjach" w Kościele), z tego co doczytałem to proboszcz jest pasterzem parafii ...

Może ktoś zgłębiał temat i podzieli się wiedzą, coś uzupełni. Pytanie dotyczy nauczania Kościoła Katolickiego :).
„Ufaj Bogu tak, jakby całe powodzenie spraw zależało wyłącznie od Niego;
tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał wszystko zdziałać, a Bóg nic zgoła.”
Św. Ignacy Loyola

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Pasterz - kto może być nazwany w KK

Post autor: kundelek » 2020-08-31, 23:09

Wedlug mojego rozezenania "pasterz" w Kosciele nie jest ani stanowiskiem, ani funkcja. Dlatego przypisywanie tego okreslenia tylko do pelnionego urzedu jest bledne.
Pasterz to w jakims sensie pozycja - pasterzem staje sie albo hierarcha, albo lider - o ile glosza i realizuja nauke Kosciola. Te wielka nauke, a nie nowomode koscielna.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pasterz - kto może być nazwany w KK

Post autor: Jozek » 2020-08-31, 23:17

A do kogo Jezus mowil "pas owce moje"?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15112
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4251 times
Been thanked: 2981 times
Kontakt:

Re: Pasterz - kto może być nazwany w KK

Post autor: Dezerter » 2020-08-31, 23:17

Pasterzem, Dobrym pasterzem jest przede wszystkim Jezus
Swoje pasterskie "pełnomocnictwa" przekazał Piotrowi "Paś owce moje"
On zapewne wszystkim pozostałym apostołom, a oni w sukcesji wszystkim biskupom
dzisiaj to biskup diecezjalny jest pasterzem np mój Wojciech Polak jest pasterzem Kościoła Gnieźnieńskiego
Dzisiaj też jest możliwa i stosowana delegacja uprawnień pasterskich i tak właśnie czyni biskup zlecając prezbiterom zajęcie się jakąś parafią, lub wspólnotą. Myślę, że jest możliwa dalsza delegacja uprawnień, bo niby czemu nie?
Skoro ja mam misję od Biskupa na nauczanie przedślubne narzeczonych i bycie doradcą dla rodzin, a ktoś inny ma misję na to czy tamto to staje się oficjalnie pasterzem w sensie, że naucza, prowadzi.
Jednak ja bym się pasterzem nie nazwał, ja jestem co najwyżej pomocnikiem pasterza czyli ... juhasem ;) :p

Jaka to wspólnota, czemu nie podajesz nazwy?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pasterz - kto może być nazwany w KK

Post autor: Jozek » 2020-08-31, 23:21

Jednak naucza tylko w jakims zakresie, a nie jest to nigdy pelny zakres jaki maja prezbiterzy i biskupi.
To co piszesz to tak jakby baca wysylajac juchasa na redyk czynil go baca.
Ostatnio zmieniony 2020-08-31, 23:23 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Pasterz - kto może być nazwany w KK

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-08-31, 23:22

Święty papież Jan Paweł II podpisał we wrześniu 1997 roku wypracowaną przez 8 (!) watykańskich kongregacji Instrukcję o niektórych kwestiach dotyczących współpracy wiernych świeckich w ministerialnej posłudze kapłanów.
Czytamy w niej między innymi:
„Nie jest zatem godziwe, aby wierni nie wyświęceni przyjmowali takie tytuły, jak na przykład «duszpasterz», «kapelan», «koordynator» czy «moderator» ani też inne, mogące zatrzeć różnicę między ich rolą a rolą pasterza, którym jest wyłącznie biskup i kapłan” .
Przypis do tego akapitu precyzuje:
„Dotyczy to, oprócz określeń podanych tu przykładowo, także wszystkich innych wyrażeń, które w językach różnych krajów mogą mieć sens analogiczny lub równoznaczny i wskazywać na funkcję kierowniczą, sprawowaną bezpośrednio lub w zastępstwie”.

Instrukcja jest dostępna tu https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WR/ko ... pl_02.html

Awatar użytkownika
exe
Bywalec
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 3 maja 2020
Lokalizacja: Ziemski padół....
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 65 times

Re: Pasterz - kto może być nazwany w KK

Post autor: exe » 2020-08-31, 23:26

O tym, kto jest pasterzem i jakim być powinien, pisze św. Tomasz z Akwinu w traktacie O doskonałości życia duchowego.

Z Bożym pozdrowieniem,
exe
+++
Ostatnio zmieniony 2020-08-31, 23:26 przez exe, łącznie zmieniany 1 raz.
Mdr 7, 15:
"Oby mi Bóg dał słowo odpowiednie do myśli i myślenie godne tego, co mi dano! On jest bowiem i przewodnikiem Mądrości, i tym, który mędrcom nadaje kierunek."

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Pasterz - kto może być nazwany w KK

Post autor: kundelek » 2020-08-31, 23:30

Przytocz to, co napisal sw.Tomasz z Akwinu.

Awatar użytkownika
exe
Bywalec
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 3 maja 2020
Lokalizacja: Ziemski padół....
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 65 times

Re: Pasterz - kto może być nazwany w KK

Post autor: exe » 2020-09-01, 00:37

kundelek pisze: 2020-08-31, 23:30 Przytocz to, co napisal sw.Tomasz z Akwinu.
Lepiej czytać źródło, ponieważ próby redukcji calego traktatu do tematycznych sentencji, skończyć się mogą błędami tłumaczenia zagadnienia.
Tak zresztą jest ze wszystkimi pracami Akwinaty.

Z Bożym pozdrowieniem,
exe
+++
Ostatnio zmieniony 2020-09-01, 00:38 przez exe, łącznie zmieniany 1 raz.
Mdr 7, 15:
"Oby mi Bóg dał słowo odpowiednie do myśli i myślenie godne tego, co mi dano! On jest bowiem i przewodnikiem Mądrości, i tym, który mędrcom nadaje kierunek."

Awatar użytkownika
drJanek
Bywalec
Bywalec
Posty: 151
Rejestracja: 22 mar 2020
Lokalizacja: Polska
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 53 times

Re: Pasterz - kto może być nazwany w KK

Post autor: drJanek » 2020-09-01, 09:49

Wiadomo, że Dobrym, Pierwszym i Najważniejszym Pasterzem jest Jezus Chrystus.

Dzięki wielkie Marku za linka i instrukcję, o to mi chodziło!

Nie spodziewałem się, że będę odkrywał w dokumentach i instrukcjach Kościoła depozyt wiary i mądrości, a co więcej będę je czytał z zainteresowaniem :). Z tego wynika że nawet popularne słowo "koordynator" jest zabronione do użycia przez osoby niewyświęcone.

Nie podaję nazwy wspólnoty, ponieważ niewiele to wniesie do dyskusji. Porządkuję sobie pewne pojęcia i sprawy, które podczas pobytu we wspólnocie zostały przedefiniowane. Nie wszystko potrafię sam znaleźć i pozwalam sobie skorzystać z Waszej pomocy :).
Ostatnio zmieniony 2020-09-01, 09:50 przez drJanek, łącznie zmieniany 1 raz.
„Ufaj Bogu tak, jakby całe powodzenie spraw zależało wyłącznie od Niego;
tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał wszystko zdziałać, a Bóg nic zgoła.”
Św. Ignacy Loyola

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pasterz - kto może być nazwany w KK

Post autor: Jozek » 2020-09-01, 10:17

Bylo by dobrze takie szczegoly zebrac razem w cos w rodzaju podstaw regulujacych dzialalnosc roznych ruchow i grup przykoscielnych jak chocby Odnowy.
Ostatnio zmieniony 2020-09-01, 10:18 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
drJanek
Bywalec
Bywalec
Posty: 151
Rejestracja: 22 mar 2020
Lokalizacja: Polska
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 53 times

Re: Pasterz - kto może być nazwany w KK

Post autor: drJanek » 2020-09-01, 10:27

Jozek pisze: 2020-09-01, 10:17 Bylo by dobrze takie szczegoly zebrac razem w cos w rodzaju podstaw regulujacych dzialalnosc roznych ruchow i grup przykoscielnych jak chocby Odnowy.
To chyba awykonalne :). Przebijam się przez Dokumenty z Malines, wydane przecież lata temu i odnoszę wrażenie, że wiele wskazówek i wytycznych nie zostało wdrożone.
"Przebijam się" to humorystyczne określenie, kto widział te opasłe dokumenty ten wie o co chodzi :). Jest to raptem sześć broszurek...
Ostatnio zmieniony 2020-09-01, 10:28 przez drJanek, łącznie zmieniany 1 raz.
„Ufaj Bogu tak, jakby całe powodzenie spraw zależało wyłącznie od Niego;
tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał wszystko zdziałać, a Bóg nic zgoła.”
Św. Ignacy Loyola

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Pasterz - kto może być nazwany w KK

Post autor: kundelek » 2020-09-01, 10:28

Exe - masz racje. Ale sens warto tej wypowiedzi chocby pokazac.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pasterz - kto może być nazwany w KK

Post autor: Jozek » 2020-09-01, 10:38

Moze wlasnie dlatego ze wiele informacji nie ma bezposrednio dodanych odnosnikow ktore dany szczegol reguluja.
Ja np. czytajac jakas prace naukowa czesto nie rozumiem niektorych szczegolow przez to ze sa jedynie podane odnosniki do jakichs prac, zaniast konkretnego fragmentu pracy o ktorej mowi odnosnik. Najczesciej osoba nie znajaca tych wszystkich prac ktore sa podane w odnosnikach nie ma szans na wlascie zrozumienie o czym mowa.
W wierze jest z tym jeszcze trudniej, a kazde instrukcje, wyjasnienia, itp. sa zwykle okrojone w ten sposob ze szczegolow. W ten sposob powstaje wiele bledow i mylnych interpretacji.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
drJanek
Bywalec
Bywalec
Posty: 151
Rejestracja: 22 mar 2020
Lokalizacja: Polska
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 53 times

Re: Pasterz - kto może być nazwany w KK

Post autor: drJanek » 2020-09-01, 10:42

Dokumenty z Malines są napisane językiem potocznym i bardzo łatwo przyswajalnym, nie trzeba żadnych regulacji ani odnośników wystarczy to przeczytać i zastosować :).

Ja regularnie korzystam z przepisów technicznych i prawa budowlanego, także nawet instrukcja którą podał Marek jest w porównaniu z ww napisana naprawdę bardzo klarownie i zrozumiale :)...
„Ufaj Bogu tak, jakby całe powodzenie spraw zależało wyłącznie od Niego;
tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał wszystko zdziałać, a Bóg nic zgoła.”
Św. Ignacy Loyola

ODPOWIEDZ