Obyś był zimny albo gorący!

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: konserwa » 2022-01-17, 14:57

Czyli Andy - nakladka naszej percepcji na percepcje starsemicka. Mozna dojsc do bardzo ciekawych i bardzo blednych wnioskow.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: Andy72 » 2022-01-17, 15:13

Skąd znasz mentalność starosemicką, żeby przypuszczać że chodzi o użyteczność wody?
Czy św Jan Apostoł to starosemickość, żył znacznie później, tekst jest grecki.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: konserwa » 2022-01-17, 15:39

Jesli mowimy o czasach okolo 2000 lat temu, to ten okres nazywamy starozytnym - jest wczesnostarozytny i poznostarozytny.
No coz - a poza tym - znam co nieco mentalnosc starosemicka.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: Andy72 » 2022-01-17, 15:45

Albo inaczej/: letni, to bez smaku
Ksiądz Pawlukiewicz podaje przykład: ktoś dostał przepis na dobre danie: i czyta: potrzebne 3 jaja, - wezmę jedno, potrzebna mąka pszenna - no coż, wezmę kartoflaną, cukier? wezmę słodzik, i tak każdy składnik zamieniał na gorszy odpowiednik. Potem spróbował, i fuj! to ma być dobre?
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-17, 15:51

W pełni się zgadzam z @konserwa z tym, że dotyczy to nie tylko wody (a tekst sugeruje raczej potrawę).

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: Andy72 » 2022-01-17, 16:06

Potrawa podawana na zimno czy gorąco, ale nie obrzydliwa letnia - to sens dosłowny,
ale właśnie, co kryje się za tym porównaniem?
Kojarzy mi się z : 13 Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi.
solą a nie miodem
nie takim mamałygą, ciamciaramcią,
z czym jeszcze może się kojarzyć?
np. z "Non possumus" prymasa Wyszyńskiego, z nie godzeniem się na kompromisy, gdy chodzi o sprawy istotnie ważne.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: konserwa » 2022-01-17, 17:13

To wszystko moze miec taki znaczenie, jakie jezyk w danej epoce przyswoi i wlaczy do swych struktur.
Jaki tutaj problem pragniesz zasygnalizowac?

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: Andy72 » 2022-01-17, 17:28

Gdzie masz napisane, że chodzi o "Oto i cala tajemnica - tak wiec bycie zimnym albo gorącym to bycie zawsze pożytecznym". ?
Pożytecznym dla kogo?
Bo jeśli chodzi o pożyteczność dla Boga, to nie różni się od tego co pisałem, i Marek pisał z dnia 2019-01-11, 02:21
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: konserwa » 2022-01-17, 17:47

W tradycji zydowskiej.

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: Aga1986 » 2022-07-10, 18:49

A może chodzi o gorących ludzi czyli takich którzy znają Boga, kochają Go całym sercem i praktykują i są gorliwymi.
Natomiast ci zimni to może tacy, którzy jeszcze Boga nie znają albo nie poznali, nie odkryli (np urodzili się w innej wierze i ją wyznają z zasady i zwyczajów) a Pana Jezusa jeszcze nie znają ale gdy Go poznają to mogą wtedy wybrać i pokochać Go. Tak jakby będąc zimnymi, niepraktykującymi mają szansę na zbawienie, ponieważ nie wybrali zła bo nie znają Jezusa. Wtedy jedna i druga postawa daje zbawienie. Bo np ci zimni ostatecznie przy bliższym zetknięciu się z katolicką wiarą, nagle się nawrócą i pokochają Boga całym sercem?
A ci letni to tacy, którzy Jezusa już poznali, oficjalnie są wierzący ale nie praktykują, żyją bez sakramentów bo nie chcą, nie kochają Go, nie doceniają Jego miłości, robią to świadomie. Może Jezusa boli bardziej postawa takiego człowieka który go poznał ale odrzucił, nawet jeśli jest ochrzczony, niż takiego który jest nieochrzczony ale Boga nie odrzucił, bo go nie zna. I w sumie może tu chodzić o innowierców, którzy zostali wychowani w innej wierze, nie są nawróceni i świadomi. Żyją jakby w niewiedzy ale nie ma w nich tej postawy odrzucenia.
To tylko moje rozważania, nie wiem czy o to Jezusowi chodziło. A może nie powinno się samemu interpretować słów z Pisma Świętego? Po prostu temat do dalszej dyskusji. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2022-07-10, 20:05 przez Aga1986, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: Andej » 2022-07-10, 19:34

Aga1986 pisze: 2022-07-10, 18:49 Natomiast ci zimni to może tacy, którzy jeszcze Boga nie znają albo nie poznali, nie odkryli (np urodzili się w innej wierze i ją wyznają z zasady i zwyczajów) a Pana Jezusa jeszcze nie znają ale gdy Go poznają to mogą wtedy wybrać i pokochać Go.
A może tacy, którzy wybrali rozumowo. Aktem woli, a nie uczuciem gorącym.
Może dokonali na zimno analizy i odnaleźli Boga. I postanowili być z Nim już na zawsze.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: Aga1986 » 2022-07-10, 19:45

Tak aktem woli, bo niekoniecznie chodzi tu o jakieś gwałtowne uczucia tylko miłość do Boga poprzez życie chrześcijańskie i postawę. To są ci gorący ( gorący w wierze).

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: Andej » 2022-07-10, 19:51

Gorący, to ci, którzy kierują się uczuciami, doznaniami. Spontaniczni.
Zimni to ci, którzy spokojnie kroczą śladami Jezusa, bo taka drogę wybrali. Na zimno i z pełna konsekwencją.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: Aga1986 » 2022-07-10, 20:02

Może i masz rację Andej. Czyli chodziło by tutaj o ludzi wierzących ale ich postawa jest gorąca albo zimna w zależności od uczuć. Lubię ogólnie ten temat i czytać dyskusje o tych wersetach, bo to jest ciekawe ale z drugiej strony tak przyszło mi też na myśl, że być może istnieje też jakaś oficjalna kościelna interpretacja wersetów biblijnych i ludzie sami nie powinni ich interpretować według siebie? Jak myślisz?
Ostatnio zmieniony 2022-07-10, 20:07 przez Aga1986, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Obyś był zimny albo gorący!

Post autor: Andej » 2022-07-10, 20:41

Jest mnóstwo. I warto czytać. Ale i tak nic nie zastąpi tego, do czego człowiek sam dojdzie. A, aby nie zabłądzić, warto iść za przewodnikiem.
Także w Internetach, wystarczy wpisać frazę.

Ale tytułowy werset powinno się rozpatrywać wraz z Ap 3.16 A tak, skoro jesteś letni i ani gorący, ani zimny, chcę cię wyrzucić z mych ust.
Znamy takie postawy z życia. Najgorsza nijakość. Krok do przodu, krok do tyłu. Brak decyzji, którą drogą iść. W rezultacie stoi się w miejscu. A to jest nie do przyjęcia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ