Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Zablokowany
Kamil2

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Kamil2 » 2018-02-20, 21:30

Andej pisze: 2018-02-19, 12:55 Bóg może wejść w czas ziemski w każdym dowolnym momencie. Zarówno na początku, na końcu i w każdym momencie pośrednim.
Jednak pytanie dowodzi braku zrozumienia pojęcia czasu.

Bóg jest stwórcą czasu.
Byty niematerialne nie są uzależnione od czasu.
Aniołowo - domyślam się, że to osiedle dla aniołów lub cała ich zbiorowość - dotyczy bytów niematerialnych, a więc nie związanych z czasem ziemskim.
Cały proces stwarzania nie podlega umiejscawianiu na osi czasu. Przynajmniej na osi tego, co na ziemi określamy tym pojęciem.

Jeśli już wspominasz o czasie, to proszę, powiedz: czy czas jest ciągły czy dyskretny? Skwantyfikowany?

Wyjaśniłem już to w innym wątku Dezerterowi . Znany tekst z listu do Hebr 1:5

Gdybyś miał napisać że Syn Boga jest wieczny , ze Bóg zawsze dla niego był Ojcem to podejrzewam iż użył byś dokładnie takich sformułowań które byłyby jednoznaczne . Więc mógłbyś napisać w ten sposób :

Synem moim jesteś od zawsze , Ja od zawsze jestem twoim Ojcem

To jest tylko jedna z propozycji , teraz zastanów się dlaczego autor listu do Hebrajczyków nie użył właśnie takich sformułowań ?
Dlaczego w tekście greckim używa czasownika który jest tłumaczony jako stawać się czyimś Ojcem , przekazywać życie , być dawcą życia dla kogoś ?

Skoro autor listu do Hebrajczyków zapisał to w ten sposób to jednie może dowodzić tylko jednego - nie wierzył on jakoby Syn Boga był wieczny ..

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Andej » 2018-02-21, 09:56

Gdybym miał napisać, użyłbym jakiegoś neologizmu wymyślonego przez siebie. A następnie napisałbym rozprawkę na temat etymologii, znaczenia wraz z szerokim uzasadnieniem pojęcia i tezy.
Gdybym jednak spisywał przekaz ustny, przez wiele lat przekazywany z ust do ust, użyłbym sformułowań, które używane były w żywym przekazie. Zgodnie ze wschodnia tradycją starałbym się dokonać wiernego przekazu ufając, że tak jak przez lata, każdy czytający będzie odczytywać nie konkretne słowa, ale ukryty w nich przekaz. Że czynić to będzie nie lupą i mikroskopem, ale z wiarą i miłością do Stwórcy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Jakub2

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Jakub2 » 2018-02-21, 10:25

Kamil2 pisze: 2018-02-20, 21:30
Andej pisze: 2018-02-19, 12:55 Bóg może wejść w czas ziemski w każdym dowolnym momencie. Zarówno na początku, na końcu i w każdym momencie pośrednim.
Jednak pytanie dowodzi braku zrozumienia pojęcia czasu.

Bóg jest stwórcą czasu.
Byty niematerialne nie są uzależnione od czasu.
Aniołowo - domyślam się, że to osiedle dla aniołów lub cała ich zbiorowość - dotyczy bytów niematerialnych, a więc nie związanych z czasem ziemskim.
Cały proces stwarzania nie podlega umiejscawianiu na osi czasu. Przynajmniej na osi tego, co na ziemi określamy tym pojęciem.

Jeśli już wspominasz o czasie, to proszę, powiedz: czy czas jest ciągły czy dyskretny? Skwantyfikowany?

Wyjaśniłem już to w innym wątku Dezerterowi . Znany tekst z listu do Hebr 1:5

Gdybyś miał napisać że Syn Boga jest wieczny , ze Bóg zawsze dla niego był Ojcem to podejrzewam iż użył byś dokładnie takich sformułowań które byłyby jednoznaczne . Więc mógłbyś napisać w ten sposób :

Synem moim jesteś od zawsze , Ja od zawsze jestem twoim Ojcem

To jest tylko jedna z propozycji , teraz zastanów się dlaczego autor listu do Hebrajczyków nie użył właśnie takich sformułowań ?
Dlaczego w tekście greckim używa czasownika który jest tłumaczony jako stawać się czyimś Ojcem , przekazywać życie , być dawcą życia dla kogoś ?

Skoro autor listu do Hebrajczyków zapisał to w ten sposób to jednie może dowodzić tylko jednego - nie wierzył on jakoby Syn Boga był wieczny ..
Jestes po prostu kolejnym czytaczem Pism, ktory nie zastanawia sie nad opisana w takich rzekomych sprzecznosciach Prawda, tylko doszukuje sie bledow by swoje wlasne rozumienie Prawdy wytlumaczyc.
W Biblii nie ma bledow, a to co widzisz jako sprzecznosc to wlasnie sposob nakierowywania na wlasciwe rozumienie.
Prawda jest taka ze wszystkie nawet te sprzeczne fragmenty pasuja do niej i ja wyjasniaja.
Tobie natomiast zalezy jedynie na wykazywaniu sprzecznosci, wiec nic nie zrozumiesz, a tlumaczenie ci traci sens.

Jakub2

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Jakub2 » 2018-02-21, 12:05

Tak mi sie teraz przypomniala opowiesc-bajka "madra corka wiesniaka".
Moze przeczytaj i wtedy zabierz sie za swoje "dochodzenia jezykowe"

Kamil2

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Kamil2 » 2018-02-21, 14:20

Jakub
Jestes po prostu kolejnym czytaczem Pism, ktory nie zastanawia sie nad opisana w takich rzekomych sprzecznosciach Prawda, tylko doszukuje sie bledow by swoje wlasne rozumienie Prawdy wytlumaczyc.
W Biblii nie ma bledow, a to co widzisz jako sprzecznosc to wlasnie sposob nakierowywania na wlasciwe rozumienie.
Prawda jest taka ze wszystkie nawet te sprzeczne fragmenty pasuja do niej i ja wyjasniaja.
Tobie natomiast zalezy jedynie na wykazywaniu sprzecznosci, wiec nic nie zrozumiesz, a tlumaczenie ci traci sens.
Nie rozumiem cię za bardzo o czym ty piszesz ? ,o twojej filozofii że Bóg składa się z części napisałem ci powyżej taka herezja była sobie tak kiedyś wyznawana lecz sama w sobie umarła .

Co masz na myśli pisząc o sprzecznościach ? Biblia Określa jednoznacznie że jest tylko jeden Bóg Ojciec tego jednego Boga apostołowie nazywają Bogiem Jezusa czy wobec tego temu zaprzeczysz ? Więc nie ma żadnych sprzeczności

Bóg w sensie absolutnym to ten który sam jest dawcą życia , to Ten który swego istnienia nie zawdzięcza nikomu , nie jest on zrodzonym , nikt mu nigdy nie przekazał władzy . Właśnie w takiego Boga wierzył Jezus . Zastanów się więc czy Jezus jest Tym który egzystuje samoistnie , nikt mu nie dał władzy ?niema nikogo nad sobą kto byłby jego Bogiem ? Jeżeli tak uważasz to wskaż gdzie mogę o tym w Biblii przeczytać .

Apostołowie kiedy głosili ewangelię w śród Żydów to nie powiadali im bajek lecz przekonywali ich na podstawie Pism tj pierwszej części Biblii ...

Kamil2

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Kamil2 » 2018-02-21, 14:42

Andej pisze: 2018-02-21, 09:56 Gdybym miał napisać, użyłbym jakiegoś neologizmu wymyślonego przez siebie. A następnie napisałbym rozprawkę na temat etymologii, znaczenia wraz z szerokim uzasadnieniem pojęcia i tezy.
Gdybym jednak spisywał przekaz ustny, przez wiele lat przekazywany z ust do ust, użyłbym sformułowań, które używane były w żywym przekazie. Zgodnie ze wschodnia tradycją starałbym się dokonać wiernego przekazu ufając, że tak jak przez lata, każdy czytający będzie odczytywać nie konkretne słowa, ale ukryty w nich przekaz. Że czynić to będzie nie lupą i mikroskopem, ale z wiarą i miłością do Stwórcy.

Jest prostsze rozwiązanie Kiedy Możesz napisał : Na początku Bóg stworzył niebo i ziemie '' to nikt chociażby z pierwszych chrześcijan nie dopatrywał się w tym przekazie jakiegoś głębszego podtekstu , przyjmowali o ni te tekst jako fakt i tak go też rozumieli . Podobnie Skoro Jezus powiedział

Ew Jan 3:;16 Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.

to nikt nie kombinował aby inaczej słowa tego rozumieć , lecz wierzono i tak też apostołowie głosili , również w tym przypadku uznawali to jako fakt iż Bóg ma syna który rodząc się na ziemi był dokładnie w takim stopniu doskonałym jakim był pierwszy człowiek Adam przed dopuszczeniem się grzechu . Dlatego apostoł Paweł nazwa Jezusa drugim Adamem .

Gdyby Bóg był Trójosobowy to myślę że taką wzmiankę kazał by zmieścić w Słowie Bożym żeby nikt co do tego nie miał żadnych wątpliwości.. Cytowała już nie raz Credo pierwszych chrześcijan

1 Kor 8:5,6 Bo chociaż nawet są tak zwani bogowie, czy to na niebie, czy na ziemi, i dlatego jest wielu bogów i wielu panów,

(6) wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy.

Zauważ co pisze tutaj apostoł stwierdza on : że jest wielu bogów i wielu panów ( pierwotny tekst zawierał tylko duże litery )

ale dla chrześcijan jest tylko jeden Bóg i jedne Pan Jezus Chrystus ..

Uważam że Paweł pisząc te słowa miał wspaniałą okazje do wyrażanie swej wiary w Trójce gdyby taka nauka była w tamtym czasie wyznawana .

Apostołowie pisali aby nie wychodzić poza to co zostało napisane , i takiej reguły się trzymali .

Benjamin

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Benjamin » 2018-02-21, 20:32

Cokolwiek mozna napisac o takim rozumowaniu Kamilu, to napisze to co w w watku obok: belkot.

Jakub2

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Jakub2 » 2018-02-21, 21:34

Kamil2 pisze: 2018-02-21, 14:20 Jakub
Jestes po prostu kolejnym czytaczem Pism, ktory nie zastanawia sie nad opisana w takich rzekomych sprzecznosciach Prawda, tylko doszukuje sie bledow by swoje wlasne rozumienie Prawdy wytlumaczyc.
W Biblii nie ma bledow, a to co widzisz jako sprzecznosc to wlasnie sposob nakierowywania na wlasciwe rozumienie.
Prawda jest taka ze wszystkie nawet te sprzeczne fragmenty pasuja do niej i ja wyjasniaja.
Tobie natomiast zalezy jedynie na wykazywaniu sprzecznosci, wiec nic nie zrozumiesz, a tlumaczenie ci traci sens.
Nie rozumiem cię za bardzo o czym ty piszesz ? ,o twojej filozofii że Bóg składa się z części napisałem ci powyżej taka herezja była sobie tak kiedyś wyznawana lecz sama w sobie umarła .

Co masz na myśli pisząc o sprzecznościach ? Biblia Określa jednoznacznie że jest tylko jeden Bóg Ojciec tego jednego Boga apostołowie nazywają Bogiem Jezusa czy wobec tego temu zaprzeczysz ? Więc nie ma żadnych sprzeczności

Bóg w sensie absolutnym to ten który sam jest dawcą życia , to Ten który swego istnienia nie zawdzięcza nikomu , nie jest on zrodzonym , nikt mu nigdy nie przekazał władzy . Właśnie w takiego Boga wierzył Jezus . Zastanów się więc czy Jezus jest Tym który egzystuje samoistnie , nikt mu nie dał władzy ?niema nikogo nad sobą kto byłby jego Bogiem ? Jeżeli tak uważasz to wskaż gdzie mogę o tym w Biblii przeczytać .

Apostołowie kiedy głosili ewangelię w śród Żydów to nie powiadali im bajek lecz przekonywali ich na podstawie Pism tj pierwszej części Biblii ...
Ja nie podawalem zadnej swojej filozofi, a to co ty przypisujesz do tego co napisalem to sam sobie odpowiadaj, bo ja za twoje wymysly nie mam najmniejszego zamiaru sie tlumaczyc.

Apostolowie glosili Ewangelie i mowili Pawde, a ze kazdy z nich mowil nieco innymi slowami, to wlasnie w tych roznicach ich slow jest sedno Prawdy.
Ty natomiast przyczepiles sie jednego slowa i wedlug tego slowa chcesz interpretowac cala Biblie.
Po to podalem ci ta opowiesc o madrej corce wiesniaka, bo wlasnie zadanie-zagadka krola, zawierala same sprzecznosci, a jednak okazalo sie ze nie bylo zadnych skoro istnialo rozwiazanie.
Tak samo z wieloma fragmentami Biblii, NT czy ST ludzie doszukuja sie sprzecznosci, ale ich tam nie ma, wystarczy pomyslec podobnie jak ta madra corka wiesniaka. Ona nie kombinowala z wyrazami i nie przekrecala tego co krol powiedzial, tylko zrobila tak jak powiedzial.

Kamil2

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Kamil2 » 2018-02-22, 11:43

Jakub 2
Ja nie podawalem zadnej swojej filozofi, a to co ty przypisujesz do tego co napisalem to sam sobie odpowiadaj, bo ja za twoje wymysly nie mam najmniejszego zamiaru sie tlumaczyc.

Apostolowie glosili Ewangelie i mowili Pawde, a ze kazdy z nich mowil nieco innymi slowami, to wlasnie w tych roznicach ich slow jest sedno Prawdy.
Ty natomiast przyczepiles sie jednego slowa i wedlug tego slowa chcesz interpretowac cala Biblie.
Po to podalem ci ta opowiesc o madrej corce wiesniaka, bo wlasnie zadanie-zagadka krola, zawierala same sprzecznosci, a jednak okazalo sie ze nie bylo zadnych skoro istnialo rozwiazanie.
Tak samo z wieloma fragmentami Biblii, NT czy ST ludzie doszukuja sie sprzecznosci, ale ich tam nie ma, wystarczy pomyslec podobnie jak ta madra corka wiesniaka. Ona nie kombinowala z wyrazami i nie przekrecala tego co krol powiedzial, tylko zrobila tak jak powiedzial.
Jakubie proponuję ci abyś najpierw zapoznał się z oficjalną nauką kościoła Katolickiego bo twoje prywatne tłumaczenie jest niestety sprzeczne z tym co ustalono na soborze Nicejskim .

Nadal nie rozumiem o jakich sprzecznościach piszesz ? czego dotyczą te sprzeczności ?

Jak myślisz kto ma rację Jezus wraz z apostołami czy może ty ?

Najpierw ustal na podstawie Biblii kto jest Bogiem i Ojcem Jezusa ? a skoro Jezus ma nad sobą kogoś kto dl niego jest Bogiem to sam ten fakt już przeczy temu aby Jezu był tym samym Bogiem..

Od kogo Jezus otrzymał władzę ? jedynie kto nie podlega władzy Jezusa ?

Jakub2

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Jakub2 » 2018-02-22, 12:07

To tylko tobie sie wydaje ze to co pisze jest sprzeczne z Nauka Kosciola.
To ze nie potrafisz zrozumiec pojecia Trojcy Sw. to nie znaczy ze inni sa w bledzie lub tez nie rozumieja.
Piszesz przede wszystkim o wladzy Boga, a nie zauwazasz najwazniejszego, ze Bog kochajac nie wykozystuje tej wladzy wobec swoich poddanych. Podobnie jak Jezus Umierajac na Krzyzu.
Jak zrozumiesz takie wspoistnienie Boga i Jezusa to dokladniej zrozumiesz Boga i wiare.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Andej » 2018-02-22, 13:54

Kończcie Waszmości, wstydu oszczędźcie!
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18851
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-02-23, 09:12

Andej pisze: 2018-02-22, 13:54 Kończcie Waszmości, wstydu oszczędźcie!
Słusznie.
Chciałbym jednak dorzucić coś na temat, który został tu zasygnalizowany, ale nie został rozwinięty.
To zagadnienie to Jedyność Boga a Trójca
W ciekawym skądinąd temacie, który niestety poszedł w zatopienie w nieistotnych szczegółach (udających argumenty) pojawił się zarzut wielości Bogów (a więc politeizmu).

Tymczasem nie ma poprawnego rozumienia Trójcy bez fundamentu, jaki stanowi dla niej monoteizm (czyli twierdzenie, że Bóg jest jeden).
Taka jest właśnie nauka Kościoła katolickiego, której pierwsza prawda wiary brzmi „Jest jeden Bóg”. „Trzech Bogów” to herezja. Natomiast druga prawda mówi „Są trzy osoby boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty”.

Jako ilustrację chciałbym przytoczyć fragment listu papieża Dionizego Trójca Święta i wcielenie, wystosowanego w 262 roku (po synodzie w Rzymie):
[Uczniowie Chrystusa] wiedzą dokładnie, że Trójca jest ogłoszona mianowicie przez Pismo Boże, a o trzech bogach nie głosi ani Stary, ani Nowy Testament. Nie można więc ani dzielić na trzy bóstwa godnej podziwu Boskiej Jedności (…). Raczej trzeba wierzyć w Boga Ojca wszechmogącego i w Chrystusa Jezusa, Jego Syna, i w Ducha świętego, i w to, że słowo jest zjednoczone z Bogiem wszystkiego. Mówi Ono bowiem: „Ja i Ojciec jedno jesteśmy” (J 10,30) i: „Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie” (J 14,10). Tak bowiem mogłaby być zachowana zarówno Boska Trójca, jak również święte głoszenie o jedynowładztwie.

Myślę, że częste nieporozumienie leżące u podstaw zarzutów o rzekomy politeizm Trójcy bierze się z tego, iż dziś politeizm praktycznie nie istnieje (przynajmniej w Europie) i dlatego niewiele osób orientuje się, czym był i czym się różnił od monoteizmu. „Bóg” w politeizmie był kimś zupełnie innym, niż podpowiada nam nasza intuicja po dwóch tysiącleciach chrześcijaństwa. Wyobrażony świat bogów pełen był rywalizacji istot wprawdzie ponadnaturalnych, ale dalekich od wszechmocy i doskonałości, o przeróżnych namiętnościach i (bynajmniej nie wspólnych) dążeniach.
Rzymianie nie widzieli nic zdrożnego w dołączaniu do swojego panteonu bóstw podbitych narodów. Nie mieliby też oporów z dołączeniem Boga chrześcijańskiego. Problemem była wyłączność, jaką wyznawcy Jezusa rezerwowali dla swojego Boga. Bóg całkowicie niepoznawalny, wszechmocny, wszechwładny i doskonały nie pasował do świata „bogów” Olimpu – kłócących się i godzących, więzionych przez innych, podobnych sobie „bogów”.
Monoteizm chrześcijański mówi, iż jest tylko jeden Bóg w trzech osobach – każda w pełni będąca tym, kim są wszystkie trzy razem. Ten Bóg jest jedyny i wszechmocny, doskonale ze sobą zgodny, z nikim innym nieporównywalny. Ilustruje to klasyczny rysunek, będący mapą pojęć:
Obrazek

Osoby Boskie są oddzielne - jak każda osoba są indywidualnościami, ale jednocześnie są istotami nieskończenie doskonałymi. Te dwa pojęcia „nieskończoność” i „doskonałość” powodują, iż nie jesteśmy w stanie ogarnąć rzeczywistości Boga swoimi zmysłami (w doczesności nie spotykamy się ani z nieskończonością, ani z doskonałością).
Myśli istot doskonałych są doskonałe – a doskonałość jest tylko jedna. Implikuje to ich doskonałą jednomyślność, która w połączeniu z miłością łączy je w doskonałej wspólnocie Trójcy.


Oczywiście, takie wyjaśnienie wcale nie powoduje, że rozumiemy jak to jest, że Ojciec jest Bogiem, Syn jest Bogiem i Duch Święty jest Bogiem a przy tym wszystkim Trójca to Bóg.
Ale tak samo nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić wielu rzeczy ze świata idei (np. liczb).

Czy wyobrażacie sobie, że nieskończoność to tyle samo, co trzy nieskończoności?
A przecież właśnie tak uczy nas matematyka.

Wiele osób nie może znieść tego, że nie jest w stanie zrozumieć natury Boga w Trójcy Jedynego.

Chrześcijanie też tego nie rozumieją, nie są w stanie pojąć Boga - ale są w stanie zaakceptować myśl, iż nie ogarniają Boga swoimi myslami.
Pojawiają się różne tłumaczenia i przybliżenia - część z nich wyraża de facto herezję (bo choć nie znamy do końca natury Boga, to potrafimy powiedzieć niekiedy, jak NIE jest).

Antytrynitarz nie jest w stanie zaakceptować tego, że nie rozumie jak to możliwe że istnieje Wspólnota tworzona przez trzy Osoby, która ma jednak tę właściwość iż każda z tych trzech osób jest pełną Wspólnotą.

Dlatego właśnie antytrynitarze (jak zresztą widzieliśmy ostatnio tu na forum) bardzo często usiłują negować Trójcę negując de facto nie to, czego uczy Kościół, tylko właśnie owe heretyckie odmiany rozumienia Trójcy. I pojawiają się teksty polemizujące z tezami, których Kościół nie głosi - np. z tezą o istnieniu "trzech Bogów", albo o Jezusie jako "cząstce Boga" itd itp.
W ten sposób ludzie ci dyskutują sami z sobą - a raczej z herezjami, które usiłują przedstawić jako nauczanie Kościoła.

Teraz już będę grzeczny Andeju i schowam się do mojej skorupki. Siedzę w temacie najważniejszym chyba dla naszego zbawienia - Paschy - próbując rozwinać to, co było na sensi w przyszłym roku.

Nowe Imię

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Nowe Imię » 2018-03-06, 04:28

U Boga jest hierarchia. Syn jest pod Ojcem. Tak zawsze było.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18851
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-06, 10:18

Nowe Imię pisze: 2018-03-06, 04:28 U Boga jest hierarchia. Syn jest pod Ojcem. Tak zawsze było.
Jaka hierarchia? - pytam bo to ważne.
Jesli jestem ja i mój syn, to w pewnym sensie syn jest mi poddany. Ale nie dlatego, że jest niższym bytem.

Kamil2

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Kamil2 » 2018-03-06, 18:13

Kiedy wykazuje się na podstawie Biblii wyższość Boga nad jego Synem , Trynitarianie zmieniają temat i wyskakują z naturą , tyle że apostoł Paweł w 1 Kor 11;3 nie pisze o naturze lecz fakcie kto komu podlega

A chcę, abyście wiedzieli, że głową każdego męża jest Chrystus, a głową żony mąż, a głową Chrystusa Bóg.

czy fakt bycie Jezusa głową każdego mężczyzny sprawia że w kwestii poddaństwa (zakresu władzy ) zarówno mężczyźni jak i Chrystus są sobie równi ?

Kiedy postawimy obok siebie dwóch ludzi to możemy stwierdzić że ontologicznie są oni sobie równy ale nie są oni ontologicznie tożsami , to nadal będzie dwóch ludzi = dwie osoby . Analogicznie Bóg Ojciec jako jednocześnie osoba jest różny pod wieloma względami od swego Syna

1) głową Jezusa jest Bóg
2) Syn nie ma władzy nad swoim Ojcem
3) przekazanie władzy w ręce Syna nie dowodzi że ta władza jest absolutna gdyż Bóg pewne przywileje zachował dla siebie

Tego samego nie możemy powiedzieć o Synu

Zatem można być ontologicznie równym lecz nie równym z kimś funkcjonalnie , Jezus podlega władzy swego Boga i Ojca , wobec tego nie jest z nim tożsamy . Gdyby tak bowiem było ,to mówilibyśmy że Jezus ( jako ten sam Bóg co Bóg Ojciec ) jest równy samemu sobie , co niestety jest absurdem
Ostatnio zmieniony 2018-03-06, 21:42 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany