Dzieci Maryi - dziewictwo

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
ODPOWIEDZ
Benjamin

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Benjamin » 2018-03-02, 09:12

Racja Marku.
A tak na marginesie Kamilu - podaj synow Maryi i Jozefa, jej meza. Kazdy dowod musi byc podpartry rodowodem. No, do dziela ...
Ach ... tak przy okazji: rodowod ( w zydowskim dowodzeniu pokoleniowym )jest tym, co dowod osobisty. Bez tego nie kazdy Kamil jest synem Twojej matki. Rozumiesz chyba?

Kamil2

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Kamil2 » 2018-03-02, 11:39

Marek_Piotrowski pisze: 2018-03-02, 08:43 - na przykład wyciąganie z faktu, że w grece (podobnie jak w polskim) występuje słowo "jedynak" wniosku iż " kiedy ktoś był jednym dzieckiem / jedynakiem to w tym celu używano specjalnego określania które to miała właśnie takie a nie inne znaczenie" jest skrajnym brakiem logiki (choć ja
Marku jak myślisz w jaki to celu kiedy autor ewangelii pisał o jedynym synu Kobiety używa w tym celu terminu który oznaczał jedynego potomka ?


Ew Łuk 7:12

Gdy zbliżył się do bramy miejskiej, właśnie wynoszono umarłego - (μονογενὴς υἱὸς τῇ μητρὶ )jedynego syna matki, a ta była wdową. Towarzyszył jej spory tłum z miasta

Ew Łuk 8:42

Miał bowiem córkę (μονογενὴς ) jedynaczkę, liczącą około dwunastu lat, która była bliska śmierci. Gdy Jezus tam szedł, tłumy napierały na Niego.

Gdyby zatem Jezus był jedynym synem Marii to tak byłby też określonym , tymczasem ewangelista Łukasz posługuje się oboma określeniami tj μονογενὴς i πρωτότοκος . Łukasz nie nazwał Jezusa Jedynakiem tak jak to zrobił w przypadku Ew Łuk 7:12 , 8:42 lecz użył terminu ogólnie znanego tj πρωτότοκος - Pierwszy / najstarszy pierwsze dziecko rodziców , najstarszy z całego rodzeństwa

Ew Łuk 2:7

Ew łuk 2 :7 I porodziła syna swego (τὸν πρωτότοκον ) pierworodnego, i owinęła go w pieluszki, i położyła go w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.

Kiedy jest mowa o tym iż ktoś posiadał więcej dzieci to w tym przypadku jako pierwsze określenie jest właśnie Prototokos

1 Kron 8:39 Synami jego brata Eszeka byli: (πρωτότοκος) pierworodny Ulam, (ὁ δεύτερος, ) drugi Jeusz, a (ὁ τρίτος) trzeci Elipelet.


Zastanów się w jaki to celu Łukasz nazwał Jezusa Pierworodnym ( pierwszym ) dzieckiem Marii ? nazwanie Jezusa w ten sposób bezsprzecznie dowodzi że Jezus był pierwszym i najstarszym z rodzeństwa . Skąd taki pomysł że Maria po urodzeni Jezusa nie współżyła z Józefem ? czy jest tak gdzieś napisane ;)

Jak wiadomo pewne wydarzenia które osobiście miały wypełnić się na Jezusie zostały wcześniej zapowiedziane

Ew Łuk 24:44 (44) Potem rzekł do nich: To są moje słowa, które mówiłem do was, będąc jeszcze z wami, że się musi spełnić wszystko, co jest napisane o mnie w zakonie Mojżesza i u proroków, i w Psalmach.

Powołałem się tutaj na Psal 69 który ma znaczenia prorocze i zawiera wile szczegółów dotyczących osoby Jezusa

Psl 69: 5 Więcej niż włosów na głowie mojej Jest tych, którzy mnie nienawidzą bez przyczyny

Ew Jan 15:25 Jednakże słowo, które jest w zakonie ich napisane, wypełniło się: Bez przyczyny mnie znienawidzili.

Psl 69:10 Bo gorliwość o dom twój pożera mnie, A zniewagi urągających tobie spadły na mnie.

Ew Jan 2:17 Wtedy uczniowie jego przypomnieli sobie, że napisano: Żarliwość o dom twój pożera mnie

Psal 69:22 Dodali żółci do pokarmu mego,A w pragnieniu moim napoili mnie octem

Ew Mar 15:36 I przybiegł jeden, napełnił gąbkę octem, włożył ją na trzcinę i dał mu pić, mówiąc: Poczekajcie, zobaczymy, czy przyjdzie Eliasz, aby go zdjąć.

Psal 69 :9 Stałem się obcy braciom moim I nieznany synom matki mojej,

Ew Jan 7: 3 Rzekli więc do niego bracia jego: Odejdź stąd i idź do Judei, żeby i uczniowie twoi widzieli dzieła, które czynisz. (4) Nikt bowiem nic w skrytości nie czyni, jeśli chce być znany. Skoro takie rzeczy czynisz, daj się poznać światu. (5) Bo nawet bracia jego nie wierzyli w niego

Bracia Jezusa o którym wspomina apostoł Jan nie wierzyli w Jezusa jako Mesjasza , pomysł że byli to kuzyni jest pozbawiony wszelakich podstaw gdyż w Psl 69: 9 pada określenie synowie matki mojej

Kiedy autor ewangelii posiał o krewnych Jezusa to nie użył ogólnego terminu ,,Bracia '' lecz sformułował to określeniem ,, Krewni '' Zatem analogicznie gdyby bracia Jezusa byli kuzynami to Jan użył by terminu ,, Kuzyni ''

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-02, 11:53

Obrazek

Benjamin

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Benjamin » 2018-03-02, 17:01

Kamilu - nie jestesmy idiotami. Podaj imiona potomstwa Maryi i Jozefa. Bo smierdzisz klamstwem.
No i ma racje Marek ... NIE DLA TROLLA!

Kamil2

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Kamil2 » 2018-03-02, 17:34

Benjamin pisze: 2018-03-02, 17:01 Kamilu - nie jestesmy idiotami. Podaj imiona potomstwa Maryi i Jozefa. Bo smierdzisz klamstwem.
No i ma racje Marek ... NIE DLA TROLLA!
Benjaminie dlaczego nikt z was nie stanie na wysokości zadania aby obalić argumentację którą powyżej podałem ? czego się boicie ? rozumiem brak argumentów z waszej strony wymusza na was aby uciec od logicznych argumentów . Nigdzie nie ma w Biblii napisane że Jezus był jedynakiem jest to bajka wyssana z palca , Co więcej Ewangelista Mateusz napisał dość dosadnie

Ew Mat 1:25 Ale nie obcował (współżył ) z nią , dopóki nie powiła syna, i nadał mu imię Jezus.

Co do imion braci Jezusa to ewangeliści wymieniają cztery imiona , wliczając jeszcze siostry których imiona nie są podane

ew Mat 13: ) A przyszedłszy w swoje ojczyste strony, nauczał w synagodze ich, tak iż się bardzo zdumiewali i mówili: Skąd ma tę mądrość i te cudowne moce? (55) Czyż nie jest to syn cieśli? Czyż matce jego nie jest na imię Maria, a braciom jego Jakub, Józef, Szymon i Juda? (56) A siostry jego, czyż nie są wszystkie u nas? Skąd ma tedy to wszystko?

Ci bracia w innych fragmentach zawsze są wymieniani razem z Maria . Jan Chrzciciel był kuzynem Jezusa ale jak widzisz nie jest tutaj wymieniony :)

Tylko daruj sobie bajki że to dzieci z pierwszego małżeństwa Józefa

Czekam abyście się odnieśli do tego co powyżej napisałem
Ostatnio zmieniony 2018-03-02, 17:35 przez Kamil2, łącznie zmieniany 1 raz.

Benjamin

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Benjamin » 2018-03-02, 17:45

Imiona konkretnych synow i corek Jozefa i Maryi - te sa dowodem. Nie rznij glupa.
[Beniaminie- zapomniałeś, że trzymamy poziom?! - ja nie chciał bym by ktoś do mnie zwracał się "nie rżnij głupa", czy "śmierdzisz kłamstwem", ty też zapewne nie - więc nie rób tego więcej - Dezerter]
Ostatnio zmieniony 2018-03-03, 16:19 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Kamil2

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Kamil2 » 2018-03-02, 22:04

Benjamin pisze: 2018-03-02, 17:45 Imiona konkretnych synow i corek Jozefa i Maryi - te sa dowodem. Nie rznij glupa.
Ci synowie są przypasani Marii więc z czym masz problem , może tam pisze że byli to kuzyni , tylko Matusz zapomniał o tym wspomnieć i-)


O kim jest tutaj mowa :

Psl 69 Stałem się obcy braciom moim I nieznany synom matki mojej,


Ew Jan 7: Rzekli więc do niego bracia jego: Odejdź stąd i idź do Judei, żeby i uczniowie twoi widzieli dzieła, które czynisz. (4) Nikt bowiem nic w skrytości nie czyni, jeśli chce być znany. Skoro takie rzeczy czynisz, daj się poznać światu. (5) Bo nawet bracia jego nie wierzyli w niego


Czy potrafisz odpowiedzieć na pytanie czy może nadal będziesz unika odpowiedzi ?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Andej » 2018-03-03, 11:03

Przywieziono nowiutki wiślany piasek do piaskownicy. Biegłem tam z wiaderkiem. A tam Piotrek powiedział, że w piaskownicy jest jedno wiaderko nadmorskiego piasku. Nie uwierzyłem mu. Pomimo, że bardzo przymuszał, abym uznał jego prawdę i innym ja głosił. Pozostałem w przekonaniu, że bawię się w pisku rzecznym.
Po powrocie powiedziałem o tym Mamie. A ona spytała, czy inaczej robiłbyś babki, gdyby tak znalazła się drobina pisku morskiego lub oceanicznego?
Wierzę. Credo uznaję. Jestem przekonany, że zadaniem, które wyznaczył nam Bóg, nie jest doszukiwanie się jakichś faktów, tylko postępowanie zgodne z Jego wolą. Staram się odszukać to, co mówi do mnie przez objawienia i spisane księgi. Nie zajmuję się tym, ile wzrostu miał Chrystus, ile ważył itd. Ważne jest to, co nam przekazał. To, co przekazał mi. I to, co nadal mi przekazuje.

Zupełnie nie przekonuje mnie argumentacja wyzuta ze zrozumienia mentalności i sposobu rozumowania ówczesnych ludzi żyjących na tamtym terenie. Grzebiesz w formie, ignorując treść. Po co drążyć zapis ignorując jego treść? Jaki masz w tym cel? Co chcesz osiągnąć? Zaprzeczyć istnieniu Boga? Udowodnić, że nie istnieje Niebo? Jaki jest Twój cel Kamil2u?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kamil2

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Kamil2 » 2018-03-03, 12:17

Andej pisze: 2018-03-03, 11:03 Przywieziono nowiutki wiślany piasek do piaskownicy. Biegłem tam z wiaderkiem. A tam Piotrek powiedział, że w piaskownicy jest jedno wiaderko nadmorskiego piasku. Nie uwierzyłem mu. Pomimo, że bardzo przymuszał, abym uznał jego prawdę i innym ja głosił. Pozostałem w przekonaniu, że bawię się w pisku rzecznym.
Po powrocie powiedziałem o tym Mamie. A ona spytała, czy inaczej robiłbyś babki, gdyby tak znalazła się drobina pisku morskiego lub oceanicznego?
Wierzę. Credo uznaję. Jestem przekonany, że zadaniem, które wyznaczył nam Bóg, nie jest doszukiwanie się jakichś faktów, tylko postępowanie zgodne z Jego wolą. Staram się odszukać to, co mówi do mnie przez objawienia i spisane księgi. Nie zajmuję się tym, ile wzrostu miał Chrystus, ile ważył itd. Ważne jest to, co nam przekazał. To, co przekazał mi. I to, co nadal mi przekazuje.

Zupełnie nie przekonuje mnie argumentacja wyzuta ze zrozumienia mentalności i sposobu rozumowania ówczesnych ludzi żyjących na tamtym terenie. Grzebiesz w formie, ignorując treść. Po co drążyć zapis ignorując jego treść? Jaki masz w tym cel? Co chcesz osiągnąć? Zaprzeczyć istnieniu Boga? Udowodnić, że nie istnieje Niebo? Jaki jest Twój cel Kamil2u?
Andej czy twoim zdaniem każdy mówi przyjmować twój punk widzenia ? Podałem wystarczającą ilość materiału który dowodzi że Miriam miała więcej dzieci Ewangelie wymieniają czterech braci i siostry . Bracia Jezusa są wymieni po imieniu co do sióstr jak miły na imię tego ewangelie nie podają


Gdyby to byli kuzyni Jezusa, to z jakiego powodu tak często pojawiali by się u boku Marii, matki Jezusa? również teoria że byli to synowie z pierwszego małżeństwa Józefa jest mocno naciągana . Biblia nie daje żadnych wskazówek by przypuszczać, że Józef był żonaty i miał dzieci, zanim poślubił Marię. Jeśli nawet Józef miałby chociaż sześcioro dzieci zanim poślubił Marię, to dlaczego nie znajdujemy o tym żadnej wzmianki gdy Józef i Maria podróżowali do Betlejem (Ew. Łukasza 2.4-7) albo do Egiptu (Ew. Mateusza 2.13-15) czy też podczas ich drogi powrotnej do Nazaretu (Ew. Mateusza 2.20-23)?
Czy Jesteś w stanie podać chociaż jeden werset gdzie jest jasno napisane że Maria aż do śmierci pozostała dziewicą ? co ma wspólnego istnienie Boga z rodzeństwem Jezusa ?

Mam taką propozycję ; Niechaj koś z was poda wersety mówiące o tym że ci synowie o których pisze ewangelista byli kuzynami Jezusa , to raz po drugie kiedy ewangeliści piszą że chodzi o krewnych to używają słowa ,, krewni '' czy takie określenie chociaż raz jest użyte kiedy w kontekście wymieniany jest Jezus matka jego Maria i jego bracia ?

Ew Mat 13 : Czyż nie jest to syn cieśli? Czyż matce jego nie jest na imię Maria, a braciom jego Jakub, Józef, Szymon i Juda? (56) A siostry jego, czyż nie są wszystkie u nas? Skąd ma tedy to wszystko?

Zatem ci bracia są wymienieni z imienia :
1) Jakub
2) Szymon
3) Józef
4) Juda
siostry Jezusa

Czyimi synami były te osoby ? czy Ty albo ktoś z was na podstawie Biblii jest wstanie mi podać odpowiedź ?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-03, 12:32

Zdecydujmy się - karmimy trolla czy nie karmimy? Bo Kamil pisze totalne bzdury - i musimy się zdecydować: albo z nim gadamy (i wtedy odpowiem na te androny), albo nie (i wtedy nie odpowiadamy konsekwentnie).
W przeciwnym wypadku, jesli będziemy odpowiadać, ale pisać tylko przypowieści o wiaderkach piasku, ktoś mocno niezorientowany w Biblii, czytając wątek, może dojść do wniosku że te kamilowe banialuki mają sens.

Kamil2

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Kamil2 » 2018-03-03, 12:53

Marek_Piotrowski pisze: 2018-03-03, 12:32 Zdecydujmy się - karmimy trolla czy nie karmimy? Bo Kamil pisze totalne bzdury - i musimy się zdecydować: albo z nim gadamy (i wtedy odpowiem na te androny), albo nie (i wtedy nie odpowiadamy konsekwentnie).
W przeciwnym wypadku, jesli będziemy odpowiadać, ale pisać tylko przypowieści o wiaderkach piasku, ktoś mocno niezorientowany w Biblii, czytając wątek, może dojść do wniosku że te kamilowe banialuki mają sens.
Marku rozumiem że nie masz na tyle wiedzy aby odnieść się do tego co powyżej napisałem więc może znajdą się odważniejsi od ciebie i podejmą się wytłumaczenia tych kwestii na które zwróciłem uwagę ...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-03, 13:00

Kamil2 pisze: 2018-03-03, 12:53
Marek_Piotrowski pisze: 2018-03-03, 12:32 Zdecydujmy się - karmimy trolla czy nie karmimy? Bo Kamil pisze totalne bzdury - i musimy się zdecydować: albo z nim gadamy (i wtedy odpowiem na te androny), albo nie (i wtedy nie odpowiadamy konsekwentnie).
W przeciwnym wypadku, jesli będziemy odpowiadać, ale pisać tylko przypowieści o wiaderkach piasku, ktoś mocno niezorientowany w Biblii, czytając wątek, może dojść do wniosku że te kamilowe banialuki mają sens.
Marku rozumiem że nie masz na tyle wiedzy aby odnieść się do tego co powyżej napisałem więc może znajdą się odważniejsi od ciebie i podejmą się wytłumaczenia tych kwestii na które zwróciłem uwagę ...
Kamilu, ja rozumiem, że nie wyrosłeś jeszcze z podwórkowych zaczepek typu "jak nie ukradniesz ze straganu dla mnie jabłka, to jesteś tchórz", ale tu na nikim podobne "przedszkolne prowokacje" nie zrobią wrażenia :-*
Dorośnij.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Andej » 2018-03-03, 13:39

Jestem zdania, że m.in. Marek jednoznacznie wykazał sposób, w jaki należy interpretować cytowane słowa. Ja je rozumiem dokładnie tak, jak Merk to wykazał.
Nie szukam z Biblii dziur ani sprzeczności. Odczytuję z z niej wolę bożą. To usiłowałem przekazać. Usiłowałem także zasygnalizować semicki sposób pojmowania rodziny i pokrewieństwa.

Jaki jest Twój cel Kamil2u?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kamil2

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Kamil2 » 2018-03-04, 01:14

Andej pisze: 2018-03-03, 13:39 Jestem zdania, że m.in. Marek jednoznacznie wykazał sposób, w jaki należy interpretować cytowane słowa. Ja je rozumiem dokładnie tak, jak Merk to wykazał.
Nie szukam z Biblii dziur ani sprzeczności. Odczytuję z z niej wolę bożą. To usiłowałem przekazać. Usiłowałem także zasygnalizować semicki sposób pojmowania rodziny i pokrewieństwa.

Jaki jest Twój cel Kamil2u?
Andy przyjacielu zapoznałem się z załącznikiem w PDF gdzie Marek pisze że jest to jego opracowanie i w związku z tym mam pewne zastrzeżenie otóż Marek pisze tak :

Marek:
Zaś u Mateusza:
„Między nimi były: Maria Magdalena,Maria, matka Jakuba i Józefa
, oraz matka synów
Zebedeusza.”
/Mt 27,56/
Czyli Jakub, Szymon i Juda byli synami Kleofasa i jego żony, Marii.
To co Marek napisał że Jakub, Szymon i Juda byli synami Kleofasa i jego żony, Marii mija się z prawdą .

Jak Podają Ewangelię Kleofas ( Alfeusz) miał z Marią tylko dwóch synów Jakuba i Józefa

Ew Mar 15:40

Były też niewiasty, które się przypatrywały z daleka, między nimi Maria Magdalena i Maria, matka Jakuba Mniejszego, i Jozesa, i Salome,

Szymon i Juda nie są tutaj uwzględni dlatego że nie byli synami Kleofasa i Marii , to raz ,pod drugie nie byli to również synowie Zebedeusza

ew Mat 27:56

Między nimi były: Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba i Józefa, oraz matka synów Zebedeusza.

Ilu Zebedusz posiadał Synów ?

Ew Mat 4:21 A gdy poszedł stamtąd dalej, ujrzał innych dwóch braci, Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, jak z ojcem swym Zebedeuszem naprawiali w łodzi swe sieci. Ich też powołał.

Ci dwaj bracia zostali również wybrani na apostołów do tego grona należał również jeden z synów Marii i Kleofasa ( Alfeusza) Jakub


Ew Łuk 6:15 A gdy nastał dzień, przywołał uczniów swoich i wybrał z nich dwunastu, których też nazwał apostołami: (14) Szymona, którego nazwał Piotrem, i Andrzeja, brata jego, i Jakuba, i Jana, i Filipa, i Bartłomieja, (15) i Mateusza, i Tomasza, i Jakuba Alfeuszowego, i Szymona, zwanego Gorliwcem, (16) i Judasza Jakubowego, i Judasza Iskariotę, który został zdrajcą.

Ew Mat 13:57 Czyż nie jest to syn cieśli? Czyż matce jego nie jest na imię Maria, a braciom jego Jakub, Józef, Szymon i Juda? (56) A siostry jego, czyż nie są wszystkie u nas? Skąd ma tedy to wszystko?

Ci wymieni po imieniu bracia nie wierzyli w Jezusa ani w to co głosił tym bardziej

Nie może także nim być Jakub, syn Kleofasa i Marii, gdyż kiedy jest mowa o ich synach to zawsze wymienia się tylko dwóch z imienia Jakuba i Józefa. Brakuje Szymona i oczywiście Judę którzy przecież nie byli synami Kleofasa

Zatem jak podają ewangelie Maria żona Kleofasa miała tylko dwóch synów Jakuba i Józefa , gdzie Jakub jeszcze za życia Jezusa został powołany na apostoła , więc nie był on zaliczany do tych którzy nie wierzyli w naukę Jezusa

Uważam że to forum słyszy do rozmów na temat Biblia jak i tematów związanych ze Słowem Bożym czy jesteś innego zdania ?

Marek nie ma odwagi aby się do tego odnieść , tłumaczenie że ,, tylko skopiował '' również nie zwalnia go od odpowiedzialności przekazywania błędnych informacji
Ostatnio zmieniony 2018-03-04, 01:17 przez Kamil2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Andej » 2018-03-04, 09:05

Wybacz,
nie wrócę do źródeł. Nie otworzę obu źródeł, nie będę porównywać, szukać dziur. Jestem totalnym leniem.
Ale to nie tylko to. Głównym powodem jest to, że Biblia nie jest dla mnie podręcznikiem historycznym.
Moja Biblia zawiera przesłania Boga skierowane do mnie. Odczytuję z niej przesłanie, myśl bożą. Wplecioną w dzieje. Barwnie opisaną. Operującą obrazami.
To wszystko jest osadzone w jakiejś rzeczywistości. Przyjąłem tę rzeczywistość. Uwierzyłem Biblii. Gdy ktoś podważa fundament, to zastanawia mnie, po co to czyni? Aby zrobić wyłom? Wszak to może zniszczyć budowlę. Czy to wzmocni wiarę? Czy jest w tym głos Boga? Czy to przyczyni się do jedności owczarni? Czy dzięki temu łatwiej trafić do Nieba? Jeśli nie, to po co bić pianę?

Kiedyś cholernie denerwowało mnie, że moja żona wciąż opowiadała o swoich braciach i siostrach. A jest jedynaczką. Jaj biologiczni rodzice nie mieli innych dzieci. Jednak ona wciąż opowiadała o swoich braciach i siostrach. Pokazywała ich zdjęcia. A nawet odwiedzaliśmy ich. A teram nie to nie denerwuje. Jest jak jest.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ