Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Patryk2390
Początkujący
Początkujący
Posty: 43
Rejestracja: 2 cze 2021
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Patryk2390 » 2021-08-29, 21:08

Albertus pisze: 2021-08-29, 21:02
Patryk2390 pisze: 2021-08-29, 20:59 Myślę ,że tutaj znajdziecie odpowiedź

Dodano po 1 minucie 31 sekundach:
Prawdziwych księży z powołania jest niewielu... Sam się o tym przekonałem.
A mógłbyś sformułować tą odpowiedź własnymi słowami?
Oczywiście ,że mogę. Ilu przedstawicieli Kościoła Katolickiego wierzy naprawdę w Boga a ilu jedyne co obchodzi to zysk? Odpowiedź nasuwa się sama. Ci co za dużo powiedzą lub się z czymś nie zgodzą odrazu są przenoszeni do innych parafii. Nie wrzucam każdego do jednego wora , ale wiadomo jak to wygląda. To ,że ktoś z zewnątrz wygląda na pobożnego o niczym nie świadczy. Mam nadzieję ,że nikt mnie tu nie zbanuje ani nic za mówienie prawdy bo oczywiście nie mam na myśli wszystkich księży.
Ostatnio zmieniony 2021-08-29, 21:17 przez Patryk2390, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Andej » 2021-08-29, 21:23

Kto to jest przedstawiciel Kościoła?
Gdyby księża wybierali seminarium dla pieniędzy, to zapewne nie byłoby już kapłanów. Garstka rzeczywiście kosi kasę. Ale to margines.

Odpowiedź rzeczywiście nasuwa się sama. Nie znasz realiów. Wierzysz plotkom i nagonkom.

A dla pieniędzy, to idzie się do polityki albo biznesu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6055
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 458 times
Been thanked: 921 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Albertus » 2021-08-29, 21:23

Patryk2390 pisze: 2021-08-29, 21:08 Oczywiście ,że mogę. Ilu przedstawicieli Kościoła Katolickiego wierzy naprawdę w Boga a ilu jedyne co obchodzi to zysk? Odpowiedź nasuwa się sama. Ci co za dużo powiedzą lub się z czymś nie zgodzą odrazu są przenoszeni do innych parafii. Nie wrzucam każdego do jednego wora , ale wiadomo jak to wygląda.
No o tym już było mówione. Rozczarowanie instytucją Kościoła i postępowaniem księży.

Trzeba walczyć o zmiany w Kościele i powrót do apostolskiej gorliwości i o to aby wszyscy katolicy a w szczególności księża i biskupi trzymali się moralności a przede wszystkim prawdy głoszonej przez Chrystusa i apostołów.

Ale odchodzenie z Kościoła w wyniku rozczarowania instytucją i księżmi jest po prostu infantylne.
Ostatnio zmieniony 2021-08-29, 21:27 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13855
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2213 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: sądzony » 2021-08-29, 21:39

Patryk2390 pisze: 2021-08-29, 20:59 Myślę ,że tutaj znajdziecie odpowiedź ...
Dopuszczam, że i tak może to wyglądać.
Patryk2390 pisze: 2021-08-29, 20:59 Prawdziwych księży z powołania jest niewielu... Sam się o tym przekonałem.
A ilu jest prawdziwie wierzących ...

Dodano po 2 minutach 41 sekundach:
Albertus pisze: 2021-08-29, 21:23 Ale odchodzenie z Kościoła w wyniku rozczarowania instytucją i księżmi jest po prostu infantylne.
A jakie odchodzenie jest dojrzałe?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Patryk2390
Początkujący
Początkujący
Posty: 43
Rejestracja: 2 cze 2021
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Patryk2390 » 2021-08-29, 21:40

Albertus pisze: 2021-08-29, 21:23
Patryk2390 pisze: 2021-08-29, 21:08 Oczywiście ,że mogę. Ilu przedstawicieli Kościoła Katolickiego wierzy naprawdę w Boga a ilu jedyne co obchodzi to zysk? Odpowiedź nasuwa się sama. Ci co za dużo powiedzą lub się z czymś nie zgodzą odrazu są przenoszeni do innych parafii. Nie wrzucam każdego do jednego wora , ale wiadomo jak to wygląda.
No o tym już było mówione. Rozczarowanie instytucją Kościoła i postępowaniem księży.

Trzeba walczyć o zmiany w Kościele i powrót do apostolskiej gorliwości i o to aby wszyscy katolicy a w szczególności księża i biskupi trzymali się moralności a przede wszystkim prawdy głoszonej przez Chrystusa i apostołów.

Ale odchodzenie z Kościoła w wyniku rozczarowania instytucją i księżmi jest po prostu infantylne.
infantylne jest udawanie ,że nic się nie dzieje zamiast reagować.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1176
Rejestracja: 15 kwie 2017
Ostrzeżenia: 1
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 67 times
Been thanked: 247 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Efezjan » 2021-08-29, 21:40

Albertus pisze: Ale odchodzenie z Kościoła w wyniku rozczarowania instytucją i księżmi jest po prostu infantylne.
Kościół jest naszą matką. Czy można wyrzec się matki? Można, ale jak to świadczy o tym, którzy się jej wyparli.
Matka, niezależnie od tego jaka jest, jest nią zawsze.
"E parvo eu não sou!!!
E fico a pensar
Que mundo tão parvo
Onde para ser escravo
E preciso estudar..."

Deolinda, Parva que eu sou

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6055
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 458 times
Been thanked: 921 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Albertus » 2021-08-29, 21:45

Patryk2390 pisze: 2021-08-29, 21:40
Albertus pisze: 2021-08-29, 21:23
Patryk2390 pisze: 2021-08-29, 21:08 Oczywiście ,że mogę. Ilu przedstawicieli Kościoła Katolickiego wierzy naprawdę w Boga a ilu jedyne co obchodzi to zysk? Odpowiedź nasuwa się sama. Ci co za dużo powiedzą lub się z czymś nie zgodzą odrazu są przenoszeni do innych parafii. Nie wrzucam każdego do jednego wora , ale wiadomo jak to wygląda.
No o tym już było mówione. Rozczarowanie instytucją Kościoła i postępowaniem księży.

Trzeba walczyć o zmiany w Kościele i powrót do apostolskiej gorliwości i o to aby wszyscy katolicy a w szczególności księża i biskupi trzymali się moralności a przede wszystkim prawdy głoszonej przez Chrystusa i apostołów.

Ale odchodzenie z Kościoła w wyniku rozczarowania instytucją i księżmi jest po prostu infantylne.
infantylne jest udawanie ,że nic się nie dzieje zamiast reagować.

I odchodzenie od Kościoła z powodu rozczarowania księżmi i instytucją Kościoła uważasz za nieinfantylną reakcję?

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: takisobie » 2021-08-29, 21:47

Albertus pisze: 2021-08-29, 21:23 Ale odchodzenie z Kościoła w wyniku rozczarowania instytucją i księżmi jest po prostu infantylne.
Można też się rozczarować Bogiem bo i takich osób nie brakuje, a na to nic nie poradzisz.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6055
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 458 times
Been thanked: 921 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Albertus » 2021-08-29, 21:51

takisobie pisze: 2021-08-29, 21:47
Albertus pisze: 2021-08-29, 21:23 Ale odchodzenie z Kościoła w wyniku rozczarowania instytucją i księżmi jest po prostu infantylne.
Można też się rozczarować Bogiem bo i takich osób nie brakuje, a na to nic nie poradzisz.
To już trochę inna sprawa.

I to jeszcze bardziej infantylne.

Ale trzeba tłumaczyć

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: takisobie » 2021-08-29, 22:20

Czy to infantylne czy nie jest mało ważne a w sumie nieistotne bo chodzi o sam fakt że ludzie odchodzą

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6055
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 458 times
Been thanked: 921 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Albertus » 2021-08-29, 22:26

takisobie pisze: 2021-08-29, 22:20 Czy to infantylne czy nie jest mało ważne a w sumie nieistotne bo chodzi o sam fakt że ludzie odchodzą
Ale chyba warto uświadamiać ludziom że takie zachowanie jest infantylne. Może jak sobie to uświadomią to przemyślą sprawę.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1176
Rejestracja: 15 kwie 2017
Ostrzeżenia: 1
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 67 times
Been thanked: 247 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Efezjan » 2021-08-29, 22:39

takisobie pisze: 2021-08-29, 21:47
Albertus pisze: 2021-08-29, 21:23 Ale odchodzenie z Kościoła w wyniku rozczarowania instytucją i księżmi jest po prostu infantylne.
Można też się rozczarować Bogiem bo i takich osób nie brakuje, a na to nic nie poradzisz.
Błąd! Można się rozczarować fałszywym obrazem Boga, który sobie wytworzyliśmy i wydaje się nam, że Bóg jest taki.
"E parvo eu não sou!!!
E fico a pensar
Que mundo tão parvo
Onde para ser escravo
E preciso estudar..."

Deolinda, Parva que eu sou

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Jozek » 2021-08-29, 22:59

przede wszystkim jest za duzo macicieli, ktorzy albo uwazaja sie za znawcow Pism, albo prorokow, bo cos tam im zaswitalo w glowie po ogladaniu yutuba, albo czytaniu bzdur na internecie.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2555
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 158 times
Been thanked: 412 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Abstract » 2021-08-29, 23:40

Niestety Kościół przespał trochę początki internetu i zlekceważył jego potencjał, zasięg i wpływu na młodzież w przyszłości. Kontrofensywa trwa, ale trudno walczyć z obecnymi trendami. Nasuwają mi się tutaj następujące problemy.
1. Nie mamy do końca wpływu na pozycjonowanie treści wyszukiwania w sieci, mają je twórcy wyszukiwarek i ich polityka promująca "trendy"
2. Blokowanie treści, usuwanie komentarzy (np pro life)
3. Bardzo silna aktywność antyteistów i to tych przygotowanych, a nie bluzgających na prawo i lewo obelgami. Dużo dyskusji w komentarzach kończy się obnażeniem nieprzygotowanego do takich rozmów katolika, chrześcijanina, często z kilku kont atakujących, to wszystko daje pożywkę wątpiącym, którzy szukają odpowiedzi w sieci.
4. Nieustające podkreślanie sprzeczności nauki i wiary, jako dwóch kierunków wyboru, których nie można pogodzić.
poza internetem...
1. Często słabe przygotowanie księży odnośnie apologetyki. Potrzeba nam więcej takich Szymonów Bańka, w każdej parafii. Przypadki celowego zapisywania "przeszkolonych dzieci" przez rodziców antyteistów w celu ośmieszania księdza prowadzącego religię przed całą klasą, który finalnie wyprowadzony z równowagi straszy rozmówcę ogniem piekielnym.
2. Młodzi szukają wsparcia przy swoich wątpliwościach w wierze u rodziców, dziadków, rodziny, którzy nie mają czasu, a jak już mają, nie są często w stanie udzielić odpowiedzi, sami nie szukają, wyuczyli się pewnych zachowań religijnych i tkwią w martwym punkcie. Finalnie osoba wątpiąca dochodzi do wniosków, że wiara jest wynikiem niewiedzy, zwykłym opium na cierpienie i niesprawiedliwość.
3. Netflix i tym podobne, zwłaszcza produkcje własne netflix-a. Przedstawianie wiary, zwłaszcza katolickiej jako przyczyny nadużyć, zbrodni, narzucania ograniczeń, narzędzia do wzbogacania się, otępiania ludzi, manipulacji niewykształconej społeczności, zepsucia od środka.
4. Sama postawa księży. "Cenniki usług", nudne kazania, lub genialne ale forma przekazu pozostawia wiele do życzenia. Nadal praktykowane na parafiach na wsi, przynajmniej na południu Polski, wymienianie nazwisk kto ile dał, próba ośmieszenia tych co dali za mało.
5. Forma spowiedzi przed dwoma największymi świętami w roku, przemęczeni księża i tłumy do wyspowiadania, daje raczej marny efekt dla obu stron sakramentu.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego młodzież odchodzi z Kościoła?

Post autor: Jozek » 2021-08-29, 23:44

a przede wszystkim potrzebne jest cos w rodzaju idealnego stanu wiary, by kazdy mogl sie zobaczyc w nim jak w lustrze, jaki jest jego stan obecny w porownaniu ze stanem idealnym.

oczywiscie pewnie niewielu by moglo siebie w takim idealnym stanie zobaczyc, ale przynajmniej widzieli by gdzie, czego i ile im brakuje.
mozna by to nazwac takim stanem ortodoksyjnym ktory bylby niejako wzorem.
oczywiscie mamy wzory, szczegolnie Jezusa, a le cze tak naprawde pojmujemy na czym polega ten wzor Jezusa, NMP i Swietych Kosciola?
czy tylko fascynujemy sie tymi postaciami jak bohaterami ksiazkowymi, a robimy i tak co innego?
a tylko raz na jakis czas, gdy najdzie nas sumienie robimy cos jednorazowo by je uspokoic?
Ostatnio zmieniony 2021-08-29, 23:59 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ