Pytanie o dusze czyśćcowe

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18913
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-10, 12:55

Aga1986 pisze: 2020-11-03, 21:28 Ostatnio w związku ze Świętem Zmarłych naszły mnie takie refleksje.
Nie obchodzimy żadnego "święta zmarłych". Co najwyżej Wszystkich Świętych i Dzień zaduszny.
Fankis pisze: 2021-07-10, 12:45 nie możecie mi opowiadać o czymś takim jak Księga Machabejska.
A to czemu? Tylko dlatego, że Luter półtora tysiąca po poczatku chrześcijaństwa wyrzucił ją ze swojej Biblii, bo okazało się, że przeczy jego wymysłom? ;)
Natomiast oczywiście Czyściec jest wspomniany również w Nowym Testamencie. Chcesz się dowiedzieć, zapraszam http://analizy.biz/marek1962/czysciec.pdf Przy okazji może sie dowiesz czym on jest, bo najwidoczniej nie masz o tym pojęcia.
Ostatnio zmieniony 2021-07-10, 12:55 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Fankis » 2021-07-11, 12:58

Marek_Piotrowski pisze: 2021-07-10, 12:55
Aga1986 pisze: 2020-11-03, 21:28 Ostatnio w związku ze Świętem Zmarłych naszły mnie takie refleksje.
Nie obchodzimy żadnego "święta zmarłych". Co najwyżej Wszystkich Świętych i Dzień zaduszny.
Fankis pisze: 2021-07-10, 12:45 nie możecie mi opowiadać o czymś takim jak Księga Machabejska.
A to czemu? Tylko dlatego, że Luter półtora tysiąca po poczatku chrześcijaństwa wyrzucił ją ze swojej Biblii, bo okazało się, że przeczy jego wymysłom? ;)
Natomiast oczywiście Czyściec jest wspomniany również w Nowym Testamencie. Chcesz się dowiedzieć, zapraszam http://analizy.biz/marek1962/czysciec.pdf Przy okazji może sie dowiesz czym on jest, bo najwidoczniej nie masz o tym pojęcia.
tak czytałem i widzę że są to 'twoje'analizy,przypuszczenia...Ja nigdzie nie widzę aby Biblia nas nauczała o czyścu,modlitwy za umarłymi,Pan Jezus to mówił w Ewangelii Mateusza co daje nam ładny obraz...

Mt 8:22: "Ale Jezus mu odpowiedział: Pójdź za mną, a umarli niech grzebią swoich umarłych."

Widać tu,że dopoki człowiek jest na ziemi ma szanse do ostatniej sekundy zycia,ale z chwilą gdy umiera jest tzw po ptokach:) i widać to wyraźnie, we fragmencie,który już przytaczałem tutaj...

Łk 16:19-31: "Był pewien bogaty człowiek, który ubierał się w purpurę i bisior i wystawnie ucztował każdego dnia. Był też pewien żebrak, imieniem Łazarz, który leżał u jego wrót owrzodziały; Pragnął on nasycić się okruchami, które spadały ze stołu bogacza. Nadto i psy przychodziły i lizały jego wrzody. I umarł żebrak, i został zaniesiony przez aniołów na łono Abrahama. Umarł też bogacz i został pogrzebany. A będąc w piekle i cierpiąc męki, podniósł oczy i ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. Wtedy zawołał: Ojcze Abrahamie, zmiłuj się nade mną i poślij Łazarza, aby umoczył koniec swego palca w wodzie i ochłodził mi język, bo cierpię męki w tym płomieniu. I powiedział Abraham: Synu, wspomnij, że za życia odebrałeś swoje dobro, podobnie jak Łazarz zło. A teraz on doznaje pociechy, a ty cierpisz męki. I oprócz tego wszystkiego między nami a wami jest utwierdzona wielka przepaść, aby ci, którzy chcą stąd przejść do was, nie mogli, ani stamtąd przejść do nas. A on powiedział: Proszę cię więc, ojcze, abyś posłał go do domu mego ojca. Mam bowiem pięciu braci — niech im da świadectwo, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki. Lecz Abraham mu powiedział: Mają Mojżesza i Proroków, niech ich słuchają. A on odpowiedział: Nie, ojcze Abrahamie, lecz jeśli ktoś z umarłych przyjdzie do nich, będą pokutować. I powiedział do niego: Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby ktoś zmartwychwstał, nie uwierzą."

Widzicie gdzieś tutaj czyściec?Bogaty człowiek odrazu poszedł do piekła...to gdzie teń czyściec?I co Ładnie widzimy też z tego miejsca pisma,że Abraham nie dał przyzwolenia,aby Łazarz czyli umarły w ciele, był posłany by ostrzec braci bogatego człowieka...Mają Mojżesza i Proroków:)Piękne!Tak jak my mamy teraz Słowo Boże.
Ostatnio zmieniony 2021-07-11, 12:59 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18913
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-11, 13:34

Fankis pisze: 2021-07-11, 12:58 Widać tu,że dopoki człowiek jest na ziemi ma szanse do ostatniej sekundy zycia,ale z chwilą gdy umiera jest tzw po ptokach:)
Anio właśnie, to miałem na myśli pisząc, że dyskutujesz o Czyśćcu, a nawet nie wiesz kim jest.
Sugerowanie, że czyściec może coś zmienić w kwestii potępienia czy zbawienia o tym dość wymownie świadczy.

Na Twoje (niewielkie) usprawiedliwienie może świadczyć to, że większość krytyków Czyśćca też nie wie o czym mówi.

Księga Przysłów napomina: "Kto odpowiada, zanim wysłucha, ujawnia głupotę i ściąga na siebie hańbę."/Prz 18,13/go
Nie rób tego błędu - najpierw zapoznaj się z czymś, co zamierzasz skrytykować.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Zebra » 2021-07-11, 15:46

Bogaty człowiek odrazu poszedł do piekła...to gdzie teń czyściec?
Nie każdy trafił do czyśca. Będą też tacy którzy zostaną potępieni.
Ostatnio zmieniony 2021-07-11, 15:46 przez Zebra, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Fankis » 2021-07-11, 18:52

Marek_Piotrowski pisze: 2021-07-11, 13:34
Fankis pisze: 2021-07-11, 12:58 Widać tu,że dopoki człowiek jest na ziemi ma szanse do ostatniej sekundy zycia,ale z chwilą gdy umiera jest tzw po ptokach:)
Anio właśnie, to miałem na myśli pisząc, że dyskutujesz o Czyśćcu, a nawet nie wiesz kim jest.
Sugerowanie, że czyściec może coś zmienić w kwestii potępienia czy zbawienia o tym dość wymownie świadczy.

Na Twoje (niewielkie) usprawiedliwienie może świadczyć to, że większość krytyków Czyśćca też nie wie o czym mówi.

Księga Przysłów napomina: "Kto odpowiada, zanim wysłucha, ujawnia głupotę i ściąga na siebie hańbę."/Prz 18,13/go
Nie rób tego błędu - najpierw zapoznaj się z czymś, co zamierzasz skrytykować.
https://radioniepokalanow.pl/jak-wyglada-czysciec/

tak zapoznałem się i dalej nie widzę nigdzie czyśca w Biblii...i jeszcze możliwość modlenia i wstawiennictwa za niby dusze w czyścu?nie przykro mi,ja tego nie widzę. Niby Faustyna miała wizję...może i miała tylko trzeba je badać ze Słowem Bożym...kto jej dał te wizje?

Ga 1:8-9: "Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą [od nas] otrzymaliście - niech będzie przeklęty!"

Ludzie badajcie pisma,czy to co tu mówicie na tym forum rzeczywiście odzwierciedla się z tym co głosili apostołowie?
Ostatnio zmieniony 2021-07-12, 11:01 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1917
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Andy72 » 2021-07-11, 18:58

NIe ma słowa w Biblii "czyściec" ani "Trójca" ale Biblia o tym i o tym mówi.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Fankis » 2021-07-11, 19:28

Andy72 pisze: 2021-07-11, 18:58 NIe ma słowa w Biblii "czyściec" ani "Trójca" ale Biblia o tym i o tym mówi.
proszę podaj miejsce pisma...

tylko proszę nie bierz za autorytet Księgi Machabejskiej...

Dodano po 6 minutach :
jak w temacie o czyściec...w innym temacie tez rozmawiamy o trójcy, ale to w innym miejscu:)
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1917
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Andy72 » 2021-07-11, 19:38

A dlaczego niby nie Księgi Machabejskiej.? dlatego że Luter ją odrzucił panicznie bojąc się czyśćca sądząc że uniknięcia piekła będzie łatwiejsze niż uniknięcie czyśćca? Tymczasem na czyściec trzeba sobie zasłużyć, bo są tam już zbawieni, byle kto nie może trafić do czyśćca, raczej do piekła.
A i poza Księgą Machabejską są wersety o tym, że "oni wprawdzie ocaleją, ale tak jak przez ogień", czy "jedni otrzymają wielką chłostę, inni mała chłostę" itd
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

CMK

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: CMK » 2021-07-11, 19:38

Znalazlem cos sensacyjnego w Biblii - a nawt nie znalazlem: otoz nigdzie w Biblii nie ma Fankisa. Naprawde, to nie zart. Co wiecej - nigdzie w Biblii nie pojawia sie CMK ...
Jak to sie dzieje, ze tych dwoch ( i nie tylko tych dwoch ) gagatkow ma tyle do powiedzenia ...?
Hmmm ...

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Fankis » 2021-07-12, 10:27

CMK pisze: 2021-07-11, 19:38 Znalazlem cos sensacyjnego w Biblii - a nawt nie znalazlem: otoz nigdzie w Biblii nie ma Fankisa. Naprawde, to nie zart. Co wiecej - nigdzie w Biblii nie pojawia sie CMK ...
Jak to sie dzieje, ze tych dwoch ( i nie tylko tych dwoch ) gagatkow ma tyle do powiedzenia ...?
Hmmm ...
Fankisa nie doslownie,ale moje imię jest zapisane w księdze Baranka już przed założeniem świata było tam i mam nadzieję że twoje również ;)

Dodano po 5 minutach 45 sekundach:
Andy72 pisze: 2021-07-11, 19:38 A dlaczego niby nie Księgi Machabejskiej.? dlatego że Luter ją odrzucił panicznie bojąc się czyśćca sądząc że uniknięcia piekła będzie łatwiejsze niż uniknięcie czyśćca? Tymczasem na czyściec trzeba sobie zasłużyć, bo są tam już zbawieni, byle kto nie może trafić do czyśćca, raczej do piekła.
A i poza Księgą Machabejską są wersety o tym, że "oni wprawdzie ocaleją, ale tak jak przez ogień", czy "jedni otrzymają wielką chłostę, inni mała chłostę" itd
nie jestem Luteraninem,ale tu dobrze postąpił, że pozbył się ksiag nie natchnionych . Co myślicie o tym.wersecie?

Obj 1:17-20: "Gdy go zobaczyłem, padłem do jego stóp jak martwy i położył na mnie swą prawą rękę, mówiąc mi: Nie bój się! Ja jestem pierwszy i ostatni; I żyjący, a byłem umarły. A oto żyję na wieki wieków i mam klucze piekła i śmierci. Napisz to, co widziałeś, i co jest, i co ma się stać potem. Tajemnica siedmiu gwiazd, które widziałeś w mojej prawej ręce i siedmiu złotych świeczników jest taka: siedem gwiazd to aniołowie siedmiu kościołów, a siedem świeczników, które widziałeś, to siedem kościołów."

Anioł wiemy ,ze to jest posłaniec...7 aniołów to 7 posłańców ,posłanych do różnych wieków kościoła (okresu czasów) wierzę ze Luther był jednym z nich z namaszczeniem od Boga jako posłaniec.
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Jozek » 2021-07-12, 10:31

Fankis pisze: 2021-07-12, 10:27
CMK pisze: 2021-07-11, 19:38 Znalazlem cos sensacyjnego w Biblii - a nawt nie znalazlem: otoz nigdzie w Biblii nie ma Fankisa. Naprawde, to nie zart. Co wiecej - nigdzie w Biblii nie pojawia sie CMK ...
Jak to sie dzieje, ze tych dwoch ( i nie tylko tych dwoch ) gagatkow ma tyle do powiedzenia ...?
Hmmm ...
Fankisa nie doslownie,ale moje imię jest zapisane w księdze Baranka już przed założeniem świata było tam i mam nadzieję że twoje również ;)

Dodano po 5 minutach 45 sekundach:
Andy72 pisze: 2021-07-11, 19:38 A dlaczego niby nie Księgi Machabejskiej.? dlatego że Luter ją odrzucił panicznie bojąc się czyśćca sądząc że uniknięcia piekła będzie łatwiejsze niż uniknięcie czyśćca? Tymczasem na czyściec trzeba sobie zasłużyć, bo są tam już zbawieni, byle kto nie może trafić do czyśćca, raczej do piekła.
A i poza Księgą Machabejską są wersety o tym, że "oni wprawdzie ocaleją, ale tak jak przez ogień", czy "jedni otrzymają wielką chłostę, inni mała chłostę" itd
nie jestem Luteraninem,ale tu dobrze postąpił, że pozbył się ksiag nie natchnionych . Co myślicie o tym.wersecie?

Obj 1:17-20: "Gdy go zobaczyłem, padłem do jego stóp jak martwy i położył na mnie swą prawą rękę, mówiąc mi: Nie bój się! Ja jestem pierwszy i ostatni; I żyjący, a byłem umarły. A oto żyję na wieki wieków i mam klucze piekła i śmierci. Napisz to, co widziałeś, i co jest, i co ma się stać potem. Tajemnica siedmiu gwiazd, które widziałeś w mojej prawej ręce i siedmiu złotych świeczników jest taka: siedem gwiazd to aniołowie siedmiu kościołów, a siedem świeczników, które widziałeś, to siedem kościołów."

Anioł wiemy ,ze to jest posłaniec...7 aniołów to 7 posłańców ,posłanych do różnych wieków kościoła (okresu czasów) wierzę ze Luther był jednym z nich z namaszczeniem od Boga jako posłaniec.
A skad masz taka pewnosc ze twoje imie jest zapisane w Ksiedze Baranka?
Czytales ja? ta Ksiege Baranka?
Ostatnio zmieniony 2021-07-12, 10:33 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18913
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-12, 10:57

Fankis pisze: 2021-07-12, 10:27
Andy72 pisze: 2021-07-11, 19:38 A dlaczego niby nie Księgi Machabejskiej.? dlatego że Luter ją odrzucił panicznie bojąc się czyśćca sądząc że uniknięcia piekła będzie łatwiejsze niż uniknięcie czyśćca? Tymczasem na czyściec trzeba sobie zasłużyć, bo są tam już zbawieni, byle kto nie może trafić do czyśćca, raczej do piekła.
A i poza Księgą Machabejską są wersety o tym, że "oni wprawdzie ocaleją, ale tak jak przez ogień", czy "jedni otrzymają wielką chłostę, inni mała chłostę" itd
nie jestem Luteraninem,ale tu dobrze postąpił, że pozbył się ksiag nie natchnionych .
Przez 15 wieków były natchnione, i nagle przestały być natchnione, bo okazało się, ze roznoszą w pył naukę Lutra? ;)
A 7 ksiąg Nowego Testamentu, których natchnienie Luter także odrzucił, też uważasz za "nie natchnione"?

Co myślicie o tym.wersecie?

Obj 1:17-20: "Gdy go zobaczyłem, padłem do jego stóp jak martwy i położył na mnie swą prawą rękę, mówiąc mi: Nie bój się! Ja jestem pierwszy i ostatni; I żyjący, a byłem umarły. A oto żyję na wieki wieków i mam klucze piekła i śmierci. Napisz to, co widziałeś, i co jest, i co ma się stać potem. Tajemnica siedmiu gwiazd, które widziałeś w mojej prawej ręce i siedmiu złotych świeczników jest taka: siedem gwiazd to aniołowie siedmiu kościołów, a siedem świeczników, które widziałeś, to siedem kościołów."

Anioł wiemy ,ze to jest posłaniec...7 aniołów to 7 posłańców ,posłanych do różnych wieków kościoła (okresu czasów) wierzę ze Luther był jednym z nich z namaszczeniem od Boga jako posłaniec.
To dość odjechana koncepcja, zwłaszcza jeśli brać pod uwagę, że Apokalipsa była wśród ksiąg, których natchnienie Luter kwestionował :))
Ostatnio zmieniony 2021-07-12, 10:59 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 3 razy.

CMK

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: CMK » 2021-07-12, 17:02

Fankis ... a wiec wynika z tego, ze jednak Kosciol ma racje i trzyma sie prawdy - bo to nie Biblia stworzyla Boga i Kosciol , ale Bog stworzyl i Kosciol ( w S.T Lud Wybrany ) a Kosciol Biblie.
To tak w bardzo uproszczonym slrocie.
Dlatego samowolne manipulowanie z Ksiegami Biblii i sama Biblia ( tak jak to uczynil Luter ) jest po prostu sprzeciwianiem sie Objawieniu Bozemu i antyapostolskim postepowaniem.

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Fankis » 2021-07-12, 19:01

Marek_Piotrowski pisze: 2021-07-12, 10:57
Fankis pisze: 2021-07-12, 10:27
Andy72 pisze: 2021-07-11, 19:38 A dlaczego niby nie Księgi Machabejskiej.? dlatego że Luter ją odrzucił panicznie bojąc się czyśćca sądząc że uniknięcia piekła będzie łatwiejsze niż uniknięcie czyśćca? Tymczasem na czyściec trzeba sobie zasłużyć, bo są tam już zbawieni, byle kto nie może trafić do czyśćca, raczej do piekła.
A i poza Księgą Machabejską są wersety o tym, że "oni wprawdzie ocaleją, ale tak jak przez ogień", czy "jedni otrzymają wielką chłostę, inni mała chłostę" itd
nie jestem Luteraninem,ale tu dobrze postąpił, że pozbył się ksiag nie natchnionych .
Przez 15 wieków były natchnione, i nagle przestały być natchnione, bo okazało się, ze roznoszą w pył naukę Lutra? ;)
A 7 ksiąg Nowego Testamentu, których natchnienie Luter także odrzucił, też uważasz za "nie natchnione"?

Co myślicie o tym.wersecie?

Obj 1:17-20: "Gdy go zobaczyłem, padłem do jego stóp jak martwy i położył na mnie swą prawą rękę, mówiąc mi: Nie bój się! Ja jestem pierwszy i ostatni; I żyjący, a byłem umarły. A oto żyję na wieki wieków i mam klucze piekła i śmierci. Napisz to, co widziałeś, i co jest, i co ma się stać potem. Tajemnica siedmiu gwiazd, które widziałeś w mojej prawej ręce i siedmiu złotych świeczników jest taka: siedem gwiazd to aniołowie siedmiu kościołów, a siedem świeczników, które widziałeś, to siedem kościołów."

Anioł wiemy ,ze to jest posłaniec...7 aniołów to 7 posłańców ,posłanych do różnych wieków kościoła (okresu czasów) wierzę ze Luther był jednym z nich z namaszczeniem od Boga jako posłaniec.
To dość odjechana koncepcja, zwłaszcza jeśli brać pod uwagę, że Apokalipsa była wśród ksiąg, których natchnienie Luter kwestionował :))
Luter je kwestiinował a pod natchnieniem Ducha Swietego je przetłumaczył?
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Albertus » 2021-07-12, 19:24

[/quote]
Fankis pisze: 2021-07-12, 19:01
To dość odjechana koncepcja, zwłaszcza jeśli brać pod uwagę, że Apokalipsa była wśród ksiąg, których natchnienie Luter kwestionował :))
Luter je kwestiinował a pod natchnieniem Ducha Swietego je przetłumaczył?
[/quote][/quote]
Po ponad tysiącu lat od ukształtowania się kanonu łacińskiego, XVI-wieczni reformatorzy podnieśli ponownie tę kwestię. W opublikowanym we wrześniu 1522 roku niemieckim przekładzie Nowego Testamentu, Marcin Luter napisał krytyczne wstępy do czterech ksiąg – listu do Hebrajczyków, listu Jakuba, listu Judy oraz księgi Objawienia – i wyraził wątpliwości co do ich kanoniczności, chociaż nie usunął ich z tłumaczenia a jedynie zmienił pozycje, ustawiając je razem na końcu wydania[72]. W 1523 roku, podczas debaty przed radą miejską w Zurychu, legaci biskupa Konstancji podnieśli argument, że skoro oponenci opierają się na zasadzie sola scriptura, to powinni uznać autorytet Kościoła, ponieważ to Kościół ustanowił kanon pism, które są podstawą ich wiary. Huldrych Zwingli kontrargumentował, że o kanoniczności księgi decyduje jej zgodność z Dobrą Nowiną, a ta nie jest zależna od decyzji ludzkich. Zwingli i Luter byli zdania w tym okresie, że jeśli wykaże się niezgodność jakiejś księgi z Ewangelią, powinno się ją usunąć z kanonu[73].

Tłumaczenie Lutra z 1522 roku wpłynęło na Jacuba Luciusa, który w 1596 roku cztery kwestionowane księgi oddzielił w swoim wydaniu od reszty, nazywając je „apokryfami”. W tym samym roku David Wolder, pastor kościoła św. Piotra w Hamburgu, ogłosił wydanie trójjęzyczne całego Pisma Świętego, w którym określił cztery księgi jako „niekanoniczne”. W 1614 roku powtórzył to w swoim wydaniu z Goslar J. Voigt. W szwedzkiej Biblii Gustawa II Adolfa z 1618 roku, cztery kwestionowane przez Lutra księgi zostały zgrupowane w rozdziale „Apokryfy Nowego Testamentu”[74].

Jednak po śmierci Zwingliego Jan Kalwin zaakceptował kanon, natomiast Luter zmienił zdanie. W ostatnim przygotowanym przez siebie wydaniu niemieckiego tłumaczenia, z 1545 roku, przeredagował wstępy do czterech wcześniej kwestionowanych ksiąg, uznając ich kanoniczność[75]. Pierwsze dokumenty kościołów protestanckich, w których przytoczono listę dwudziestu siedmiu ksiąg Nowego Testamentu to paryskie Confession de foy (Confessio Gallicana) z 1559 roku i holenderskie Confession de foy (Confessio Belgica), sporządzone w 1561 roku[76]. Za Kalwinem i Lutrem kościoły protestanckie uznały kanon złożony z dwudziestu siedmiu ksiąg[77].
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowy_Testament

jak widać rzekomo natchniony Luter zmieniał zdanie w kwestii natchnienia czterech ksiąg Nowego Testamentu jak chorągiewka na wietrze.
Ostatnio zmieniony 2021-07-12, 19:26 przez Albertus, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”