Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: sądzony » 2020-11-21, 19:15

afilatelista_michal pisze: 2020-11-21, 18:52
sądzony pisze: 2020-11-21, 15:09 Przypomnij proszę jeśli możesz, bo zapomniałem (wiem, że to już pisałeś), dlaczego jesteś na tym forum?
Głównie dlatego że lubię dyskusje. To zmusza mój mózg do myślenia. Po drugie chce poznać Wasze argumenty żeby lepiej Was rozumieć, dlatego zadaje dużo pytań. Po trzecie żeby skłonić Was do zadawania sobie pytań. Do odrobiny sceptycznego myślenia.
Rozumiem, dziękuję.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Tek de Cart » 2020-11-21, 21:32

afilatelista_michal pisze: 2020-11-21, 12:50
Tek de Cart pisze: 2020-11-21, 12:04 A pomysł z 'przeprogramowaniem' maszyny choć próbuje uciec od braku sensu jest jednak bez sensu... ;)
Bo co z tego? nie zmienia to w żaden sposób faktu, że mamy maszyny (czyli przedmioty) działające na siebie. Oczywiście że przedmioty mogą działać na siebie i wywierać wpływ na siebie nawzajem (kulki odbijające się od siebie itd). Nie stają się od tego inteligentniejsze czy bardziej wolne. Nadal są przedmiotami którymi kierują prawa fizyki.
A ja widzę sens. Ja jestem maszyną która ma w programie żeby przetrwać i czuć szczęście. Jak że człowiek to zwierzę społeczne do szczęścia potrzebni są mi także inni ludzie, ich szczęście i interakcję z nimi. Chce też żeby moje dzieci (przyszłość moich genów) przetrwały i były szczęśliwe, więc przekonywanie innych do swoich racji jest jak najbardziej uzasadnione z punktu widzenia biologicznej maszyny.
Ale co za różnica czy inny przedmiot będzie połamany czy zniszczony? Co z tego że masz zaprogramowane jakieś uczucia, jakieś wrażenia szczęścia czy cierpienia? Czy myślisz że kamień jak go kopniesz odczuwa jakieś swoje 'cierpienie'? Przejmujesz się tym? Dlaczego więc przejmujesz się swoimi dziećmi? Czy one są czymś więcej niż przedmiotami? Co z tego że przenoszą Twoje geny... to tylko atomy połączone w trochę większe jednostki, równie dobrze mógłbyś się przejmować tym że mucha zjadająca Twoje odchody przenosi Twoje geny... dlaczego To jest dla Ciebie mniej ważne? Bo tak jesteś zaprogramowany?
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14815
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4120 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Dezerter » 2020-11-21, 21:59

Też nie rozumiem tego przenoszenia genów, zresztą większość ludzi Zachodu, to już porzuciła na rzecz spółkowania dla przyjemności a nie prokreacji. Czyngis Chana i tak nie pobijesz Michale :p

ale ja tu w innej sprawie
Koniec offtopów
tu piszemy na temat
Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

afilatelista_michal

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-21, 23:53

Dezerter pisze: 2020-11-21, 16:05 Samo powstanie jako kontynuacja pradawnego przymierza z Bogiem Izraela, a wcześniej Abrahama, Noego aż do praojca Adama
Stawia nas to w o wiele lepszym położeniu od wszystkich innych , które nagle powstają w IV pne lub VII ne
Na pewno judaizm to stara religia, ale nie tak stara jak sugerujesz. Mojżesz na 90% to już postać mitologiczna a przynajmniej mocno ubarwiona bo nic nie wskazuje żeby eksodus miał miejsce. Abraham - ciężko stwierdzić ale dosyć watpliwe by jego niepisana historia była przekazywana niezmieniona przez pokolenia. Historia Noego i potopu jest udowodniona jako nieprawdziwa.
Judaizm wywodzi się z politeistycznych religii Hebrajczyków wydarzenia sprzed okresu pierwszej świątyni mogą mieć luźne powiązanie z faktami historycznymi do czasów Abrahama, ale nie koniecznie.


Dźinizm ma podobnie długą historię, więc może jednak on jest prawdziwy?

Samo powstanie Chrześcijaństwa jest tak przedziwne, nieprawdopodobne i sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem, że to go paradoksalnie mocno uwiarygadnia - tego nikt nie mógł wymyślić :!: *-:)
Chrześcijaństwo powstało w czasie kiedy religia Rzymu była w stanie rozkładu. Fakt że dosyć szczęśliwie została religia państwową tego imperium jest powodem późniejszego sukcesu.
Może się równać z Chrześcijaństwem tylko hinduizm i dlatego swego czasu poznawałem go dość blisko i dobrze
- jego słabsze strony w porównaniu z chrześcijaństwem to:
- politeizm i to w setkach bóstw mierzony, wielu głównych (ale różnych!) bogów w różnych odłamach
Są też odmiany monoteistyczne.

Dodano po 5 minutach 57 sekundach:
Tek de Cart pisze: 2020-11-21, 21:32 Ale co za różnica czy inny przedmiot będzie połamany czy zniszczony? Co z tego że masz zaprogramowane jakieś uczucia, jakieś wrażenia szczęścia czy cierpienia? Czy myślisz że kamień jak go kopniesz odczuwa jakieś swoje 'cierpienie'? Przejmujesz się tym? Dlaczego więc przejmujesz się swoimi dziećmi? Czy one są czymś więcej niż przedmiotami? Co z tego że przenoszą Twoje geny... to tylko atomy połączone w trochę większe jednostki, równie dobrze mógłbyś się przejmować tym że mucha zjadająca Twoje odchody przenosi Twoje geny... dlaczego To jest dla Ciebie mniej ważne? Bo tak jesteś zaprogramowany?
Po pierwsze to mnie różni od kamienia że odbieram nóżce zewnętrzne. Jak umrę to możesz mnie kopać do woli.
To że ja jestem świadomy mechanizmów kierujących moim ciałem nie czyni ich mniej prawdziwymi. Wiedza o tym jakie hormony i zjawiska w mózgu odpowiadają za miłość nie sprawia że mniej kocham żonę.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14815
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4120 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Dezerter » 2020-11-22, 00:21

afilatelista_michal pisze: 2020-11-21, 23:53
Dezerter pisze: 2020-11-21, 16:05 Samo powstanie jako kontynuacja pradawnego przymierza z Bogiem Izraela, a wcześniej Abrahama, Noego aż do praojca Adama
Stawia nas to w o wiele lepszym położeniu od wszystkich innych , które nagle powstają w IV pne lub VII ne
Na pewno judaizm to stara religia, ale nie tak stara jak sugerujesz. Mojżesz na 90% to już postać mitologiczna a przynajmniej mocno ubarwiona bo nic nie wskazuje żeby eksodus miał miejsce. Abraham - ciężko stwierdzić ale dosyć watpliwe by jego niepisana historia była przekazywana niezmieniona przez pokolenia. Historia Noego i potopu jest udowodniona jako nieprawdziwa.
Judaizm wywodzi się z politeistycznych religii Hebrajczyków wydarzenia sprzed okresu pierwszej świątyni mogą mieć luźne powiązanie z faktami historycznymi do czasów Abrahama, ale nie koniecznie.
Mylisz się najstarsze potwierdzone naukowo teksty zawarte aktualnie w Biblii pochodzą z
~X-IX w. W Judzie powstają teksty "jahwistyczne", włączone później do historycznych ksiąg Biblii hebrajskiej.
Tak twierdzi prof. zwyczajny kilku uniwersytetów Wojciech Sady - chcesz z nim dyskutować :p
pada tam Imię Boga Jedynego JHWH

Samo powstanie Chrześcijaństwa jest tak przedziwne, nieprawdopodobne i sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem, że to go paradoksalnie mocno uwiarygadnia - tego nikt nie mógł wymyślić :!: *-:)
Chrześcijaństwo powstało w czasie kiedy religia Rzymu była w stanie rozkładu. Fakt że dosyć szczęśliwie została religia państwową tego imperium jest powodem późniejszego sukcesu.
To twoje zdanie, a fakty historyczne są takie, że w pierwszych wiekach naszej ery życie religijne kwitło w Cesarstwie, powstawały i kwitły nowe religię jak Gnostycyzm, Neoplatonizm, Mitraizm, kult Izydy, czy Bogini Matki, rozwinął się boski kult Cesarza, w IIw. powstała najwspanialsza świątynia Cesarstwa Panteon - byłem widziałem zachwyca do dziś :!: - no istny upadek :p
i właśnie w takiej sytuacji prześladowana i wyjęta z pod prawa religia chrześcijańska wygrała :-? :ympeace:
Może się równać z Chrześcijaństwem tylko hinduizm i dlatego swego czasu poznawałem go dość blisko i dobrze
- jego słabsze strony w porównaniu z chrześcijaństwem to:
- politeizm i to w setkach bóstw mierzony, wielu głównych (ale różnych!) bogów w różnych odłamach
Są też odmiany monoteistyczne.
No przecież napisałem : "wielu głównych (ale różnych!) bogów w różnych odłamach"
Ale sam poznajesz, że totalny brak jednorodności

Dlatego myślę, że moja religia jest moja :)
Ostatnio zmieniony 2020-11-22, 00:35 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

afilatelista_michal

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-22, 00:48

Dezerter pisze: 2020-11-22, 00:21 Mylisz się najstarsze potwierdzone naukowo teksty zawarte aktualnie w Biblii pochodzą z
~X-IX w. W Judzie powstają teksty "jahwistyczne", włączone później do historycznych ksiąg Biblii hebrajskiej.
Tak twierdzi prof. zwyczajny kilku uniwersytetów Wojciech Sady - chcesz z nim dyskutować :p
pada tam Imię Boga Jedynego JHWH
Jak się mylę skoro X w to właśnie czasy pierwszej świątyni? A JHWH to był prawdopodobnie jeden z bogów w politeistyczne tradycji hebrajczyków.

To co z tym Noe?
To twoje zdanie, a fakty historyczne są takie, że w pierwszych wiekach naszej ery życie religijne kwitło w Cesarstwie, powstawały i kwitły nowe religię jak Gnostycyzm, Neoplatonizm, Mitraizm, kult Izydy, czy Bogini Matki, rozwinął się boski kult Cesarza, w IIw. powstała najwspanialsza świątynia Cesarstwa Panteon - byłem widziałem zachwyca do dziś :!: - no istny upadek :p
i właśnie w takiej sytuacji prześladowana i wyjęta z pod prawa religia chrześcijańska wygrała :-? :ympeace:
O tym piszę. Popularne były różne obce kulty.
Dlatego myślę, że moja religia jest moja :)
Z tym się zgadzam w pełni.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Albertus » 2020-11-22, 08:46

afilatelista_michal pisze: 2020-11-22, 00:48 Popularne były różne obce kulty.
Ależ to przecież oczywiste że tak było.Były okresy gdy innych bogów czciła ogromna większość Izraelitów na czele z ich królami. Przeciwko temu występowali prorocy i pisze o tym w Biblii.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14815
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4120 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Dezerter » 2020-11-22, 09:57

Albertus pisze: 2020-11-22, 08:46
afilatelista_michal pisze: 2020-11-22, 00:48 Popularne były różne obce kulty.
Ależ to przecież oczywiste że tak było.Były okresy gdy innych bogów czciła ogromna większość Izraelitów na czele z ich królami. Przeciwko temu występowali prorocy i pisze o tym w Biblii.
Michał pisze o Cesarstwie, a nie Izraelu
Cieszę się Michale, że chociaż raz z grubsza się zgadzamy, Zapomniałem, że Pierwsza Świątynia Boga Jedynego była tak stara *-:)
podsumowując
Nasza religia wywodzi się z prastarej religii sięgającej swymi korzeniami początków cywilizacji
A jak pytasz o to ja było z Noe, chłopakiem, który się spinał, ale uwierzył i jak szedł po gnoju to gnój go się nie imał , to było to tak: ;)
Ostatnio zmieniony 2020-11-22, 10:15 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Albertus » 2020-11-22, 11:33

Dezerter pisze: 2020-11-22, 09:57
Michał pisze o Cesarstwie, a nie Izraelu
Dzięki za zwrócenie uwagi.

Faktycznie nie wnikałem w dyskusję i stąd pomyłka za którą przepraszam.

Jednax

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Jednax » 2020-11-22, 11:37

A co ma dyskusia do suszności religi naszej?

Ja mysle, że katolicja suszna, bo Jezus założył i przkaza Piotrowi pod opieke Ducha św. A tan dalej przekauje. Przez biskupa do teraz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: sądzony » 2020-11-22, 14:54

Gdybym miał się zastanawiać nad słusznością religii nie miałbym czasu
na wiarę, relację z Bogiem, modlitwę, rozwój (lub zwój) duchowy i starania, by nie myśleć o sobie jedynie.

Jak wspomniał, chyba @Dezerter, faktycznie paradoksowość (alność) wiary chrześcijańskiej
i na mnie miała przemożny wpływ.

Niedualność Chrystusa jako Człowieka-Boga pozwala mi zbliżać się w sobie i w innych do Jezusa.
Mistyka, niepojętość i abstrakt wypełnienia mnie (nas/Adamów) w Jezusie
nadaje sens
każdemu spadającemu liściu.

Nie ma tu mowy o żadnej słuszności, a o Prawdzie,
w której tego dotykasz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

afilatelista_michal

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-22, 17:22

Dezerter pisze: 2020-11-22, 09:57 Cieszę się Michale, że chociaż raz z grubsza się zgadzamy, Zapomniałem, że Pierwsza Świątynia Boga Jedynego była tak stara *-:)
podsumowując
Nasza religia wywodzi się z prastarej religii sięgającej swymi korzeniami początków cywilizacji
Początki cywilizacji to jest ok. 12 tys lat. Piramidy w Egipcie stały już kilkanaście wieków. Dźinizm jest niewiele młodszy.
A może rację mają judaiści albo islamiści? Przecież obie te religię uznają te same korzenie co chrześcijanie?
A jak pytasz o to ja było z Noe, chłopakiem, który się spinał, ale uwierzył i jak szedł po gnoju to gnój go się nie imał , to było to tak: ;)
A może by tak poważna odpowiedź na poważne pytanie?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14815
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4120 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Dezerter » 2020-11-22, 17:43

Stary Testament głosił nadejście Mesjasza, żydzi to przegapili i odpadli. Dziś wierzących w Izraelu w judaizm jest niewielu.
Islam powstał w VII wieku ma więc VII wieków przerwy, czyli nieciągłości, bo nie uznaje swojej religii jako kontynuacji chrześcijaństwa. Bóg nie mógł sobie zrobić 700 lat wakacji.

Pozostaje Dżinizm, którego za blisko nie poznałem, ale na logikę po 3 tysiącach lat to coś mało tych wiernych jak na religię prawdziwą.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: Pompieri » 2020-11-22, 18:25

Wyliczanie kiedy i jakie byly wierzenia przed nasza era sa dowodzeniem bez argumentu - kazdy trybunal odrzucilby je z automatu jako nie majace rangi dowodu.
Co do poczatkow znanej, a wiec nie wiadomo, czy kompletnie ani w jakim stopniu poznanej kultury religijno-spolecznej) to archeoloczy podaja, iz nie istniala spolecznosc ateistyczna: kazda zas kultywowala wiare w jakies bostwo/bostwa. Z tym, ze najstarsze korzeniami siegaly kultu monoteistycznego, dopiro pozniejsze czasy czyli Egipt na ten przyklad to juz wielobostwo. Wynikac z tego moze, iz wielobostwo, a pozniej ateizm jest wypaczeniem na drodze kulturalno-religijnej.

afilatelista_michal

Re: Czemu myślisz, że tylko Twoja religia jest słuszna?

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-23, 13:22

Dezerter pisze: 2020-11-22, 17:43 Stary Testament głosił nadejście Mesjasza, żydzi to przegapili i odpadli. Dziś wierzących w Izraelu w judaizm jest niewielu.
Wy uważacie że przegapił, a Żydzi uważają że to był fałszywy alarm. Wyznawców judaizmu jest znacznie więcej niż za czasów Jezusa.
Islam powstał w VII wieku ma więc VII wieków przerwy, czyli nieciągłości, bo nie uznaje swojej religii jako kontynuacji chrześcijaństwa. Bóg nie mógł sobie zrobić 700 lat wakacji.
Znowu. Wy tak twierdzicie a ich wyznawcy twierdzą że to oni mają rację i są spadkobiercami judaizmu oraz że to Jezus był prorokiem a nie bogiem.
Pozostaje Dżinizm, którego za blisko nie poznałem, ale na logikę po 3 tysiącach lat to coś mało tych wiernych jak na religię prawdziwą.
To teraz popularność religii jest wyznacznikiem jej prawdziwości? A co jeśli islam prześcignie chrześcijaństwo?

Dodano po 1 minucie 33 sekundach:
Ps. Co z tym Noe?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”