pytanie o sprzedaż

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
marcelina
Początkujący
Początkujący
Posty: 51
Rejestracja: 11 lip 2020
Has thanked: 74 times
Been thanked: 8 times

pytanie o sprzedaż

Post autor: marcelina » 2021-05-24, 10:25

Czy mogę sprzedać książkę, którą wzięłam z biblioteki za darmo? Jest jak nowa i niedawno wydana i myślę, że znajdzie nabywcę, ale czy to nie jest grzech albo jakaś chciwość?

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: pytanie o sprzedaż

Post autor: lambda » 2021-05-24, 13:03

marcelina pisze: 2021-05-24, 10:25 Czy mogę sprzedać książkę, którą wzięłam z biblioteki za darmo? Jest jak nowa i niedawno wydana i myślę, że znajdzie nabywcę, ale czy to nie jest grzech albo jakaś chciwość?
A kto zabrania sprzedać rzeczy otrzymanej za darmo?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: pytanie o sprzedaż

Post autor: Jozek » 2021-05-24, 13:14

Jesli biblioteka zlikwidowana i rozdano ksiazki za darmo to tak, ale jesli zwyczajnie wypozyczona to nie.
Jesli to ksiazka otrzymana od kogos, kto ja wypozyczyl i nie oddal, to znaczy ze to ksiazka kradziona, wiec nawet w prawie karnym jest to ujete jako paserstwo, handel kradzionym towarem.
Ostatnio zmieniony 2021-05-24, 13:16 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: pytanie o sprzedaż

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-24, 17:04

Biblioteki rozdają za darmo ksiązki, których nie potrzebują (zwłaszcza z podarowanych). W pierwszej chwili pomyślałem, ze to może takie sobie, ale z drugiej strony patrząc, to jest dystrybucja książki - ktoś, komu się podoba, będzie miał dostęp. Tak więc sprawa nie jest jednoznaczna.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5407
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 860 times
Been thanked: 1413 times

Re: pytanie o sprzedaż

Post autor: abi » 2021-05-24, 17:10

a co ci przeszkadza oddac ja za darmo? ( bookcrossing )
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: pytanie o sprzedaż

Post autor: Andej » 2021-05-24, 19:21

Mateusz ma swoje zdanie na ten temat. Mt 10,8 … Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie!.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: pytanie o sprzedaż

Post autor: sądzony » 2021-05-24, 20:20

Życiem równieżśmy darmo obdarowani.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

marcelina
Początkujący
Początkujący
Posty: 51
Rejestracja: 11 lip 2020
Has thanked: 74 times
Been thanked: 8 times

Re: pytanie o sprzedaż

Post autor: marcelina » 2021-05-24, 23:30

abi pisze: 2021-05-24, 17:10 a co ci przeszkadza oddac ja za darmo? ( bookcrossing )
Chęć zarobku.

Oczywiście chodzi o książkę, która nie jest wypożyczona.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: pytanie o sprzedaż

Post autor: Albertus » 2021-05-24, 23:35

marcelina pisze: 2021-05-24, 23:30
abi pisze: 2021-05-24, 17:10 a co ci przeszkadza oddac ja za darmo? ( bookcrossing )
Chęć zarobku.

Oczywiście chodzi o książkę, która nie jest wypożyczona.
Jak ktoś zechce kupić to masz prawo ją sprzedać.

Tylko czy ktoś zechce?

marcelina
Początkujący
Początkujący
Posty: 51
Rejestracja: 11 lip 2020
Has thanked: 74 times
Been thanked: 8 times

Re: pytanie o sprzedaż

Post autor: marcelina » 2021-05-25, 01:44

Albertus pisze: 2021-05-24, 23:35
marcelina pisze: 2021-05-24, 23:30
abi pisze: 2021-05-24, 17:10 a co ci przeszkadza oddac ja za darmo? ( bookcrossing )
Chęć zarobku.

Oczywiście chodzi o książkę, która nie jest wypożyczona.
Jak ktoś zechce kupić to masz prawo ją sprzedać.

Tylko czy ktoś zechce?
To drugie akurat nie jest zawarte w moim pytaniu. Dziękuję

Synek
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 24 maja 2021
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times

Re: pytanie o sprzedaż

Post autor: Synek » 2021-05-25, 20:29

Tak pisała Chiara Lubich w październiku 2006 roku: „W Ewangelii często Jezus zachęca nas do dawania: do dawania biednym, do dania pożyczki temu, kto o nią prosi, do nakarmienia tego, kto jest głodny, do podarowania płaszcza temu, kto prosi o szatę, do dawania darmo… On sam dawał jako pierwszy: zdrowie chorym, przebaczenie grzesznikom, życie nam wszystkim. Jezus wymaga szczodrości w miejsce egoistycznego instynktu zagarniania dla siebie; wymaga poświęcenia uwagi drugiemu zamiast koncentrowania się na własnych potrzebach; pragnie kultury dawania w miejsce kultury posiadania. (…)

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: pytanie o sprzedaż

Post autor: lambda » 2021-05-26, 16:56

Synek pisze: 2021-05-25, 20:29 Tak pisała Chiara Lubich w październiku 2006 roku: „W Ewangelii często Jezus zachęca nas do dawania: do dawania biednym, do dania pożyczki temu, kto o nią prosi, do nakarmienia tego, kto jest głodny, do podarowania płaszcza temu, kto prosi o szatę, do dawania darmo… On sam dawał jako pierwszy: zdrowie chorym, przebaczenie grzesznikom, życie nam wszystkim. Jezus wymaga szczodrości w miejsce egoistycznego instynktu zagarniania dla siebie; wymaga poświęcenia uwagi drugiemu zamiast koncentrowania się na własnych potrzebach; pragnie kultury dawania w miejsce kultury posiadania. (…)
Sprzedaż książki i egoistyczny instynkt zagarniania dla siebie? Serio?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: pytanie o sprzedaż

Post autor: Andej » 2021-05-26, 18:20

Niestety, tak. To przejaw cwaniactwa. Uważam, że warto walczyć z takimi pokusami. Od rzemyczka do koniczka.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: pytanie o sprzedaż

Post autor: Albertus » 2021-05-26, 18:35

Czy naprawdę uważacie że jak ktoś chce sprzedać jakąś książkę którą biblioteka pozbyła się za darmo to wynika to z jakiegoś 'instynktu zagarniania dla siebie", cwaniactwa albo egoizmu?!!?
A może po prostu potrzebuje tych paru groszy po to aby kupić sobie coś potrzebnego? Jakoś nie sądzę aby bogacze i wyzyskiwacze się takimi rzeczami zajmowali...
Co w tym złego ze chce sprzedać książkę która jest jej własnością?
Ja nie widzę w tym niczego złego. Wręcz przeciwnie - jak uda się jej znaleźć osobę która zechce to kupić to będą to uczciwie zarobione pieniądze, bo takie szukanie też wymaga wysiłku.

Synek
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 24 maja 2021
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times

Re: pytanie o sprzedaż

Post autor: Synek » 2021-05-26, 18:38

lambda pisze: 2021-05-26, 16:56 Sprzedaż książki i egoistyczny instynkt zagarniania dla siebie? Serio?
Można ten mój fragment sprowadzić i do takiej konkluzji. Oddaj książkę za darmo, a jak nie toś egoistka! Nie taka było moja intencja.
Przywołałem go jako zachętę do przełamywania własnych barier i głównie dlatego, bo Chiara Lubich trafnie przywołała pedagogikę Jezusa.

Oczywiście mogę się mylić, ale uważam że autorka postu nie do końca trafnie wyraziła to co jej sumienie podpowiada. Sprzedaż otrzymanej książki, sprowadziła do grzechu, co oczywiście jest wielkim nadużyciem i przesadą. A jednak w jakiś sposób to pytanie się w niej pojawiło i coś je wywołało.
Skoro je zadała otwarcie, to znaczy że musiało ono w niej już wcześniej pracować. Gdybym miał odpowiedzieć na nie własnymi słowami, to bym powiedział że dobrze jest sprzedać książkę ktorą się i tak już przeczytało, a pieniądze wykorzystać roztropnie na własne potrzeby. Nie ma w tym absolutnie nic złego. Ale jednak tak nie powiem, właśnie ze względu na sumienie autorki. Chociaż ona sama nie do końca potrafi zdefiniować właściwie tego wewnętrznego poruszenia i myli je z grzechem, ono ewidentnie zachęca ją do rzeczy o wiele bardziej doskonalszych. Stąd też moja odpowiedź poszła w takim właśnie Chrystusowym kierunku.

ODPOWIEDZ