Duchowe problemy

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13886
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2221 times

Re: Duchowe problemy

Post autor: sądzony » 2021-06-02, 21:36

Patryk2390 pisze: 2021-06-02, 21:24 Trzęsie w jakim sensie? Miałeś jakieś dziwne objawy?
:)
Całe moje życie to jeden wielki "objaw".

...
A tak "realnie" poprostu dostrzegam/odczówam pewien "opór".
Jakieś kłótnie, wątpliwości, obniżony nastrój ...

Takich "cudów" o jakich piszesz także miewam sporo, ale raczej w pozytywnym wymiarze odkąd staram się nawracać.
Wydaje mi się, że Bóg wiele mi daje, ... w zasadzie to wszystko.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Duchowe problemy

Post autor: lambda » 2021-06-02, 22:06

Patryk2390 pisze: 2021-06-02, 20:19 Bardziej mnie zastanawia czy to ma znaczenie do jakiego kościoła pójdę. A co do panicznej reakcji złego. To gdy wszystkie grzechy usunęły mi się z notatnika i chciałem zapisać je od nowa to nagle złapała mnie zawiecha i zapomniałem wszystkie grzechy, albo jak nic nie zapisywałem to nagle mi sie przypominało ich mnóstwo. A gdy już miałem je porządkować i zapisywać to nagle pustka jakbym dostał amnezji.
Szatan nie ma wglądu w nasze myśli, nie mógł uczynić Tobie amnezji. Boisz się więc raczej Twoj mózg płata figle

Awatar użytkownika
Patryk2390
Początkujący
Początkujący
Posty: 43
Rejestracja: 2 cze 2021
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Duchowe problemy

Post autor: Patryk2390 » 2021-06-03, 06:58

No możliwe, że po prostu ze stresu zapomniałem , ale powyższe rzeczy o których pisałem niestety miały miejsce

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13886
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2221 times

Re: Duchowe problemy

Post autor: sądzony » 2021-06-03, 10:24

lambda pisze: 2021-06-02, 22:06 Szatan nie ma wglądu w nasze myśli, nie mógł uczynić Tobie amnezji. Boisz się więc raczej Twoj mózg płata figle
A czy nie mógł podsunąć mu "propozycji" nie do odrzucenia, by pewne rzeczy wyparł?
A czy zły nie płata figli poprzez mózg?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Duchowe problemy

Post autor: Niezapominajka » 2021-06-03, 10:56

nawet jeśli zły robi coś takiego, nie jest to nasze działanie, świadome i dobrowolne.. więc nie możemy też siebie oskarżać i brać odpowiedzialności za to, co jest "plataniem figli" przez złego.. zapomnisz to zapomnisz, jak będziesz pamiętać to wyznasz.
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Awatar użytkownika
Patryk2390
Początkujący
Początkujący
Posty: 43
Rejestracja: 2 cze 2021
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Duchowe problemy

Post autor: Patryk2390 » 2021-06-03, 11:08

sądzony pisze: 2021-06-03, 10:24
lambda pisze: 2021-06-02, 22:06 Szatan nie ma wglądu w nasze myśli, nie mógł uczynić Tobie amnezji. Boisz się więc raczej Twoj mózg płata figle
A czy nie mógł podsunąć mu "propozycji" nie do odrzucenia, by pewne rzeczy wyparł?
A czy zły nie płata figli poprzez mózg?
To bardziej polegało na tym ,że gdy już chciałem spisać grzechy to przychodziły mi natrętne myśli totalnie nie na temat. Jak gdyby chciał mi przeszkadzać i przez to zapominałem grzechy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13886
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2221 times

Re: Duchowe problemy

Post autor: sądzony » 2021-06-03, 11:18

Patryk2390 pisze: 2021-06-03, 11:08 To bardziej polegało na tym ,że gdy już chciałem spisać grzechy to przychodziły mi natrętne myśli totalnie nie na temat. Jak gdyby chciał mi przeszkadzać i przez to zapominałem grzechy.
Wyluzuj. Można to wytłumaczyć zarówno psychologicznie jak i z udziałem "złego".
Walcząc naprzykład z grzechem nieczystości jeżeli zobaczysz nagie ciało kobiety też b. trudno będzie Ci "odsunąć" myśli od nieczystości.
To normalne głód wzmaga łakomstwo.
Gdy raz postanowiłem niepalić i wyszedłem na spacer z psem (po paru godzinach bez fajki) wszędzie widziałem palących ludzi lub niosących paczki papierosów (i nie zawsze był to fakt).

Pragniesz nawrócenia.
Masz za uszami sporo grzechów.
To naturalne, że czujesz lęk przed ich wyznaniem w konfesjonale.
Twoja psyche będzie robić wszystko, by zatrzymać status quo.
Ona nie lubi zmian, a już tybardziej na lepsze.

Droga do Jezusa prowadzi pod górę, z krzyżem na plecach, na szczyt czaszki.

Mi również trudno. Jeszcze nie przeprowadziłem rachunku sumienia, a grzechów mam z 20 lat
i uwierz też nie są delikatne.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4673 times
Kontakt:

Re: Duchowe problemy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-06-03, 11:22

  • Wyznanie grzechów jest ważne, ale nie należy podchodzić do tego skrupulancko. Ważniejszy jest sam fakt wyznania, niż "buchalteria grzechowa" (Bóg wszak zna grzechy nas wszystkich)
  • w żadnym wypadku nie opóźniaj spowiedzi ze względu na to że "jeszcze lepiej mógłbym się przygotować" - to pokusa. Nie ma na co czekać.
  • Rachunku sumienia dokonaj po prostu. Pomódl się do Ducha Świętego o rozjaśnienie umysłu i pamięci i po prostu zrób. Nie zabieraj się do tego jak do pisania pracy magisterskiej. Są różne metody - po przykazaniach Bożych i kościelnych i grzechach głównych, po stosunku do Boga, ludzi i siebie, są też "schematy" rachunku sumienia (w książeczkach do nabożeństwa, w internecie). Do wyboru do koloru.
  • W zasadzie jestem przeciwny spisywaniu grzechów (właśnie po to, by nie skupiać się na "buchalterii"), ale jesli to jest faktycznie spowiedź z całego życia i pomoże to Ci się skupić, można spisać na kartce. Byle nie uzupełniać tego w nieskończoność, opóźniając POWRÓT
Tyle mogę radzić.

Nie zgadzam się z radą Andeja (o tym, by najpierw podejść do księdza - niby po co? ), ale ma rację w tym sensie, że na początku spowiedzi dobrze byłoby gdybyś wyjaśnił księdzu swoją sytuację (że tyle lat, ze powracasz itd).

Co do działania szatana; na pewno będzie działał, byś odkładał spowiedź. Pod różnymi pretekstami - dobrego spisania grzechów czy czegoś jeszcze.
Ale nie sądzę, by usunięcie z telefonu było jego sprawą. Zresztą, jeśli, działając uczciwie, zapomnisz grzechów, to szatan nie ma z tego nijakiej korzyści - i tak zostaną Ci wybaczone.

Awatar użytkownika
Patryk2390
Początkujący
Początkujący
Posty: 43
Rejestracja: 2 cze 2021
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Duchowe problemy

Post autor: Patryk2390 » 2021-06-03, 11:24

Poszedłbym dziś do Kościoła ,ale nie wiem czy spowiedzi odbywają się w Boże ciało.

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Duchowe problemy

Post autor: Niezapominajka » 2021-06-03, 12:11

Możesz spróbować.
Możesz podejść i zapytać, czy ksiądz spowiada. Albo zapytać kiedy będzie najbliższa spowiedź - w większych parafiach księża spowiadają codziennie np. w godzinach 16:00-18:00.
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13886
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2221 times

Re: Duchowe problemy

Post autor: sądzony » 2021-06-03, 12:14

Patryk2390 pisze: 2021-06-03, 11:24 Poszedłbym dziś do Kościoła ,ale nie wiem czy spowiedzi odbywają się w Boże ciało.
Zawsze warto spróbować. Około 4 lat temu czaiłem się jak dziecko. W końcu się odważyłem.
Oczywiście byłem naiwny. Nie mogłem otrzymać rozgrzeszenia, a w zasadzie to nie chciałem.
Stwierdziłem, że nie udźwignę, życia z żoną jak z siostrą.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Patryk2390
Początkujący
Początkujący
Posty: 43
Rejestracja: 2 cze 2021
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Duchowe problemy

Post autor: Patryk2390 » 2021-06-03, 12:45

Pójdę do parafii ,w której miałem komunie świętą. Zobaczymy jak pójdzie. 10 lat tam nie byłem. A co do czajenia to też właśnie tak się zachowuje.
Ostatnio zmieniony 2021-06-03, 12:45 przez Patryk2390, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13886
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2221 times

Re: Duchowe problemy

Post autor: sądzony » 2021-06-03, 12:59

Patryk2390 pisze: 2021-06-03, 12:45 Pójdę do parafii ,w której miałem komunie świętą. Zobaczymy jak pójdzie. 10 lat tam nie byłem. A co do czajenia to też właśnie tak się zachowuje.
Aby się podnieść oswój się z upadkiem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6102
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 466 times
Been thanked: 929 times

Re: Duchowe problemy

Post autor: Albertus » 2021-06-03, 14:00

sądzony pisze: 2021-06-03, 12:59
Patryk2390 pisze: 2021-06-03, 12:45 Pójdę do parafii ,w której miałem komunie świętą. Zobaczymy jak pójdzie. 10 lat tam nie byłem. A co do czajenia to też właśnie tak się zachowuje.
Aby się podnieść oswój się z upadkiem.
Obawiam się że stworzyłeś sobie jakąś własną wersję ewangelii i jeszcze wydaje ci się że jest to "mądrzejsza " ewangelia i niestety głosisz ją tutaj.

I oczywiście masz prawo do swoich opinii ale ja uważam że ktoś może pomyśleć ze ta twoja wersja ewangelii to ta sama Ewangelia którą głosi Kościół i dlatego czuje ze powinienem przed tym ostrzec takie osoby jak Patryk.

Patryk!

Na forum są różne osoby które mają własne opinie nie zawsze zgodne z nauczaniem Kościoła i z nauczaniem Chrystusa i apostołów zawartym w Nowym Testamencie. Bierz to pod uwagę!


Dodano po 1 minucie 44 sekundach:
sądzony pisze: 2021-06-03, 12:59
Patryk2390 pisze: 2021-06-03, 12:45 Pójdę do parafii ,w której miałem komunie świętą. Zobaczymy jak pójdzie. 10 lat tam nie byłem. A co do czajenia to też właśnie tak się zachowuje.
Aby się podnieść oswój się z upadkiem.
A ty już się wystarczająco oswoiłeś i podniosłeś się?

Co ty radzisz człowiekowi? Żeby jeszcze sobie posiedział w grzechu poza Kościołem?
Ostatnio zmieniony 2021-06-03, 14:03 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Duchowe problemy

Post autor: lambda » 2021-06-03, 18:43

sądzony pisze: 2021-06-03, 10:24
lambda pisze: 2021-06-02, 22:06 Szatan nie ma wglądu w nasze myśli, nie mógł uczynić Tobie amnezji. Boisz się więc raczej Twoj mózg płata figle
A czy nie mógł podsunąć mu "propozycji" nie do odrzucenia, by pewne rzeczy wyparł?
A czy zły nie płata figli poprzez mózg?
Pokusy szatana nigdy nie są nie do odrzucenia. Zawsze mamy wybór

ODPOWIEDZ