Czy ta spowiedź jest ważna?

ODPOWIEDZ
katoliczka

Czy ta spowiedź jest ważna?

Post autor: katoliczka » 2020-09-13, 11:40

Dzień dobry, jestem tu nowa
Pytanie być może dla niektórych wyda się głupie, ale nurtuje mnie jedna sprawa.
Podczas mojej ostatniej spowiedzi wyznałam grzechy, dostałam naukę pokutę i potem ksiądz zaczął się modlić, a potem nic nie słyszałam, bo było to w trakcie mszy, więc było dość głośno, a ten ksiądz miał cichy głos i nie wiem czy ksiądz skończył już tą modlitwę i powiedział "idź w pokoju" czy może nawet jeszcze nie skończył tej modlitwy, mi się w każdym razie wydało że skończył i powiedziałam "Bóg zapłać" i odeszłam od konfesjonału, ale pewna nie byłam, bo jednak nie usłyszałam słów "Pan Bóg odpuszcza Tobie grzechy, idź w pokoju". Czy jeśli jednak nie skończył tej modlitwy, a ja odeszłam za wcześnie to taka spowiedź jest ważna?
Ostatnio zmieniony 2020-09-13, 11:41 przez katoliczka, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Czy ta spowiedź jest ważna?

Post autor: Magnolia » 2020-09-13, 13:36

@xdiec29 prosimy o konsultację.

Jednax

Re: Czy ta spowiedź jest ważna?

Post autor: Jednax » 2020-09-13, 13:46

Spowiednik wie. Znajdz go i pytaj.
Czy spelniłas warunki spowiedzi? Jak tak, to dobrze jest.

Magnolia

Re: Czy ta spowiedź jest ważna?

Post autor: Magnolia » 2020-09-13, 13:49

Gdy kapłan udziela rozgrzeszenie to czyni znak krzyża, widziałaś ten gest?

Jednax

Re: Czy ta spowiedź jest ważna?

Post autor: Jednax » 2020-09-13, 13:53

Nie musi widzieć. Nie znaczy nic, co widzi.

katoliczka

Re: Czy ta spowiedź jest ważna?

Post autor: katoliczka » 2020-09-13, 14:03

To był jakiś przypadkowy ksiądz, nawet nie wiem jak się nazywał. No niestety nie zwróciłam uwagi czy uczynił znak krzyża. Jeśli jest tu na forum jakiś ksiądz to proszę o poradę, czy taka spowiedź jest ważna, czy może powinnam pójść wyspowiadać się jeszcze raz?

Magnolia

Re: Czy ta spowiedź jest ważna?

Post autor: Magnolia » 2020-09-13, 14:07

Xdiec29 to kapłan, poprosiłam go o konsultację, trzeba zaczekać, albo napisz PW do niego. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy ta spowiedź jest ważna?

Post autor: Andej » 2020-09-13, 14:24

Warunki dobrej spowiedzi jest ich pięć:
Rachunek sumienia.
Żal za grzechy.
Mocne postanowienie poprawy.
Wyznanie grzechów.
Zadośćuczynienie Bogu i bliźnim.

Przeczytaj je uważnie. I zobacz, czy w którymś z tych punktów jest mowa o tycz, co zobaczyłaś i co usłyszałaś? Jeśli spełniłaś te 5 zasad, to jesteś święta (do czasu popełnienia kolejnego grzechu). Jeśli masz wątpliwości, to nie szukaj odpowiedzieć sieci, ale u spowiednik. Nawet przypadkowego.

Odpowiedź na forum nie da Ci rozgrzeszenia. Jeśli się mylę z tym, że spowiedź była ważna, to jak przystąpisz teraz do spowiedzi, to uzyskasz rozgrzeszenie i będzie wspaniale. A jeśli się nie mylę, to nic nie stracisz ponownie przystępując do sakramentu pojednania.

Tak czy siak, idź do spowiedzi. Internet Cię nie zbawi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ