Edukacja Seksualna/Wychowanie do życia w rodzinie

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Edukacja Seksualna/Wychowanie do życia w rodzinie

Post autor: sądzony » 2021-04-07, 19:03

Jozek pisze: 2021-04-07, 14:59 To znaczy jak to prowadzili?
No tak jak za łańcuch na pastwisko, a nie baranki na rzeź :)
Jozek pisze: 2021-04-07, 14:59 Grzecznie?
Owszem.
Jozek pisze: 2021-04-07, 14:59 Czy wyraznie po polsku?
Także.
Jozek pisze: 2021-04-07, 14:59 czy wedlug swoich pogladow?
Nie znam jego poglądów, ale sądzę, że również.
Jozek pisze: 2021-04-07, 14:59 Czy dokladnie co do literki Pism?
Tak to chyba nawet Ty Jozku nie potrafisz.
Jozek pisze: 2021-04-07, 14:59 Po czym to poznales ze prowadzili fajnie i rozsadnie i co to wedlug ciebie, jest to kato-zboczenie, bo nie slyszalem nigdy takiego slowa-zwrotu?
Nie słyszałeś, bo je właśnie wymyśliłem. Jest jeszcze niewypowiedziane. Chyba, że ty próbowałeś.
A co to jest. No np. jak proboszcz na pierwszych zajęciach mówił:
"kiedyś to na zajęciach z religii było łatwiej, bo można było dziecko uderzyć" (tak zgodnie z literką).
Jozek pisze: 2021-04-07, 14:59 I oczywiscie jak zwykle nie zauwazasz ze temat nie jest o samym malzenstwie i przygotowaniu do niego.
To fakt. Bo różnica pomiędzy małżeństwem, a roddziną jest przepastna.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Edukacja Seksualna/Wychowanie do życia w rodzinie

Post autor: Andej » 2021-04-07, 19:09

Edukacja seksualna - co to jest? Nauka technik stosunku płciowego? Jeśli tak, to nie wydaje mi się, aby miała sens nauka tegoż. Ciekawe czy program przewiduje ćwiczenia praktyczne? Na zaliczenie przed komisją egzaminacyjną.

Wychowanie do życia w rodzinie - co ma do tego antykoncepcja? Wychowanie do życia w rodzinie (i w społeczeństwie) to nauka odpowiedzialności. Można to powiązać z zagadnieniem płodności.

Sądzę, że nie potrafiłby poprowadzić takich lekcji. Ale gdybym musiał, to na jednej w pierwszych lekcji poprosiłbym dziatwę, aby zadawała pytania na kartkach, anonimowo. Zapewne większość z nich byłaby obsceniczna. Potem poprosiłbym kilka uczniów, aby je posegregowali tematycznie. Aby później losowo wyciągać pytania z pudełek i je odczytywać, a następnie wyjaśniać poruszone kwestie.
Najlepiej, aby przypadkowy uczeń odczytywał wygładzając lub pomijając wulgarne słowa. Można też samemu czytać i wtrącać uwagi na temat poziomu użytego słownictwa i podając właściwe.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5197
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1374 times

Re: Edukacja Seksualna/Wychowanie do życia w rodzinie

Post autor: abi » 2021-04-07, 19:21

ja proponuje zebyscie sciagneli na pdf podrecznik i omawiali co w nim jest, a nie to co sie wam wydaje ze ucza na tym przedmiocie
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
itsjustmemichelle1
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 779
Rejestracja: 17 sty 2021
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 132 times

Re: Edukacja Seksualna/Wychowanie do życia w rodzinie

Post autor: itsjustmemichelle1 » 2021-04-07, 19:35

abi pisze: 2021-04-07, 19:21 ja proponuje zebyscie sciagneli na pdf podrecznik i omawiali co w nim jest, a nie to co sie wam wydaje ze ucza na tym przedmiocie
W sensie ja jestem w 8 klasie, więc tak jakby to wiem xD
za dużo dzieci nie ma już swoich tatusiów i swoich mam

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Edukacja Seksualna/Wychowanie do życia w rodzinie

Post autor: Logan » 2021-04-07, 19:55

Zebra pisze: 2021-04-07, 11:59 Jak według was powinny wyglądać lekcje edukacji seksualnej (u mnie to się nazywało WDŻ, nie wiem czy dalej się tak nazywa), żeby były ono po prostu dobre?
Jak? Wcale... Wystarczy lekcja biologii, prezentacja ilustracyjna mężczyzny i kobiety, budowa anatomiczna narządów płciowych oraz jak one funkcjonują, przedstawić etapy dojrzewania płciowego, zapłodnienia. Jest to czynione na lekcji biologii w wieku 14-15 lat. Jest to w podręcznikach. Nie ma potrzeby prezentacji zboczeń i zaburzeń seksualnych, to domena dla psychologi i psychiatrii. Jeśli ktoś ma taki problem douczy się sam internetu, albo uda się do specjalisty.

bei pisze: 2021-04-07, 13:46 Nie wiem ale uważam, że na religii się za malo o tym mówi, w sensie o seksie.
W żadnym wypadku nie powinno się rozmawiać w szkole o seksie. Seks, czy stosunek odbywa się drogą naturalną, instynktownie. Nikt nie musi uczyć kobiety gdzie się odczuwa podniecenie, ani faceta gdzie jest miejsce zapłodnienia w ciele kobiety. Wiedza konieczna przekazywana jest na lekcjach biologii.

Andej i Józek dobrze temat tej "edukacji" wyjaśnili.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Edukacja Seksualna/Wychowanie do życia w rodzinie

Post autor: Zebra » 2021-04-07, 20:15

abi pisze: 2021-04-07, 19:21 ja proponuje zebyscie sciagneli na pdf podrecznik i omawiali co w nim jest, a nie to co sie wam wydaje ze ucza na tym przedmiocie
W sumie chyba masz rację. Bazowałam na tym co mówili w telewizji kiedyś.
Sama chodziłam tylko rok na wdż ale nie pamiętam już co tam mówili. Nikt się tymi zajęciami u mnie nie przejmował każdy robił co chciał. A jak pani chciała powiedzieć o czymś konkretnym np. cyklu kobiety to i tak każdy się śmiał, A nawet wyśmiewał...

W takim skoro wszystko jest normalne w nauczaniu tego przedmiotu, to po co był taki szum wokół tego swego czasu? Te wytyczne WHO krytykowali?
Ostatnio zmieniony 2021-04-07, 20:19 przez Zebra, łącznie zmieniany 2 razy.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Edukacja Seksualna/Wychowanie do życia w rodzinie

Post autor: Andej » 2021-04-07, 22:10

Zebra pisze: 2021-04-07, 20:15 Te wytyczne WHO krytykowali?
Jeśli chodzi o wytyczne WHO, to są one ideologizowane. I błędne. Osobiście doradzałbym odrzucać wszystko, co sugeruje WHO.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Edukacja Seksualna/Wychowanie do życia w rodzinie

Post autor: Jozek » 2021-04-07, 23:15

To jest tak samo jak z ideologiami Hitlera, wiekszosc uwazala ze sa dobre, ale nie przewidywali skutkow.

A tak w ogole, to czeste i zbyt gwaltowne zmiany w czymkolwiek, destabilizuja nie tylko ludzi, ale i cale spoleczenstwa, co pierw wyglada jak rozwoj, a w rzeczywistosci jest destrukcja spoleczenstwa, ktora widac dopiero po jakims czasie i zwykle jest za pozno na cofniecie tego co sie stalo.
Ostatnio zmieniony 2021-04-07, 23:23 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Edukacja Seksualna/Wychowanie do życia w rodzinie

Post autor: Czarny » 2021-04-07, 23:41

abi pisze: 2021-04-07, 19:21 ja proponuje zebyscie sciagneli na pdf podrecznik i omawiali co w nim jest, a nie to co sie wam wydaje ze ucza na tym przedmiocie
Za dużo roboty, można przecież wypowiadać się twórczo nie czytając nawet zdania :D
Po przeczytaniu wypadałoby merytorycznie #-o

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Edukacja Seksualna/Wychowanie do życia w rodzinie

Post autor: Zebra » 2021-04-08, 09:24

Czarny pisze: 2021-04-07, 23:41
abi pisze: 2021-04-07, 19:21 ja proponuje zebyscie sciagneli na pdf podrecznik i omawiali co w nim jest, a nie to co sie wam wydaje ze ucza na tym przedmiocie
Za dużo roboty, można przecież wypowiadać się twórczo nie czytając nawet zdania :D
Po przeczytaniu wypadałoby merytorycznie #-o
Moja wina, już mnie nie krytukujcie...

Przyznam szczerze tak jak piszecie nigdy nie czytałam podręcznika i faktycznie nie wiem co tam pisze. Swoje pytanie bazowałam na dwóch kwestiach.
Po pierwsze u mnie w rodzinie wszyscy zawsze byli przeciwni tym lekcjom. Nigdy mi nie pozwalali chodzić na nie plus zawsze mówili o tym przedmiocie bardzo źle.
Po drugie u mnie w kościele jak przychodził wrzesień to ksiądz mówił żeby nie posyłać dzieci na te zajęcia, bo są one niezgodne z nauczaniem Kościoła. Nawet kiedyś dawał jakieś ulotki.
Bazowałam na tych dwóch źródłach. Ale macie rację, trzebabyło najpierw iść do źródła. W takim razie jeśli na ten moment ten przedmiot jest w porządku to Oki. Co nie zmienia faktu, że kiedyś pod wpływem ustaw może coś się pozmieniać na gorzej.
Dzięki za odpowiedzi.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Edukacja Seksualna/Wychowanie do życia w rodzinie

Post autor: sądzony » 2021-04-08, 21:23

Jozek pisze: 2021-04-07, 23:15 To jest tak samo jak z ideologiami Hitlera, (...)
Hitler, seks i rodzina.
:-bd
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5197
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1374 times

Re: Edukacja Seksualna/Wychowanie do życia w rodzinie

Post autor: abi » 2021-04-08, 22:04

Jozek pisze: 2021-04-07, 18:56
Ale ja to pomijam, bo dla mnie zawsze pozostana 2 plcie, bo obojnak to nie plec.
powiedz to temu 10 letniemu dziecku
a sorry, pawlowicz juz jej powiedziala
https://wydarzenia.interia.pl/polska/ne ... Id,5156743
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Edukacja Seksualna/Wychowanie do życia w rodzinie

Post autor: Andej » 2021-04-08, 22:05

Zebra pisze: 2021-04-08, 09:24 Po pierwsze u mnie w rodzinie wszyscy zawsze byli przeciwni tym lekcjom. Nigdy mi nie pozwalali chodzić na nie plus zawsze mówili o tym przedmiocie bardzo źle.
Po drugie u mnie w kościele jak przychodził wrzesień to ksiądz mówił żeby nie posyłać dzieci na te zajęcia, bo są one niezgodne z nauczaniem Kościoła. Nawet kiedyś dawał jakieś ulotki.
Bazowałam na tych dwóch źródłach. Ale macie rację, trzebabyło najpierw iść do źródła. W takim razie jeśli na ten moment ten przedmiot jest w porządku to Oki. Co nie zmienia faktu, że kiedyś pod wpływem ustaw może coś się pozmieniać na gorzej.
Dzięki za odpowiedzi.
1. Czy darzysz rodziców szacunkiem? Czy masz do nich zaufanie? Jeśli tak, to bądź przekonana, że czynili to dla Twojego dobra.
Czy ci, którzy uczęszczali na te zajęcia są w czymś lepsi od Ciebie? Mądrzejsi? Czy przeciwnie, są bardziej wyuzdani i nie przejmują się etyką ani moralnością?
2. Jeśli coś jest niezgodne z Nauką Kościoła, to ten, kto należy do Kościoła powinien tego unikać. Jeśli darzysz Kościół autorytetem, to zaufaj Nauce Kościoła.
3. Nie zawsze jest sens szukać źródeł. Jeśli ktoś Ci mówi, nie wkładaj ręki do wrzątku bo się poparzysz, to sięgniesz do źródeł tej wiedzy wkładając dłoń do ukropu? A gdy rodzice i Kościół zabraniają narkotyzowania się, to sięgniesz do źródeł i sprawdzisz, czy kokainę czy hera zaszkodzą?

Wiesz dobrze jak lewicowe lobby wywierają presję na szkolnictwo. Jak bardzo zależy im na deprawacji, na niszczeniu wartości i ideałów. Zastanów się po której jesteś stronie. Jeśli wierzysz Bogu, to postępuj zgodnie z Jego prawem. A nie lewackimi pomysłami.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5197
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1374 times

Re: Edukacja Seksualna/Wychowanie do życia w rodzinie

Post autor: abi » 2021-04-08, 22:13

Wychowanie do życia w rodzinie
dla uczniów klasy 7 szkoły podstawowej

Obrazek
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Edukacja Seksualna/Wychowanie do życia w rodzinie

Post autor: sądzony » 2021-04-08, 22:33

to już wolę Pana Adama Tadeusza Mickiewicza
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”