Poświęcenie Różańca

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Poświęcenie Różańca

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-03, 12:52

Święcenie np. różańca, jest świadomym (w założeniu...) włączeniem mojej modlitwy różańcowej w modlitwę Kościoła.
Dlatego poświęcenie ma znaczenie. Nie jesteśmy jedynie grupą ludzi w relacji z Bogiem - relacje są także pomiędzy nami, "wewnątrz" Koscioła.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Poświęcenie Różańca

Post autor: sądzony » 2021-01-03, 14:21

Marek_Piotrowski pisze: 2021-01-03, 12:52 (...) Nie jesteśmy jedynie grupą ludzi w relacji z Bogiem - relacje są także pomiędzy nami, "wewnątrz" Koscioła.
Jak napiszesz, krótko to nawet bardzo trafnie
i ładnie do tego.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
dromax
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 219
Rejestracja: 2 sty 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Poświęcenie Różańca

Post autor: dromax » 2021-12-06, 15:37

Andej pisze: 2020-12-30, 18:27 Obawiam się, że poświęcenie ma znaczenie magiczne. Dla mnie modlitwa na różańcu poświęconym i niepoświęconym ma taką samą moc. Ja sam, swoją modlitwą uświęcam różańce, z których korzystam.
Faktem jest, że do poświęconych przedmiotów mam większą atencję. Ale czy niepoświęcony różaniec mógłbym wyrzucić do śmieci?

Czy można wiele razy święcić? To pytanie można zamienić na następujące: Czy można być wiele razy błogosławionym?
W przypadku jest to podtrzymaniem stanu. Albo podniesieniem na wyższy. Ale przedmioty nie mogą być święte. Ani też tracić świętości.
:arrow: To jest takie filozofowanie!
:) A WIKIPEDIA tak określa temat:
Do sakramentaliów w katolicyzmie należą medaliki, szkaplerze, poświęcanie przedmiotów, błogosławieństwa, czynienie znaku krzyża, namaszczenie, posypanie popiołem, egzorcyzmy, nakładanie rąk i wiele innych. Moc i skuteczność sakramentaliów wynika z nieustannej modlitwy usprawiedliwionych członków Kościoła, w której sakramentalia są zanurzone. Formułę działania sakramentaliów określa termin łac. ex opere operantis Ecclesiae, czyli na mocy działania Kościoła, w tym wypadku oznaczającego modlitwę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”