8 grudnia - Godzina Łaski

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: 8 grudnia - Godzina Łaski

Post autor: Logan » 2021-12-15, 12:10

"Godzina Łaski" związana jest, a raczej wypływa z objawień Pieriny Gilli w Fontanelle.
Biskup miejsca po raz piąty orzekł "non constat de supernaturalitate".
Tak liczne orzeczenia nie wskazują jakoby nieustannie badano objawienia, lecz są odpowiedzią na rosnące zainteresowanie i ruch pielgrzymkowy do tego miejsca.

Obecnie zawiązał się kompromis, pobożność do Maryi jako mistycznej róży jest zaakceptowane jednak treść objawień nie.

Kontrowersyjną sprawą jest nabożeństwo które nie ma akceptacji Kościoła, przez co powoływanie się na jakieś szczególne łaski w tej godzinie mają wątpliwy charakter.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: 8 grudnia - Godzina Łaski

Post autor: Dezerter » 2021-12-17, 23:40

Zadałem konkretne pytanie - brak odpowiedzi o tym, że ktoś dostał w tej godzinie jakieś szczególne Łaski - powinien dać wielu do myślenia, że coś z tą obietnicą jest nie tak
"W ten dzień jest szczególną godzina ( miedzy 12 a 13 ), w której przebywając na modlitwie w świątyni zgodnie z zapowiedzią Marii otrzymuje się szczególne laski z nieba za jej pośrednictwem."
i że nie ma ona pokrycia w rzeczywistości
Ostatnio zmieniony 2021-12-17, 23:42 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

orzeszku

Re: 8 grudnia - Godzina Łaski

Post autor: orzeszku » 2022-01-01, 23:49

Szczerze mówiąc, nie obchodzi mnie, czy były jakieś objawienia czy nie były, czy są "szczególne łaski" czy nie ma... Dla mnie to po prostu dobry "boży pretekst" (używając sformułowania zaczerpniętego chyba od Marka Piotrowskiego) by dodatkowo zatrzymać się na modlitwie, poświęcić Bogu czas i uwagę. Podobnie jak z walentynkami. Niektórzy twierdzą, że to komercha i oni nie potrzebują walentynek, bo mogą okazywać miłość cały rok, a nie tylko jeden dzień - a ja zapytam paradoksalnie: czy tej twojej miłości jest tak mało, że nie możesz się zdobyć na DODATKOWY drobny sympatyczny geścik, wykorzystując ten dzień jako taki pretekst? Nikt ci nie broni okazywać miłość cały rok, a jak w walentynki zrobisz dodatkowo jakiś mały gest, to czy ci korona z głowy spadnie... podobnie postrzegam tę Godzinę Łaski - to przecież nie zaszkodzi naszej całorocznej pobożności, jeśli potraktujemy to jako taki mały bonusik dla naszej wiary... Oczywiście jeśli postrzegamy to błędnie, jako coś ważniejszego np. od Eucharystii to rzeczywiście jest problem. Ale jeśli normalnie do tego podchodzimy to żaden problem...

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: 8 grudnia - Godzina Łaski

Post autor: Andej » 2022-01-02, 07:40

Masz rację w tym, że to dobra okazja. Ale pomijasz to, że dla wielu jest to automatyzm. A to już droga na manowce.
Każda okazja do zbliżenie się do Stwórcy jest cenna i godna pochwały.

Dziwi mnie porównani z walentynkami. Toż walentynki nie mają nic wspólnego z miłością. To święto komercji i erotyzmu. Ze szczególnym naciskiem kładzionym na seks. A miłość nie jest synonimem seksu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: 8 grudnia - Godzina Łaski

Post autor: Dezerter » 2022-01-02, 10:05

orzeszku pisze: 2022-01-01, 23:49 Szczerze mówiąc, nie obchodzi mnie, czy były jakieś objawienia czy nie były, czy są "szczególne łaski" czy nie ma... Dla mnie to po prostu dobry "boży pretekst" (używając sformułowania zaczerpniętego chyba od Marka Piotrowskiego) by dodatkowo zatrzymać się na modlitwie, poświęcić Bogu czas i uwagę. Podobnie jak z walentynkami. Niektórzy twierdzą, że to komercha i oni nie potrzebują walentynek, bo mogą okazywać miłość cały rok, a nie tylko jeden dzień - a ja zapytam paradoksalnie: czy tej twojej miłości jest tak mało, że nie możesz się zdobyć na DODATKOWY drobny sympatyczny geścik, wykorzystując ten dzień jako taki pretekst? Nikt ci nie broni okazywać miłość cały rok, a jak w walentynki zrobisz dodatkowo jakiś mały gest, to czy ci korona z głowy spadnie... podobnie postrzegam tę Godzinę Łaski - to przecież nie zaszkodzi naszej całorocznej pobożności, jeśli potraktujemy to jako taki mały bonusik dla naszej wiary... Oczywiście jeśli postrzegamy to błędnie, jako coś ważniejszego np. od Eucharystii to rzeczywiście jest problem. Ale jeśli normalnie do tego podchodzimy to żaden problem...
W takim zdrowym ujęciu i rozumieniu to i ja nie mam żadnych zastrzeżeń i tez bym się z tobą poszedł pomodlić. A Walentynki z początku kontestowałem, a później dotarło do mnie, że to świętego Walentego i KK odebrał nieco to święto komercji, więc i ja zacząłem świętować. Są tacy, że świętują to jako święto miłości i obdarowują wszystkich, których kochają, przyjaciół też.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

orzeszku

Re: 8 grudnia - Godzina Łaski

Post autor: orzeszku » 2022-01-02, 11:43

Tak, to bardzo fajne jak tak sie do tego podejdzie po katolicku. Moja mama miala nawet sąsiadke - przyjaciółkę i razem obchodziły walentynki

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: 8 grudnia - Godzina Łaski

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-03, 11:47

Ja mam z Walentynkami problem (taki sam ja zresztą z dniem kobiet). Z jednej strony (teoretycznie) odcinamy się z Marzeną... Z drugiej wiem, że byłoby przykro, gdybym nie wykonał jakiegoś gestu.
W rezultacie muszę kombinować tak, by obchodzić nie obchodząc ;)

orzeszku

Re: 8 grudnia - Godzina Łaski

Post autor: orzeszku » 2022-01-06, 21:38

A nie lepiej po prostu stanąć w prostocie i prawdzie, tak, Walentynki to fajna miła okazja i tyle, po co dorabiać jakieś wielkie ideologie do obchodzenia lub nieobchodzenia :P Rozumiem, że komuś dzień kobiet może się kojarzyć komunistycznie (choć samej trudno mi to sobie wyobrazić bo nie żyłam w tych czasach, ale wiem jaka jest geneza tego "święta"), jednak z drugiej strony jeśli mamy odrzucać wszystko, co ma korzenie niechrześcijańskie, pogańskie etc. to w ten sposób możemy wyrzucić niemal wszystkie katolickie święta - nawet dziś na kolędowaniu ksiądz u nas powiedział, że kolędowanie ma genezę... pogańską. Że nawet ten zwyczaj został adoptowany do chrześcijaństwa, które wypełniło je swoimi treściami. Wcześniej wiedziałam, że na przykład wiele zwyczajów wielkanocnych ma podłoże pogańskie, ale że bożonarodzeniowe kolędowanie też to nie. To jednak nie zmienia faktu, że obecnie jest to wyraz chrześcijańskiej wiary i wartości i adoptowanie tych zwyczajów z pogaństwa absolutnie mnie nie razi, a wręcz cieszy, że Chrystus jest w ten sposób Zwycięzcą i Spełnieniem wszystkich ludzkich dążeń, kultów i zwyczajów. :P

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: 8 grudnia - Godzina Łaski

Post autor: Andej » 2022-01-06, 21:55

orzeszku pisze: 2022-01-06, 21:38 A nie lepiej po prostu stanąć w prostocie i prawdzie,
Albo w ignorancji. Nie gniewaj się, ale treść ma znaczenie.

Warto zrobić komuś przyjemność. Ale nie należy legitymizować czegoś, czego się nie akceptuje.

Walentynki to święto seksu i komercji. Ale przyjemność można zrobić w każdy dzień.
Dzień Kobiet ma różne konotacje. Cieniem rzuca się komunistyczna przeszłość. Ale to też konwenans. A miły gest jest zawsze miły.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

orzeszku

Re: 8 grudnia - Godzina Łaski

Post autor: orzeszku » 2022-01-06, 23:06

Andej pisze: 2022-01-06, 21:55 Dzień Kobiet ma różne konotacje. Cieniem rzuca się komunistyczna przeszłość. Ale to też konwenans. A miły gest jest zawsze miły.
Dokładnie to samo, co wytłuszczone, można powiedzieć o Walentynkach. Dokładnie to samo. Ma różne konotacje - nie tylko jak sugerujesz, seks i komercję. Poza tym dalsze roztrząsanie tych całych Walentynek to już trochę nie na temat, bo wątek jest o zupełnie innym dniu, a Walentynki były w mojej wypowiedzi tylko ilustracją tego o co mi ogólnie chodzi w odniesieniu do 8 grudnia.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: 8 grudnia - Godzina Łaski

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-07, 00:11

@orzeszku, jeśli idzie o moje spojrzenie, to jest dużo prostsze - odrzucam rzeczy sztuczne.

orzeszku

Re: 8 grudnia - Godzina Łaski

Post autor: orzeszku » 2022-01-07, 22:03

Sztuczne, to jest raczej, cyt. "W rezultacie muszę kombinować tak, by obchodzić nie obchodząc" :) dużo prostsze natomiast - życie bez konieczności dorabiania takich pokrętnych ideologii do takiego drobiazgu. To wszystko ode mnie na ten temat.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2414
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 913 times

Re: 8 grudnia - Godzina Łaski

Post autor: Susanna » 2022-12-08, 14:16

Witajcie.
Byłam dziś rano na mszy a potem byłam z mamą na zakupach i o 11.00 zasnęłam. Przespałam Godzinę Łaski
:-l #-o
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: 8 grudnia - Godzina Łaski

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-12-08, 14:21

Dayy pisze: 2022-12-08, 14:16 Witajcie.
Byłam dziś rano na mszy a potem byłam z mamą na zakupach i o 11.00 zasnęłam. Przespałam Godzinę Łaski
:-l #-o
A ja w ogóle zapomniałam. Ale to żaden problem. Łaska Boża jest dostępna cały czas, nieustannie, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby teraz uznać, że jest godzina łaski i pomodlić się z takim założeniem. Można tak uczynić w jakiejkolwiek chwili. Tak zróbmy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: 8 grudnia - Godzina Łaski

Post autor: Nenderen » 2022-12-09, 19:27

Dayy, o piętnastej jest godzina modlitwy inspirowana pismami świętej Faustyny a o dziewiętnastej jest godzina specjalnie poświęcona osobom modlącym się na koronce do łez Maryi.
Codziennie.
Więc nie martw się, masz inne okazje. :-h
Ostatnio zmieniony 2022-12-09, 19:28 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

ODPOWIEDZ