Odnowa w Duchu Świętym

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Jozek » 2020-11-21, 09:50

abigail pisze: 2020-11-21, 09:38 a ja w ogole większości nie rozumiem, ale to mi nie przeszkadza i nie jest moim celem
według mnie wiara nie jest wiedza
Nie chodzi o sama wiedze, tylko o wlasciwe rozumienie wiary.
Kazdy rozumie ja troche innaczej albo cos co mu sie przydarzylo zle zrozumial i przez dochodzi do roznych wypaczen i powielania bledow, czy tez do traktowania spotkan jak imprezy rozrywkowej, czy fanclubu.
Takie nabyte i utwierdzone w grupach przykoscielnych bledy sa chyba najtrudniejsze do poprawienia-naprawienia. Latwiej wytlumaczyc bledy ateiscie, niz komus kto nabyl ich pod dachem i aprobata Kosciola. Stad tez wiele osob odchodzi tworzac wlasne grupy poza Kosciolem.
Ostatnio zmieniony 2020-11-21, 09:56 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Albertus » 2020-11-21, 11:45

dromax pisze: 2020-11-19, 23:37 Natomiast dość sceptycznie podchodzę do tzw. Śnięcia W DUCHU śW. mam wrażenie, że te osoby po prostu aktorzą.
Mam podobne odczucia i jestem głęboko przekonany że upada tylko ten kto chce upaść.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Andej » 2020-11-21, 20:12

Wprawdzie to niezbyt na temat Odnowy, ale warto przeczytać. O objawieniech. Jakie są warunki, aby mogły być uznane. Przykłady nieuznanych: https://www.fronda.pl/a/czy-wszystkie-p ... 53192.html
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14928
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4179 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Dezerter » 2020-11-21, 23:14

Albertus pisze: 2020-11-21, 11:45
dromax pisze: 2020-11-19, 23:37 Natomiast dość sceptycznie podchodzę do tzw. Śnięcia W DUCHU śW. mam wrażenie, że te osoby po prostu aktorzą.
Mam podobne odczucia i jestem głęboko przekonany że upada tylko ten kto chce upaść.
Zgadza się ale na to charyzmatycy też mają dobre wyjaśnienie
Duch święty nie łamie naszej wolnej woli i nie działa na siłę
Z tym, że z tą wolną wolą to chyba nie rozwiązuje wszystkich opcji - ja chciałem, tzn byłem otwarty na działanie Ducha i modliłem się nawet przed podejściem do księdza "Jeśli jest taka twoja wola, to mogę upaść" a i tak nie upadałem ;)
więc można powiedzieć, że upadłem
a opisany przeze mnie przykład mojego kolegi z pracy, który nie miał zamiaru upaść i ja tez byłem pewny, że na pewno nie on - padł , ku swemu i mojemu zdziwieniu
to zdumienie nie przeszło mu nawet w dniu następnym - podszedł do mnie i spytał
Piotr co się wczoraj stało wytłumacz mi czemu upadłem?
czy jakoś tak spytał - ale sens właśnie taki
Sprawa jak już ktoś pisał wcale nie jest oczywista, jednoznaczna i prosta
Nie pamiętam , który biskup, ale któryś na pewno opowiadał jak były rekolekcję w diecezji- na które sam pozwolił dla księży i było omadlanie przez rekolekcjonistów i spora część księży miało spoczynki
w końcu rekolekcjonista spytał biskupa czy może się za niego pomodlić, a on że nie trzeba itp
w końcu się zgodził i sam miał spoczynek
ku zdumieniu wszystkich włącznie z rekolekcjonistom
dawno to słuchałem od samego biskupa, ale nie pomne którego, ale liczy się sens a nie personalia.
Duch Święty działa jak chce i na kogo chce i wieje gdzie chce.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Jozek » 2020-11-22, 11:09

Dez, kiedys bylem na kilku wernisarzach roznych artystow.
Tez dzialy sie tam rozne rzeczy o ktorych nie bede pisal, ale ogolnie to czlowiek nie jest przygotowany do niektorych sytuacji, ksztaltow, czy koloru i reakcje moga byc nieprzewidywalne, a w tym co nazywacie spoczynkiem samo zblizenie na tak mala odleglosc do drugiej osoby u wielu ludzi powoduje utrate kontaktu wzroku z otoczeniem (podobnie dzieje sie przy hipnozie), co czesto skutkuje utrata poczucia rownowagi i mimo ze sie przewracasz to masz uczucie ze nadal stoisz prosto.
Zwroc uwage na to ze tym padajacym nogi sie nie uginaja, tylko padaja w tyl w pozycji wyprostowanej, a dopiero gdy zauwaza ze sie przewracaja, uginaja nogi. Nie padaja do przodu, bo mozg zarejestrowal osobe przed nim stojaca.
Ostatnio zmieniony 2020-11-22, 11:16 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Albertus » 2020-11-22, 11:29

Może i niektórzy ludzie autentycznie padają pod wpływem wewnętrznych przeżyć duchowych i emocji z tym związanych. Ale jestem głęboko przeświadczony że w olbrzymiej większości wynika to z swego rodzaju mody która przeniknęła z protestanckich sekt pentakostalnych. Tam na zgromadzeniach ludzie padają pokotem na jedno machnięcie ręki charyzmatycznego pastora.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: abigail » 2020-11-22, 11:32

ja zwrocilam uwage ze wszyscy ktorzy pozniej upadli (nie kazdy do tylu, niektorzy w bok) mieli zamkniete oczy podczas nalozenia rak przez kaplana i milczeli
ja, poniewaz nie umiem sie dobrze modlic najczesciej mruczalam sobie melodie piesni do Ducha sw, inni modlili sie na glos i zadne z nas nie upadło
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Jednax

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Jednax » 2020-11-22, 11:40

Ja zamkniete. Nie działa, abo nie czuje nic.
Ale prawie zawsze zamkniete na sptkania, bo oczy tak lepiej czuje. Na chwile otwiera, jak komunia.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Jozek » 2020-11-22, 11:44

abigail pisze: 2020-11-22, 11:32 ja zwrocilam uwage ze wszyscy ktorzy pozniej upadli (nie kazdy do tylu, niektorzy w bok) mieli zamkniete oczy podczas nalozenia rak przez kaplana i milczeli
ja, poniewaz nie umiem sie dobrze modlic najczesciej mruczalam sobie melodie piesni do Ducha sw, inni modlili sie na glos i zadne z nas nie upadło
Chyba wlasnie dlatego ze modlilas sie do Ducha Sw. to nie upadlas.

Dodano po 2 minutach 39 sekundach:
Marek kiedys pisal o upadkach, ktory co znaczy i wlasnie upadek do tylu jest czyms negatywnym.
Moze te upadki to rodzaj testu pokazujacego grzesznosc danej osoby i ci co upadaja do tylu to...

A tak w ogole to chcialem zapytac czy zdarzyl sie kiedykolwiek przypadek upadku inwalidy na wozku?
Jesli nie, to czyzby Duch Sw. ich unikal lub ignorowal?
Ostatnio zmieniony 2020-11-22, 11:51 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Albertus » 2020-11-22, 11:54

Jozek pisze: 2020-11-22, 11:44
abigail pisze: 2020-11-22, 11:32 ja zwrocilam uwage ze wszyscy ktorzy pozniej upadli (nie kazdy do tylu, niektorzy w bok) mieli zamkniete oczy podczas nalozenia rak przez kaplana i milczeli
ja, poniewaz nie umiem sie dobrze modlic najczesciej mruczalam sobie melodie piesni do Ducha sw, inni modlili sie na glos i zadne z nas nie upadło
Chyba wlasnie dlatego ze modlilas sie do Ducha Sw. to nie upadlas.

Dodano po 2 minutach 39 sekundach:
Marek kiedys pisal o upadkach, ktory co znaczy i wlasnie upadek do tylu jest czyms negatywnym.
Moze te upadki to rodzaj testu pokazujacego grzesznosc danej osoby i ci co upadaja do tylu to...
Ludzie upadają czasem do tyłu bo wiedzą że ktoś tam stoi i ich złapie. Wiem bo sam łapałem...

Nie doszukiwałbym się w tych upadkach niczego nadnaturalnego w złym sensie.

To po prostu moda i presja grupy która akceptuje i oczekuje tego typu zachowań mających świadczyć o jakimś wyjątkowym działaniu Ducha Świętego na upadającego. Upadający zresztą takiego działania Ducha szczerze pragnie i oczekuje i wcale nie twierdzę że Duch Święty na ludzi wtedy nie działa - myślę że działa zawsze w takiej mierze w jakiej ludzie się na Jego działanie otwierają i nawracają się szczerym sercem. Uważam tylko że taka forma zachowań jak tzw upadki i spoczynki to po prostu pewna moda i naśladownictwo.
Ostatnio zmieniony 2020-11-22, 11:57 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Jozek » 2020-11-22, 12:00

Tez tak mysle, dlatego wspomnialem o tym jako o indykatorze grzesznosci, bo wtedy nikt nie chcial by upadac. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Andej » 2020-11-22, 18:06

Kochani, czy na prawdę jesteście przekonani, że najgłębszym sensem Odnowy jest upadanie? Albo inne spontaniczne zachowania?

Może jestem zbyt naiwny, ale myślałem, że cel Odnowy jest zupełnie inny. I w związku tym, warto nad nim się skupić.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Albertus » 2020-11-22, 18:18

Te upadki są jednak na tyle spektakularne że ludziom się z Odnową kojarzą.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: abigail » 2020-11-22, 18:42

wydaje mi sie ze spoczynek w Duchu sw budzi tak wiele emocji gdyz nie ma jednolitego stanowiska wsrod ksiezy na ich temat :)
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 951
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 429 times
Been thanked: 166 times

Re: Odnowa w Duchu Świętym

Post autor: Pompieri » 2020-11-22, 19:21

Rowniez dlatego budza te upadki takie emocje, poniewaz nie maja one jednoznacznego zrodla; co wiecej - raczej wyglada na to, iz zrodlo lezy z dala od zrodel Ducha Swietego.

ODPOWIEDZ