Mam kilka pytań

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Gal Anonim
Bywalec
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: 7 gru 2020
Has thanked: 27 times
Been thanked: 4 times

Re: Mam kilka pytań

Post autor: Gal Anonim » 2021-01-10, 17:43

sądzony pisze: 2021-01-10, 15:53
@Gal Anonim mam taki pomysł.
Może zamiast pytać nas co jest, a co nie jest grzechem (ciężkim / lekkim),
może następnym razem gdy będziesz miał wątpliwości spróbuj sam ocenić czy coś jest grzechem, a jeśli jest to jego wagę.
Opisz to, swą ocenę umieść na forum, a my postaramy się to potwierdzić lub zanegować.
Spróbuję zastosować się do twoich rad, może dzięki nim będę potrafił lepiej odróżnić grzech ciężki od lekkiego.

Właśnie teraz mam taką sprawę...

W telewizji była dzisiaj transmitowana Koronka do Miłosierdzia Bożego, którą odmawiały siostry zakonne. Odmawiały ją w różnych językach, np.
- For the sake of His sorrowful Passion (po angielsku)
- Miej miłosierdzie dla nas i całego świata. (po polsku)

Jako że trochę znam język angielski, próbowałem usłyszeć jakie słowa dokładnie mówi zakonnica. Wiem, że po polsku znaczy to "Dla Jego bolesnej męki", ale nie wiedziałem jak to brzmi po angielsku. Nie dałem rady usłyszeć i powiedziałem w końcu słowa "nie wiem co ona gada". Mam wrażenie, że użycie słowa "gada" było trochę nie na miejscu, jednakże myślę, że nie ma tutaj grzechu ciężkiego. Jeśli w ogóle jest grzech, to lekki. Sądzę, że czasami powinienem bardziej uważać na swój język...

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Mam kilka pytań

Post autor: Andej » 2021-01-10, 19:02

Gal Anonim pisze: 2021-01-10, 17:43 "nie wiem co ona gada"
Odnoszę wrażenie, że sam sobie przeczysz. Albowiem napisałeś , że wiesz i nawet to zacytowałeś. Ona mówiła: Dla Jego bolesnej męki.
W czym problem, skoro wiedziałeś i wiesz nadal?
Ale masz racje, bo ona nie gadała, tylko modliła się. Prosiła. Gadać można przy kawie lub powie (co, kto woli, ja wolę piwo). Nie wiem czy to grzech. Jeśli, to grzech lekceważenie.
Ale wydaje mi się, że grzechem jest też doszukiwanie się we wszystkim grzechu. Przeczytaj Ewangelię i wyszukaj fragment, w którym Jezus doszukiwał się grzechu. Kiedy go szukał. Ja wszędzie znajduję, że szukał dobra. I je podkreślał. Akcentował.
Sadzę, że lepiej byłoby, gdybyś w swoim zachowaniu wyszukiwał dobro i je wzmacniał oraz utrwalał. Zamiast mnożyć skrupuły.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Mam kilka pytań

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-01-10, 19:08

Gal Anonim pisze: 2021-01-10, 17:43 W telewizji była dzisiaj transmitowana Koronka do Miłosierdzia Bożego, którą odmawiały siostry zakonne. Odmawiały ją w różnych językach, np.
- For the sake of His sorrowful Passion (po angielsku)
- Miej miłosierdzie dla nas i całego świata. (po polsku)

Jako że trochę znam język angielski, próbowałem usłyszeć jakie słowa dokładnie mówi zakonnica. Wiem, że po polsku znaczy to "Dla Jego bolesnej męki", ale nie wiedziałem jak to brzmi po angielsku. Nie dałem rady usłyszeć i powiedziałem w końcu słowa "nie wiem co ona gada". Mam wrażenie, że użycie słowa "gada" było trochę nie na miejscu, jednakże myślę, że nie ma tutaj grzechu ciężkiego. Jeśli w ogóle jest grzech, to lekki. Sądzę, że czasami powinienem bardziej uważać na swój język...
Tak, bardzo dobrze oceniłeś, z pewnością nie jest to grzech ciężki.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Gal Anonim
Bywalec
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: 7 gru 2020
Has thanked: 27 times
Been thanked: 4 times

Re: Mam kilka pytań

Post autor: Gal Anonim » 2021-01-11, 19:09

Szczęść Boże!

Miałem dzisiaj taką sytuację, że poprosiłem wujka, który mieszka za granicą, żeby założył mi konto na platformie Disney+. Chcę bardzo obejrzeć pewien serial, ale w Polsce założenie konta jest niestety niemożliwe. Niestety okazało się, że nie może wykupic subskrybcji, gdyż prawdopodobnie trzeba posiadać kartę zarejetrowaną w docelowym kraju. Odpisałem mu wtedy" Dobra to poczekam az bedzie w Polsce, albo moze obejrzę kiedys innymi metodami 😉".

I teraz mam pytanie, czy oglądanie filmów i seriali ze stron, które udostępniają je nielegalnie za darmo jest grzechem ciężkim? Nie mam tu na myśli ściągania ich na swój dysk. Czy to co odpisałem wujkowi samo w sobie jest grzechem?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Mam kilka pytań

Post autor: Andej » 2021-01-11, 19:16

Nie sądzę, aby ciężkim.
Ale, w zależności od sposobów udostępniania, kradzieżą być może. Często jest. A kradzież, że łamaniem podstawowej zasady, czyli Dekalogu. Jk 2,10 Choćby ktoś przestrzegał całego Prawa, a przestąpiłby jedno tylko przykazanie, ponosi winę za wszystkie.
W świetle tego, wygląda, że ciężkim? Warto skonsultować ze spowiednikiem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Gal Anonim
Bywalec
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: 7 gru 2020
Has thanked: 27 times
Been thanked: 4 times

Re: Mam kilka pytań

Post autor: Gal Anonim » 2021-01-11, 19:25

Nie chodzi tu o udostępnianie, tylko o oglądanie na własny użytek. Kiedyś oglądałem filmy ze stron które je udostępniały za darmo, ale nie były to już jakieś nowości. Teraz chciałem się zapytać profilaktycznie. A jeśli chodzi o to co odpisałem wujowi, to chyba nie jest to grzech ciężki (chodzi o intencje)?
Ostatnio zmieniony 2021-01-11, 19:34 przez Gal Anonim, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Mam kilka pytań

Post autor: Andej » 2021-01-11, 19:56

A jazda na gapę tramwajem? Nie jest udostępnianiem przecież. Tylko czyni się własny użytek. Czy kradzieżą nie jest?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Mam kilka pytań

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-11, 22:41

To trudny problem, bowiem prawo działa tu specyficznie. Na własny użytek można nie tylko mieć, ale i udostępniać znajomym (poważnie, taki jest warunek).
Czy to uczciwe - nie wiem.

Gal Anonim
Bywalec
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: 7 gru 2020
Has thanked: 27 times
Been thanked: 4 times

Re: Mam kilka pytań

Post autor: Gal Anonim » 2021-01-13, 22:14

Mam jeszcze takie pytanie.

Zrobiłem koledze w programie graficznym nakładkę (overlay) do streama (granie na żywo itp.) i chciałem mu ją wysłać. Do zrobienia tła wziąłem jakąś fajną grafikę z Google grafika. Użyłem różnych, aby zobaczyć, która jest najlepsza i mu wyślę najlepsze propozycje.

Czy to, że wziąłem te grafiki z internetu jest kradzieżą, jeżeli każdy te grafiki w internecie może zobaczyć, a nawet pobrać?
Ostatnio zmieniony 2021-01-13, 22:16 przez Gal Anonim, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Mam kilka pytań

Post autor: Andej » 2021-01-13, 22:22

Nie wiem. Wydaje mi się, że niekomercyjne wykorzystanie grzechem nie powinno być. Niekomercyjne i niepubliczne.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Gal Anonim
Bywalec
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: 7 gru 2020
Has thanked: 27 times
Been thanked: 4 times

Re: Mam kilka pytań

Post autor: Gal Anonim » 2021-01-13, 22:32

To znaczy "streaming" to nadawanie gier komputerowych na żywo, więc jest to publiczne. W linku podeśle dokładniej o co z tą grafiką mi chodzi.

http://prntscr.com/wmwr6n Overlay
https://www.pinterest.at/pin/767300855235869071/ Strona na której jest grafika, którą użyłem w tle

spokojnie to nie są żadne wirusy ;)
Ostatnio zmieniony 2021-01-13, 22:34 przez Gal Anonim, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Mam kilka pytań

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-13, 22:36

Andej pisze: 2021-01-13, 22:22 Nie wiem. Wydaje mi się, że niekomercyjne wykorzystanie grzechem nie powinno być. Niekomercyjne i niepubliczne.
Też tak sądzę.
Natomiast może pojawić się problem prawny, jeżeli Twój kolega zdecyduje się gdzieś publicznie to pokazać. Wprawdzie, jeśli to będzie np. na facebook to wątpię, by ktoś ścigał, ale....

Magnolia

Re: Mam kilka pytań

Post autor: Magnolia » 2021-01-13, 22:42

Galu, grafiki na pintereście mają swoich autorów, choć może nie zawsze uda się do nich dotrzeć.
Staraj się korzystać ze stron które udostępniają darmowa grafikę i zdjęcia, np https://pixabay.com/pl/

Można pobrać i wykorzystać niekomercyjnie ale publicznie.

Gal Anonim
Bywalec
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: 7 gru 2020
Has thanked: 27 times
Been thanked: 4 times

Re: Mam kilka pytań

Post autor: Gal Anonim » 2021-01-13, 22:42

Wydaje mi się, że nikt nie będzie go ścigał, ani mnie. Tę grafikę można normalnie na tej stronie pobrać za darmo (choć nie wydaje mi się, że autor grafiki ją tam umieścił). Pokazywać będzie ją publicznie na pewno (chyba że mu się nie spodoba), bo została zrobiona do streamowania, czyli jak już napisałem, na przykład grania na żywo.

Zysk ze streamowania też może mieć, choć myślę że niewielki (przynajmniej na początku). Ta grafika jest po to, aby pomiędzy rozgrywkami jego stream wyglądał atrakcyjniej.

I czy jakbym za tą nakładkę zrobioną koledze otrzymał jakieś pieniądze to czy byłby w tym jakiś problem/grzech?

P.S. użyłem też grafik z innych stron, aby sprawdzić jakie tło najbardziej pasuje
Ostatnio zmieniony 2021-01-13, 22:51 przez Gal Anonim, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Mam kilka pytań

Post autor: Andej » 2021-01-14, 18:50

Myślałem, że to problem etyczny. A teraz ma się ograniczyć do strony prawnej? To mnie martwi. Bo nie mamy być ludźmi prawymi tylko ze strachu przed uniknięciem konsekwencji. Penalizacja pewnych zjawisk istnieje dla ludzi, którzy nie są etyczni czy moralni.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ