Łączenie się w pary

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Łączenie się w pary

Post autor: lambda » 2021-09-27, 20:53

Dlaczego ludzie łączą się w pary mniej więcej w podobnym wieku, czy nie lepiej było by jak by mężczyzna stateczny ( 40-35 lat )wybierał młodą kobietę (20-25) tak jak kiedyś było?
Kobieta zbyt "stara" nie urodzi już dużo dzieci a mężczyzna stateczny z ugruntowaniem finansowym jest dobrym materiałem na męża i ojca.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4457
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Łączenie się w pary

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-09-27, 20:57

Kiedyś było tak raczej dlatego, że małżeństwa były często narzucane. Jeśli chodzi o tę kwestię, to nie chciałabym "powrotu" do takich czasów.
Ostatnio zmieniony 2021-09-27, 20:58 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15017
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4230 times
Been thanked: 2964 times
Kontakt:

Re: Łączenie się w pary

Post autor: Dezerter » 2021-09-27, 21:00

Odpowiem za mężczyzn - my jesteśmy za ;)
Tylko powiedz Lambdo jak taki mężczyzna ma żyć do do tych 35-40 lat :-o
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Łączenie się w pary

Post autor: Lunka » 2021-09-27, 21:01

To trochę trudne byłoby dla mężczyzny wytrwać tyle lat w czystości, a potem zbudować taki stabilny związek. Tak mi się wydaje 🤔

Dodano po 23 sekundach:
@Dezerter czytasz mi w myślach 😁
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13855
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2213 times

Re: Łączenie się w pary

Post autor: sądzony » 2021-09-27, 21:05

Wydaje mi się, że trudno byłoby mi stworzyć głębszą relację z 20-latką.
Choć nie twierdzę, że jest to niemożliwe.

Odkąd skończyłem 40 lat dostrzegam piękno dojrzałych kobiet.
Nawet grubo ponad 60-letnich.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15017
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4230 times
Been thanked: 2964 times
Kontakt:

Re: Łączenie się w pary

Post autor: Dezerter » 2021-09-27, 21:09

Kiedyś była podwójna moralność, taka dulszczyzna - powiedzmy sobie szczerze
faceci mogli mieś stosunki seksualne i nie było to społecznie (religijnie?) napiętnowane, więc chodzili do domów publicznych, mieli utrzymanki, wykorzystywali służbę, napastowali seksualnie itp
A jak się "wyszumieli" to byli statecznymi kandydatami na mężów :ymblushing: :p
Jak dla mnie bardzo zły zwyczaj.
Z punktu widzenia religii katolickiej ja bym postulował zalecenie zawierania małżeństw w wieku 18 lat
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Łączenie się w pary

Post autor: lambda » 2021-09-27, 21:15

miłośniczka Faustyny pisze: 2021-09-27, 20:57 Kiedyś było tak raczej dlatego, że małżeństwa były często narzucane. Jeśli chodzi o tę kwestię, to nie chciałabym "powrotu" do takich czasów.
To były często bardzo udane małżeństwa. Teraz mamy fale rozwodów. Wolę już tamte czasy

Dodano po 1 minucie 48 sekundach:
Dezerter pisze: 2021-09-27, 21:09 Kiedyś była podwójna moralność, taka dulszczyzna - powiedzmy sobie szczerze
faceci mogli mieś stosunki seksualne i nie było to społecznie (religijnie?) napiętnowane, więc chodzili do domów publicznych, mieli utrzymanki, wykorzystywali służbę, napastowali seksualnie itp
A jak się "wyszumieli" to byli statecznymi kandydatami na mężów :ymblushing: :p
Jak dla mnie bardzo zły zwyczaj.
Z punktu widzenia religii katolickiej ja bym postulował zalecenie zawierania małżeństw w wieku 18 lat
A skąd wiesz że tak było?

orzeszku

Re: Łączenie się w pary

Post autor: orzeszku » 2021-09-27, 21:17

Udane to były w tych czasach, gdzie małżeństwa nie były już narzucane (aranżowane), ale tradycja i wiara były nadal silne, a do tego nie było współczesnego hedonizmu i konsumpcjonizmu. Nasi dziadkowie i nawet pradziadkowie już żyli w czasach, gdzie małżeństwa aranżowane były reliktem, to ich małżeństwa częściej były trwałe i szczęśliwe. Prawdziwe aranżowane małżeństwa np. arystokratów rzadko były szczęśliwe.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Łączenie się w pary

Post autor: lambda » 2021-09-27, 21:19

orzeszku pisze: 2021-09-27, 21:17 Udane to były w tych czasach, gdzie małżeństwa nie były już narzucane (aranżowane), ale tradycja i wiara były nadal silne, a do tego nie było współczesnego hedonizmu i konsumpcjonizmu. Nasi dziadkowie i nawet pradziadkowie już żyli w czasach, gdzie małżeństwa aranżowane były reliktem, to ich małżeństwa częściej były trwałe i szczęśliwe. Prawdziwe aranżowane małżeństwa np. arystokratów rzadko były szczęśliwe.
Moja babcia wyszła za sąsiada bo jej ojciec tak zdecydował aby połączyć gospodarstwa. Miała wtedy 17 lat. Więc nie jest tak do końca jak piszesz
Ich małżeństwo było udane mieli 6 dzieci w tym jedno zmarło w wieku kilku miesięcy. Zakończyło się śmiercią dziadka na wylew 26 lat temu. Babcia żyje do dziś ma 92 lata.
Ostatnio zmieniony 2021-09-27, 21:21 przez lambda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13855
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2213 times

Re: Łączenie się w pary

Post autor: sądzony » 2021-09-27, 21:21

A od kiedy małżeństwo jest trwale - moi rodzice 2 dni temu obchodzili 45 rocznicę?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4457
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Łączenie się w pary

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-09-27, 21:28

sądzony pisze: 2021-09-27, 21:21 A od kiedy małżeństwo jest trwale
Nie rozumiem. Chyba od momentu jego zawarcia.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

orzeszku

Re: Łączenie się w pary

Post autor: orzeszku » 2021-09-27, 21:29

lambda pisze: 2021-09-27, 21:19
orzeszku pisze: 2021-09-27, 21:17 Udane to były w tych czasach, gdzie małżeństwa nie były już narzucane (aranżowane), ale tradycja i wiara były nadal silne, a do tego nie było współczesnego hedonizmu i konsumpcjonizmu. Nasi dziadkowie i nawet pradziadkowie już żyli w czasach, gdzie małżeństwa aranżowane były reliktem, to ich małżeństwa częściej były trwałe i szczęśliwe. Prawdziwe aranżowane małżeństwa np. arystokratów rzadko były szczęśliwe.
Moja babcia wyszła za sąsiada bo jej ojciec tak zdecydował aby połączyć gospodarstwa. Miała wtedy 17 lat. Więc nie jest tak do końca jak piszesz
Ich małżeństwo było udane mieli 6 dzieci w tym jedno zmarło w wieku kilku miesięcy. Zakończyło się śmiercią dziadka na wylew 26 lat temu. Babcia żyje do dziś ma 92 lata.
Analogiczna sytuacja jak u dziadków mojego męża, jednak nie nazwałabym tego małżeństwem aranżowanym. Może jakieś patologie się zdarzały, mogę mówić tylko o znanym mi przykładzie i wiem, że gdyby nie było żadnej miłości czy choćby pozytywnego nastawienia babci męża do jego dziadka i wzajemnie, nic by z tego nie było. Na wsi jest zupełnie inne środowisko, bardziej zżyte, zwarte i ludzie ci zupełnie inaczej siebie wzajemnie traktują. Wątek pragmatyczny również był bardzo istotny, ale zgoda obojga była wymagana.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13855
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2213 times

Re: Łączenie się w pary

Post autor: sądzony » 2021-09-27, 21:30

miłośniczka Faustyny pisze: 2021-09-27, 21:28
sądzony pisze: 2021-09-27, 21:21 A od kiedy małżeństwo jest trwale
Nie rozumiem. Chyba od momentu jego zawarcia.
Taki troszkę żart. W sensie ile musi trwać, by można stwierdzić, że jest trwałe..
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6055
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 458 times
Been thanked: 921 times

Re: Łączenie się w pary

Post autor: Albertus » 2021-09-27, 21:38

Dezerter pisze: 2021-09-27, 21:09 Kiedyś była podwójna moralność, taka dulszczyzna - powiedzmy sobie szczerze
faceci mogli mieś stosunki seksualne i nie było to społecznie (religijnie?) napiętnowane, więc chodzili do domów publicznych, mieli utrzymanki, wykorzystywali służbę, napastowali seksualnie itp
A jak się "wyszumieli" to byli statecznymi kandydatami na mężów :ymblushing: :p
Jak dla mnie bardzo zły zwyczaj.
Z punktu widzenia religii katolickiej ja bym postulował zalecenie zawierania małżeństw w wieku 18 lat
To raczej w środowiskach mieszczańskich i szlacheckich.

Na wsi nikt do domów publicznych nie chodził. Na wsi żenili się zazwyczaj młodo.Żona i dzieci były potrzebne do pracy w gospodarstwie

Było natomiast pewne przyzwolenie na różne "figle" młodych ludzi którzy jeszcze nie byli w związkach małżeńskich.
Ostatnio zmieniony 2021-09-27, 21:40 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15017
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4230 times
Been thanked: 2964 times
Kontakt:

Re: Łączenie się w pary

Post autor: Dezerter » 2021-09-27, 21:52

Zgoda Albertusie
Lambdo z historii to wiem, to moja pasja
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”