Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Ważna sprawa dla chrześcijan
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Dezerter » 2021-03-14, 14:27

sądzony pisze: 2021-03-14, 12:29
Dezerter pisze: 2021-03-14, 12:21 Czepiasz się słówek i szczegółów a umyka ci sens
Poza Kościołem nie ma zbawienia
Od pojawienia się ludzi, czyli zaistnienia potrzeby zbawienia jest Kościół i jego Głowa i w tym sensie zdanie jest prawdziwe.
Może i się czepiam.
Zgadzam się poza Kościołem nie ma zbawienia. W to wierzę.
Choć rozum podpowiada mi, że "poza Chrystusem nie ma zbawienia".
I choć nie ma Kościoła bez Chrystusa.
Z tym to ja też się zgadzam
Kościół nie jest tożsamy z Chrystusem i odwrotnie.
Że Chrystus nie jest tożsamy z Kościołem to zgoda, bo przerasta go duuużu więcej
ale nie ma Kościoła bez Chrystusa.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Andej » 2021-03-14, 18:14

To zależy od tego, co określamy mianem Kościoła. Jakie kryteria? Czyje kryteria? Boskie czy ludzkie?

Przewrotnie zapytam: Do jakiego Kościoła należały osoby, co do których nie mamy najmniejszych wątpliwości, jeśli wierzyć Biblii, że zostały zbawione?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: sądzony » 2021-03-14, 19:09

Ktoś kiedyś powiedział, nie pamiętam jakiś duchowny, może abp Ryś, że pierwszy Kościół to Chrystus i jego Matka.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Dezerter » 2021-03-14, 21:13

sądzony pisze: 2021-03-14, 19:09 Ktoś kiedyś powiedział, nie pamiętam jakiś duchowny, może abp Ryś, że pierwszy Kościół to Chrystus i jego Matka.
Zgoda, pod warunkiem, że przed narodzeniem, bo po to już był Kościół domowy z Józefem.
Andeju - pisałem o "historii Kościoła" od czasu Adama i Ewy - co o tym sądzisz?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Logan » 2021-03-14, 21:19

Jeżeli Kościół jest jeden, a jego głową jest Chrystus. To oznacza, że nie było przed Chrystusem żadnego Kościoła jaki mógłby oferować zbawienie i odkupienie wynikające z zasług Syna Bożego.
Ostatnio zmieniony 2021-03-14, 22:10 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Jozek » 2021-03-14, 21:26

Z wpisu Deza, wynika takze waznosc rodziny i wiara rodzicow.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Andej » 2021-03-14, 21:44

Dezerter pisze: 2021-03-14, 21:13 Andeju - pisałem o "historii Kościoła" od czasu Adama i Ewy - co o tym sądzisz?
Słusznie wyjaśniłeś. Twórca nie jest tożsamy ze swoim dziełem. Dzieło nie może przewyższać autora.

Pojęcie Kościoła przez Chrystusem stwarza wielkie trudności w jego pojęciu. Gdybyśmy mieli literalnie przyjmować zasadę, że nie ma zbawienia bez Kościoła, to Kościół miałby podstawy do orzekania, kto został potępiony. Ale takich orzeczeń nie ma. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, że ktos był poza Kościołem. Bo nie mamy jednoznacznych kryteriów.
Ponadto, trudno byłoby mi przyjąć, że wszyscy żyjący przez Jezusem byli pozbawieni szans na zbawienie. Miłosierdzie Boże jest większe od naszych definicji.
Ale też w odniesieniu do czasów współczesnych Jezusowi (i później) warto przypomnieć sobie zdanie z dzisiejszej Ewangelii Jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak trzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne. Nie zawarto w tym wymogu spełniania warunków przynależności do określonej społeczności.
Uważam, że głównym kryterium powinna być zawsze miłość. Ale my, nieco podobnie jak faryzeusze, lubimy jak są wyznaczone granice. Od - do. Bo tak łatwiej.
Osobiście uważam, że "Poza Kościołem nie ma lepszej drogi do zbawienia". Głęboko wierzę w to, że Bóg dostrzega w ludziach dobro, które dzięki Jego miłosierdziu pozwala na zbawienie.
Dosłowne stwierdzenie, że "Poza Kościołem nie ma zbawienia", jest uzurpowaniem sobie przez człowieka prawa do orzekania, kto jest, a kto nie jest zbawiony. Tymczasem leży to w wyłącznej kompetencji Boga. A człowiek powinien z pokorą poddać się jego osądowi.

Adami i Ewa, czy tworzyli Kościół? Sądzę, że tak. Choć definicja tego Kościoła jest diametralnie odmienna od naszej współczesnej definicji. A&E byli ludźmi, którym Bóg się objawił. Mieli, wiec, relację z Bogiem. A taka relacja społeczne już stanowi Kościół.
Sądzę, że również życie zgodnie z prawami naturalnymi, które ustanowił Bóg można nazwać swego rodzaju Kościołem.

Zapewne wiele osób uzna, że pojechałem za daleko. Może potępicie. Jednak głęboko wierzę w miłość Boga do człowieka i w Jego nieograniczone (przez człowieka) miłosierdzia.
Ostatnio zmieniony 2021-03-14, 21:44 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Logan » 2021-03-14, 22:18

Kościół ludzi nie sądzi, taką władzę ma wyłącznie Jezus Chrystus. Jeżeli Chrystus sądzi, a jest Pośrednikiem, Odkupicielem i Głową Kościoła, to faktycznie poza Kościołem zbawienia nie ma i nigdy nie było. Co jednak z chrztem? Wierzę, że w czyśćcu jest miejsce chrztu dla zbawionych pogan. Co z odpuszczeniem win po śmierci poganom? Czy Chrystus nie ma mocy przebaczyć po śmierci tym, którzy postępowali właściwie?
Ostatnio zmieniony 2021-03-14, 22:19 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Andej » 2021-03-14, 22:21

Wierzę we wszechmoc Bożą, miłosierdzie i miłość. Aby nie zostać zbawionym, trzeba tego chcieć. Trzeba aktem woli odrzucić Boga i Jego wolę. Sprzeciwić Mu się. Tak jak uczyniło Niosący światło.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Logan » 2021-03-14, 22:40

Tak, zgadzam się, wierzę w to i pragnę aby było tak jak piszesz. Żywię nadzieję, że tak jest. Mam mocną nadzieję i ufność w miłosierdzie Boże. Nade mną biednym grzesznikiem i światem całym.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-14, 23:06

Poza Kościołem nie ma zbawienia. To pewnik.
Pytanie brzmi, jak rozumieć to twierdzenie.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Zuben Ninja » 2021-03-14, 23:12

Dezerter pisze: 2021-03-14, 21:13 Andeju - pisałem o "historii Kościoła" od czasu Adama i Ewy - co o tym sądzisz?
Kościół został założony w trakcie publicznej działalności Jezusa gdy powołał pierwszych apostołów - Piotra i Andrzeja. Wcześniej nie było żadnego Kościoła.
Logan pisze: 2021-03-14, 22:18 Wierzę, że w czyśćcu jest miejsce chrztu dla zbawionych pogan.
W czyśćcu nie ma chrztu dla zbawionych pogan - mają w niebie swoje indywidualne kręgi przeznaczone dla nieochrzczonych.
Ostatnio zmieniony 2021-03-14, 23:32 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 4 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Logan » 2021-03-15, 06:27

Chrzest jest konieczny do zbawienia. To nie cielesny obrzęd obmycia ciała, lecz łaska obmycia z grzechu pierworodnego i wszczepienie w mistyczne Ciało Chrystusa jakim jest Kościół.

Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu (vitae spiritualis ianua) i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania "Chrzest jest sakramentem odrodzenia przez wodę i w słowie" KKK 1213

Sam Pan potwierdza, że chrzest jest konieczny do zbawienia. Dlatego też polecił On swoim uczniom głosić Ewangelię i chrzcić wszystkie narody. Chrzest jest konieczny do zbawienia dla tych, którym była głoszona Ewangelia
i którzy mieli możliwość proszenia o ten sakrament. Kościół nie zna oprócz chrztu innego środka, by zapewnić wejście do szczęścia wiecznego. Stara się więc nie zaniedbywać otrzymanego od Pana nakazu, by "odradzać z wody i z Ducha Świętego" wszystkich, którzy mogą być ochrzczeni. Bóg związał zbawienie z sakramentem chrztu, ale sam nie jest związany swoimi sakramentami.
KKK 1257
Ostatnio zmieniony 2021-03-15, 06:27 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: sądzony » 2021-03-15, 12:20

Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-14, 23:06 Poza Kościołem nie ma zbawienia. To pewnik.
Pytanie brzmi, jak rozumieć to twierdzenie.
Kościół to Relacja z Bogiem. Poza Nią/Nim zbawienie nie istnieje.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Logan » 2021-03-15, 16:41

Więc jak zdefinujesz ten Kościół? Kościół bez którego nie ma zbawienia? Czym jest w całej pełni?
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

ODPOWIEDZ