Coraz mniej teologii na forum

Napisz tutaj jaką masz propozycje, sugestie odnośnie forum, jakie zauważyłeś błędy, zadaj pytanie, administracja odpowie.
Kasia

Re: Coraz mniej teologii na forum

Post autor: Kasia » 2021-11-20, 21:42

AdamS. pisze: 2021-11-20, 21:22 No tak, może Kasi nie tyle chodziło o teologię, co o tematy związane z wiarą i nauką Kościoła?
O to mi chodziło. Tylko byłoby wspaniale, gdyby odpowiedzi na niektóre pytania były nieco ambitniejsze niż: „tu chodzi o miłość”.
orzeszku pisze: 2021-11-20, 21:23 Tu już są naczelni jedynie-słuszni teolodzy forum, a dodawanie czegokolwiek od siebie mija się z celem.
Orzeszku, Twoja wypowiedź jest niesprawiedliwa i czuję się w obowiązku zaprotestować. Nie ma na forum użytkowników jedynie słusznych, bo wszyscy traktowani są równo. A to znaczy, że każdy ma prawo napisać, że z kimś się nie zgadza, zwłaszcza kiedy dotyczy to spraw ważnych.

Nie jesteśmy tu po to, żeby sobie wzajemnie pisać, jak nam jest miło, że tu jesteśmy, to ma być tylko, że tak to ujmę, skutek uboczny. Takie jałowe dialogowanie do niczego sensownego nie prowadzi i prawdę mówiąc, jeżeli na forum nie będzie stanowczego wskazywania na naukę katolicką i negowania bzdur (także pseudonaukowych), to czarno widzę przyszłość forum, a także moją na nim obecność. Mam dosyć czytania pseudofilozoficznych, pseudonaukowych wynurzeń w tematach, które są istotne dla rozwoju wiary lub dla życia katolika.

I mogę o tym pisać publicznie, nie zważając na odbiór, bo temat był poruszany wielokrotnie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Coraz mniej teologii na forum

Post autor: Andej » 2021-11-20, 22:02

Na Forum nie ma teologów. Przynajmniej, od pewnego czasu. Czasem się loguje, ktoś z ugruntowaną wiedzą teologiczną. Wyuczoną lub wydartą własnym pazurami.
Na dobrą sprawę teologii nie było.

Ale są osoby, które posiadają jedyną słuszną rację. Ale czy są to teologowie? Czy chłopscy filozofowie?

Jestem zwolennikiem przekładania naszej wiary na czyny. Nie uczonego tłumaczenia, że Jezus mówić coś, z pewnością chciał powiedzieć coś. Ale tego jak to coś, kształtuje moje życie. Albo, jak chciałbym, aby kształtowało.

Ale do kogo pretensje? Tylko do osób, które nie zakładają wątków na tematy, które je nurtują. Jeśli kogoś interesuje teologia, to czemu nie drąży? Czemu nie wybiera tematów z tego zakresu? Czemu nie wypowiada się na takie tematy? Naprawiać świat trzeba. Ale najlepiej zacząć od samego siebie.
Wg SJP: teologia to nauka o Bogu lub bogach, interpretująca i uzasadniająca twierdzenia danej religii.
Nie wiem kto byłby uprawniony do nauczania o Bogu. Ile osób z nas posiada wiedzę (i rozumienie) pozwalające na uzasadnianie twierdzeń naszej religii?
Osobiście ośmielam się wypowiadać wyłącznie swoje prywatne zdanie. Co zresztą demonstracyjnie zaznaczyłem w stopce. Interpretuję tak, jak potrafię. Ale to ino głosik, bo nie mam prawa do oficjalnej interpretacji.

Sądzę jednak, że gdy wywoływane są tematy teologiczne, to zawsze rozpoczyna się jakaś dyskusja. Dyskusja, a nie wykład.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

orzeszku

Re: Coraz mniej teologii na forum

Post autor: orzeszku » 2021-11-20, 22:10

Tych teologów forumowych to raczej miałam na myśli "samozwańczych teologów", co się zachowują, jakby ich interpretacja była tą jedyną słuszną.

Kasia

Re: Coraz mniej teologii na forum

Post autor: Kasia » 2021-11-20, 22:15

orzeszku pisze: 2021-11-20, 22:10 Tych teologów forumowych to raczej miałam na myśli "samozwańczych teologów", co się zachowują, jakby ich interpretacja była tą jedyną słuszną.
Nikt tu się nie mianuje samozwańczym teologiem, a jedyna słuszna interpretacja to nauka Kościoła. Jeśli odejdziemy od ortodoksji, to forum straci sens.

orzeszku

Re: Coraz mniej teologii na forum

Post autor: orzeszku » 2021-11-20, 22:19

Ja o niebie, a ty o chlebie. 8-|

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Coraz mniej teologii na forum

Post autor: Andej » 2021-11-21, 10:42

Kasia pisze: 2021-11-20, 22:15 Jeśli odejdziemy od ortodoksji, to forum straci sens.
Z tym twierdzeniem pozwolę sobie się nie zgodzić. Zapewne dlatego, że mi bardzo daleko do ortodoksji. Choć przyznam, że jej pragnę. Albowiem wciąż wątpliwości mam. A co gorsza, uważam te wątpliwości, za jedna z podstaw wiary. Wiary rozumnej. Analitycznej. Jestem przekonany, że bez wątpliwości nie ma prawdziwej wiary. A ortodoksja wyklucza wątpliwości. A może się mylę? Uważam, że właściwe jest dążenia do ortodoksji. W myśl zasady: тише едешь, дальше будешь, albowiem wydaje mi się, że lepiej oddaje sens, niż festina lente.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Coraz mniej teologii na forum

Post autor: AdamS. » 2021-11-21, 13:46

Andej pisze: 2021-11-21, 10:42 uważam te wątpliwości, za jedna z podstaw wiary. Wiary rozumnej. Analitycznej. Jestem przekonany, że bez wątpliwości nie ma prawdziwej wiary.
W pełni się z tym zgadzam! Wiara jest drogą, a tym samym zakłada możliwość pobłądzenia, upadku czy zmęczenia. Wiara poszukująca jest wiarą żywą. Poszukiwania zaś wykluczają się z bezkrytycznym (czy też bezrefleksyjnym) przyjmowaniem wszystkiego "na wiarę". Wiara miewa tyle skojarzeniowych "skażeń", co pojęcie miłości. Dlatego warto jak najczęściej przypominać, że wiara to nie wiedza, ani też nie jest to ślepe posłuszeństwo. Wiara to otwarcie na Prawdę.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Coraz mniej teologii na forum

Post autor: Dezerter » 2022-03-12, 08:49

Dzisiaj na PST-P w Gnieźnie spotykam się ze studentem 1 roku Jozkiem ;) , który się wkręcił i przyleciał z Anglii na zajęcia- można?
można :-bd podnosić poziom z teologii - polecam się rozejrzeć w swojej okolicy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Coraz mniej teologii na forum

Post autor: Andej » 2022-03-13, 11:38

Wydaje mi się, że wcale nie jest mniej teologii na Forum. Po prostu jej nie ma. Albo jest w stanie szczątkowym. Zaczyna też brakować dyskusji na tematy pozwalające rozwijać wiarę. Oraz wiedzę religijną.
Za to jest bardzo dużo polityki. Śmieszne to i tragiczne, że to ja napisałem. A napisałem tak dlatego, bo dominująca większość postów (moje też w tym bywają) związanych z Ukrainą niczego nie wnosi. Powielania informacji, podawanie linków. Bezrefleksyjne.
Ale jest za to wiele głupot. I ich ilość stale rośnie. Wątki traktujące o niczym zaczynają dominować. Przysłaniają już nawet nurty chłopskiej filozofii, niegdyś mocno akcentowane dzięki megalomanii niektórych dyskutantów
Co interesujące, to tytuły wątków świadczą o zainteresowaniu wiarą i religią. Ale ich treść, już nie bardzo.
Jest jeszcze jeden nurt. Nurt antykatolicki. Tego nie mogę ocenić jednoznacznie, albowiem w początkowym okresie jest zwykle konstruktywny. Rozwijający, zmuszający do myślenia. Niestety, po jakimś czasie zmienia się mielenie w kółko tych samych argumentów, wypowiedzi. A to świadczy o tym, że nie jest to dyskusja, tylko kilka równolegle prowadzonych monologów. Bez głębszego odnoszenia się do problemów poruszanych w wątku.

Zmęczenie materiału? Stały trzon forumowiczów właściwie nie podejmuje nowych tematów. Tylko świeża krew pobudza do dyskusji. To, z jednej strony dobrze. A z drugiej złe, albowiem mamy po kilka, może czasem po kilkanaście wątków dotyczących tego samego. Teraz gorącym tematem nazistowsko-komunistyczna napaść na Ukrainę. Ile wątków na ten temat? Nikt nie potrafi zebrać w kupę? I to nie jest wyjątek. Jest wiele tematów podzielonych na wiele wątków, które dzięki temu podziałowi szybko więdną. Bo trudno pielęgnować, gdy ich zbyt wiele.

Czy powinno być więcej teologii na Forum? Nie mam pewności. Musiałoby być kilka osób mających wiedzę w tym zakresie. Na razie dyskusja niemożliwa, bo nie ma kto z kim. No chyba, że ktoś znający temat będzie dyskutować z chłopskimi filozofami oraz ignorantami (takimi jak ja).

Wydaje mi się, że zamiast teologii warto dyskutować o Nauce Chrystusa i Nauce Kościoła. Szczególnie w aspekcie praktycznego wcielania ich w życie. Własne życie. W tym zakresie istotne jest udzielanie wsparcia osobom mającym problemy natury religijnej, kryzysy wiary itp. Ostatnio mniej pytań o grzechy, ale zobaczcie ile wątków poświęconych temu tematowi? Co jakiś czas, jakiś nowy przybysz, zakłada nowy. Czy nie dałoby się i tego zbić do kupy?

A polityka? Czy nie warto, aby była bardziej ukierunkowana na wiarę? Polityka religijna, polityka Kościoła są bardzo ważnymi dziedzinami naszego życia. A polityka międzynarodowa, polityka społeczna ma bardzo dużo odniesień do wartości chrześcijańskich. Czy nie warto kierować się duchem miłości chrześcijańskiej? Także w odczytywaniu czyichś wypowiedzi. Bo zapewne zauważyliście, że osoby złośliwe częściej odczytują posty jako złośliwe. Agresywne odczytują agresję. Lekceważące znajdują lekceważenia. Quodlibet. Zamiast doszukiwać się miłości.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Coraz mniej teologii na forum

Post autor: konserwa » 2022-03-13, 12:12

Duzo racji. Az sam sie nieraz w takie kolko napedzam. Probuje od nowa prawidlowo ukierunkowac ... i ... coz ...
ocencie, czy to chociaz w 1/10 mi wychodzi.
I przepraszam za moje niedoskonalosci. I zlosliwosci. I megalomanie. I bufonade. I dyletanctwo.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5197
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1374 times

Re: Coraz mniej teologii na forum

Post autor: abi » 2022-03-13, 12:32

ja stale jestem za podzialem forum na czesc swiecka gdzie moglibysmy zwyczajnie rozmawiac i nikt by nam nie wypominal i nie pouczal i druga czesc - powiedzmy "swiete swietych" gdzie toczylibyscie swoje uduchowione dysputy
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Coraz mniej teologii na forum

Post autor: Jozek » 2022-03-13, 12:33

Andeju, dyskusji na temat wiary nie bedzie, bo cokolwiek by ktos nie napisal, dostanie zaraz cytat z Katechizmu, czy Pism i bye bye dyskusjo.
Poza tym wiele tych wllasnie porozdzielanych tematow, ktore zekomo nie maja zwiazku jedne z drugimi, to nic innego jak rozbijanie pism na pojedyncze cytaty, gdzie praktycznie wiekszosc cytatow odnosi sie do kilku kwestii powtorzonych w Pismach na kilka sposobow.
Wychodzi poznej cos co przypomina rozbior zdania na litery i proba dyskutowania na temat kazdje litery z osobna. To przeciez nie mma sensu, bo co z tego jesli przedyskutuje sie kazda litere alfabetu jesli nie bedzie dyskusji na temat calego zdania ktore te litery tworza.
Zgadzam sie ze pewne tematy powinny byc wydzielone, ale nie wszystko niemal na hurra, tylko dlatego ze pare osob na forum lubi miec wszystko posegregowane jak w arhiwum muzeum, tak ze pozniej nawet nikt nie potrafi skojarzyc eksponatow ktore maja wspolne pochodzenie, choc z roznych miejsc odkrycia.
Teologia wllasnie ma tego rodzaju mankament, w ktorym glebszy sens calosci widziany i rozumiany jako wszystkie tematy na raz i jednoczesnie jest zamazany. Uwazam ze wlasnie rozumiennie niemal wszystkich tematow jednoczesnie moze dac obraz calego znaczenia Pism, czyli same konkrety o co chodzi w wierze.
Obawiam sie ze pewnie niewielu bylo by stac na taki wysilek by objac wszystko na raz i zrozumiec jako jedna calosc.
Nawet jeden z wykladowcow ktorego pytalem o pare szczegolow pootrzebnych mi do pracy koncowej stwierdzil ze lepiej zrobic z tego 3 prace niz jedna.
Jesli zrobie z tegoo 3 prace, rzekomo na rozne tematy, to ucieknie mi caly sens kazdej pojedynczej pracy, w ktorej wlasnie chodzi o skojarzenie, zlozenie wiecej niz 3 tematow scisle sie zazebiajacych, a przynajmniej tak powinny byc przedstawione, bo tworza jedna calos i jeden wyjasnia drugi, wyjasnia trzeci itd, a w sumie tworza jeden temat, tylko niewidoczny gdy sie te tematy wyjasnia osobno.
Ostatnio zmieniony 2022-03-13, 12:39 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5197
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1374 times

Re: Coraz mniej teologii na forum

Post autor: abi » 2022-03-13, 12:39

@Dezerter podziel prosze tak forum a nie bede wam tam wlazic i nic pisac
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Coraz mniej teologii na forum

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-13, 12:41

Niestety, to nie kwestia forum, tylko dyskutantów.
Teologia to nie wiedza tajemna, tylko wszystko, co wiemy o Bogu.
Ale nie jest też tak, że jest to coś rozmytego: owszem, nie wszystko wiemy, ale z tego, o czym rozmawiamy, wiemy całkiem sporo. I w tym jej zakresie nie ma miejsca na bajkopisarstwo, tak chętnie uprawiane przez niektórych forumowiczów (przy czym strasznie przywiązują się do swoich bajek).

Nie bardzo też rozumiem, czemu niektórzy chcą być na forum religijnym, na którym będzie część odseparowana od... religii.
To można sobie robić na facebook.
Ostatnio zmieniony 2022-03-13, 12:42 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5197
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1374 times

Re: Coraz mniej teologii na forum

Post autor: abi » 2022-03-13, 12:46

Marek_Piotrowski pisze: 2022-03-13, 12:41

Nie bardzo też rozumiem, czemu niektórzy chcą być na forum religijnym, na którym będzie część odseparowana od... religii.
To można sobie robić na facebook.
bo was lubimy :ymhug: a nie chcemy przeszkadzac i byc oskarzani o zanizanie poziomu
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

ODPOWIEDZ

Wróć do „Propozycje, sugestie, błędy, pytania”