Złote myśli z Azji

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: sądzony » 2021-07-19, 15:35

"Wiedza o innych to mądrość, znajomość siebie to oświecenie."
Lao tzu
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

CMK

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: CMK » 2021-07-19, 18:36

Znajomosc siebie A kto poznal siebie?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: sądzony » 2021-07-19, 22:07

CMK pisze: 2021-07-19, 18:36 Znajomosc siebie A kto poznal siebie?
Chrystus?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

CMK

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: CMK » 2021-07-19, 23:12

Ale temat jest o zlotych myslach z Azji. Nie mowimy o Bogu. Jego mysli probowali zawrzec pisarze w swietych ksiegach.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: sądzony » 2021-07-20, 08:16

Z tego co kojażę Jezus był chyba także człowiekiem.
To w Azji nie ma Boga?
... czasem mam wrażenie, że dzieci nie próbują, a zawierają ...
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

CMK

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: CMK » 2021-07-20, 10:24

O czym my dyskutujemy?
Albo mysli z Azji, albo jalowe dociekania o myslach Bozych? Czy filozofia czlowieka ( samopoznanie)?
Prosze o zdecydowanie sie i okreslenie tematu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: sądzony » 2021-07-20, 10:28

Jest temat "Złote myśli z Azji".
Wklejam myśl.
Ty pytasz.
Ja odpowiadam.

Nie wiem o czym Pan dyskutujesz.
Pozdrawiam
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

CMK

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: CMK » 2021-07-20, 13:36

Poniewaz poznanie siebie nie tyczy mysli ( zlotych czy srebrnych ) z Azji dlatego zboczylismy z tematu.
Ponawiam - kto pozna siebie ( nie wlaczaj w to Boga) gdyz tyczy sie to Azji i mieszkancow.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: sądzony » 2021-07-20, 15:27

Kiedyś przeczytałem (niestety nie pamiętam autora możliwe, iż był to Rohr, pośrednio również sugerował to chyba Tischner), że poszukiwanie Boga jest poszukiwaniem samego siebie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: Albertus » 2021-07-20, 17:43

sądzony pisze: 2021-07-20, 15:27 Kiedyś przeczytałem (niestety nie pamiętam autora możliwe, iż był to Rohr, pośrednio również sugerował to chyba Tischner), że poszukiwanie Boga jest poszukiwaniem samego siebie.
Aż zajrzałem kim jest Richard Rohr.
W 2000 roku Rohr publicznie poparł Soulforce , organizację, która rzuca wyzwanie religijnemu uciskowi LGBTQ poprzez pokojowe protesty . [16] W eseju z 1999 roku Rohr wita i potwierdza Bożą miłość do osób LGBTQ, podkreślając, że Bóg prosi ludzi w związkach homoseksualnych o to samo, co Bóg od osób heteroseksualnych: „prawdę, wierność i dążenie do zawarcia przymierzy”. o nieustannym przebaczaniu sobie nawzajem”. [17] [18]
Teolog katolicki Douglas Farrow, profesor na Uniwersytecie McGill w Montrealu, ostro krytykował „ The Universal Christ” Rohra . Farrow nie zgadza się z interpretacją Rohra dotyczącą doktryny wcielenia , która, jak mówi, jest „nie więcej niż zwyczajem, że materialne i duchowe w jakiś sposób współistnieją. Chrystus Rohra, podobnie jak Teilharda, obejmuje całe stworzenie. być wyjątkowym Chrystusem, ale jest on jednak tylko jednym przykładem lub objawieniem Chrystusa. I to objawienia, a nie zadośćuczynienia , powinniśmy szukać w Jezusie”.

„Podobnie jak dawny gnostycyzm”, mówi Farrow, „ten synkretyczny pseudonaukowy neopogaństwo można przebrać w język chrześcijański, dać katolickie pułapki sakramentalne i skutecznie sprzedawać tym, którzy chcą być religijni bez prawdziwego nawrócenia do Boga przez Jezusa Chrystusa”. [30]
[tłumacz automatyczny z angielskiego]

https://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Rohr
Ostatnio zmieniony 2021-07-20, 17:44 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: sądzony » 2021-07-20, 18:43

Albertus pisze: 2021-07-20, 17:43
sądzony pisze: 2021-07-20, 15:27 Kiedyś przeczytałem (niestety nie pamiętam autora możliwe, iż był to Rohr, pośrednio również sugerował to chyba Tischner), że poszukiwanie Boga jest poszukiwaniem samego siebie.
Aż zajrzałem kim jest Richard Rohr.
W 2000 roku Rohr publicznie poparł Soulforce , organizację, która rzuca wyzwanie religijnemu uciskowi LGBTQ poprzez pokojowe protesty . [16] W eseju z 1999 roku Rohr wita i potwierdza Bożą miłość do osób LGBTQ, podkreślając, że Bóg prosi ludzi w związkach homoseksualnych o to samo, co Bóg od osób heteroseksualnych: „prawdę, wierność i dążenie do zawarcia przymierzy”. o nieustannym przebaczaniu sobie nawzajem”. [17] [18]
Teolog katolicki Douglas Farrow, profesor na Uniwersytecie McGill w Montrealu, ostro krytykował „ The Universal Christ” Rohra . Farrow nie zgadza się z interpretacją Rohra dotyczącą doktryny wcielenia , która, jak mówi, jest „nie więcej niż zwyczajem, że materialne i duchowe w jakiś sposób współistnieją. Chrystus Rohra, podobnie jak Teilharda, obejmuje całe stworzenie. być wyjątkowym Chrystusem, ale jest on jednak tylko jednym przykładem lub objawieniem Chrystusa. I to objawienia, a nie zadośćuczynienia , powinniśmy szukać w Jezusie”.

„Podobnie jak dawny gnostycyzm”, mówi Farrow, „ten synkretyczny pseudonaukowy neopogaństwo można przebrać w język chrześcijański, dać katolickie pułapki sakramentalne i skutecznie sprzedawać tym, którzy chcą być religijni bez prawdziwego nawrócenia do Boga przez Jezusa Chrystusa”. [30]
[tłumacz automatyczny z angielskiego]

https://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Rohr
X_X
A coś dobrego znalazłeś czy samo "zło"?

EDIT: no i czy na Tischnera też coś masz?

EDIT 2:
aż zajżałem do wiki:
Jezus Chrystus (ur. ok. 8–4 p.n.e. w Betlejem[1], zm. ok. 30 lub 33 n.e. w Jerozolimie) – cieśla i kaznodzieja z rzymskiej prowincji Judea, centralna postać religii chrześcijańskiej, w wierzeniach większości chrześcijan uznawany jest za Boga (jako Syn Boży, współistotny Bogu Ojcu) i człowieka.
(...) Wydarzenia opisane przez Ewangelie budzą spory naukowców, zaś inne religie postrzegają postać Jezusa w różny sposób, nie przyznając mu tak wielkiego znaczenia jak chrześcijaństwo.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jezus_Chrystus
Ostatnio zmieniony 2021-07-20, 18:49 przez sądzony, łącznie zmieniany 2 razy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: Albertus » 2021-07-20, 20:09

sądzony pisze: 2021-07-20, 18:43
Albertus pisze: 2021-07-20, 17:43
sądzony pisze: 2021-07-20, 15:27 Kiedyś przeczytałem (niestety nie pamiętam autora możliwe, iż był to Rohr, pośrednio również sugerował to chyba Tischner), że poszukiwanie Boga jest poszukiwaniem samego siebie.
Aż zajrzałem kim jest Richard Rohr.
W 2000 roku Rohr publicznie poparł Soulforce , organizację, która rzuca wyzwanie religijnemu uciskowi LGBTQ poprzez pokojowe protesty . [16] W eseju z 1999 roku Rohr wita i potwierdza Bożą miłość do osób LGBTQ, podkreślając, że Bóg prosi ludzi w związkach homoseksualnych o to samo, co Bóg od osób heteroseksualnych: „prawdę, wierność i dążenie do zawarcia przymierzy”. o nieustannym przebaczaniu sobie nawzajem”. [17] [18]
Teolog katolicki Douglas Farrow, profesor na Uniwersytecie McGill w Montrealu, ostro krytykował „ The Universal Christ” Rohra . Farrow nie zgadza się z interpretacją Rohra dotyczącą doktryny wcielenia , która, jak mówi, jest „nie więcej niż zwyczajem, że materialne i duchowe w jakiś sposób współistnieją. Chrystus Rohra, podobnie jak Teilharda, obejmuje całe stworzenie. być wyjątkowym Chrystusem, ale jest on jednak tylko jednym przykładem lub objawieniem Chrystusa. I to objawienia, a nie zadośćuczynienia , powinniśmy szukać w Jezusie”.

„Podobnie jak dawny gnostycyzm”, mówi Farrow, „ten synkretyczny pseudonaukowy neopogaństwo można przebrać w język chrześcijański, dać katolickie pułapki sakramentalne i skutecznie sprzedawać tym, którzy chcą być religijni bez prawdziwego nawrócenia do Boga przez Jezusa Chrystusa”. [30]
[tłumacz automatyczny z angielskiego]

https://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Rohr

X_X
A coś dobrego znalazłeś czy samo "zło"?

EDIT: no i czy na Tischnera też coś masz?

EDIT 2:
aż zajżałem do wiki:
Jezus Chrystus (ur. ok. 8–4 p.n.e. w Betlejem[1], zm. ok. 30 lub 33 n.e. w Jerozolimie) – cieśla i kaznodzieja z rzymskiej prowincji Judea, centralna postać religii chrześcijańskiej, w wierzeniach większości chrześcijan uznawany jest za Boga (jako Syn Boży, współistotny Bogu Ojcu) i człowieka.
(...) Wydarzenia opisane przez Ewangelie budzą spory naukowców, zaś inne religie postrzegają postać Jezusa w różny sposób, nie przyznając mu tak wielkiego znaczenia jak chrześcijaństwo.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jezus_Chrystus
Jeśli podajesz jako argument w dyskusji zdanie jakiejś osoby na której autorytet się powołujesz to warto poznać poglądy tej osoby w nieco szerszym kontekście. Nieprawdaż? Uważasz inaczej?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: sądzony » 2021-07-21, 08:27

Albertus pisze: 2021-07-20, 20:09 Jeśli podajesz jako argument w dyskusji zdanie jakiejś osoby na której autorytet się powołujesz to warto poznać poglądy tej osoby w nieco szerszym kontekście. Nieprawdaż? Uważasz inaczej?
Czy naprawdę uważasz, że dzięki wiki znasz poglądy Richarda Rohra w szerszym kontekście.
Przypominam, że nawet nie wiedziałeś kim jest.
Proponuję między innymi te pozycje:

1. Spadać w górę. Duchowość na obie połowy życia.
2. Nieśmiertelny diament. W poszukiwaniu prawdziwego ja.
3. Kontemplacja w działaniu.
4. W poszukiwaniu Grala.
5. Milczące współczucie.
6. Oddychając pod wodą. Duchowość i Program 12 Kroków.
7. Siewca miłości. Własna droga Franciszka z Asyżu.
8. Tożsamość mężczyzny. Pięć kroków męskiej inicjacji.
9. Prostota. Sztuka odpuszczania.
10. Rzeczy ukryte. O duchowości Pisma.
11. Nagie teraz. Widzieć tak, jak widzą mistycy.
12. Enneagram.
13. Od mężczyzny dzikiego do mężczyzny mądrego. Refleksje na temat męskiej duchowości.

Pozdrawiam
DT
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: sądzony » 2021-07-21, 13:25

"Pogoń za szczęściem jest jednym z głównych powodów nieszczęścia."

zen
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

CMK

Re: Złote myśli z Azji

Post autor: CMK » 2021-07-21, 13:35

Naprawde warto to czytac? Byc moze cos nam napisz o tych lekturach.

Czy nowonarodzony Hitler to bylo szczescie czy nieszczescie?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”