Komunia święta

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Komunia święta

Post autor: Jozek » 2022-01-17, 13:07

Ja chciale tez ciebie do tego samego zachecic ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Komunia święta

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-17, 13:25

Jozek pisze: 2022-01-17, 13:07 Ja chciale tez ciebie do tego samego zachecic ;)
Pozwól, że będę o tym sam decydował.
Zwłaszcza, że odpowiadałem jedynie na przedstawienie tu na forum haniebnego filmu p.Cejrowskiego (którego skądinąd lubię).

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Komunia święta

Post autor: Jozek » 2022-01-17, 13:28

Mam nadzieje ze nie mylisz zachety z decydowaniem za kogos, czy zmuszaniem do czegos. ;)
Czy moze masz na mysli ze sam bedziesz decydowal czy ktos moze cie do czegos zachecac? ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Komunia święta

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-17, 13:52

Problemem, nawet większym niż zagubienie wyrazistości znaku Eucharystii jest nie zrozumienie tego, czym ona w istocie jest.
Natomiast są pewne nowe zjawiska liturgiczne - ciekawy jestem, co o nich sądzicie.
Na przykład kładzie się płótno, które spływa z ołtarza, a na płótnie stawia się monstrancję. Ludzie wówczas podchodzą i dotykają tego materiału, tak, jakby chwytali za szatę Jezusa.
Albo ksiądz chodzi po kościele i ludzie dotykają monstrancji.
Trochę już rozmawialiśmy o tym (w nieco innym kontekscie) tu viewtopic.php?t=9493
Albo całowanie "przez szybkę":
Obrazek

Nie chodzi mi tu o przepisy liturgiczne (te, mniej więcej, są jasne). Chodzi mi o Wasze zdanie na temat tego, czy po ewentualnym dopuszczeniu takie praktyki byłyby korzystne?
Czy na przykład pomogłyby w uświadomieniu sobie prawdziwości Obecności w Eucharystii Ciała i Krwi Pańskiej, czy przeciwnie - zdegradowałyby Najświętszy Sakrament do przedmiotu magicznego?

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Komunia święta

Post autor: konserwa » 2022-01-17, 13:58

Dopowiem - o ile forma jest wtorna ( co nie znaczy, ze niewazna ) to zakazanie arbitralne jednej z form ( z cala teologia duszpasterska tego tyczaca ) jest naduzyciem wladzy - i pozostaje w sporze z opisem z Dziejow Apostolskich: wykazano tam w sporze ze sw.Piotrem, iz wladza papieska nie oznacza absolutnego posluszenstwa wobec papieza ... , oznacza to rowniez, iz w formach tradycji ( tej z malej litery ) jak najbardziej uprawnione jest nieposluszenstwo dotyczace lamania sumien wiernych .
Papiez jest pasterzem i ojcem ( zapraszam do Summy Teologicznej ), nie zas dyktatorem i tyranem - a caly czas przewodzac owczarnia pozostaje w sluzbie tychze owiec.
To tyle.
I nie szantazujmy tu szatanem - wypadaloby raczej wrocic do cassusu sw.Pawla.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Komunia święta

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-17, 14:11

konserwa pisze: 2022-01-17, 13:58 Dopowiem - o ile forma jest wtorna ( co nie znaczy, ze niewazna ) to zakazanie arbitralne jednej z form ( z cala teologia duszpasterska tego tyczaca ) jest naduzyciem wladzy - i pozostaje w sporze z opisem z Dziejow Apostolskich: wykazano tam w sporze ze sw.Piotrem, iz wladza papieska nie oznacza absolutnego posluszenstwa wobec papieza ... , oznacza to rowniez, iz w formach tradycji ( tej z malej litery ) jak najbardziej uprawnione jest nieposluszenstwo dotyczace lamania sumien wiernych .
Formy liturgii nie należą do kompetencji sumienia.
I tyle.
I nie szantazujmy tu szatanem - wypadaloby raczej wrocic do cassusu sw.Pawla.
O nie, Bracie. Jeżeli ktoś po jakimkolwiek pretekstem namawia do nie przyjmowania Komunii Świętej, współpracuje z szatanem (świadomie czy nie - zwykle nie) i należy o tym mówić.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Komunia święta

Post autor: konserwa » 2022-01-17, 14:13

Pudlo.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Komunia święta

Post autor: Jozek » 2022-01-17, 14:29

Marek_Piotrowski pisze: 2022-01-17, 13:52 Problemem, nawet większym niż zagubienie wyrazistości znaku Eucharystii jest nie zrozumienie tego, czym ona w istocie jest.
Natomiast są pewne nowe zjawiska liturgiczne - ciekawy jestem, co o nich sądzicie.
Na przykład kładzie się płótno, które spływa z ołtarza, a na płótnie stawia się monstrancję. Ludzie wówczas podchodzą i dotykają tego materiału, tak, jakby chwytali za szatę Jezusa.
Albo ksiądz chodzi po kościele i ludzie dotykają monstrancji.
Trochę już rozmawialiśmy o tym (w nieco innym kontekscie) tu viewtopic.php?t=9493
Albo całowanie "przez szybkę":
Obrazek

Nie chodzi mi tu o przepisy liturgiczne (te, mniej więcej, są jasne). Chodzi mi o Wasze zdanie na temat tego, czy po ewentualnym dopuszczeniu takie praktyki byłyby korzystne?
Czy na przykład pomogłyby w uświadomieniu sobie prawdziwości Obecności w Eucharystii Ciała i Krwi Pańskiej, czy przeciwnie - zdegradowałyby Najświętszy Sakrament do przedmiotu magicznego?
to zalezy od tego jak zostanie wyznaczona granica miedzy wiara a magia, glownie po czym bedzie ta roznica i granica poznawana-rozrozniana przez Kosciol.
Jesli dabrze rozumiem to ta granica kryje sie nie tyle w czynnosciach, co w swiadomosci, a do tej raczej nikt nie ma dostepu u innych, by zauwazyc kiedy ktos przekroczyl ta granice, a kiedy jest to mocniejsza wiara, ktora w kazdej chwili u kazdego moze urosnac chocby do wielkosci ziarnka gorczycy, wraz z tego konsekwencjami o wrzucaniu gory do morza.
Podobnie bedzie z ewentualnymi cudami ktore zaistnieja poprzez czyjes dzialanie.
Jak je ocenic, czy to byla by magia, czy autentyczny cud.
Osobiscie uwazam ze wiara zaczyna byc powoli rozbierana na czynniki pierwsze, a te sprawdzane pod mikroskopem.
Jedni probuja cos zmienic, a inni stare i nowe rozbieraja na czynniki pierwsze i dziela kazdego wlosa na 4.
A wiara zanika, albo staje sie mglista i niewyrazna, a gdyby sie zdarzyla taka jak ziarnko gorczycy to zostanie pocwiartowana tak ze nawet nie bedzie miala mozliwosci wykielkowac ani wydac owocow.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Komunia święta

Post autor: konserwa » 2022-01-17, 15:04

Bardzo ciekawe wnioski.
Czuje podobnie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Komunia święta

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-17, 15:32

To bardzo dobrze, że tak jest

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Komunia święta

Post autor: Dezerter » 2022-03-06, 15:21

Jozek pisze: 2022-01-17, 14:29 Marek_Piotrowski pisze: ↑17 sty 2022, 13:52
Problemem, nawet większym niż zagubienie wyrazistości znaku Eucharystii jest nie zrozumienie tego, czym ona w istocie jest.
Natomiast są pewne nowe zjawiska liturgiczne - ciekawy jestem, co o nich sądzicie.
Na przykład kładzie się płótno, które spływa z ołtarza, a na płótnie stawia się monstrancję. Ludzie wówczas podchodzą i dotykają tego materiału, tak, jakby chwytali za szatę Jezusa.
Albo ksiądz chodzi po kościele i ludzie dotykają monstrancji.
Trochę już rozmawialiśmy o tym (w nieco innym kontekscie) tu viewtopic.php?t=9493
Albo całowanie "przez szybkę":
Brałem udział w tych wszystkich "charyzmatycznych" obrzędach, ale po kolei
Na przykład kładzie się płótno, które spływa z ołtarza, a na płótnie stawia się monstrancję. Ludzie wówczas podchodzą i dotykają tego materiału, tak, jakby chwytali za szatę Jezusa.
Tak zrobił nasz wikary - nam się ta dynamika (nie znajduję lepszego słowa) bardzo podobała i była bardzo wzniosłym i duchowym przeżyciem, było to połączone z tekstem Ewangelii :

20 Wtem jakaś kobieta, która dwanaście lat cierpiała na krwotok, podeszła z tyłu i dotknęła się frędzli Jego płaszcza. 21 Bo sobie mówiła: Żebym się choć Jego płaszcza dotknęła, a będę zdrowa. 22 Jezus obrócił się, i widząc ją, rzekł: «Ufaj, córko! Twoja wiara cię ocaliła». I od tej chwili kobieta była zdrowa. . Ew. Mateusza 9:20–22; Ew. Marka 5:27–28

nasze zdumienie było wielkie jak to wydarzenie cytuje
"odbiło się szerokim echem w Diecezji, wikary dostał ostre bęcki! pouczył nas, że jest to niewłaściwe a szczegółowo nie można tego robić na ołtarzu.
Jeśli monstrancję postawi się na ołtarzu a przy tym klęcznik i szatę prezbitera - to jest dopuszczalne jeśli się nie stykają - tak zrobił Jasiu Wilk ze wspólnoty Mamre

Obrazek

Drugi przykład
Albo ksiądz chodzi po kościele i ludzie dotykają monstrancji.
Często ksiądz na koniec na spotkaniach charyzmatycznych chodzi wzdłuż ławek i robi takie "indywidualne" błogosławieństwa i tylko bardzo nieliczni dotykają monstrancji
Inny przykład z mojego doświadczenia, inny wikary nasz ojciec założyciel stał z monstrancją a my procesyjnie podchodziliśmy do niego klękaliśmy a on nas indywidualnie błogosławił ( ja podszedłem z żoną i było to bardzo jednoczące) a dla braci i sióstr ze wspólnoty był to widoczny znak tego, że "będą stanowili jedno"
Oba oceniam pozytywnie i nie widzę zagrożeń - jest to fizyczne zbliżenie do Jezusa, to bliskość dla osoby wierzącej w obecność Jezusa w Eucharystii, ma znaczenie i sens.

Trzeci przykład
Albo całowanie "przez szybkę"
To jak z całowaniem relikwii - jak już uczestniczyłem w czymś takim z relikwiami, to "by nie być powodem zgorszenia" brałem udział - natomiast nigdy ze swojej inicjatywy. Tak samo całowanie monstrancji jakoś mnie nie przekonuje i zamienia przeżycie duchowe w fizyczne doznanie :-\ - mnie to nie przekonuje, choć zagrożeń nie widzę.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Komunia święta

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-06, 18:08

Dezerter pisze: 2022-03-06, 15:21Tak samo całowanie monstrancji jakoś mnie nie przekonuje i zamienia przeżycie duchowe w fizyczne doznanie :-\ - mnie to nie przekonuje, choć zagrożeń nie widzę.
Samo to wydaje mi się akurat pozytywne. Eucharystia nie jest bowiem wyłącznie "z tamtego świata", podobnie jak Wcielony Bóg.

Piort W.

Re: Komunia święta

Post autor: Piort W. » 2022-03-16, 10:24

W KK mowi sie o PRZEISTOCZENIU CHLEBA I WINA W CIALO I KREW JEZUSA .
Nie wiem jak to rozumieć . Czy to onacza , ze oplatek zamienia sie doslownie w cialo Jezusa z jego DNA itd. Czy to jest tylko przenosnia ?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Komunia święta

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-16, 10:46

Piort W. pisze: 2022-03-16, 10:24 W KK mowi sie o PRZEISTOCZENIU CHLEBA I WINA W CIALO I KREW JEZUSA .
Owszem. Podobnie jak Pismo Święte.
Nie wiem jak to rozumieć . Czy to onacza , ze oplatek zamienia sie doslownie w cialo Jezusa z jego DNA itd. Czy to jest tylko przenosnia ?
Ani jedno, ani drugie.
Przemiana jest dosłowna, substancjalna, ale nie materialna. Hostia, która według słów Jezusa w Piśmie Świętym, jest prawdziwym Ciałem Pana Jezusa, zachowuje wszystkie fizyczne właściwości chleba.
Jeśli rzeczywiście jesteś zainteresowany (wybacz, nie wierzę, ale co mi szkodzi...) to sięgnij po tekst, jaki wystawiłem tutaj http://analizy.biz/marek1962/eucharystia.pdf - na stronie 28 znajdziesz więcej na ten temat.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Komunia święta

Post autor: Andej » 2022-03-16, 11:59

Piort W. pisze: 2022-03-16, 10:24 oplatek zamienia sie doslownie w cialo Jezusa
Zmienia się dosłownie, ale nie fizycznie. Tzn. nie następują żadne zmiany materialne.
Jak samo określenie wskazuje "przeistoczenie" - zmienia się ISTOTA.
Ostatnio zmieniony 2022-03-16, 12:00 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ