Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
ODPOWIEDZ
Uczeń

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Uczeń » 2020-12-08, 15:59

Marek_Piotrowski pisze: 2020-12-08, 14:29
Uczeń pisze: 2020-12-04, 17:09 Kasia, eucharystia jest pamiątką ostatniej wieczerzy
Tak. Ale nie wiem czy wiesz co to słowo w Biblii znaczy?
Eucharystia to NIE obrzęd ustanowiony przez Jezusa dla upamiętnienia Jego życia i działalności. „Pamiątką” nazywano w Biblii ofiarę (patrz Wj 30,16 ; Lb 31,54 ; Syr 45,16 ; Syr 50,16), najczęściej tę część ofiary, która była przeznaczona na całkowite zniszczenie (spalenie)- patrz Kpł 2,2;2,9; 2,16;5,12 ;6,8;24,7 ;Lb 5,26. Jezus nawiązał do obrzędu zawierania przymierza przy użyciu krwi zwierzęcia ofiarnego „Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę!”(1 Kor 11,25).
Pamiątka to ofiara która jest nie tyle wspomnieniem, co uobecnieniem pewnego wydarzenia. I tak Pasha Jezusa jest uobecnieniem Jego Ofiary, tak jak obchodzona przez Żydów na pamiątkę wyjścia z Egiptu Pasha jest dla nich nie tylko wspomnieniem, ale kultywowaniem Przymierza Mojżeszowego.
Ta pamiątka jest dla wszystkich Chrześcijan. Jezus ustanowił nowe kapłaństwo, gdzie On jest najwyższym kapłanem (nowego przymierza).
To prawda - w pełnym tego słowa znaczeniu tylko Jezus jest kapłanem. Co nie znaczy, że nie istnieje kapłaństwo służebne. Polecam http://analizy.biz/marek1962/_pasterze.html
Eucharystia nie należy do "starego" porządku.


Podany link nie jest aktywny.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-08, 19:28

Ostatnio zmieniony 2020-12-08, 19:37 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 7 razy.


Uczeń

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Uczeń » 2021-01-01, 22:41

Protestanci jako chrześcijanie wszyscy są kapłanami.
Pamiątka ostatniej wieczerzy również jest: chleb i wino/sok z winogron. Podczas spożywania chleba dziękujemy Jezusowi za to, że złamał dla nas Swoje ciało - jako zapłatę za grzech.
Trzymając w dłoni naczynie z winem dziękujemy również za przelaną krew, która obmywa nas z grzechów.
"To czyńcie na moją pamiątkę" - na pamiątkę ofiary Jezusa

Ofiarę złożył Jezus, a my ją wspominamy. Jezus umarł jeden raz, został złożony do grobu, zmartwychwstał i wstąpił do Ojca.
Ostatnio zmieniony 2021-01-01, 22:42 przez Uczeń, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Andej » 2021-01-01, 22:52

Uczeń pisze: 2021-01-01, 22:41 Ofiarę złożył Jezus, a my ją wspominamy. Jezus umarł jeden raz, został złożony do grobu, zmartwychwstał i wstąpił do Ojca.
Nie mam pewności, czy słowo "wspominamy" jest adekwatne do stanu faktycznego. Bo choć Ofiara została złożona w czasie, to jednak Bóg jest ponadczasowy, a co zatem idzie, Jego Ofiara też.
Jego Ofiara dzieje się na prawdę w każdej mszy świętej. Uczestniczymy w niej tu i teraz, a jednocześnie wtedy i tam. Jesteśmy z Nim w wieczerniku. Jesteśmy z Nim na Golgocie. Jesteśmy świadkami zmartwychwstania. I obdarowywani jesteśmy Chlebem Życia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Uczeń

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Uczeń » 2021-01-01, 22:58

Andej pisze: 2021-01-01, 22:52
Uczeń pisze: 2021-01-01, 22:41 Ofiarę złożył Jezus, a my ją wspominamy. Jezus umarł jeden raz, został złożony do grobu, zmartwychwstał i wstąpił do Ojca.
Nie mam pewności, czy słowo "wspominamy" jest adekwatne do stanu faktycznego. Bo choć Ofiara została złożona w czasie, to jednak Bóg jest ponadczasowy, a co zatem idzie, Jego Ofiara też.
Jego Ofiara dzieje się na prawdę w każdej mszy świętej. Uczestniczymy w niej tu i teraz, a jednocześnie wtedy i tam. Jesteśmy z Nim w wieczerniku. Jesteśmy z Nim na Golgocie. Jesteśmy świadkami zmartwychwstania. I obdarowywani jesteśmy Chlebem Życia.
Jak napisałem ofiarę Jezus złożył raz, po to zszedł na Ziemię, w końcu czasów - jak mówi Biblia. Moc ofiary jest owszem ponadczasowa, ale ofiara jest złożona. "Dokonało się" - to znaczy, że ofiara się dokonała. Teraz tylko trzeba ją przyjąć i ją ogłaszać (jako pamiątkę właśnie tej ostatniej wieczerzy przed śmiercią Jezusa).

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Andej » 2021-01-01, 23:05

Tak, napisałeś.
A jak wyjaśniłem, że wszystko to, co do Boga się odnosi, nie "było", nie "będzie", ale JEST. JEST dwa tysiące lat temu. I jest jutro i za rok. Po prostu JEST, jak ON SAM JEST.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Pompieri » 2021-01-01, 23:27

Uczniu - Jezus wzial chleb i wyraznie i jednoznacznie przebostwil ten chleb w swoje Cialo, a wino wzial i przebostwil w swoja Krew - Wyraznie pisze o tym w Nowym testamencie. I dokonal tego na Pamiatke.
A wiec mamy wyraznie zaznaczone obecne Cialo i Krew Jezusa, ktore ofiarowuje sie na Pamiatke.
A ty uczniu zupelnie blednie (i calkowicie po heretycku ) glosisz, ze Cialo i Krew jest pamiatka. Co jest sprzeczne ze Slowem Bozym i jest bluznierstwem wobec Jezusa Chrystusa.
Nie przekracaj Slowa Bizego, bardzo Cie o to prosze.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-02, 14:54

Uczeń pisze: 2021-01-01, 22:41 Ofiarę złożył Jezus, a my ją wspominamy. Jezus umarł jeden raz, został złożony do grobu, zmartwychwstał i wstąpił do Ojca.
Jezus umarł jeden raz. Jednak - jak udowodniłem tekstami Biblijnymi - Eucharystia nie jest "wspominaniem". Eucharystia jest uczestnictwem w tej jednej Ofierze.
Pascha była zapowiedzią Eucharystii. Było w niej wszystko w postaci "niepełnej" - zarówno "ofiara krwawa" (baranek) jak i uczestnictwo w tej Ofierze przez spożywanie ciała tego zabitego baranka.
Dziś jest, po prostu, analogicznie - uczestniczymy w jedynej, ponadczasowej, niepowtarzalnej Ofierze Chrystusa - Baranka Bożego (J 1:29), przez spożywanie Jego Ciała (J 6,50-56).

Awatar użytkownika
SmokEustachy
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 316
Rejestracja: 15 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 33 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: SmokEustachy » 2021-02-22, 21:58

Kasia pisze: 2019-06-21, 16:09 Nurtuje mnie pewna kwestia, a mianowicie, dlaczego prawosławni kapłani są kapłanami w rozumieniu Kościoła katolickiego, dlaczego prawosławni mają Pana Jezusa obecnego w Eucharystii, a u protestantów nie ma ani kapłanów, ani Eucharystii? Nie pytam o to, czy wierzą w realną obecność, bo chyba niektóre denominacje tak (proszę mnie poprawić, jeśli się mylę), co nie zmienia faktu, że Pana Jezusa obecnego realnie tam nie ma.

Chodzi mi o to, dlaczego skoro i prawosławni, i protestanci oddzielili się od Kościoła, to pierwsi mają sakrament kapłaństwa i Eucharystii, a drudzy nie (wiem, że bez sakramentu kapłaństwa nie ma Eucharystii)?
Protestanci nie chcieli a prawosławni chcieli.

Awatar użytkownika
siloam
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 28 lut 2021
Lokalizacja: Radom
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: siloam » 2021-03-02, 23:13

Uczeń pisze: 2021-01-01, 22:41 Protestanci jako chrześcijanie wszyscy są kapłanami.
Wszyscy chrześcijanie są "ludem kapłańskim", ale to nie znaczy, że wszyscy są kapłanami w takim samym stopniu. Żydzi także byli ludem kapłańskim, a czynności kapłańskie wykonywała de facto wąska grupa osób. Braku sakramentu święceń opartego na sukcesji nie można w żaden sposób uzasadnić ani na gruncie Pisma ani na gruncie Tradycji. Nie ma absolutnie żadnych świadectw, które potwierdzałyby, że samo kapłaństwo powszechne było wystarczające. aby "łamać chleb". Teksty biblijne i patrystyczne przedstawiają jasny obraz Kościoła, gdzie wcześniejsze "nałożenie rąk przez kolegium prezbiterów" było konieczne, aby móc przewodniczyć Eucharystii. Tu nie powinno być żadnej dyskusji. Takie rozumienie sakramentu święceń istniało od początku i dopiero reformacja wprowadziła ograniczenie liczby sakramentów - nie mając ku temu żadnych podstaw biblijnych ani patrystycznych. Polecam analizę źródeł patrystycznych. Kościół od początku był hierarchiczny, z wydzielonym stanem duchownym.

Awatar użytkownika
Anselm_of_Canterbury
Przybysz
Przybysz
Posty: 16
Rejestracja: 1 mar 2021
Lokalizacja: Poznań
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 4 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Anselm_of_Canterbury » 2021-03-03, 10:04

Przede wszystkim z tego, co wiem (choć mogę się mylić, bo nie jestem ani teologiem katolickim, ani prezbiterem katolickim), to wszyscy protestanci, a więc każda ich denominacja -- nie posiadają sukcesji apostolskiej z jednego, prostego, względu: Marcin Luter nie był biskupem ergo nie mógł żadnej sukcesji, dalej już, "swoim kapłanom" przekazać. Kościół prawosławny zaś ma pełną sukcesję (tego nigdy Święty i Powszechny Rzymski Katolicki Kościół nie negował), bo wszyscy biskupi (nawet po rozłamie w Chalcedonie, który był jakby rozłamem czysto "administracyjnym", chodziło o to, kto się podporządkuje papieżowi) od początku samych apostołów, przez całe 2000 tys. lat aż do dzisiaj -- tę sukcesję przekazywali, i, z resztą, wciąż przekazują. Na marginesie tak, oto powód dlaczego Jego Świątobliwość Ojciec Święty, Papa Emeritus, jeszcze będąc Papieżem, tak bardzo zabiegał o zjednoczenie z kościołami prawosławnymi (w sensie "administracyjnym", jeszcze raz to podkreślam). Z resztą i czynił podobne kroki -- Św. Jan Paweł II.


Co do zaś realnej obecności Boga (w postaci Drugiej Osoby: Jezusa Chrystusa) w Eucharystii, to podam po prostu ten o to cytat, i poproszę każdego, żeby nim go przeczyta, poprosił Ducha Świętego, by i tak, tak wymowne, dosłownie napisane przez Jezusa Chrystusa słowa o Jego obecności w Eucharystii, nie budziły u nikogo żadnej wątpliwości. Oto cytat:

"Rzekł do nich Jezus: <<Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił -- nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.>>", J 6, 53-58 (Biblia Tysiąclecia)

Awatar użytkownika
siloam
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 28 lut 2021
Lokalizacja: Radom
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: siloam » 2021-03-03, 19:23

nie posiadają sukcesji apostolskiej z jednego, prostego, względu: Marcin Luter nie był biskupem ergo nie mógł żadnej sukcesji, dalej już, "swoim kapłanom" przekazać
Sprawa nie jest taka prosta, bo nie tylko Luter stał się protestantem. Np. szwedzcy luteranie zaktualizowali sobie sukcesję u starokatolików. Polscy luteranie także twierdzą, że ją mają. Została ona wykradziona tj. przekazana w sposób niegodny, ale ważny. Zob. http://old.luteranie.pl/www/kim/urzad-koscielny.htm

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Dezerter » 2021-03-03, 19:57

siloam pisze: 2021-03-03, 19:23
nie posiadają sukcesji apostolskiej z jednego, prostego, względu: Marcin Luter nie był biskupem ergo nie mógł żadnej sukcesji, dalej już, "swoim kapłanom" przekazać
Sprawa nie jest taka prosta, bo nie tylko Luter stał się protestantem. Np. szwedzcy luteranie zaktualizowali sobie sukcesję u starokatolików. Polscy luteranie także twierdzą, że ją mają. Została ona wykradziona tj. przekazana w sposób niegodny, ale ważny. Zob. http://old.luteranie.pl/www/kim/urzad-koscielny.htm
Potwierdzam, do tego Anglikanie gdzie biskupi przeszli na anglikanizm, no i całe prawosławie posiadające sukcesję i Kościoły Przedchalcedońskie, Etiopski, Aramejski, Norweski , ...
Ostatnio zmieniony 2021-03-03, 20:08 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Jozek » 2021-03-03, 20:55

Samo kaplanstwo nic im nie daje jesli nie maja Eucharystii.
Chyba nawet KRK nie zdaje sobie sprawy w 100% czym naprawde jest Eucharystia. To bedzie rozumiane i doceniane dopiero w czasach ostatecznych.
Ostatnio zmieniony 2021-03-03, 20:56 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ