Czy psychopaci grzeszą?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy psychopaci grzeszą?

Post autor: Dezerter » 2018-04-16, 17:02

Marek_Piotrowski pisze: 2018-04-16, 00:12
Patrze na grzech od strony ktora widzi Bog
Nie ma to jak dobre samopoczucie ;)
Też mnie to ukłuło, ale pomyślałem, że chodzi mu o perspektywę Bożą wynikająca z Biblii.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

mamamondfa

Re: Czy psychopaci grzeszą?

Post autor: mamamondfa » 2018-04-16, 22:11

A nie wiem... Jakoś tak mi się mówi zawsze :) A książki nie czytałam, poszukam.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Czy psychopaci grzeszą?

Post autor: Praktyk » 2018-04-24, 23:34

Dezerter pisze: 2018-04-15, 11:44 To pytanie raczej do założyciela wątku nie do mnie.
Prawda jest jedna, niezależnie od tego co sądzimy. Ostateczny osąd ma oczywiście tylko Jeden.

Dlaczego rozważam grzechy psychopatów? Bo ktoś mnie tak stworzył, że zastanawiam się nad prawdą w różnych obszarach życia, a im trudniejsze pytania tym lepiej :)

Nie przeszkadza mi to w pełnym zaufaniu w to, że ostateczny sąd będzie sprawiedliwy.


PS. Jeśli nie mielibyśmy rozważać co w jakiej sytuacji jest grzechem, to połowę nauczania kościoła należałoby zutylizować.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Czy psychopaci grzeszą?

Post autor: Andy72 » 2018-04-25, 17:17

Andej pisze: 2018-04-15, 11:52 Jedna z nich została poruszona. Psychopata nie jest osobą, która potrafi rozeznawać swoje czyny. A skoro nie ma świadomości czynienia zła, nie może być jej coś poczytane za grzech.
Nie należy mylić niepoczytalności z psychopatią! Psychopata potrafi rozpoznawać swoje czyny, ma świadomość czynienia zła. Przeważnie jest bardziej inteligentny niż średnia. Oczywiście że grzeszy.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Czy psychopaci grzeszą?

Post autor: Andy72 » 2018-04-25, 17:19

Andej pisze: 2018-04-02, 14:38 Jeśli psychopata nie widzi w tym co robi zła, to nie ponosi grzechu.
Widzi, tylko nie chce unikać grzechu
Ostatnio zmieniony 2018-04-25, 17:19 przez Andy72, łącznie zmieniany 1 raz.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

mamamondfa

Re: Czy psychopaci grzeszą?

Post autor: mamamondfa » 2018-04-25, 21:24

Potrafi rozpoznawać, ale nie zdaje sobie sprawy, że to co czyni jest złe. Często jest przekonany o swojej misji "zbawiania świata".

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy psychopaci grzeszą?

Post autor: Andej » 2018-04-26, 09:04

Widzisz Andy, ja jeno opieram się na opinii psychiatrów. Sam nie będąc psychologiem, psychiatrą ani psychopatą nie mam podstaw, aby tak kategorycznie i autorytatywnie ocenić stan rzeczy. Wybacz, że nie uznaję Ciebie za autorytet i opieram się na opiniach osób, których dorobek w zakresie psychiki ludzkiej uznaję.

Co nie znaczy, że odrzucam stan superświadomości po śmierci, w którym każdy uświadamia sobie co dobre, a co złe, nie z punktu widzenia człowieka, ale w opinii Stwórcy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy psychopaci grzeszą?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-04-26, 09:14

Andej pisze: 2018-04-26, 09:04 Co nie znaczy, że odrzucam stan superświadomości po śmierci, w którym każdy uświadamia sobie co dobre, a co złe, nie z punktu widzenia człowieka, ale w opinii Stwórcy.
Wydaje mi się, że to poznanie nie jest "w opinii" tyko obiektywne. W tym sensie "w opinii Boga" że Jego zdanie ZAWSZE jest obiektywne.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy psychopaci grzeszą?

Post autor: Andej » 2018-04-26, 09:36

Uznałem to za aksjomat. Oczywisty. Dzięki za doprecyzowanie, jeśli wątpliwości budzić może.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Czy psychopaci grzeszą?

Post autor: Andy72 » 2018-05-01, 10:00

Andej pisze: 2018-04-26, 09:04 Widzisz Andy, ja jeno opieram się na opinii psychiatrów. Sam nie będąc psychologiem, psychiatrą ani psychopatą nie mam podstaw, aby tak kategorycznie i autorytatywnie ocenić stan rzeczy. Wybacz, że nie uznaję Ciebie za autorytet i opieram się na opiniach osób, których dorobek w zakresie psychiki ludzkiej uznaję.
A którzy to psychiatrzy utrzymują że psychopaci nie są poczytalni? I czy psychiatrzy zajmują się grzechem?
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Czy psychopaci grzeszą?

Post autor: Praktyk » 2018-05-01, 14:16

Andy, myślę, że to dwie rzeczy być świadomym robienia zła na podstawie zewnętrznych informacji i czuć wewnętrznie, że czyni się zło. Jako inteligentni ludzie psychopaci na pewno często mają w głowie jakiś koncept zła. Na podstawie książek, szkoły, tego co mówią ludzie, ale w jakiś sposób pozbawieni są reakcji sumienia (chyba)... jakbym wiedział nie zakładałby tego wątku ;)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy psychopaci grzeszą?

Post autor: Andej » 2018-05-01, 15:51

Andy72 pisze: 2018-05-01, 10:00...
A którzy to psychiatrzy utrzymują że psychopaci nie są poczytalni? I czy psychiatrzy zajmują się grzechem?
Skoro tak uważasz, to pogadaj z nimi. Jak do tej pory nikt takiej tezy nie stawiał. I stawiać zamiaru nie ma, bo jest bezsensowna. A jeśli twierdzisz, że ktoś tak napisał, to zacytuj.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Fausto 74

Re: Czy psychopaci grzeszą?

Post autor: Fausto 74 » 2019-11-25, 00:22

Nie wszyscy psychopaci to mordercy przestepcy. Szacuje się że tylko 20% odsiadujących wyroki to psychopaci... Natomiast Szacuje się też że psychopatów, w ogulnej populacji jest znacznie więcej I nie wszyscy przejawiaja skrajne zachowania I łamia prawo.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Czy psychopaci grzeszą?

Post autor: Praktyk » 2020-06-22, 22:54

Mam pytanie praktyczne w kwestii psychopatii. Załóżmy, że mamy taką osobę w rodzinie. Wiemy, że manipuluje, kłamie, inaczej nie umie. Wiemy, że jak tylko ktoś za bardzo dostrzega prawdę, to ucina kontakt. Miewa problemy z lekami i innymi używkami. Ale jest to nadal członek rodziny. Nie daje nam spokoju to, że jest odciętyemocjonalnie, bo się go kocha. Ale ten ktoś nie wierzy w miłość, wszędzie widzi grę interesów, korzyści lub straty. Miłość w wierze w Boga jest dla tej osoby strachem przed piekłem, więc okazaniem słabości. Psycholodzy, psychiatrzy chcą jedynie zarobić, nie chcą na prawdę pomóc, więc trzeba ich jak najszybciej spławić, oszukać. Do każdego działania taka osoba potrafi przypisać złą intencję. Prawda jest schowana tak głęboko, że już może i sam właściciel jej nie pamięta.

Ale nadal chciałoby się pojednania. Tylko nie wiadomo jak... może ktoś zna jakąś magiczną sztuczkę?
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czy psychopaci grzeszą?

Post autor: ToTylkoJa » 2020-06-22, 23:27

Jeśli jest zdiagnozowany, to nic nie zrobisz.
Psychopatą się rodzisz, to jakieś zaburzenie mózgu, czy coś takiego.
Jeśli jest socjopatą/narcyzem być może można podreperować sytuację u psychiatry i psychoterapeuty.

Jeśli nie jest zdiagnozowany, to możliwość jest taka, że nie jest żadnym psychopatą, tylko zwyczajnie zakłamany. Może to też oznaczać inne problemy osobiste i także psychiczne.

Z psychopatą się nie pojednasz, z socjopatą/narcyzem może- jeśli on będzie tego chciał (czyli po jakiejś tragedii życiowej zapewne)

ODPOWIEDZ