Egzorcyzm do użytku domowego

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Elizeja
Początkujący
Początkujący
Posty: 58
Rejestracja: 6 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Elizeja » 2021-01-30, 11:52

Bo gdzieś w tyle głowy switało mi,że egzorcyzm to grzech, tylko, nie wiedziałam jaki, a na wszelki wypadek chcę o tym wspomnieć na spowiedzi. Gdybym to pominęła, to bałabym sie skrupułów o których się dużo pisze.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Dezerter » 2021-01-30, 12:00

Więc dla spokoju sumienia i ducha powiedz o tym księdzu, ale wiec, że nie zrobiłaś nic jednoznacznie grzesznego
co najwyżej zachowałaś się w sposób ryzykowny w sensie duchowego BHP. Ale tutaj sprawa jest jedną z tych granicznych, gdzie zdania ludzi KK będą podzielone. DariuszJ przytoczył jednak najmocniejszy argument - oficjalną ocenę biskupa oddelegowanego do tego typu spraw - szkoda, że nie całą :( .
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Dezerter » 2021-02-08, 21:52

Ja również nie demonizuję szatana i przyjmuję odpowiedzialność na siebie za WIĘKSZOŚĆ moich grzechów

Andeju - ponaglij Kurię - przypomnij się
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Dezerter » 2021-02-21, 15:15

Kuria odpowiedziała Magnolii - po zapoznaniu się z ich opinią i wspólnych ustaleniach usunęliśmy treść modlitwy i podajemy taki komunikat
Egzorcyzm prosty, który jest bardzo rozpowszechniony w sieci i opatrzony informacją: "Za zgodą Kurii Diec. Warszawsko-Praskiej, z dnia 08.04.1998 r. nr 401/K/98 - do prywatnego odmawiania" został usunięty po analizie dokonanej przez dwóch ekspertów - teologa dogmatycznego i teologa liturgii, którzy stwierdzili, że zawiera on sprzeczności z prawem kanonicznym i normami liturgicznymi.
Tekst Egzorcyzmu został usunięty w uzgodnieniu z autorem postu.

- Morkej
Jest to nasza reakcja na stanowisko Kurii Warszawsko-Praskiej w odpowiedzi na zapytanie Magnolii, mgr teologii i Andeja na dzień 18.02.2021
- Dezerter
Ostatnio zmieniony 2021-02-21, 18:42 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Andej » 2021-03-08, 19:20

Dzisiaj Kuria poinformowała mnie, że jedynym egzorcyzmem domowym jest modlitwa papieża Leona XIII do Świętego Michała Archanioła.

Podaję tekst obowiązujący w języku polskim, zatwierdzony przez Stolicę Apostolską, odmawiany m.in. na Jasnej Górze, a także w moim kościele parafialnym (na zakończenie mszy).
Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

W sprawie wcześnie opublikowanego tekstu, kuria poinformowała mnie, że 17 lutego 2021 roku po zasięgnięciu opinii teologów i liturgistów bp Jacek Grzybowski wikariusz generalny specjalnym pismem wycofał Imprimatur wobec tego tekstu. Stąd ani Wydawnictwo Michalineum ani Kuria bądź inne podmioty nie powinny od tej pory powoływać się na Imprimatur diecezjalne dotyczące tego tekstu. Uzasadnienie decyzji znajduje się w dokumentacji kurialnej i korespondencji z Wydawnictwem Michalineum.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Dezerter » 2021-03-09, 00:12

Dziękuję Andeju - to bardzo budujące, że nasze, świeckich uwagi i krytyka zostały uwzględnione.


Jak widać z przebiegu tego wątku nawet teologowie mogą się mylić.
Ostatnio zmieniony 2021-03-09, 09:41 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

DariuszJ
Bywalec
Bywalec
Posty: 119
Rejestracja: 12 sie 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 53 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: DariuszJ » 2021-03-09, 14:05

Dezerter pisze: 2021-03-09, 00:12 Dziękuję Andeju - to bardzo budujące, że nasze, świeckich uwagi i krytyka zostały uwzględnione.


Jak widać z przebiegu tego wątku nawet teologowie mogą się mylić.
Nie wiem po co ta uwaga, bo tutaj Ameryka nie została odkryta - myślałem, że już to ustaliliśmy, że na tym świecie nieomylny jest jedynie papież, gdy naucza ex cathedra. Poza tym ja zacytowałem odpowiedź z KKBiDS KEP, która jest odmienna od tej, którą przesłała kuria. Rozumiem, że tego teologa, biskupa-konsultora też masz na myśli? Biskup ordynariusz i dwaj księża, którzy opiniowali z ramienia kurii też są teologami. Także mamy odmienne stanowiska z dwóch stron, dlatego dla pewności i dobra duchowego, lepiej ten egzorcyzm odłożyć i nie używać i tyle.

Nie wiem co tym stwierdzeniem chcesz osiągnąć? Dyskredytować teologów? Myślałem, że zależy nam na tym, żeby ostatecznie rozwiązać ten temat.
Ostatnio zmieniony 2021-03-09, 14:55 przez DariuszJ, łącznie zmieniany 2 razy.

Elizeja
Początkujący
Początkujący
Posty: 58
Rejestracja: 6 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Elizeja » 2021-03-10, 21:36

bardzo dziękuję wszystkim za zaangażowanie w sprawę tego egzorcyzmu, i za to, że podjęto kroki, dzięki którym wycofano niedopuszczalny tekst.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18850
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4594 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-10, 21:49

Nie wiem co tym stwierdzeniem chcesz osiągnąć? Dyskredytować teologów? Myślałem, że zależy nam na tym, żeby ostatecznie rozwiązać ten temat.
Myślę, że niepotrzebnie się unosisz. Jak sądzę, tekst Dezertera "Jak widać z przebiegu tego wątku nawet teologowie mogą się mylić." niekoniecznie odnosi się do Ciebie - równie dobrze może dotyczyć osoby, która wcześniej zaaprobowała tekst.
Poza tym ja zacytowałem odpowiedź z KKBiDS KEP, która jest odmienna od tej, którą przesłała kuria
Niezupełnie. KEP powołała się na to, że tekst był analizowany w Kurii - a ta się wycofała. Widocznie i osobom tam posługującym zależy, by "ostatecznie rozwiązać ten temat".
Zresztą chciałbym tu wyrazić im wielki szacun za to - myli się każdy, ale trzeba mieć klasę, żeby wycofać się z przeoczenia. Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się tego.

DariuszJ
Bywalec
Bywalec
Posty: 119
Rejestracja: 12 sie 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 53 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: DariuszJ » 2021-03-16, 07:18

Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-10, 21:49
Nie wiem co tym stwierdzeniem chcesz osiągnąć? Dyskredytować teologów? Myślałem, że zależy nam na tym, żeby ostatecznie rozwiązać ten temat.
Myślę, że niepotrzebnie się unosisz. Jak sądzę, tekst Dezertera "Jak widać z przebiegu tego wątku nawet teologowie mogą się mylić." niekoniecznie odnosi się do Ciebie - równie dobrze może dotyczyć osoby, która wcześniej zaaprobowała tekst.
Poza tym ja zacytowałem odpowiedź z KKBiDS KEP, która jest odmienna od tej, którą przesłała kuria
Niezupełnie. KEP powołała się na to, że tekst był analizowany w Kurii - a ta się wycofała. Widocznie i osobom tam posługującym zależy, by "ostatecznie rozwiązać ten temat".
Zresztą chciałbym tu wyrazić im wielki szacun za to - myli się każdy, ale trzeba mieć klasę, żeby wycofać się z przeoczenia. Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się tego.
Nie napisałem, że odnoszę to do siebie. Nie byłem jedynym teologiem uczestniczącym w tym wątku. Chodzi mi o to, że ten tekst brzmi m.in. na prowokacyjny i w stylu "haha, teolodzy g.... się znają". Zresztą co ja się dziwie. Wszyscy są lepszymi specami medycyny niż lekarze, lepiej wiedzącymi politologami niż wykształceni politolodzy, lepszymi znawcami niż teolodzy, etc.

KEP nie tylko powołała się na opinię kurii, ale także wyraziła swoją opinię. Polecam wrócić do cytowanego przeze mnie fragmentu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18850
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4594 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-16, 09:36

Dariuszu, mniej ambicji. Jesteś wśród przyjaciół.
To nie jest kontrowersja teolodzy/nie teolodzy.
Kuria się wypowiedziała i - zważając, ze takie wycofanie się nie było na pewno łatwe - z pewnością nie była to przypadkowa decyzja (za co im chwała).
Ostatnio zmieniony 2021-03-16, 10:07 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Andej » 2021-03-16, 19:39

Może zrobić głosowanie, komu palme przyznać? Oczywiście palmę pierwszeństwa. I racji.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

DariuszJ
Bywalec
Bywalec
Posty: 119
Rejestracja: 12 sie 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 53 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: DariuszJ » 2021-03-16, 20:59

Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-16, 09:36 Dariuszu, mniej ambicji. Jesteś wśród przyjaciół.
To nie jest kontrowersja teolodzy/nie teolodzy.
Kuria się wypowiedziała i - zważając, ze takie wycofanie się nie było na pewno łatwe - z pewnością nie była to przypadkowa decyzja (za co im chwała).
Jakiej ambicji?
"Jestes wśród przyjaciół" - Heh. Dobre. ;) Przyjaciel to bardzo duże słowo i go nie nadużywam. ;)
Zostawmy już to.

Dodano po 1 minucie 30 sekundach:
Andej pisze: 2021-03-16, 19:39 Może zrobić głosowanie, komu palme przyznać? Oczywiście palmę pierwszeństwa. I racji.
Ech, nie o to chodzi. Albo ze mną jest coś nie tak, albo mam wrażenie, że niebardzo jestem tutaj rozumiany. Zupełnie inaczej odczytywane są moje intencje. Aż mi się odechciewa w ogóle tu zągladać i wypowiadać.
Ostatnio zmieniony 2021-03-16, 21:01 przez DariuszJ, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Andej » 2021-03-16, 22:01

Nie jesteś jedyny. Ale czy to, że masz wrażenie, to powód, żeby uciekać? Uważam, że ani powód to do ucieczki, ani do walki. Ale, sądzę, że warto robić uniki. Jak widzisz w naszej zbiorowości są ludzie, którzy zawsze mają rację. I zawsze wiedzą lepiej. A ci, którym się zdaje, że nie mają tej przypadłości, to im też się to zdarza.
Miło mieć rację, ale wato zbilansować koszty. A także sensowność.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ