Komentarz aktualny

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2020-10-17, 22:45

Dobrze, że nie piątek. Ale, smacznego. Cieszę się, że Cię to cieszy. Quodlibet.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

afilatelista_michal

Re: Komentarz aktualny

Post autor: afilatelista_michal » 2020-10-17, 23:55

Pompieri pisze: 2020-10-17, 10:31 najmniej dokladna ale najczesciej stosowana ( koszty ) jest metoda C14 dla substancji organicznych.
Rozrzut na probkach badanych i probkach wzorcowych w skarajnych przypadkach wyniosl nawet kilka tysiecy lat.
Dlatego metode uzupelnia sie o badania historyczne - co zaweza nieco epoke.
?
Badania historyczne bezwzglednie wykazuja, ze Calun Turynski ( ktory ogladamy w obecnej formie rozwinietego plotna ) byl juz odnotowany w formie plotna zlozonego tak, aby bylo widoczne przede wszystkim Oblicze Chrystusa juz w III wieku p.n.Chr. Znany wowczas jako "Mandylion" i przechowywany w Bizancjum wedlug przekazow od co najmniej dwoch stuleci.
Badania historyczne wskazują że mandylion z Edessy jest zupełnie inną relikwią, która okazywała tylko twarz Jezusa.
Badania historyczne wskazują też że pierwszy raz relikwia pokazała się w XIV w. I że współcześni uważali ją za fałszywkę.
Wiemy jak powstal - podczas Zmartwychwstania zaszly zjawiska nieznane nam jeszcze, ale nie zachodzace w sposob naturalny.
Czyli nie wiemy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2020-10-18, 09:41

Ano nie wiecie. Choć raz. Pokora wobec niezrozumiałego jest dobrą drogą do poznania (nie błąd, ma być z małej litery).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

afilatelista_michal

Re: Komentarz aktualny

Post autor: afilatelista_michal » 2020-10-18, 11:25

Ale ja bardzo wielu rzeczy nie wiem. Nie wiem czy Bóg istnieje, nie wiem jak dokładnie powstało pierwsze życie, nie wiem jaka jest geneza wszechświata. Po prostu nie akceptuję Waszych twierdzeń w tych kwestiach ze względu na brak dowodów.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Pompieri » 2020-10-18, 11:53

Mandylion jest ta sama relikwia co Calun.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2020-10-18, 12:01

Ja też nie wiem. I moja niewiedza nie dla mnie jest podstawą negowania negowania tego, w co inni wierzą. Za bezsens uważając wybuch niczego powodujący powstanie czegoś. I co z tego? Masz wyszukiwać fora wierzących w Wielki Wybuch i wykłócać się? Wyszukiwać dziury w rozumowaniach i czarnych dziurach? Czy to wzbogaci moją wiedzę? Czy spowoduje, że uwierzę w to co wierzą inni tylko dlatego, że będę tę wiarę negować? Lub negować jej sens?
Albo, czy miałbym szukać stron płaskoziemców i udowadniać, że ziemia jest wklęsła? Po co?

Wyrosłem z krótkich spodenek. Gdy ktoś pyta, staram się wytłumaczyć, odpowiedzieć. Ale nie przekonać. Chciałbym, aby moje argumenty trafiały. Chciałbym, aby rozmówca sam doszedł do wniosków końcowych korzystając z mojej pomocy. Ale to musi być samodzielna decyzja, aby to miało sens.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: sądzony » 2020-10-18, 12:38

afilatelista_michal pisze: 2020-10-18, 11:25 Ale ja bardzo wielu rzeczy nie wiem. Nie wiem czy Bóg istnieje, nie wiem jak dokładnie powstało pierwsze życie, nie wiem jaka jest geneza wszechświata. Po prostu nie akceptuję Waszych twierdzeń w tych kwestiach ze względu na brak dowodów.
Wszystko jest kwestią tego co jest dla Ciebie ważne.
Świat materialny czy świat metafizyczne (choć w zasadzie to jedno, ale to wyższa półka).
Dowody tyczą się materii (szeroko pojętej).
W sprawy metafizyczne musisz uwierzyć.

Z mojego punktu widzenia poniekąd jesteś więźniem siedzącym w otwartej celi, próbującym rozrywać kraty w oknie.
I tak. Widzisz za kratami słońce, chmurki, ptaki, drzewa, życie, słyszysz śpiew ptaków i szum wiatru.
Jednakże droga „na zewnątrz” wiedzie przez korytarze lochów, a może i katakumb, gdzie może i Ty sam
musisz „oddać się śmierci”.

Bez tego jednak będziesz nadal tylko oglądał życie zza krat.

Wierzę i modlę się, byś się zdecydował.
Konfrontacja z własnym cieniem, grzechem, ślepotą i ułomnością jest niezbędna.
W miłości.
Daniel Tomczyk
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

afilatelista_michal

Re: Komentarz aktualny

Post autor: afilatelista_michal » 2020-10-18, 15:12

sądzony pisze: 2020-10-18, 12:38 Wszystko jest kwestią tego co jest dla Ciebie ważne.
Świat materialny czy świat metafizyczne (choć w zasadzie to jedno, ale to wyższa półka).
Dowody tyczą się materii (szeroko pojętej).
W sprawy metafizyczne musisz uwierzyć.
Ważny jest dla mnie świat materialny, bo to jedyny jaki znam. Co nie znaczy że jestem materialistą, bo ważniejsze są dla mnie przeżycia niż przedmioty.
Z mojego punktu widzenia poniekąd jesteś więźniem siedzącym w otwartej celi, próbującym rozrywać kraty w oknie.
I tak. Widzisz za kratami słońce, chmurki, ptaki, drzewa, życie, słyszysz śpiew ptaków i szum wiatru.
Jednakże droga „na zewnątrz” wiedzie przez korytarze lochów, a może i katakumb, gdzie może i Ty sam
musisz „oddać się śmierci”.

Bez tego jednak będziesz nadal tylko oglądał życie zza krat.
Raczej ja żyję życiem które mam, a Wy zamiast skupić się na uczynieniu tego świata lepszym skupiacie się na hipotetycznym życiu po życiu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: sądzony » 2020-10-18, 15:28

afilatelista_michal pisze: 2020-10-18, 15:12 (...)
Raczej ja żyję życiem które mam, a Wy zamiast skupić się na uczynieniu tego świata lepszym skupiacie się na hipotetycznym życiu po życiu.
afilatelista_michal pisze: 2020-10-18, 15:12 (...) Raczej (...)
Właściwe słowo - doceniam.
afilatelista_michal pisze: 2020-10-18, 15:12 (...) ja (...) Wy (...)
lubisz być wyjątkowy?
afilatelista_michal pisze: 2020-10-18, 15:12 (...) zamiast skupić się na uczynieniu tego świata lepszym (...)
Rozumiem, że Ty się skupiasz. Jak? Co robisz?
afilatelista_michal pisze: 2020-10-18, 15:12 (...) skupiacie się na hipotetycznym życiu po życiu (...)
Używając Twoich słów, dla mnie "materialne" (nie materialistyczne - a związane z materią) życie
jest bardziej hipotetyczne niż to po śmierci.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

afilatelista_michal

Re: Komentarz aktualny

Post autor: afilatelista_michal » 2020-10-18, 17:35

sądzony pisze: 2020-10-18, 15:28 lubisz być wyjątkowy?
Każdy jest wyjątkowy;)
Rozumiem, że Ty się skupiasz. Jak? Co robisz?
Działam i pracuję na rzecz ochrony środowiska, czystej energii, bezpieczeństwa.

Działam na rzecz równouprawnienia.
Używając Twoich słów, dla mnie "materialne" (nie materialistyczne - a związane z materią) życie
jest bardziej hipotetyczne niż to po śmierci.
Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2020-10-18, 18:37

afilatelista_michal pisze: 2020-10-18, 15:12 Raczej ja żyję życiem które mam, a Wy zamiast skupić się na uczynieniu tego świata lepszym skupiacie się na hipotetycznym życiu po życiu.
Obraźliwa bzdura. Czuję się mocno dotknięty tym oskarżeniem. Czy zupełnie się wyprztykałeś z pomysłów na kolejny atak, że zaczynasz obrażać?
Odbieram to jako przejaw bezsilnej złości.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: sądzony » 2020-10-18, 19:40

afilatelista_michal pisze: 2020-10-18, 17:35 Działam i pracuję na rzecz ochrony środowiska, czystej energii, bezpieczeństwa.
O to ja też w gazie. Ty pewnie w bardziej czystej. We wiatrakach, a może we słońcu.
afilatelista_michal pisze: 2020-10-18, 17:35 Działam na rzecz równouprawnienia.
Kogo?
Ja też działam. Staram się nikogo nie oceniać i zrozumieć każdego.
afilatelista_michal pisze: 2020-10-18, 17:35 Na jakiej podstawie tak twierdzisz?
Na podstawie doświadczenia.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

afilatelista_michal

Re: Komentarz aktualny

Post autor: afilatelista_michal » 2020-10-18, 19:49

Andej pisze: 2020-10-18, 18:37 Obraźliwa bzdura. Czuję się mocno dotknięty tym oskarżeniem. Czy zupełnie się wyprztykałeś z pomysłów na kolejny atak, że zaczynasz obrażać?
Odbieram to jako przejaw bezsilnej złości.
Przepraszam nie chciałem urazić. Wiem że wielu z Was robili dużo dobrego także w życiu doczesnym.

Ale często widzę też dobre osoby które działają w dobrej wierze, ale w praktyce ich działania nie czynią dobra, albo wręcz szkodzą, mimo dobrych intencji.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Pompieri » 2020-10-18, 20:51

Mozna czynic dobro nie dzialajac w dobrej wierze?
Wydaje mi sie, ze pomimo dzialania w zlej wierze moze jakies dobro z tego wyniknac.
Ale ocenianie innych jako gorszych, bo ma sie o sobie mniemanie wyzszosci ( jakkolwiek by to rozumiec ) to ...

afilatelista_michal

Re: Komentarz aktualny

Post autor: afilatelista_michal » 2020-10-18, 21:36

Pompieri pisze: 2020-10-18, 20:51 Mozna czynic dobro nie dzialajac w dobrej wierze?
Wydaje mi sie, ze pomimo dzialania w zlej wierze moze jakies dobro z tego wyniknac.
Ale ocenianie innych jako gorszych, bo ma sie o sobie mniemanie wyzszosci ( jakkolwiek by to rozumiec ) to ...
Nie wkładaj mi w usta czegoś czego nie napisałem.
W żadnym wypadku nie uważam wierzącym za gorszych. Uważam tylko że przez to że wierzycie w życie pozagrobowe inaczej ocenianie kwestie związane z tym życiem. Moim zdaniem bezpodstawnie.

ODPOWIEDZ