piosenki z wulgaryzmami

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
soga47
Przybysz
Przybysz
Posty: 22
Rejestracja: 28 lut 2021
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

piosenki z wulgaryzmami

Post autor: soga47 » 2021-04-07, 18:04

Witam.
Od dłuższego czasu słucham pewnego rapera. Przykuł moją uwagę przekazywaniem przyzwoitych wartości (być może nie stricte chrześcijańskich, ale ogólnie) np. nie skupianie się na pieniądzach, walka z nałogami, patriotyzm, praca, dbanie o rodzinę. Widać też, że szuka Boga, ale często w tekstach mówi, że On milczy. Na pierwszej płycie, której słuchałam nie było wulgaryzmów, ale w następnych zaczęły się pojawiać. Nie są skierowane na inne osoby, chyba że raper mówi sam o sobie, tak to są ogólne. Miałam ostatnio szczerą ochotę zakupić nową płytę, żeby wesprzeć tego rapera, ale nie wiem, czy słuchanie wulgaryzmów w piosenkach to grzech. Co o tym myślicie? Czytałam gdzieś w temacie przekleństw w piosenkach, że to prowadzi nas do złych zachowań, ale co jeśli piosenka mimo wulgaryzmów przedstawia dobre wartości? Dodam, że rezygnuję powoli z muzyki z niewłaściwymi wartościami i przekleństwami odnoszącymi się do konkretnych osób, ale tu się waham, czy na pewno muszę.

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: piosenki z wulgaryzmami

Post autor: Lunka » 2021-04-07, 19:35

Może zdradzisz nam co to za raper? Jeśli oczywiście chcesz 😉
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: piosenki z wulgaryzmami

Post autor: Andej » 2021-04-07, 19:36

Brat mój nagadał kiedyś Solarowi, aby nie przeklinał. Oczywiście na płytach, bo w rozmowie nie używa słów wulgarnych. I dość rozsądnie się z nim rozmawia. I jak zaczął ograniczać, to jego fani zaczęli ostro protestować. I znowu więcej, bo liczy się kasa. Bez kasy nie ma Zanzibarów, samochodów. Takie słownictwo imponuje małolatom. Nie wiem czemu. Potem z tego wyrastają, chyba, że są w patologicznych środowiskach. Osiągając dorosłość psychiczną młody człowiek zaczyna uciekać od prymitywizmu i wulgarności. No, ale do tego, trzeba dorosnąć.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: piosenki z wulgaryzmami

Post autor: Dezerter » 2021-04-07, 22:01

Z tego co opisujesz, to nie jest źle - ja tam grzechu nie widzę, chyba, że przekleństwa są ciężkiego kalibru i obrażają/krzywdzą ludzi
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

soga47
Przybysz
Przybysz
Posty: 22
Rejestracja: 28 lut 2021
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: piosenki z wulgaryzmami

Post autor: soga47 » 2021-04-08, 10:47

Lunka pisze: 2021-04-07, 19:35 Może zdradzisz nam co to za raper? Jeśli oczywiście chcesz 😉
Raper to Kękę. słucham go od płyty "ToTu" - to jest ta bez przekleństw, w sumie teraz sobie przypomniałam, że miał jakieś bardziej agresywne teksty typu "Safari", gdzie są przekleństwa skierowane na ludzi, ale są w celu przekazania irytacji typu:
"kęki no dawaj o piciu
błagam, zamknij ****", ale te raczej omijam.

Dodano po 1 minucie 25 sekundach:
Dezerter pisze: 2021-04-07, 22:01 Z tego co opisujesz, to nie jest źle - ja tam grzechu nie widzę, chyba, że przekleństwa są ciężkiego kalibru i obrażają/krzywdzą ludzi
Pewnie kupię tę płytę a jak pojawią się jakieś kawałki "krzywdzące" to będę omijać :D

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: piosenki z wulgaryzmami

Post autor: Lunka » 2021-04-08, 12:14

soga47 pisze: 2021-04-08, 10:47 Raper to Kękę.
KęKę jest spoko :-bd
Ja ogólnie nie słucham takiej muzyki ale mój brat to katuje bez przerwy i z tych jego idoli to ten wydaje się akurat najmniej wulgarny 🤔
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

soga47
Przybysz
Przybysz
Posty: 22
Rejestracja: 28 lut 2021
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: piosenki z wulgaryzmami

Post autor: soga47 » 2021-04-08, 12:31

Lunka pisze: 2021-04-08, 12:14
soga47 pisze: 2021-04-08, 10:47 Raper to Kękę.
KęKę jest spoko :-bd
Ja ogólnie nie słucham takiej muzyki ale mój brat to katuje bez przerwy i z tych jego idoli to ten wydaje się akurat najmniej wulgarny 🤔
Właśnie dlatego głównie go słucham, bo inni to niby mają fajne brzmienie, ale ile można słuchać o kobietach, narkotykach i pieniądzach no i z wulgaryzmami. On właśnie krytykuje takie podejście.

Awatar użytkownika
pd24
Bywalec
Bywalec
Posty: 154
Rejestracja: 28 mar 2021
Has thanked: 57 times
Been thanked: 13 times

Re: piosenki z wulgaryzmami

Post autor: pd24 » 2021-04-08, 16:53

Ja słuchałam podobnej muzyki i z tego co wyczytałam na różnych forach to słuchanie takiej muzyki nie jest grzechem dopóki nie wpływa na naszą psychikę i zachowania :D

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: piosenki z wulgaryzmami

Post autor: Andej » 2021-04-08, 21:53

Wysłuchiwanie przekleństw wpływa na człowieka. Słuchacz oswaja się z nimi. Przestaje traktować je, jako cos złego. Zaczyna wplatać takie słowa w rozmowy.
Brak kultury nie jest grzechem. A przeklinanie jest.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ