Kto stworzył szatana?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
wybrana

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: wybrana » 2018-04-30, 17:16

@Dezerterze, masz rację,że Królestwo Boże jest w nas, ale tylko wtedy, gdy stajemy się dziećmi Bożymi. Jeżeli człowiek żyje bez Boga,to Bóg nie króluje w jego sercu, a króluje szatan. Większość ludzi poprzez zwiedzenie, poprzez fałszywą naukę, poprzez grzech odrzuca Boga. Wiara to relacja, to więź łącząca Boga z człowiekiem. Taki człowiek jest pouczany i prowadzony przez Ducha Świętego.Człowiek jest Świątynią Boga lub pod władzą szatana. Walka duchowa w człowieku wciąż trwa.To Jezus Chrystus jest naszą bronią w tej walce. Pięknie by było żeby by ludzie współdziałali z Bogiem,ale niestety grzech góruje i szatan zbiera swoje żniwo. Ludzie żyje tak jakby Boga nie było lekceważąc Boga i Jego prawa.Oczywiście nie wszyscy ale większość tak i to jest tragiczne, bo nie zdają sobie sprawy,że przed nimi wieczność.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-04-30, 19:28

Ludzie... Większość ludzi... Żyją jakby Boga nie było...
Jakbym to już kiedyś czytał...
,"Łk 18:11 "Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie: zdziercy, niesprawiedliwi, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik."

wybrana

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: wybrana » 2018-04-30, 21:08

Marek_Piotrowski pisze: 2018-04-30, 19:28 Ludzie... Większość ludzi... Żyją jakby Boga nie było...
Jakbym to już kiedyś czytał...
,"Łk 18:11 "Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie: zdziercy, niesprawiedliwi, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik."
Czyżbyś miał inne zdanie?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-04-30, 23:01

Na temat takiego generalizowania o innych ludziach, jaki własnie zademonstrowałaś, czy na temat tego faryzeusza?

wybrana

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: wybrana » 2018-04-30, 23:15

Marek_Piotrowski pisze: 2018-04-30, 23:01 Na temat takiego generalizowania o innych ludziach, jaki własnie zademonstrowałaś, czy na temat tego faryzeusza?
Myślę,że pisałam w sposób jasny.
Twoja ironia nic tu nie wnosi.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-04-30, 23:33

Tak, w sposób jasny obrzuciłaś błotem "tych innych" w domyśle stawiając się na pozycji tej lepszej.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: Dezerter » 2018-04-30, 23:46

wybrana pisze: 2018-04-30, 21:08
Marek_Piotrowski pisze: 2018-04-30, 19:28 Ludzie... Większość ludzi... Żyją jakby Boga nie było...
Jakbym to już kiedyś czytał...
,"Łk 18:11 "Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie: zdziercy, niesprawiedliwi, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik."
Czyżbyś miał inne zdanie?
Ogromna większość ludzi na świecie jest wierząca, ateiści to kilka %. Większość ludzi na świecie jest dobra i kieruje się zasadami moralnymi, prawem itp.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

wybrana

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: wybrana » 2018-05-01, 11:29

Dezerter pisze: 2018-04-30, 23:46
wybrana pisze: 2018-04-30, 21:08
Marek_Piotrowski pisze: 2018-04-30, 19:28 Ludzie... Większość ludzi... Żyją jakby Boga nie było...
Jakbym to już kiedyś czytał...
,"Łk 18:11 "Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie: zdziercy, niesprawiedliwi, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik."
De
Czyżbyś miał inne zdanie?
Ogromna większość ludzi na świecie jest wierząca, ateiści to kilka %. Większość ludzi na świecie jest dobra i kieruje się zasadami moralnymi, prawem itp.
Dezerterze, a ty to tak poważnie to mówisz?
Wszechobecne bałwochwalstwo, gdzie uwielbienie i cześć oddaje się stworzeniu, a należne jest tylko dla Boga.
Rozreklamowany homoseksualizm , rozwody, koncerty chemimetalowe, zła polityka finansowa świata. Władza pieniądza ponad wszystkimi Bożymi wartościami, i ty twierdzisz,że ludzie czynią dobrze.
Film, w którym jeden zabija drugiego wytwarza podniecenie i fastynacje. Odwieczne wojny itd.
O jakim dobru ty piszesz, gdy okrucieństwo i wyzysk jest na każdym kroku.
Jakże trzeba być ślepym, by nie widzieć tego zła,które towarzyszy ludziom w życiu codziennym. Człowiek dla człowieka wilkiem a nie bratem.
To,że ktoś deklaruje się, że jest wierzący nie ma znaczenia, skoro tej wiary nie wdraża w swoje codzienne życie.
Wszak szatan również wierzy-ale cóż z tego?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: Dezerter » 2018-05-01, 13:32

Siostro droga podejrzewam, że nie znasz historii (że historia nie jest twoja pasją), gdybyś ją znała, nie pisała byś takich krytycznych rzeczy o współczesności.
To, że ateistów na świecie jest kilka % to FAKT, a fakty się przyjmuje, albo ;) [-(
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

wędrowiec

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: wędrowiec » 2018-05-06, 20:49

Może zamieszam w niektórych głowach, może pozytywnie.
Na pytanie główne moja odpowiedź jest niezmienna:
To Bóg stworzył wszystko co jest i to On utrzymuje w istnieniu to, co jest.
I słusznie wybrana podkreśla: wszystko co Bóg stworzył było dobre.

Pytanie jest więc o szatana, który wygląda na to, że jest niedobry.
No więc gdyby zaistnienie szatana nie miało mieć miejsca w historii stworzenia, to Bóg nie stworzyłby Aniołów.
Aniołowie stworzeni przez Boga zgrzeszyli i stali się szatanami.
To co niedobre stało się takie za przyzwoleniem Boga, aby z tej niedobroci dało się wyprowadzić większe dobro.
Zło jakie wytworzyli aniołowie i ludzie ma być unicestwione i zastąpione dobrem większym, niż było wcześniej.

Nie lamentujmy nad złem, bo to dobro jest budulcem naszego świata, nie zło. Zło jest odpryskiem powstałym podczas egzystencji stworzenia.
Przyjrzyjmy się stworzeniu: nadal prawie wszystko co jest - jest dobre.
A to zło, które też jest, pokonujmy zwiększonym dobrem, dobrem miłości, miłości do Boga i do Bliźniego, tak, jak nas nauczył Jezus Chrystus.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: Dezerter » 2018-05-06, 21:31

Ze wszystkim się zgadzam poza tym z czym mam wątpliwość - przedyskutujmy więc:
wędrowiec pisze: 2018-05-06, 20:49 Pytanie jest więc o szatana, który wygląda na to, że jest niedobry.
No więc gdyby zaistnienie szatana nie miało mieć miejsca w historii stworzenia, to Bóg nie stworzyłby Aniołów.
Aniołowie stworzeni przez Boga zgrzeszyli i stali się szatanami.
To co niedobre stało się takie za przyzwoleniem Boga, aby z tej niedobroci dało się wyprowadzić większe dobro.
Zło jakie wytworzyli aniołowie i ludzie ma być unicestwione i zastąpione dobrem większym, niż było wcześniej.
Szatan jest zły, tu jeszcze zgoda, ale dalej :-s
Tylko część aniołów się zbuntowała - czy musiała się zbuntować?, czy ludzie musieli zgrzeszyć?, czy te wydarzenia były zdeterminowane i zamierzone przez Boga od początku?
jakieś uzasadnienie?
Ostatnio zmieniony 2018-05-06, 21:37 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

wędrowiec

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: wędrowiec » 2018-05-06, 22:21

Dezerter, jako katolik, nie powinieneś mieć żadnych tego typu wątpliwości.
Zarówno Aniołowie, jak ludzie są obdarzeni wolnością, wolną wolą.
Więc mowy nie ma o tym, żeby cokolwiek musieli.
Nic nie musieli, a zrobili jak chcieli.

Bóg jest wszechwiedzący i to wiedział zanim stworzył jakiekolwiek stworzenie.
A jednak je stworzył.
Katolicy widzą w akcie stworzenia akt miłości, a nie dopatrują się w nim ubezwłasnowolnienia stworzeń.

wędrowiec

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: wędrowiec » 2018-05-06, 22:27

Teraz będzie coś trudniejszego.
Spróbuj popatrzeć na akt stworzenia z perspektywy Boga.
On wie wszystko o tym jak stworzenie wykorzysta wolną wolę.
I stwarza, wiedząc, że pośrednio umożliwia zaistnienie zła.

Pomyśl, pomedytuj, dlaczego Bóg to robi?
Bo Bóg nie patrzy na stworzenie z perspektywy chwili, tylko z perspektywy całości egzystencji stworzenia. Całości - przez wszystkie wieki wieków.
I wie Bóg, że z tej perspektywy, wolne istoty zamienią wytworzone zło w dobro, pomoże im w tym Jezus Chrystus.
I dlatego tak uczynił jak uczynił. Z miłości nas stworzył i z pełną wiedzą i mądrością na nasz temat.
Ja wierzę, że Bóg dobrze to wszystko widział, stąd tak mocno popieram Go i Jego proszę o wspieranie mnie.
To wszystko jest dobre.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-07, 08:18

I wie Bóg, że z tej perspektywy, wolne istoty zamienią wytworzone zło w dobro, pomoże im w tym Jezus Chrystus.
jedne zamienią, inne nie zamienią.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: Andej » 2018-05-07, 08:40

Czy zło, to zawsze zło? Czy to co my (Ty, ja, ona, on i i oni) uważamy za zło, rzeczywiście złem jest?
Czy to nie my najedliśmy się owoców z Drzewa Stanowienia Dobra i Zła? Czy zawsze potrafimy przewidzieć skutki naszych i czyichś czynów?

Gdym synów małych miał, przewidywałem czasem zło. Że się maluch poparzy, stłucze kolano, zedrze skórę. Ostrzegałem. Ale zapobiegałem wyłącznie wtedy, gdy większa szkoda groziła. Gdy czajnik z wrzącą wodą, dotknięcie palcem spowoduje ból. I będzie nauką. Szalony bieg, czy jazda na rowerze, może skończyć się otarciem. Będzie płacz, w konsekwencji szaleństwa. Wspinanie się na coś, skakanie ... Uraz zawsze możliwy. Najpierw ostrzegałem. Potem zdawałem się na rozsądek dziecka. I przyjmowałem, że chłopakowi potrzebna jest nauka i doświadczenie. Lepiej, gdy poparzy się na małym i pamiętać będzie, że gorące parzy.
A przecież oparzenie palca to zło. Rozcięcie kolana, też. Ale dalsze skutki tych negatywnych doświadczeń są dobre.

Nie oceniajmy Boga! Ani Jego dzieł! Ale obserwujmy o wyciągajmy wnioski. Czyżbyście nie wierzyli, że to co Bóg stworzył było dobre? Bóg stworzył wszystko dobrym. Ale na swój obraz i podobieństwo obdarował rozumem, wolną wolą, kreatywnością (to nawet uczynił nakazem dla istot rozumnych). Dał nam i istotom duchowym narzędzia. Narzędzia do czynienia dobra. Dał nóż do krojenia chleba. I większosć używa go zgodnie z przeznaczeniem. Niestety, są też wyjątki.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ