Egzorcyzm do użytku domowego

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Dezerter » 2021-01-12, 20:50

Jozek pisze: 2021-01-12, 20:33 Andej ta zgoda, moze byc takze blednym rozumieniem szatana, bo coraz czesciej sie czyta i slyszy wypowiedzi jakoby to byly jedynie ludzkie slabosci itp.
Traktuje sie szatana jako cos nierzeczywistego i wystepujacego jedynie w naszych sklonnosciach.
Czy możesz rozwinąć swoją wypowiedź, bo nic z tego nie rozumiem.

A ty Jozku modlił byś się ta modlitwą, bo nie pamiętam twojego stanowiska w tej sprawie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Jozek » 2021-01-12, 20:56

Puki co to swoje zdanie juz wczesniej napisalem, ale chyba nie zauwazyles.
A tak w ogole to by zalezalo od wielu okolicznosci, ale najwazniejsza i pierwsza z nich bylby moj stan pojednania z Bogiem, a drugim obecnosc kaplana. Reszta to juz pomniejsze szczegoly.
Przy spelnieniu we wlasciwy sposob wszystkich okolicznosci nie mial bym problemow nawet z egzorcyzmem powazniejszym, ktory okreslany jest chyba egzorcyzmem uroczystym. wiele rzeczy moglbym robic, ale bez obecnosci kaplana nie odwaze sie. Jedynie swiecenia kaplanskie mogly by to zmienic, ale jest to raczej niemozliwe, wiec bez kaplana sie nie obejdzie. Poza tym druga osoba i tak jest potrzebna.
Ciekawi mnie czy rozumiesz po co bylby mi potrzebny kaplan?
Ostatnio zmieniony 2021-01-12, 21:48 przez Jozek, łącznie zmieniany 5 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Magnolia

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Magnolia » 2021-01-12, 21:22

Jozek pisze: 2021-01-12, 20:33 Andej ta zgoda, moze byc takze blednym rozumieniem szatana, bo coraz czesciej sie czyta i slyszy wypowiedzi jakoby to byly jedynie ludzkie slabosci itp.
Traktuje sie szatana jako cos nierzeczywistego i wystepujacego jedynie w naszych sklonnosciach.
Józek komentujesz tymi słowami zgodę biskupa. Czyli co sugerujesz?! Że biskup nie wie o istnieniu szatana? Czy że nie umiał dobrze rozeznać ?

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę że podważasz autorytet biskupa. Co jest sianiem zamętu, niepokoju i jest grzechem przeciwko Kościołowi, o który mamy dbać aby był jednością.
Po drugie nie wiem czy wiesz, ale biskup w diecezji jest pierwszym egzorcystą, dopiero ze swojej władzy i święceń udziela błogosławieństwa specjalnym prezbiterom do posługi egzorcyzmowania.
Pierwszy egzorcysta w diecezji nie ma właściwego rozeznania o tym kim jest szatan?! x_x

Ja naprawdę uważam, że pleciesz bzdury i chyba w pełnej nieświadomości głupot jakie piszesz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Jozek » 2021-01-12, 21:24

Nie zaprzeczam ze to moga byc glupoty, ale niestety maja spore szanse okazac sie jednym z powodow tej zgody. niemniej to wcale nie oznacza ze tak rzeczywiscie jest. to tylko jena z wielu mozliwosci, ktorych jest bez liku.
Najprawdopodobniej odpowiedz wyjasniajaca bedzie taka ktorej nikt z nas sie nie spodziewal.;)
Ostatnio zmieniony 2021-01-12, 21:29 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Dezerter » 2021-01-12, 22:32

Magnolia pisze: 2021-01-12, 21:22
Jozek pisze: 2021-01-12, 20:33 Andej ta zgoda, moze byc takze blednym rozumieniem szatana, bo coraz czesciej sie czyta i slyszy wypowiedzi jakoby to byly jedynie ludzkie slabosci itp.
Traktuje sie szatana jako cos nierzeczywistego i wystepujacego jedynie w naszych sklonnosciach.
Józek komentujesz tymi słowami zgodę biskupa. Czyli co sugerujesz?! Że biskup nie wie o istnieniu szatana? Czy że nie umiał dobrze rozeznać ?

(...)
Nie mozna wysnuć z tej modlitwy takich wniosków, bo jest tam fragment
o Krwi Jezusa, zapłato naszego zbawienia, bądź dla nas murem obronnym przeciw wszystkim zasadzkom szatana! Ty jesteś godna wszelkiej czci i chwały! Ojcze niebieski! My Twoje dzieci, odnawiamy obietnice chrztu świętego, wyrzekamy się szatana i wszystkich spraw jego!
A co sądzicie o utożsamianiu złego ducha z różnymi grzesznymi rzeczami wymienianymi obficie w tej modlitwie - przyznam, że ja spotkałem się z takim utożsamianiem dopiero niedawno w Odnowie, wcześniej nigdy nie łączyłem tych grzechów z Szatanem, czy złymi duchami
zobaczcie sami
idźcie precz duchy pychy, nieczystości, chciwości, zazdrości, obżarstwa, gniewu i lenistwa! W imię Jezusa Chrystusa + odpędzamy was duchy kłamstwa, nienawiści, kłótni, nierządu, podstępu, zdrady, kradzieży, wiarołomstwa, pijaństwa, narkomanii, zabijania nienarodzonych, eutanazji oraz wszelkiego zamieszania:
Ostatnio miałem dylemat jak wycenić moje pomiary 10 czy 14 zł takie przyjąłem widełki opłacalności - wybrałem 14 - teraz wiem czemu - to zły duch "chciwości" mnie podkusił :-o :-? :-ss
a jak jakaś laska mnie skusi swoją mega urodą w chwili słabości, to powiem :
- to nie jest tak jak myślisz kochana żona to zły duch "nierządu" i "zdrady" mnie skusił :ymalien:
No powiem szczerze nie podoba mi się taki obraz duchowości :!:
Gdzie tu miejsce na moje wewnętrzne ludzkie niedoskonałości i skłonności, na mój charakter i odpowiedzialność?
dla mnie to kolejny przejaw protestantyzacji KK - @Marek_Piotrowski mam rację czy nasza Tradycja zawsze tak to widziała? @Magnolia - czy tak uczyli na teologii, że za każdym grzechem stoi zły duch nawet pychy, czy lenistwa?!?
Ostatnio zmieniony 2021-01-12, 22:33 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-12, 23:22

Wydaje mi się że jest tu trochę niezrozumienie pewnej formy narracyjnej z Nowego Testamentu.
Istnieje pewna biblijna formuła retoryczna, określająca objawy działania szatana jako „ducha” tego działania- np. „duch niemy” (Mk 9,17), „duch niemocy” (Łk 13,11), „duch wieszczy” (Dz 16,16), „duch niewoli” (Rz 8:15 ), „duch odurzenia” (Rz 11,8), „duch bojaźni” (2 Tm 1,7), „duch fałszu” (1 J 4,6).
Analogicznie określane są objawy działania Ducha Świętego - „duch wiary” (2 Kor 4,13), „duch mądrości i objawienia” (Ef 1,17) , „mocy i miłości i trzeźwego myślenia” (2 Tm 1,7), „łaski” (Hbr 10,29), „prawdy” (1 J 4,6).
Nie znaczy to, że istnieją jakieś "wyspecjalizowane" złe duchy albo że jest ileś Duchów Świętych.
Nie znaczy to też, że nie ma złych duchów, tylko tak nazywamy swoje złe strony.

Pewna części - może nie tyle protestantów, co nowoewangelików (zwłaszcza z nurtu charyzmatycznego), to nieporozumienie dało pretekst to stworzenia całego arsenału wszelakich „duchów”, które należy „wyrzucać”. Najczęściej ich nazwy odzwierciedlają zjawiska, którym liderzy chcą się przeciwstawić. Czasem odnosi się to do grzechów (np. „duch rozpusty”), ale niekiedy owo przypisanie czynności do (w domyśle złego) „ducha” jest po prostu manipulacją, mającą na celu zdyskredytować jakieś działanie ("duch hierarchii", "duch maryjności", "duch religijności", "duch szemrania" - to jak się lider nie podoba ;) itd.)

Wychowany wśród zielonoświątkowców, ale dość krytyczny autor Chuck Smith, tak pisał o owych „demonach”:
"Jeżeli na spotkaniu ktoś w grupie zaczynał ziewać, był to znak,
że jest opanowany przez demona letargu. Głośne czknięcie było zaproszeniem do
egzorcyzmów demona obżarstwa, który zaatakował, gdy ktoś zjadł trochę za dużo.
Ta zgubna nauka wyrządziła wiele szkody ludziom wrażliwym — wiele jest rozsianych
po świecie tragicznych ofiar takich praktyk.”

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Dezerter » 2021-01-13, 16:54

Dobrze to Marku nakreśliłeś spieszę się zgodzić z tobą, ale czy takie postrzeganie grzechów/złych duchów ma Tradycję u Ojców Apostolskich Ojców Kościoła, doktorów Kościoła czy świętych - kojarzy ktoś z was? , że czytał o czymś takim w Tradycji Kościoła? - pomijam ostatnie 50 lat.
Ja po raz pierwszy spotkałem się jak zmienił nam się opiekun w Odnowie, przyszedł charyzmatyczny wikary i zaczęło się wszędzie widzenie szatana:
- "zły zamieszał ogonem" - jak pojawiła się kłótnia, lub konflikt we wspólnocie
- zły to, zły tamto, pełno stało się diabła wokół nas, aż ja i żona zaczęliśmy protestować i mówić, by nie zwalać wszystkich naszych błędów, słabości i grzechów na diabła
a ja miałem wówczas powiedzenie - "nie demonizujmy diabła" ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

DariuszJ
Bywalec
Bywalec
Posty: 119
Rejestracja: 12 sie 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 53 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: DariuszJ » 2021-01-13, 19:53

Jozek pisze: 2021-01-12, 20:33 Andej ta zgoda, moze byc takze blednym rozumieniem szatana, bo coraz czesciej sie czyta i slyszy wypowiedzi jakoby to byly jedynie ludzkie slabosci itp.
Traktuje sie szatana jako cos nierzeczywistego i wystepujacego jedynie w naszych sklonnosciach.
Józek, sugerujesz, że biskup, który wydał zgodę nie zna podstaw teologii?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Jozek » 2021-01-13, 20:10

Juz Magnolii na to odpowiedzialem. Chyba czytasz jakos wyrywkowo i nie zauwazasz co dalej napisane.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

DariuszJ
Bywalec
Bywalec
Posty: 119
Rejestracja: 12 sie 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 53 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: DariuszJ » 2021-01-14, 16:16

Słuchajcie, taka propozycja z mojej strony. Skoro poszedł mail do kurii z zapytaniem + ja dziś podesłałem zapytanie do odpowiedniej komisji KEP z prośbą o informację, to poczekajmy na odpowiedzi, bo myślę, że nasze ewentualne dalsze konwersowanie będzie tylko przyczyniało się do tego, że wobec tego tematu będzie tylko jeszcze większe, niepotrzebne zamieszanie i zaniepokojenie autorki wpisu oraz osób, które się tą modlitwą posługiwali/posługują. Jak przyjdzie stanowisko w tej sprawie, wtedy je tutaj zacytujemy i mam nadzieję, że sprawa będzie jasna.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Dezerter » 2021-01-14, 17:14

Więc czasowo zamykam temat a każdy może szukać oficjalnych wypowiedzi Kościoła w tej sprawie by w przyszłości napisać merytoryczny i poważny post.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Magnolia » 2021-01-20, 11:50

Otrzymałam odpowiedź z Kurii Warszawsko -praskiej, oraz rozmawiałam z Sekretariatem Kurii, na ten moment mogę przekazać, że sprawa jest wyjaśniana, konkretny biskup pomocniczy osobiście zajął się tą sprawą.
Liczę że niedługo poznamy odpowiedź, np w formie oświadczenia na stronie Kurii.

Na ten moment do czasu uzyskania pewności co do tego tekstu może lepiej posługiwać się innymi modlitwami.

Proszę jednocześnie pamiętać, że zgoda była wydana 22 lata temu, Marek przytacza wypowiedzi czy dokumenty młodsze wiekiem, więc pewne sprawy zostały np lepiej rozeznane czy rozważone.

Myślę, że dobrym owocem tego wątku jest to, że Kuria zajęła się tym tematem i miejmy nadzieję wyda oświadczenie.
Módlmy się o dobre rozeznanie dla ks biskupa Jacka, który podjął się tej sprawy.

Zamykam wątek (chwilo otwarty), czkamy na odpowiedz Kurii.
Dominik
Ostatnio zmieniony 2021-01-20, 12:01 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

DariuszJ
Bywalec
Bywalec
Posty: 119
Rejestracja: 12 sie 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 53 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: DariuszJ » 2021-01-25, 21:53

Drodzy,

Tak jak pisałem wcześniej, skierowałem do stosownej Komisji KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Zapytanie w temacie dyskutowanego tekstu egzorcyzmu prostego do użytku prywatnego. Dziś otrzymałem odpowiedź. Cytuję kluczowy fragment.
(...) Jeśli przesłany tekst modlitwy jest używany przez osobę świecką w obronie własnej wydaje się to być poprawne.  Chociaż.... w tekście tym pewne wątpliwości budzą formy liczby mnogiej: rozkazujemy wam, nakazujemy, odpędzamy, odrzucamy... My - czyli kto? Być może autorowi tego tekstu chodziło o rodzinę, domowników, może o wspólnotę Kościoła. Wydaje mi się, że przyjmując iż wierny świecki może indywidualnie rozkazywać złemu duchowi w obronie własnej, to bardziej poprawne były by tu formuły: rozkazuję, nakazuję, odpędzam, odrzucam... Nie wiem skąd wzięła się tu forma pluralis maiestatis, która we współczesnej polszczyźnie raczej nie występuje i brzmi dość dziwnie, tzn. bardzo uroczyście, ale też humorystycznie. Oczywiście trzeba pamiętać, że ten tekst otrzymał imprimatur... Ktoś go już analizował, zaakceptował.

+ Piotr Greger
PS @Elizeja, myślę, że to szczególnie ważna informacja dla Ciebie, jako osoby, która zgłosiła wątpliwość.
Ostatnio zmieniony 2021-01-30, 16:00 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Dezerter » 2021-01-26, 00:49

Dzięki Dariuszu za odpowiedź
tylko przytoczony przez ciebie fragment mówi o obronie własnej
Jeśli przesłany tekst modlitwy jest używany przez osobę świecką w obronie własnej wydaje się to być poprawne.
ale tekst jest używany nie tylko w obronie własnej co jasno zaznaczyłem w pierwszym poście na czerwono
Rozkazujemy wam w imię męki Jezusa Chrystusa + i Jego chwalebnych Ran: odstąpcie od nas i wszystkich kuszonych i tych, których polecamy Bogu Najwyższemu! W imię Jezusa + oddalcie się od Kościoła świętego, od narodu polskiego i wszystkich ludów świata! Mocą świętego znaku Krzyża + odpędzamy was, złe duchy, od naszych mieszkań, domów, wsi i miast!
Czy coś o tym fragmencie napisali?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

DariuszJ
Bywalec
Bywalec
Posty: 119
Rejestracja: 12 sie 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 53 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: DariuszJ » 2021-01-26, 06:23

Dezerter pisze: 2021-01-26, 00:49 Dzięki Dariuszu za odpowiedź
tylko przytoczony przez ciebie fragment mówi o obronie własnej
Jeśli przesłany tekst modlitwy jest używany przez osobę świecką w obronie własnej wydaje się to być poprawne.
ale tekst jest używany nie tylko w obronie własnej co jasno zaznaczyłem w pierwszym poście na czerwono
Rozkazujemy wam w imię męki Jezusa Chrystusa + i Jego chwalebnych Ran: odstąpcie od nas i wszystkich kuszonych i tych, których polecamy Bogu Najwyższemu! W imię Jezusa + oddalcie się od Kościoła świętego, od narodu polskiego i wszystkich ludów świata! Mocą świętego znaku Krzyża + odpędzamy was, złe duchy, od naszych mieszkań, domów, wsi i miast!
Czy coś o tym fragmencie napisali?
Bp Greger jako członek Komisji KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, wypowiedział się w ten sposób o całości tekstu. Użył stwierdzenia "w obronie własnej", ale rozumiem, że chodziło mu o to, aby kierować rozkazy do szatana odmawiając prywatnie, a nie na konkretnym człowiekiem.

Patrząc na Twoją uwagę, można powiedzieć, że cały tekst jest w obronie własnej i innych bliźnich, ale bp go czytał i jasno się wypowiedział - jeżeli miałby do niego zastrzeżenia, to by to napisał. Zaznaczył też, że tekst dostał imprimatur, co już wcześniej było podkreślane (szkoda tylko, że na forum wartość imprimatur była negowana przez niektórych forumowiczów).
Ostatnio zmieniony 2021-01-26, 07:26 przez DariuszJ, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ