Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Albertus » 2020-11-20, 22:39

afilatelista_michal pisze: 2020-11-20, 22:00
We wszystkie na raz? Wykluczają się wzajemnie. Musiałbym wybrać jedną, (...)
No więc właśnie. A autor tematu propaguje pogląd że wszystkie są prawdziwe i się nie wykluczają.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: sądzony » 2020-11-20, 22:45

Andej pisze: 2020-11-20, 22:36
sądzony pisze: 2020-11-20, 22:30 Chyba odwrotnie.
No chyba, że pierwej uwierzyłeś, następnie wybrałeś religię.
(ja poniekąd tak właśnie zrobiłem - liznąłem kilku religii)
Wiary, ani religii nie lizałem. A w wierze i religii wzrastałem równolegle z pojawianiem się świadomości świata i samoświadomości. To jeden proces poznawczy. Wiarę, religię i miłość do Boga i ludzi miałem od samego poczęcia. Przynajmniej dopóki mój świat ograniczony był rodziną. Potem stykałem się z negatywnymi postawami. Ale jeszcze w wieku ponad 30 lat nie potrafiłem uwierzyć w złą wole=ę, nienawiść, udawanie wiary itd. Naiwny ja dziecko.
Ok.
Ja rozróżniam wiarę od religii (choć dotyczą "mistycyzmu" i duchowości).
Można być religijnym i niewierzącym i odwrotnie. U Ciebie widocznie jest to

Zaciekawiło mnie, że nie spotkałeś się z negatywnymi postawami w rodzinie.
Ale to poza tematem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

afilatelista_michal

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-20, 23:05

Albertus pisze: 2020-11-20, 22:39 No więc właśnie. A autor tematu propaguje pogląd że wszystkie są prawdziwe i się nie wykluczają.
I tu się zgadzamy. Ale pytanie w tytule jest zasadne. Dlaczego sądzisz że Twoja jest słuszna. Co czyni ją bardziej prawdopodobna od innych?

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Albertus » 2020-11-20, 23:26

afilatelista_michal pisze: 2020-11-20, 23:05
Albertus pisze: 2020-11-20, 22:39 No więc właśnie. A autor tematu propaguje pogląd że wszystkie są prawdziwe i się nie wykluczają.
I tu się zgadzamy. Ale pytanie w tytule jest zasadne. Dlaczego sądzisz że Twoja jest słuszna. Co czyni ją bardziej prawdopodobna od innych?
Jest wiele takich rzeczy jednak wiara jest łaską. To skarb ukryty. Ten kto go nie szuka nie znajduje go.

Są ludzie których nic nie przekona jeśli nic chcą być przekonani.

afilatelista_michal

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-21, 00:18

Dalej nie rozumiesz. Wiara jest łaską. Ale może laska jest wiara w islam, albo hinduizm?

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Tek de Cart » 2020-11-21, 01:15

to ja wrzucę swój trochę dłuższy filmik analizujący w sumie podobny zestaw religii :)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

afilatelista_michal

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-21, 08:02

Jestem na 4min i już powtarzasz częste nieporozumienie. To że ktoś jest biologiczną maszyną i brak wolnej woli, nie znaczy że interakcje między biologicznymi maszynami są bezcelowe. Odbieramy bodźce i analizujemy informacje, które mogą nas zmienić. Możesz to uznać za przeprogramowanie maszyny.
Teksty typu "przeskakujące neurony" puszczam płazem;)
Ostatnio zmieniony 2020-11-21, 08:04 przez afilatelista_michal, łącznie zmieniany 1 raz.

Jednax

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Jednax » 2020-11-21, 08:50

afilatelista_michal pisze: 2020-11-20, 23:05 I tu się zgadzamy. Ale pytanie w tytule jest zasadne. Dlaczego sądzisz że Twoja jest słuszna. Co czyni ją bardziej prawdopodobna od innych?
Sukcesia. Przekazywana od Jezusa nastepcom, a potem kolejnym. nieprzerywany ciąg do do tera.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Tek de Cart » 2020-11-21, 12:04

afilatelista_michal pisze: 2020-11-21, 08:02 Jestem na 4min i już powtarzasz częste nieporozumienie. To że ktoś jest biologiczną maszyną i brak wolnej woli, nie znaczy że interakcje między biologicznymi maszynami są bezcelowe. Odbieramy bodźce i analizujemy informacje, które mogą nas zmienić. Możesz to uznać za przeprogramowanie maszyny.
Teksty typu "przeskakujące neurony" puszczam płazem;)
Dlatego wolę pisać niż mówić :) bo język czasem szybszy niż myśl jest niestety... :)
A pomysł z 'przeprogramowaniem' maszyny choć próbuje uciec od braku sensu jest jednak bez sensu... ;)
Bo co z tego? nie zmienia to w żaden sposób faktu, że mamy maszyny (czyli przedmioty) działające na siebie. Oczywiście że przedmioty mogą działać na siebie i wywierać wpływ na siebie nawzajem (kulki odbijające się od siebie itd). Nie stają się od tego inteligentniejsze czy bardziej wolne. Nadal są przedmiotami którymi kierują prawa fizyki.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

afilatelista_michal

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-21, 12:50

Tek de Cart pisze: 2020-11-21, 12:04 A pomysł z 'przeprogramowaniem' maszyny choć próbuje uciec od braku sensu jest jednak bez sensu... ;)
Bo co z tego? nie zmienia to w żaden sposób faktu, że mamy maszyny (czyli przedmioty) działające na siebie. Oczywiście że przedmioty mogą działać na siebie i wywierać wpływ na siebie nawzajem (kulki odbijające się od siebie itd). Nie stają się od tego inteligentniejsze czy bardziej wolne. Nadal są przedmiotami którymi kierują prawa fizyki.
A ja widzę sens. Ja jestem maszyną która ma w programie żeby przetrwać i czuć szczęście. Jak że człowiek to zwierzę społeczne do szczęścia potrzebni są mi także inni ludzie, ich szczęście i interakcję z nimi. Chce też żeby moje dzieci (przyszłość moich genów) przetrwały i były szczęśliwe, więc przekonywanie innych do swoich racji jest jak najbardziej uzasadnione z punktu widzenia biologicznej maszyny.

Dodano po 1 minucie 52 sekundach:
Jednax pisze: 2020-11-21, 08:50 Sukcesia. Przekazywana od Jezusa nastepcom, a potem kolejnym. nieprzerywany ciąg do do tera.
Więc jeśli w innej religii też jest sukcesja to są równie prawdopodobne?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: sądzony » 2020-11-21, 15:09

afilatelista_michal pisze: 2020-11-21, 12:50 (...) Ja jestem maszyną która ma w programie żeby przetrwać i czuć szczęście. Jak że człowiek to zwierzę społeczne do szczęścia potrzebni są mi także inni ludzie, ich szczęście i interakcję z nimi. Chce też żeby moje dzieci (przyszłość moich genów) przetrwały i były szczęśliwe, więc przekonywanie innych do swoich racji jest jak najbardziej uzasadnione z punktu widzenia biologicznej maszyny.
Przypomnij proszę jeśli możesz, bo zapomniałem (wiem, że to już pisałeś), dlaczego jesteś na tym forum?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Dezerter » 2020-11-21, 16:05

sądzony pisze: 2020-11-21, 15:09
afilatelista_michal pisze: 2020-11-21, 12:50 (...) Ja jestem maszyną która ma w programie żeby przetrwać i czuć szczęście. Jak że człowiek to zwierzę społeczne do szczęścia potrzebni są mi także inni ludzie, ich szczęście i interakcję z nimi. Chce też żeby moje dzieci (przyszłość moich genów) przetrwały i były szczęśliwe, więc przekonywanie innych do swoich racji jest jak najbardziej uzasadnione z punktu widzenia biologicznej maszyny.
Przypomnij proszę jeśli możesz, bo zapomniałem (wiem, że to już pisałeś), dlaczego jesteś na tym forum?
Z moich obserwacji coraz bardziej przychylałbym się do takiej odpowiedzi
Chce też żeby moje dzieci (przyszłość moich genów) przetrwały i były szczęśliwe, więc przekonywanie innych do swoich racji jest jak najbardziej uzasadnione z punktu widzenia biologicznej maszyny.
czyli promocja ateizmu - a to jest jaskrawię sprzeczne z celami tego forum *-:)

Dodano po 15 minutach 37 sekundach:
afilatelista_michal pisze: 2020-11-20, 23:05
Albertus pisze: 2020-11-20, 22:39 No więc właśnie. A autor tematu propaguje pogląd że wszystkie są prawdziwe i się nie wykluczają.
I tu się zgadzamy. Ale pytanie w tytule jest zasadne. Dlaczego sądzisz że Twoja jest słuszna. Co czyni ją bardziej prawdopodobna od innych?
Samo powstanie jako kontynuacja pradawnego przymierza z Bogiem Izraela, a wcześniej Abrahama, Noego aż do praojca Adama
Stawia nas to w o wiele lepszym położeniu od wszystkich innych , które nagle powstają w IV pne lub VII ne
Samo powstanie Chrześcijaństwa jest tak przedziwne, nieprawdopodobne i sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem, że to go paradoksalnie mocno uwiarygadnia - tego nikt nie mógł wymyślić :!: *-:)
Może się równać z Chrześcijaństwem tylko hinduizm i dlatego swego czasu poznawałem go dość blisko i dobrze
- jego słabsze strony w porównaniu z chrześcijaństwem to:
- politeizm i to w setkach bóstw mierzony, wielu głównych (ale różnych!) bogów w różnych odłamach
- kastowość :( przynosząca dramatyczne i opłakane skutki społeczne
- święte krowy - no jakoś tego nie mogę zrozumieć i mnie nie przekonuje tłumaczenie współczesnych wykształconych hindusów, że "krowa to twoja druga matka, bo też cię karmi mlekiem"

Po zapoznaniu się z większością i przeanalizowaniu tych religii, wróciłem do katolicyzmu, bo nie znalazłem nic lepszego a sam katolicyzm, przy bliższym poznaniu niesamowicie zyskuje, co często też mówi Marek Piotrowski.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Andej » 2020-11-21, 17:59

sądzony pisze: 2020-11-20, 22:45 Ja rozróżniam wiarę od religii (choć dotyczą "mistycyzmu" i duchowości).
Można być religijnym i niewierzącym i odwrotnie. U Ciebie widocznie jest to
Nie chodzi o to, aby nie odróżniać wiary od religii, ale by były one spójne i nierozłączne.
Mistycyzm dostępny jest dla niewielu. A duchowość każdy ma inną. Taj jak charakter, charyzmaty, zdolności. I nie ma co porównywać.
Jezus nie różnicuje nas pod względem naszych możliwości i predyspozycji, ale ocenia to, jak się staramy. Czyż w przypowieściach o talentach i minach nie było tak, że każdy dostał na swoją miarę? I ni chodziło o to ile kto zarobi, ale czy zarobi. Czy będzie chciał pomnażać to, co potrzymał.

Być religijnym i niewierzącym to jakiś oksymoron. To bez sensu. Nie mam pojęcia, co znaczy religijność w Twoim wydaniu. Powierzchowność bez treści? Jeśli tak, to wcale nie jest to religijnością. To obłuda.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: sądzony » 2020-11-21, 18:35

Andej pisze: 2020-11-21, 17:59 Nie chodzi o to, aby nie odróżniać wiary od religii, ale by były one spójne i nierozłączne.
Mistycyzm dostępny jest dla niewielu. A duchowość każdy ma inną. Taj jak charakter, charyzmaty, zdolności. I nie ma co porównywać.
Jezus nie różnicuje nas pod względem naszych możliwości i predyspozycji, ale ocenia to, jak się staramy. Czyż w przypowieściach o talentach i minach nie było tak, że każdy dostał na swoją miarę? I ni chodziło o to ile kto zarobi, ale czy zarobi. Czy będzie chciał pomnażać to, co potrzymał.

Być religijnym i niewierzącym to jakiś oksymoron. To bez sensu. Nie mam pojęcia, co znaczy religijność w Twoim wydaniu. Powierzchowność bez treści? Jeśli tak, to wcale nie jest to religijnością. To obłuda.
Wiele więc we mnie obłudy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

afilatelista_michal

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-21, 18:52

sądzony pisze: 2020-11-21, 15:09 Przypomnij proszę jeśli możesz, bo zapomniałem (wiem, że to już pisałeś), dlaczego jesteś na tym forum?
Głównie dlatego że lubię dyskusje. To zmusza mój mózg do myślenia. Po drugie chce poznać Wasze argumenty żeby lepiej Was rozumieć, dlatego zadaje dużo pytań. Po trzecie żeby skłonić Was do zadawania sobie pytań. Do odrobiny sceptycznego myślenia.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”