Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Dezerter » 2018-03-12, 23:45

Na początek tekst wprowadzający, bo wielu z tą nową funkcją w Kościele nie spotkało się :
Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

http://www.konczyce-wielkie.bielsko.opo ... afarze.htm
Nadzwyczajni szafarze Eucharystii to osoby świeckie, uprawnione do udzielania Komunii św. Najczęściej z posługą taką udają się do chorych, ale w razie potrzeby mogą udzielać Komunii św. w kościele - np. w czasie większych uroczystości w parafii lub Mszy św. niedzielnych. I tu nie chodzi o to, aby wyręczać księży w czasie Mszy św. czy wręcz ich zastąpić. Oni są nadzwyczajnymi szafarzami, czyli tymi, którzy pomagają.

Szafarzy mianuje biskup diecezji po specjalnym kursie przygotowawczym. Nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św., mogą być mężczyźni w wieku od 35 lat. Wymagana jest dojrzałość w wierze: "zdrowa pobożność eucharystyczna i intensywne życie sakramentalne, wzorowe życie moralne, aktywne uczestniczenie w życiu parafialnym, poważanie duchowieństwa i wiernych, sprawność fizyczna i psychiczna, otwarta i służebna postawa wobec drugich, serdeczność oraz łatwość nawiązywania kontaktów zwłaszcza z osobami chorymi i w podeszłym wieku".

W Polsce godność taka ustanawiana jest od 1990 r., a możliwość taką wprowadził Sobór Watykański II.
Zwyczajny i Nadzwyczajny Szafarz Komunii św.
- Przypomnienie niektórych przepisów posoborowych

A. Zwyczajny Szafarz Komunii świętej
Wg. par. § 1 kan. 910 zwyczajnym szafarzem Komunii świętej jest biskup, prezbiter i diakon.
Celebrans Ofiary Eucharystycznej nie może całkowicie wyręczyć się diakonem przy udzielaniu Komunii świętej, bo ma obowiązek sam to czynić, jakkolwiek może poprosić o pomoc właśnie diakona.
Diakon jako zwyczajny szafarz Komunii św., może udzielać Komunii świętej za zezwoleniem rektora miejscowego kościoła i może to czynić bez względu na obecność kapłanów i możliwość udzielania Komunii św. właśnie przez nich.

Nadzwyczajny szafarz Komunii świętej - akolita i wierny świecki (kan. 910 §)
W myśl § 2 kan. 910 nadzwyczajnym szafarzem Komunii świętej jest akolita i wierny świecki wyznaczony do pełnienia tej funkcji zgodnie z kan. 230 § 3. Należy jednak ściśle rozróżnić zakres obowiązków akolity i szafarza świeckiego.
Akolita
Akolita jest mężczyzną, który otrzymuje posługę akolitatu od swego biskupa lub wyższego przełożonego zakonnego. Posługi tej udziela się zgodnie z odpowiednim obrzędem wszystkim tym, którzy zmierzają do przyjęcia kapłaństwa.

DO AKOLITY NALEŻY WYKONYWANIE SZEREGU FUNKCJI:
posługiwanie przy sprawowaniu Mszy św. oraz w innych czynnościach liturgicznych
wystawienie i schowanie Najśw. Sakramentu
udzielanie Komunii świętej sobie oraz innym
Akolita jako nadzwyczajny szafarz Komunii świętej może udzielać tego Sakramentu w następujących okolicznościach:
gdy zwyczajny szafarz Eucharystii, a więc biskup, prezbiter lub diakon jest nieobecny.
gdy zwyczajny szafarz Eucharystii jest obecny, ale nie może udzielać Komunii świętej
ze względu na stan zdrowia, podeszły wiek lub inne prace duszpasterskie.
gdy zwyczajny szafarz Eucharystii jest obecny i nawet udziela Komunii świętej, ale do stołu Pańskiego przystępuje tak dużo wiernych, że bez pomocy akolity obrzęd sprawowania Mszy świętej znacznie by się przedłużył.
Nie wszystkie te warunki muszą zachodzić równocześnie, żeby akolita w poszczególnym przypadku został poproszony o udzielenie Komunii św. Wystarczy, że zaistnieje przynajmniej jeden z nich. Czy w danej sytuacji istnieją warunki, by akolita mógł spełnić swoją posługę jako nadzwyczajny szafarz Eucharystii, osądza właściwy duszpasterz miejscowy , nie zaś akolita.

Nadzwyczajny szafarz Komunii świętej - wierny świecki
Według kan. 910 § 2 nadzwyczajnym szafarzem Komunii świętej - poza akolitą - jest też ten wierny, który zostanie wyznaczony do pełnienia takiej funkcji zgodnie z kan. 230 § 3. W myśl tego ostatniego kanonu, tam gdzie istnieje potrzeba miejscowego Kościoła, bo brakuje szafarzy Komunii św., wierni świeccy jakkolwiek nie są akolitami, mogą rozdzielać Komunię św., byle zawsze zgodnie z przepisami prawa. - Należy jednak pamiętać, że wierni świeccy, jeśli nawet tylko na pewien czas powierza im się specjalną służbę w Kościele, są zobowiązani do osiągnięcia odpowiedniej formacji, koniecznej do należytego wykonywania tego zadania. Każdy bowiem nadzwyczajny szafarz Komunii św. winien wyróżniać się żywą wiarą i dobrymi obyczajami oraz świecić odpowiednim przykładem nabożeństwa do Najświętszego Sakramentu. Poza tym nadzwyczajni szafarze Komunii św. mają spełniać tę posługę świadomie, z całym oddaniem i pilnie (kan. 231 § 1). Nie można zatem powierzać tego zadania wiernemu, którego życie nie jest przykładne, bo np. żyje w kontrakcie cywilnym, nadużywa alkoholu lub jest uzależniony od narkotyków.
Nie można zlecać wiernemu świeckiemu udzielania Komunii św., jeśli w kościele akurat znajduje się kapłan, diakon lub akolita, którzy chcą i mogą udzielać Komunii św.
W sprawie tej wypowiedziała się Kongregacja Sakramentów i Kultu Bożego w instrukcji "Inaestimabile donum" w dniu 3 kwietnia 1980 r. Czytamy w tej Instrukcji, że "Wierny, zakonnik lub świecki, upoważniony jako szafarz nadzwyczajny Eucharystii, może rozdawać Komunię św. jedynie wtedy, gdy nie ma kapłana, diakona lub akolity, gdy kapłanowi stoi na przeszkodzie choroba, podeszły wiek lub gdy liczba komunikujących jest tak wielka, że przedłużyłaby się zbytnio Msza św. Należy więc zganić postawę tych kapłanów, którzy choć obecni przy celebrze, wstrzymują się od udzielania Komunii św., zostawiając ten obowiązek świeckim".

Liturgiczny obrzęd pomocy w rozdzielaniu Komunii św. winien być następujący:
pomocnik udzielania Komunii św. ubrany w szaty liturgiczne zajmuje miejsce w prezbiterium lub tam, gdzie pozostałe osoby pełniące funkcje liturgiczne. W żadnym wypadku pomocnik nie powinien znajdować się podczas Mszy św. w zakrystii.
podczas śpiewu "Baranku Boży..." pomocnik podchodzi do ołtarza i klęka na oba kolana z boku odprawiającego kapłana... Po przyjęciu Ciała Pańskiego przez siebie, kapłan podaje Komunię św. pomocnikowi. Wypada, aby udzielił mu jej pod obiema postaciami (przez zanurzenie, albo przez bezpośrednie picie z kielicha). Następnie kapłan spożywa Krew Pańską, po czym podaje pomocnikowi naczynie z komunikantami i obydwaj równocześnie przystępują do rozdzielania Komunii św. Po rozdzielaniu Komunii św. kapłan i pomocnik wracają do ołtarza. Kapłan zanosi puszkę z Najświętszym Sakramentem do tabernakulum, po czym wraca do ołtarza i puryfikuje pateny i kielich. W tym czasie pomocnik wraca na swoje miejsce. Jedynie wyjątkowo pomocnik zanosi puszkę z Najświętszym Sakramentem do tabernakulum, wówczas przed zamknięciem drzwiczek przyklęka na jedno kolano, następnie wraca na swoje miejsce. Jeśli zachodzi potrzeba puryfikuje palce w naczyńku stojącym obok tabernakulum.

W myśl zasady podziału funkcji w zgromadzeniu liturgicznym, pomocnik Komunii św. nie powinien z zasady pełnić innych funkcji liturgicznych, np. lektora lub kantora itp.
Nie należy też powierzać szafarzowi takich zadań, które do niego z istoty przepisów liturgicznych nie należą, jak np. wystawienie Najświętszego Sakramentu, posypywanie głów popiołem itp.

Szafarz nadzwyczajny może - w ramach ważności powołania - świadczyć pomoc na terenie całej swojej diecezji; ale poza własną diecezją - tylko za zgodą biskupa tamtej diecezji.
Jaki jest wasz stosunek do tej funkcji, jakie doświadczenia własne, jakie zastrzeżenia, jakie wnioski, by udoskonalić tą posługę, funkcje świeckiego w Kościele?
Ostatnio zmieniony 2018-03-12, 23:46 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Andej » 2018-03-13, 09:30

A po co? Jaki jest cel powoływania szafarzy? U nas? Tam, gdzie wielu księży? Ino po to, aby kogoś dowartościować?
Szafarstwo to nie zaszczyt, ale posługa. Zaszczytna posługa. A posługa jest potrzebne tam, gdzie to konieczne. Tam, gdzie brak kapłanów.
Jednak widzę sens czynienia pewnych wyjątków. Np. szafarz nadzwyczajny, jednorazowy, powoływany w szczególnych okolicznościach. Np. gdy zgromadzone wielkie tłumy i udzielanie komunii świętej trwałoby godzinami. Albo w obliczu zagrożenia, kataklizmu, czy wojny (przed bitwą). W normalnych warunkach nie wiedzę potrzeby.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-13, 11:28

Nie bardzo widze potrzebę w Polsce. Może zanoszenie Komunii Świętej do chorych... ale właściwie, czy mamy tak mało księzy?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Dezerter » 2018-03-13, 13:17

A jak często w waszych parafiach chorzy dostają Komunie Świętą? - pytanie dla wszystkich
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Magnolia » 2018-03-13, 13:53

Chyba u mnie w parafii, raz w miesiącu. Szafarzy u nas raczej nie ma, chyba że w Wielkim tygodniu i okresie świątecznym. Ale często na mszach z modlitwą o uzdrowienie sa potrzebni, by dotrzeć z komunia do każdego, tłum czasem uniemożliwia przesuwanie się do przodu.
Generalnie nie mam nic przeciwko szafarzom. I nie mam problemu z przyjmowaniem od nich komunii św. A słyszałam głosy, że dla kogoś to może być/jest problem... albo głosy że nie klęknie przed szafarzem by przyjąć komunię... przyznam ze takie głosy wydaja mi się być wydumane, bo klękamy na znak szacunku przed Jezusem, a nie przed księdzem/szafarzem. To tak jak czasem odbywają się jakieś dziwne przepychanki po przyjęciu komunii św z tymi którzy jeszcze czekają ... jestem tym zgorszona chwilami, bo przecież Ludzie Ci niosą już w sercu Jezusa, to oczywiste, że trzeba ich przepuścić...
Lubię przystępować do komunii św na końcu, żeby przepuścić naturalnie, tych którym się spieszy... wiem, ze przecież dla mnie też starczy... a przepychanki są... żenujące w tak podniosłej chwili...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-13, 14:19

Magnolia pisze: 2018-03-13, 13:53 Lubię przystępować do komunii św na końcu, żeby przepuścić naturalnie, tych którym się spieszy... wiem, ze przecież dla mnie też starczy... a przepychanki są... żenujące w tak podniosłej chwili...
Widzialem fajną praktyke w USA - w momencie jak miała być Komuni Święta, dwuch gości stanęło przy pierwszych ławkach w obu rzędach. W tym momencie kto chciał z tych pierwszych ławek wstał i poszedł do Komunii. Wtedy oni dali krok stając przy drugich ławkach - i znowu ludzie z drugich ławek poszli. I tak przesuwali się kontrolując, by cały czas nie było tłoku i przepychanek, a z drugiej strony żeby nie było przerw w dopływie ludzi do szafującego.
Proste i skuteczne - z tym że do zastosowania, jeśli nie ma zbyt wielu ludzi stojących.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Andej » 2018-03-13, 18:49

W Niemczech, dyscyplina. Ławka wstaje. kolejno podchodzi i z drugiej strony ławki ponownie zajmuje miejsca. Każdy rządek ma swój porządek.
A londyński Old Brompton Oratory podobnie było. Ale tam, z konieczności. Inaczej by się nie dało. (Polskie msze w bocznej kaplicy, w oddzielnym budynku.) A taca, podobnie jak Mark opisał podchodzenie. Z dwóch stron osoby. A taca podawana z rąk do rąk. Osoby z boków podawały ją do kolejnego rzędu.

Ale do tego nie trzeba szafarzy. To czynić może każdy.

Gdy w Warszawie bywały wielkie msze święte publiczne, to po ich zakończeniu, we wszystkich okolicznych kościołach można było przystąpić do mszy świętej. Szafarze potrzebni w wyjątkowych sytuacjach. Ale zastąpić ich może dobra organizacja.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Dezerter » 2018-03-14, 23:17

Dezerter pisze: 2018-03-13, 13:17 A jak często w waszych parafiach chorzy dostają Komunie Świętą? - pytanie dla wszystkich
Czemu tylko Magnolia mi odpowiedziała? - w mojej też tylko raz w miesiącu ksiądz zanosi Komunię. Czy tak powinno być? czy osoby, które całe życie chodziły co niedziele do kościoła i przyjmowały komunię, a często i codziennie, gdy zachorowały, to Kościół raczy sobie raz na miesiąc o nich przypomnieć?! :ymblushing:
i to nie w Dzień Pański, w niedzielę, tylko w jakiś piątek, lub sobotę? ...
Tak według Was powinno być? Kościele mój kochany?
Marku - w jaki dzień w starożytności zanosił Kościół prześladowany chorym ciało Chrystusa?
Ostatnio zmieniony 2018-03-16, 20:50 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Mivia

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Mivia » 2018-03-15, 00:24

Odnośnie Szafarzy u nas są przydatni podczas Mszy najczęściej mamy jednego Księdza i ograniczony czas w jakim musimy opuścić Kościół bo zaraz po Polskiej Maszy jest Irlandzka więc pomoc przy Komunii Św. Pozwala nam spokojnie przeżyć Mszę. Jest czterech mężczyzn w tym mój mąż którzy są Szafarzami jednak jeżeli jest drugi Ksiądz chłopaki jedynie służą do Mszy. Do chorych jeździ tylko Ksiądz w każdy wtorek i jeżeli ktoś zadzwoni że jest potrzebny Ksiądz naprawdę ma sporo na głowie dlatego gdzie jest tylko możliwe staramy się go wspierać i mu pomagać tak to wygląda na Polskiej Parafii.
O Irlandzką nie pytaj bo to inna bajka wołająca o pomstę do nieba.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Dezerter » 2018-03-29, 22:38

Chcę się podzielić z Wami swoją radością, bo choć zmęczony fizycznie i stresem to czuje, że spełniłem dobrze, po raz pierwszy swój nowy obowiązek. Rozdawałem Krew Chrystusa, moim braciom i siostrom w parafii, ksiądz stał obok i podawał Ciało.
Misję od biskupa dostałem przedwczoraj. Długo opierałem się namowom księdza proboszcza, ale jak nam zabrali wikarego, a później nawet ks. rezydenta emeryta, to sam musiałem przyznać, że jest potrzeba w parafii i przestałem się bronić, przed kursem dla nadzwyczajnych szafarzy. Pojechałem tam w dzień po zakończeniu Kursu Alfa w więzieniu, cały gorący Duchem Świętym i w samochodzie zastanawiałem się po co ja tam jadę? - nudy jakieś będą o liturgii pewnie i takie tam formalizmy :( , ale proboszcz i żona każą ;) , więc przestałem się bronić. Byłem przekonany, że to nie jest prowadzenie, wola Ducha Świętego. Na miejscu okazało się, że rekolekcje prowadzi jeden z moich ulubionych ks, profesorów Paweł Podeszwa, biblista i "hebraista" - przywitałem się wylewnie i radośnie i zapytałem co będzie tematem tych 3 dni?
Odpowiedział- dość nietypowy temat, wszystkie 3 konferencję będą poświęcone .... Duchowi Świętemu :!:
w tym momencie musiałem mieć jakąś dziwną minę, bo zrozumiałem, że to jednak Duch Święty mnie tu zaprowadził i że to jednak jego plan dla mnie. Od tego momenty stałem się gorliwym zwolennikiem takiej służby dla bliźnich i dla Pasterza w parafii.

Przeżycie wielkie przyjąć komunię prawię z księdzem przy ołtarzu i to posłanie do ludzi z kielichem Krwią Chrystusa w dłoni - "Krew Chrystusa" - amen!
Przeżycie religijne porównywalne tylko z doświadczeniami charyzmatycznymi w Odnowie.
Proszę o wsparcie modlitewne, bo to służba niełatwa i niepopularna.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-29, 22:51

Gratulacje i nawet trochę zazdrości, Dezerterze!

Benjamin

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Benjamin » 2018-03-29, 23:38

Rozumiem te sluzbe i jej potrzebe ... ale osobiscie staram sie unikac ... tej sluzby. Sorry.
Jak do tej pory, w sposob naturalny to mam szanse z rak konsekrowanych.
Chyba ze nie ma innej mozliwosci.
I nie zazdroszcze.
Ale ja jak zwykle zrzedze.

Mivia

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Mivia » 2018-03-30, 00:10

@Dezerter Gratulacje ale bądź ostrożny bo to bardzo ważna posługa jednak nie na każdej Mszy potrzebna- potrafi bardzo szybko zirytiwać wiernych życzę dobrego rozpoznania i wielu owoców w nowej misji Oczywiście masz naszą (mojej rodzinki) modlitwę zapewnioną :-)

mamamondfa

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: mamamondfa » 2018-03-30, 09:34

No właśnie. Nadzwyczajni. Jak sama nazwa wskazuje w nadzwyczajnych okolicznościach. Nie spotkałam się z takimi okolicznościami podczas Mszy, w których uczestniczyłam i podczas których aktywnie byli obecni Szafarze. Ja to jednak bardzo konserwatywna w tym wymiarze jestem i ten widok nie należy do takich, co mnie cieszą niestety. Co z tego, że komunikowanie długo trwa? Tak jak piszę, nie spotkałam się, aby podczas Mszy, w której Szafarze udzielali komunii zaistaniała ta nadzwyczajna potrzeba - ostatnio, podczas Niedzieli Palmowej - trzech księży i Szafarz. W mojej rodzinnej parafii zwykła niedzielna Msza Św., mało wiernych, ławki w 3/4 puste i znowu Szafarz. :-q

Przy sprawowaniu liturgii do pomocy nadzwyczajnych szafarzy należy się uciekać jedynie w sytuacji prawdziwej konieczności. Pomoc ta bowiem nie jest przewidziana w celu zapewnienia pełniejszego uczestnictwa świeckich, lecz z natury swojej jest dodatkowa i tymczasowa252. Gdzie jednak istnieje konieczność odwołania się do posługi szafarzy nadzwyczajnych, należy wytrwale i gorąco się modlić, aby Pan niezwłocznie posłał kapłana do posługi wspólnocie oraz wzbudził obficie powołania do kapłaństwa253.*


158. Nadzwyczajny szafarz Komunii świętej będzie bowiem mógł udzielać Komunii jedynie w przypadku braku kapłana lub diakona, albo kiedy kapłan napotyka trudności z powodu choroby lub podeszłego wieku lub innej ważnej przyczyny albo gdy jest tak wielka liczba wiernych przystępujących do Komunii, że sama celebracja Mszy zbytnio by się przeciągnęła259. Należy to jednak rozumieć w ten sposób, że w żadnym przypadku wystarczającą przyczyną nie będzie nieznaczne przedłużenie, oceniane w świetle zwyczajów i kulturowego kontekstu miejsca. *

__________________________________
* INSTRUKCJA REDEMPTIONIS SACRAMENTUM, rozdział VII

Katol

Re: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej

Post autor: Katol » 2018-04-21, 21:51

Bardzo sobie cenię posługę świeckich rozdawaczy Komunii. W wielkie święta w parafii pozwalają utrzymać długość Mszy w odpowiednich ramach.

ODPOWIEDZ